Elhelyezés időpontja: 2017.05.08 15:30
Megjelenés időpontja: 2017.05.08 16:17
Utolsó lényeges változás: 2021.02.03 17:28
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Kata&Sanyi
Felhasználó: Kata&Sanyi Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 800 m
Megtalálások száma: 151, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.8 megtalálás hetente
Ez egy örökbefogadható geoláda. Sajnos már 5 hónapja beteg, és a szabályaink szerint - négy hónapon túli betegállomány után és a javulás látható jele nélkül - ÖRÖKBE FOGADHATÓ. Ha szívesen lennél a gazdája, kérlek, keress meg!
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az Adoptálható ládák felhasználónak!
Köszönjük a közösség nevében! :)
(a leírás szövegét módosítottam: halaszkiraly, 2020.12.28)
Wap
A láda 17x12x5 cm-es konyhai tároló doboz, egyedi rejtekben a megfigyelőtoronytól 20 méterre ÉNY irányban nem talajszinten. Óvatosan nyisd és gondosan zárd vissza kérlek.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Bevezető
A Gemenci erdő északi kapujához invitállak benneteket, ahol sok fészkelő madárfajjal ismerkedhettek meg köztük a méltán híres fekete gólyával, Tóbiással.
Az ideérkező látogatóknak érdemes végigjárni a fekete gólya tanösvényt és megtekinteni a környéket a madármegfigyelő toronyból. A tanösvény és a madármegfigyelő látogatása díjtalan.
Keselyűs
Keselyűs Gemenc északi kapuja.
Úgy tűnik, mintha a keselyű madárról nevezték volna el, valójában a terület vizes rétjein nagy tömegben élő keserű fűről kapta a nevét.
Gemencről
Gemenc vagy Gemenci erdő egy nagy területen elhelyezkedő, természetvédelmi oltalom alatt álló ártéri erdő a Duna mentén, Magyarország déli részében. Területe közigazgatásilag túlnyomórészt Tolna megyéhez, kisebb részben Bács-Kiskun megyéhez, földrajzilag a Sárköz kistájhoz sorolható, természetvédelmi szempontból a Duna-Dráva Nemzeti Park működési területének része, annak igazgatósága alá tartozik, erdő- és vadgazdálkodását a Gemenc Zrt. látja el. 1977-ben került természetvédelmi oltalom alá; területéből mintegy 180 négyzetkilométer kerül rendszeresen elöntés alá, amivel nemcsak hazánkban, de egész Európában egyedülálló.
Gemenc állatvilága
A Gemenci-erdő állatvilága faj- és egyedgazdag, a legértékesebb, itt előforduló, védett állatfajok között mindenképp említésre méltó a rétisas, a kerecsensólyom, békászó sas és a fekete gólya, melyekből rendszerint jó néhány pár fészkel a területen; sok gémtelep is található itt, melynek fészkelő állományát leginkább szürke gémek adják. Gemencet világhírűvé vadászati szempontból a nagyvadállománya tette: itt él az ország legszebb, legértékesebb trófeáit növesztő gímszarvas-állománya, de rengeteg az őz és a vaddisznó is.
Fekete gólya
Testhossza 90-105 centiméter, szárnyfesztávolsága 173-205 centiméter, tömege 3000 gramm. Feje fekete, nyaka, melle és háta matt fekete, melyek fémes zöld vagy ibolya csillogásúak. Röptében a szárnyon alul, csak egy fehér háromszög van a hónaljnál. A fiatal példányok csőre és lába szürkészöld, az idősebbeké piros.
Sáros-alja madármegfigyelő torony
A madármegfigyelő torony a Sáros tó partján áll. A tavon gyakoriak a Gemencben rendszeresen előforduló madárfajok, mint például a barna kánya, szürke gém, a nagy kócsag, a kis kócsag, a vörös gém, vagy a nagy kárókatona.
A szerencsés kiránduló a közeli hódvárban élő eurázsiai hóddal is találkozhat, napsütéses időben a ledőlt fák vízfelszínhez közeli ágain pedig napozó mocsári teknősök figyelhetők meg.
A Sáros alja elnevezéssel a 18. századi térképeken találkozhatunk először. A Sáros alja erdő déli csücskében elhelyezkedő tó a Duna szabályozást követően alakult ki az egykor erre kanyargó folyam egyik öbléből.
Az 1970-es években megépült Sió Árvízkapu duzzasztó hatásának következtében területe jelentősen megnőtt, jelenleg - vízállástól függően - mintegy 17 hektárt tesz ki. Sekély (50-80 cm-es), hamar felmelegedő vize ideális ívó helyet ad az itt élő halfajoknak, utódaik pedig a táplálékban gazdag "halbölcsőben" gyorsan növekednek.
