A ládáról
A láda (17x11x6cm) az emléktábláktól jobbra egy kis szikla alatt a Misurina-tó felett, egy hármas csúcs alatti nyeregben (Forcella Del Nevaio) rejtőzik.
FIGYELEM! Magashegységbe, fizikailag nehéz túrára hívlak benneteket. Mindenféle időjárásra fel kell készülni, mert az perceken belül megváltozhat! Esőkabátot, meleg ruhát, sapkát, kesztyűt vigyetek! Ne menj egyedül! Vihar, villámlás esetén a kitett gerinc és csúcs nagyon veszélyes lehet!
Megközelítés
Parkolás: Misurina-tó közelében található Albergo Dolomiti Des Alpes panziónál - ahol a mi szállásunk is volt. Csak ajánlani tudom mindenkinek.
N 46° 35,180' E 12° 15,233' 1757 m [GCMISU+parkoló]
A helyről
Cadin csoport második legmagasabb csúcsa Cima di Eötvös, s a 2837 m-es csúcs ezt a nevet ma is büszkén viseli. A csúcs alatti nyeregben négynyelvű emléktábla található.
Korábban jártam már a Dolomitok környező hegyeiben, de ez a hely minden eddiginél lenyűgözőbb. Ez volt a véleménye a csoportunkkal együtt utazó - és már a Himaláját is megjárt - két magyar hegymászónak is.
Ajánlott útvonal a ládához
A Dolomiti panzióból a camping érintésével eljutunk a 115-ös turistaút kezdetéhez. Ennek az útnak hol meredekebb, hol lankásabb vonalvezetését követve feljutunk a Fonda Savio menedékházhoz (2367 m)
N 46° 35,118' E 12° 17,246' 2347 m [GCMISU+Fonda Savio menedékház].
Itt ajánlatos kis pihenővel készülni a következő szakaszra, ami kezdetben nagy sziklatömbök között kanyarog.
N 46° 35,100' E 12° 17,240' 2344 m [GCMISU+letérés dél felé]
112-es út. Vállalkozó kedvűek ebből az útból kiágazó Merlone ferrátát is bejárhatják. Ha mégsem, akkor tovább mehetünk a szinte karnyújtásnyira látszó hármas csúcs és az alatta lévő nyereg felé. Minket itt már összefüggő hó fogadott. A jelzéseket érdemes figyelni, mert mi kicsit balra letértünk róla és nagy csúszkálás lett belőle.Valószínüleg hómentes időben sem könnyű a terep az apró,törmelékes dolomit miatt. A nyereg előtti szakasz drótkötéllel kiépített. Érdemes megragadni a kapaszkodási lehetőségeket. A kiinduló ponttól a nyeregig 725 méter szintemelkedéssel számoljatok. (Ahogy egyik kessertársunk mondaná: Jó szuszogtatós)
Felérve fújjátok ki magatokat és gyönyörködjetek a panorámában.
Láda történet
A Magyar Turista Egyesület tagjaként, a túra kiírásának pillanatában azonnal jelentkeztem erre a nem mindennapos kalandra. A láda rejtésének ötlete is ezzel egy időben fogalmazódott meg bennem.
A túra aktualitását báró Eötvös Loránd halálának 100. évfordulója adta.
Eötvös Loránd a világhírű tudós, geofizikus, a róla elnevezett torziós inga feltalálója (1848-1919).
A centenáriumi kirándulásunknak két fő célkitűzése volt. Az Eötvös-csúcs alatti nyeregben (2620m) már korábban elhelyezett négynyelvű emléktábláknál egy koszorú elhelyezése. És a 2835 méter magas csúcson egy új emléktábla rögzítése.
Megérkezésünk napján esős, csapadékos idő volt a Dolomitokban. A 2000 méter feletti zónában 20-25 cm friss hó esett. A hegymászóink ennek ellenére megkísérelték a csúcsra való feljutást. Azonban a felmerülő veszélyek miatt félúton visszafordultak.
Ezen a napon a csapat többi tagja egy könnyűnek mondható körtúrát tett az Auronzo menedékház (2320m) kiinduló és érkező ponttal.
