WAP
A megadott koordinátán egy nem szokványos 20x14x8 cm-es láda, nem a földszinten!
A megközelítése legegyszerűbb a futópálya felől (lásd térkép)!
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Bevezető
"A jövő a kezünkben van" című közjóléti beruházás sorozat keretén belül avatták fel Veszprém legújabb kilátóját 2014 októberében, a Jutas Vitéz kilátót, a hozzá kapcsolódó tanösvényt és erdei futópályát. Ezzel a rejtéssel a Fenyves kirándulóerdőt, ezt az újabb szabadidős parkot szeretném bemutatni.
Megközelítés
Autóval, busszal, vagy vonattal Veszprém könnyedén megközelíthető.
A kirándulóerdő észak-nyugati és dél-keleti oldalán is murvás, több autót befogadni képes parkoló került kialakításra.
Az északi útgyűrűről, vagy más néven a Házgyári útról a Fenyves utca felé kell letérni az 1. számú parkolóhoz:
N 47° 6,927' E 17° 54,420' 244 m [GCVJVK+1.letérés]
A parkoló bejárata innen már csupán pár méter:
N 47° 6,916' E 17° 54,418' 244 m [GCVJVK+Fenyves parkoló]
A 2. parkoló a Jutasi út irányából érhető el, közvetlenül a honvédségi laktanya kerítése mellett:
N 47° 6,839' E 17° 54,843' 244 m [GCVJVK+Jutasi parkoló]
Egy kis történelem
Nagyszabású közjóléti programsorozatot indított útjára 2013-ban a Bakony közepén, 50 ezer hektárnyi területen gazdálkodó VERGA Veszprémi Erdőgazdaság Zrt.
Összhangban a kormány azon törekvésével, hogy az erdőket megnyissa a lakosság előtt, az állami erdőket kezelő erdőgazdaságok eddig még nem látott mértékű, a köz javát szolgáló fejlesztéseket valósítanak meg. Miután az állami erdőgazdaságok fegyelmezetten gazdálkodtak, alaptevékenységükből elegendő nyereség származott ahhoz, hogy ennek tekintélyes részét a következő időszakban közjóléti fejlesztésekre fordíthassák.
A 2013-ban elindított, fejlesztéseket tartalmazó program célja, hogy kilátók, erdei tornapályák, túraútvonalak, valamint kerékpáros túraútvonalak építésével és felújításával elérhetővé tegyék minden érdeklődő számára a hazai kirándulóhelyek csodáit.
Az idén (2014) október elején átadott Jutas Vitéz kilátó
N 47° 6,853' E 17° 54,414' 250 m [GCVJVK+Kilátó] a hozzá tartozó Fenyves tanösvénnyel, erdei futópályával, számtalan pihenővel, tűzrakó helyekkel, valamint egy esőbeállóval szintén a fenti célokat szolgálják. Mivel gyorsan és könnyen elérhető mindkét kiépített parkolója, kellemes kikapcsolódást nyújthat kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
Az erdei futópálya teljes hosszában faapríték borítású, érdekes útvonal-vezetésű, kis völgyekkel és dombokkal tarkított edzőút, helyenként kialakított pihenőpadokkal.
Az észak-nyugati parkolóból indulva mintegy 1300 m-es kört ír le a parkerdőben. Egy körön belül a legyőzendő szintkülönbség 104 m. A rajttól bármelyik irányba indulva az éppen aktuális szintkülönbséget a 100 méterenként elhelyezett táblákról lehet elolvasni.
A kilátó a növekedést jelképező, csiga alakú algoritmikus-spirál alaprajzból és az erre állított, megdöntött palástból áll.
Az alaprajzi forma aktualitását adja, hogy a szomszédos, már nem működő kőbányában ammonitesz őslényeknek -a fenti spirállal leírható- csiga alakú vázlenyomatait találták. A csigák ihlette alaprajz a "növekedési spirál", amely az élő természetet legjobban leíró matematikai modell, a Fibonacci számsor, az "isteni arány", az aranymetszés matematikai alapja. A kilátó palástján és magján az eltérő színű farönkök a fenti számsort ábrázolják, a számsor elemeinek megfelelően 1-2-3-5-8-13 méter hosszúak. A lépcső is követi a növekedés ütemét, a pihenők közti egyes lépcsőkarokon 1-2-3-5-8-13 fellépést számolhatunk meg.
A 6,5 méteres kilátóból mesés panoráma nyílik Veszprém város északi részére és a környező tájra.
A kilátó névadója Jutas vitéz, Árpád fejedelem egyik fia. A fejedelem négy fia a Duna, a Sárvíz és a Kapos - Szék patak partján vándorolt úgy, hogy téli szállásuk egymáshoz viszonylag közel, a Duna két partján Kalocsa tájékán volt. Zoltáé Solt mellett, Üllő nyári szállása Üllő térségében, Tarhosé Tarrós környékén, Jutasé a mai Veszprém térségében. A kilátó azon a városrészi területen fekszik, mely még ma is a fejedelem fiának, Jutas vitéznek a nevét viseli és őrzi (Jutaspuszta, Jutas lakótelep, Jutasi út elnevezések).
A tanösvény az erdő életét, az itt folyó erdészeti tevékenységet, valamint a térség növény- és állatvilágát mutatja be. Az erdei pihenőhely mellett érinti a kilátót is.
Az erdei pihenőhelyen több tűzrakóhely és piknikezőhely (asztallal és padokkal) teszi komfortossá a pihenést és még egy esőbeálló is készült a hirtelen kerekedő bakonyi viharok átvészelésére.
A rejtekhely egy nem szokványos, bár már-már átlagosnak mondható, 20x14x8 cm-es rejtés. Ne csak a lábad elé nézz!
A rejtekhelyről kérlek ne tölts fel fotókat, másoknak is legyen meglepetés!
Ha valaki nem jön rá a rejtekhely nyitjára, az keressen a megadott mobilszámon, sms-ben vagy emailben, de semmiképpen ne rongálja meg a rejtekhelyet! Szomorú tapasztalat, hogy ezt ide ki kell írnom :-S
A sokat említett hangyák valóban a környéken laknak, de ha a megadott irányból érkezel és a loggolást pár lépéssel visszalépve végzed el, akkor nem fognak különösebb lelki terrort okozni számodra!
Források
Verga ZRt - Főoldal
Vehir.hu - Veszprémi hírportál
Vehir.hu - Veszprémi hírportál - Galéria
Természetjáró magazin
Sok sikert!
Access Denied