A Sióval és a Holt-Sióval fokokkal összeköttetésben lévő tóból a környező vízterületekre tudnak kijutni a fiatal halak, biztosítva a gemenci vízrendszer halbőségét. N 46° 19,992' E 18° 50,559' 90 m [GCkese+madármegfigyelő]
Fekete gólya tanösvény
A Keselyűsi Fogadóépülettől keleti irányba induló tanösvény az ártéri keményfás ligeterdők kiemelkedően szép állományában halad, majd a Sió egyik holtágának partján tér vissza a Fogadóépülethez. A tájékoztató táblák az ártéri erdő- és vadgazdálkodást és Gemenc híres madarát, a fekete gólyát mutatják be a látogatónak. Az ösvény mentén pihenőhelyek és esőbeálló várja a kirándulókat.
Hossz: 1500 m
Időtartam: 40 perc
A tanösvény egész évben látogatható. Fekete gólya fészek élő kamerakép
Keselyűsi fogadóépület
Büfé és jegypénztár Nyitva tartás
Április 1. és április 30. között hétfő kivételével minden nap.
Hétköznapokon: 10.00 - 15.00
Hétvégén és munkaszüneti napokon: 9.00 - 17.00
Május 1. és június 14. között hétfő kivételével minden nap 9.00 - 17.00
Június 15. és augusztus 31. között hétfő kivételével minden nap.
Hétköznapokon: 10.00 - 17.00
Hétvégén és munkaszüneti napokon: 9.00 - 17.00
.
Szeptember 1. és október 31. között hétfő kivételével minden nap.
Hétköznapokon: 9.00 - 15.00
Hétvégén és munkaszüneti napokon: 9.00 - 17.00
Keselyűstől Pörbölyig anettx szervezésében négy keréken a gátakon.
Körbenéztünk a kilátóból.
Sajnos a láda tönkrement, szétesve a földön hever.
Kérem a találat jóváhagyását.
TFTC!
Keselyűstől Pörbölyig.
A helyszínen telefonon beszéltünk a rejtővel egy átmeneti pótlás miatt, de azt mondta, hogy hamarosan javítja. Kérek szépen elfogadást.
Beteg ládát nem szoktam keresni, de most jártam erre, egyhamar nem jövök errefelé. A rejtővel telefonon konzultáltam, mondta, hogy hamarosan meggyógyítja a ládát, készítsek képet, az alapján elfogadja a találatot. Köszönöm! A kilátóhoz most nagyon sáros út vezetett, mi a síneken közelítettük meg. Ennek ellenére sokan voltak a kilátónál, ahonnan szép kilátás tárult a tóra, az egykori holtágra.
Tudtam, hogy beteg a láda, de hát most jártam erre...
Köd volt, és a toronyba még mindig nem lehetett felmenni, de azért tetszett a séta. Meg madarakat is láttam.
A képek alapján, kérlek, fogadd el a találatot!
Nem volt jelezve sehol hogy miért beteg a láda, így ha már erre jártunk elmentünk ide is. A láda sajnos eltűnt, mert megint leesett és elvitte a víz. A madár megfigyelő is víz alatt van. Köszönjük szépen agyorgy segítségét! [Geoládák v3.5.3]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A természet és a madarak gyönyörűek, a rejtés a talajon volt, mert leesett.(azért 4) Próbáltam feltenni,
remélem ott marad. Lehet jobb lenne úgy, mint a GCSIOT [Geoládák v3.5.0]
A madármegfigyelő kilátóból páratlan szépségű a kilátás a Sió-ágra. Csend, béke és nyugalom árasztja el a környéket, a különféle madaraknak ideális élőhely. Kócsagot, gémet és kormoránt láttunk a vízen és a levegőben. A madáretető alja, a hozzáerősített dobozzal együtt a földön volt, kezd elkorhadni a fa. Megpróbáltuk visszahelyezni és egy vastag fadarabbal alátámasztani, de karbantartásra szükség lesz. Szerencsénk volt, hogy száraz lábbal feltudtunk menni a kilátóba, óvatosan kellett lépkedni a sok fa darabokon, mert alatta nagy sár van. Élmény volt itt lenni, nagyon tetszett a hely. Köszönet a rejtésért.
Remek környezet, változatos élővilág. Bármikor járok erre, mindig lenyűgöz ez a környék. Sajnos, a megfigyelő toronyhoz alkalmatlan volt a lábbelim. Jelszó tekintetében köszönet a segítségért!
Pont azt hozta, amit a címben ígér: a torony alja olyan sáros, hogy nem tudtunk rá felmenni - sőt, konkrétan vízben állt. De a láda meglett, és a biciklis kaland is kiegészült még pár kilométerrel, meg ártéri virágszedéssel. Az állomástól a földút helyett a töltésre csábított a műszer, pedig lehet hogy ez volt nehezebb, de akkor már vissza is erre jöttünk, hogy virágot szedhessünk.
Tolna megyei ládázás alkalmával kerestük fel a ládát kitkat0123, fa-peti és tabletta társaságában. Szekszárd környéki ládákat kerestünk ma fel. Az eső elkapott, amikor a parkolóba megérkeztünk. Kihasználva az időt elfogyasztottuk ebédünket a közeli pavilon védelmében. A láda gyorsan meglett. A madármegfigyelőből sok madarat láttunk.
Köszönöm a rejtést!