Kérek mindenkit, hogy a rejtekhelyet óvatosan közelítsétek meg, mert a láda mellett horgászhatnak.
Túristvándi a szatmári síkságon, az Erdőháton terül el. A Túr folyó 16km hosszan, 99 kanyarral őrzi ennek a kis falunak múltját, hagyományait. A XIV.században a település neve Isthfandi volt, mely nevét a Szente-Mágócs nemzetség István nevű fiáról kapta. A község csak 1908-ban vette fel a Túr előnevet, más hasonló nevű településtől való megkülönböztetés végett. Egy 1315-ből származó levéltári anyag már említést tesz egy vízimalomról, ez azonban nem a mai lehetett.
A jelenlegi malom építőanyagai 1752-ből származnak. Érdekessége,hogy szerkezete favázas, fazsindelyes a teteje, és minden lényeges építőeleme fából készült. A malom három kerékkel működött, ezekből kettő lisztet őrölt, a harmadik pedig darált. Az őrlést és darálást kővel végezte, henger nélkül. Ennek a malomkőnek egy darabja ma is látható a bejáratnál. 1888-ban Báró Kende Zsigmond - a falu legjelentősebb földbirtokosa - felújíttatta a malmot. A XX.század elején működésén korszerűsítéseket hajtottak végre.
1928-ban az addigi olajmécses és petróleumlámpa helyett dinamót szereltek fel a belső világítás megoldására. Hamarosan a Túr vízállása nagyon alacsonnyá vált, ezért vízügyi szakemberek a malom lebontását javasolták. A Báró ebbe nem egyezett bele, szabályoztatta a Túr folyót. 1952-ben államosították, megtartása körül éles viták dúltak. Működését leállították, le akarták bontani, gondatlanság miatt már majdnem tönkrement. 11 év elmúltával mégis a restaurálás mellett döntöttek, mely 1965-re elkészült, azóta is működik a páratlan értékű ipari műemlék, mely Közép-Európa legnagyobb favázas működőképes vízimalma.
Sok személyes élmény adta az ötletet, hogy első ládámat a közelben helyezzem el.
Gyermekkorom óta mind a mai napig visszatérek erre a helyre. A malom, mint a természet szerves tartozéka, békésen símul bele a platánokkal szegélyezett Túr folyó kanyarulatába, látványa csendet, nyugalmat áraszt. A környező erdő öreg fái, értékes állatvilága felfedezésre adnak lehetőséget a természetet kedvelők számára.
A malom nyitvatartása nincs időhöz kötve, de általában 8-18 óráig nyitva van, vagy kérésre kinyitják, sőt be is indítják.
Autóval parkolni a malomtól kb.50 méterre lehet. Innen a láda kb.200-300m.
Egy ösvény közelében van elrejtve a képen is látható 4törzsű öreg tölgynél.
Kellemes keresgélést: M.Xati,Ildikó,Fanni.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Láda nincs ... a korlátot nevezzük az objektumtól távolabbinak (mert a bal/jobb megjelölés nézőpont kérdése). Igen kiváló szerkezet ez a vízimalom, látványos környezetben. :)
A láda nincs meg, pótjelszó a jobb korlát alján a láda közelében és nem a balon és nem 110mre.A koordináták pontatlanok. Nem ártana ezeket rendbetenni. A hely különben még januárban is csodálatos!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]