A Dolomiten Höhenweg útvonala körbe öleli a lenyűgöző Drei Zinnen tömbjét. (Tre Cime Di Lavaredo). A legmagasabb csúcs 2999 méteres. Szerencsénkre az időjárás a kegyeibe fogadott minket és mind a három túranapunkon felhőtlen napsütésben volt részünk. A látványhoz természetesen hozzátartozott a szikrázóan fehér, frissen esett hó. Útközben még hógolyóztunk is. Délben a 2405 méter magasan fekvő Drei Zinnen Hütte teraszán ebédeltünk.
Utunk negyedik napján a fokozatos melegedésnek köszönhetően sikerült hegymászóinknak feljutni az Eötvös-csúcsra és elhelyezték az új emléktáblát. Amíg ők küzdöttek a köteleken, ketten a csapatból felmásztunk a Forcella Del Nevaio nyeregbe és megkoszorúztuk az emléktáblát.Ezután rejtettem ki a geoládát. Ritka szerencsében volt részünk, mert teljes szélcsend fogadott ebben magasságban is.
Eötvös Loránd
Eötvös egyike volt annak a három magyar hegymászónak, akik koruk legnagyobbjai közé tartoztak.
Déchy Mór a Kaukázus, Jordán Károly a Tátra és Eötvös Loránd a Dolomitok feltárója volt. Eötvös nevéhez főleg a Cadin csoport bejárása és feltárása fűződik. Hegymászó működéséről a rendkívül kevés adat miatt pontos mérleget alkotni nem lehet. Óvatos becslések szerint magashegyi túráinak száma legalább 500-ra tehető. Legkevesebb 110 önálló csúcsot mászott meg.
Eötvös már 18 éves korában kéthónapos olasz-svájci túrára indult. Ennek a túrának a fénypontja Nyugat-Európa második legmagasabb csúcsának a 4638 m magas jégkolosszusnak, a Monte Rosának, a megmászása volt.
Első megmászásainak száma - ha a hágókat is beleszámítjuk - kb. 25-30 lehetett. Nagyjából ugyanennyi csúcsra, mint második, harmadik vagy negyedik jutott fel. Ő maga mondta el egyszer, hogy a Croda da Lagot, a Zinnéket és a Sorapist 15-15 alkalommal mászta meg. A Monte Cristallot 19-szer. A Cadin csoportnak minden egyes csúcsát és hágóját megmászta. Ezen hegycsoportban és egyebütt is végzett hegymászó és feltáró érdemeinek elismeréséül a Cadin csoport második legmagasabb csúcsát Cima di Eötvösnek nevezték el, s a 2837 m-es csúcs ezt a nevet ma is büszkén viseli.
Lányai, Ilona és Rolanda elszántan, nagy sikerrel űzték maguk is apjuktól örökölt hegymászó szenvedélyüket.
Eötvös érdeklődött korának technikai újításai iránt. Az emlékév kapcsán Toblachban (Dobiacco) a könyvtárban időszaki kiállítás látható sztereo technikával készült fényképeiből. (viale S. Giovanni 25.)
Báró Eötvös Lorándot három ízben jelölték Nobel-díjra (1911, '14, '17).
A "fizika fejedelme" mondta róla Albert Einstein (1919).
A rejtő nem vállal semmilyen felelősséget az adatok esetleges hibáiért valamint a túra során elszenvedett balesetekért! Mindenki saját felelősségére indul és kötelessége indulás előtt tájékozódni a túra útvonaláról és annak nehézségéről valamint a várható időjárási viszonyokról!
Megfelelő felkészültséggel induljatok a túrának, ha nem is extrém nehézségű de szeretném hogy minden vállalkozó kesser kellemes élményekkel feltöltődve járja végig.
Nekem nagyon emlékezetes marad ez a túranap is.
(A karanténos időszak alatt el lehet sétálni a budapesti Gesztenyéskertbe, ahol a park egy szép Eötvös szoborral gazdagodott. N 47°29,266' E 19°01,376')
Forrás
Eötvös Loránd a hegymászó