2. Feketegyarmatot Gyuláról a dénesmajori ideiglenes határátkelőn keresztül lehet a leggyorsabban elérni. Ez az átkelő csak szombaton van nyitva, 9-17 óra között! Innen a DC 119-es, alsóbbrendű, jól járható úton 21 km a távolság.
A Partiumba kalauzollak benneteket, a magyar-román határ közelében lévő szórvány magyarság egyik megmaradt kis falujába.
A faluról
Feketegyarmat (románul Iermata Neagră) falu Romániában, a Partiumban. Arad megyében, Kisjenőtől északnyugatra, a Fekete-Körös mellett, Ant és Nagyzerind közt, a román-magyar határ közelében. Legkorábbi említése az Árpád-korban, a falut már Rogerius mester is említi a tatárok pusztításáról szóló Siralmas énekében. Jelenleg is többségben élnek itt magyarok. A településtől nyugatra halad el a szarmaták által 324 körül épített Csörsz-árok, vagy Ördög-árok nyomvonala.
A falu elnevezése
A falu régről fennmaradt nevei: GARMAT, GUAMAD, GIARMAD, GARMATH, GYARMAD, mit fekete előnévvel írtak aztán GYULA-GYARMAT és később a Feketekörösről FEKETE-GYARMAT-nak neveztek. Ma a falu helységnevét egybe írjuk: Feketegyarmat. Amint már említettem, a Gyarmat elnevezés arra enged következtetni, hogy a falu honfoglalás kori település. A falu, a többszöri pusztítás ellenére, újra és újra települt. Egy másik megjegyzendő jellemvonása a falunak, hogy évszázadokon át meg tudta őrizni belső, felekezeti, nyelvi egységét. A 15. századtól, sőt még korábban, Gyarmatot körülvevő, illetve ezek mellet lévő falvak többségében teret hódít a románság. Gyarmatot, azonban a 20. század eleji statisztikák sem tüntetik fel azon falvak sorában, ahol románság lakott. Ezt a jellemvonását meg őrizte a mai napig, mert az 561 lelket számláló faluban 12 román (Ortodox) él, kik közül, ha nem is mindegyik beszéli, de érti a magyar nyelvet és közülük egyesek fenntartói járulékot is, fizetnek és templomba is, eljárnak.
Református templom a 800 éves freskó falfestményekkel
A falu temploma szerepel az 1332-33. évi pápai tizedjegyzékben. Hajóját a nyolcszög három oldalával záródó szentély zárja, sekrestye nem kapcsolódik az épülethez. A 18. században többször javították a tetőt és a mennyezetet. Szószékkoronája és nyugati karzata 1785-ben készült. 1801-ben lebontották szentélyét és a hajó szélességében bővítették. 1818-21 között felépítették mai tornyát.
A templombelsőben a meszelések rétegei alatt középkori freskók vannak,már XIX. század második felében is ismert volt, azonban feltárásukra csak nemrég, (2000 nyarán) került sor. A hajó déli falán a restaurátorok jelentős méretű képeket hoztak napvilágra, amelyek Szűz Máriát és Szent Annát ábrázolják a kis Jézussal és Szent György életét.
A festéshez felhasznált anyagok a 13. században: többnyire meszes alapon, epe, bor, tojás, enyv, borostyán, réz színezéssel. Ezek a festmények is a 13. században készültek. A kor mestere színezőanyagként epét, bort, tojás, borostyánt, rezet használt a friss mészvakolaton.
A jelenlegi református lelkész Nemes Emil Úr és a gondnok is tud a ládáról, szívesen kalauzolják az érdeklődőket. A templom reggel 7 és este 18 óra között látogatható minden nap. Istentiszteletet vasárnap tartanak (tavasztól őszig) télen a közelben lévő gyülekezeti termet használják.
Tádámmmm!
Első külhoni megtalálásom, mely egyben a 150. is!
Kellemes, kalandos, esős kerékpár túra jutalma, kissé úttalan utakon!
Sajnos a templom belső megtekintésére nem volt lehetőség!
Köszönet a korrekt rejtésért!😇 [Geoládák v4.5.8]
Kényelmes szombati kirándulást intéztem a csipetcsapatnak, így kanyarodtunk erre. Megtaláltam, köszönöm, a maga egyszerűségében teccett.
Kerestük, de nem találtuk a tiszteletes urat, ezért lehetséges, hogy visszatérek még freskózni.
Dénesmajor felé jöttünk vissza, a halastavaknál 5km-es eü sétát tettünk. Ez is teccett:-)
Gyulán voltunk pár napot egy hotelben. A család még aludt, így a napfelkeltéhez igazítva elindultam Dénes-majoron keresztül a 4 napja megnyitott közvetlen határátkelőn át. Hibátlan, egész jó minőségű út, zúzmarás kora reggel, szemből felkelő nap. A ládát rendben megtaláltam, a templom zárva volt, korán reggel nem kerestem a parókust, meg a reggelit se akartam lekésni :).
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.3.0]
Ha a templom zárva van, szemben a parókián kell segítséget kérni. A tiszteletes nagyon barátságos és szívélyesen beenged.
A Fekete-Körös gátján közelítettem meg a települést, viharos szélben. Megtaláltam egy helybéli kislány, Kovács Viktória segítségével. A templomba is sikerült bejutnom, nagyon szép belülről is. Köszönöm a rejtést! :-) [Geoládák v4.2.6]
Sajnos a templom nem volt nyitva, így amiért jöttünk, a 800 éves freskókat megnézni, pont az a látnivaló maradt el. Így be kellett érnünk a templom külső látványával és a kulcslyukon megörökített falatnyi templom belső képével. Köszönet a rejtésért.