Wap
A láda 17x12x5 cm-es konyhai tároló doboz, egyedi rejtekben a megfigyelőtoronytól 20 méterre ÉNY irányban nem talajszinten. Óvatosan nyisd és gondosan zárd vissza kérlek.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Bevezető
A Gemenci erdő északi kapujához invitállak benneteket, ahol sok fészkelő madárfajjal ismerkedhettek meg köztük a méltán híres fekete gólyával, Tóbiással.
Az ideérkező látogatóknak érdemes végigjárni a fekete gólya tanösvényt és megtekinteni a környéket a madármegfigyelő toronyból. A tanösvény és a madármegfigyelő látogatása díjtalan.
Megközelítés
Autóval
A Szekszárdról induló keselyűsi út visz a Gemenc északi részébe.
Ajánlott parkoló a fogadóépületnél.
N 46° 19,753' E 18° 51,093' 90 m [GCkese+parkoló]
Autóbusszal:
Szekszárd autóbusz állomás - Keselyűs
07:00;09:30;12:30
Keselyűs - Szekszárd autóbusz állomás
07:31;10:11;13:06
Kisvasúttal
Erdei vasút menetrend
Keselyűs
Keselyűs Gemenc északi kapuja.
Úgy tűnik, mintha a keselyű madárról nevezték volna el, valójában a terület vizes rétjein nagy tömegben élő keserű fűről kapta a nevét.
Gemencről
Gemenc vagy Gemenci erdő egy nagy területen elhelyezkedő, természetvédelmi oltalom alatt álló ártéri erdő a Duna mentén, Magyarország déli részében. Területe közigazgatásilag túlnyomórészt Tolna megyéhez, kisebb részben Bács-Kiskun megyéhez, földrajzilag a Sárköz kistájhoz sorolható, természetvédelmi szempontból a Duna-Dráva Nemzeti Park működési területének része, annak igazgatósága alá tartozik, erdő- és vadgazdálkodását a Gemenc Zrt. látja el. 1977-ben került természetvédelmi oltalom alá; területéből mintegy 180 négyzetkilométer kerül rendszeresen elöntés alá, amivel nemcsak hazánkban, de egész Európában egyedülálló.
Gemenc állatvilága
A Gemenci-erdő állatvilága faj- és egyedgazdag, a legértékesebb, itt előforduló, védett állatfajok között mindenképp említésre méltó a rétisas, a kerecsensólyom, békászó sas és a fekete gólya, melyekből rendszerint jó néhány pár fészkel a területen; sok gémtelep is található itt, melynek fészkelő állományát leginkább szürke gémek adják. Gemencet világhírűvé vadászati szempontból a nagyvadállománya tette: itt él az ország legszebb, legértékesebb trófeáit növesztő gímszarvas-állománya, de rengeteg az őz és a vaddisznó is.
Fekete gólya
Testhossza 90-105 centiméter, szárnyfesztávolsága 173-205 centiméter, tömege 3000 gramm. Feje fekete, nyaka, melle és háta matt fekete, melyek fémes zöld vagy ibolya csillogásúak. Röptében a szárnyon alul, csak egy fehér háromszög van a hónaljnál. A fiatal példányok csőre és lába szürkészöld, az idősebbeké piros.
Sáros-alja madármegfigyelő torony
A madármegfigyelő torony a Sáros tó partján áll. A tavon gyakoriak a Gemencben rendszeresen előforduló madárfajok, mint például a barna kánya, szürke gém, a nagy kócsag, a kis kócsag, a vörös gém, vagy a nagy kárókatona.
A szerencsés kiránduló a közeli hódvárban élő eurázsiai hóddal is találkozhat, napsütéses időben a ledőlt fák vízfelszínhez közeli ágain pedig napozó mocsári teknősök figyelhetők meg.
A Sáros alja elnevezéssel a 18. századi térképeken találkozhatunk először. A Sáros alja erdő déli csücskében elhelyezkedő tó a Duna szabályozást követően alakult ki az egykor erre kanyargó folyam egyik öbléből.
Az 1970-es években megépült Sió Árvízkapu duzzasztó hatásának következtében területe jelentősen megnőtt, jelenleg - vízállástól függően - mintegy 17 hektárt tesz ki. Sekély (50-80 cm-es), hamar felmelegedő vize ideális ívó helyet ad az itt élő halfajoknak, utódaik pedig a táplálékban gazdag "halbölcsőben" gyorsan növekednek.
A Sióval és a Holt-Sióval fokokkal összeköttetésben lévő tóból a környező vízterületekre tudnak kijutni a fiatal halak, biztosítva a gemenci vízrendszer halbőségét.
N 46° 19,992' E 18° 50,559' 90 m [GCkese+madármegfigyelő]
Fekete gólya tanösvény
A Keselyűsi Fogadóépülettől keleti irányba induló tanösvény az ártéri keményfás ligeterdők kiemelkedően szép állományában halad, majd a Sió egyik holtágának partján tér vissza a Fogadóépülethez. A tájékoztató táblák az ártéri erdő- és vadgazdálkodást és Gemenc híres madarát, a fekete gólyát mutatják be a látogatónak. Az ösvény mentén pihenőhelyek és esőbeálló várja a kirándulókat.
Hossz: 1500 m
Időtartam: 40 perc
A tanösvény egész évben látogatható.
Fekete gólya fészek élő kamerakép
Keselyűsi fogadóépület
Büfé és jegypénztár
Nyitva tartás
Április 1. és április 30. között hétfő kivételével minden nap.
Hétköznapokon: 10.00 - 15.00
Hétvégén és munkaszüneti napokon: 9.00 - 17.00
Május 1. és június 14. között hétfő kivételével minden nap 9.00 - 17.00
Június 15. és augusztus 31. között hétfő kivételével minden nap.
Hétköznapokon: 10.00 - 17.00
Hétvégén és munkaszüneti napokon: 9.00 - 17.00
.
Szeptember 1. és október 31. között hétfő kivételével minden nap.
Hétköznapokon: 9.00 - 15.00
Hétvégén és munkaszüneti napokon: 9.00 - 17.00
Tolna megye kedvcsináló
Forrás
Ami megihletett
Ajánló