A láda tudomásunk szerint fokozottan védett területre esik.
Fokozottan védett természetvédelmi területen csak jelzett turista és kerékpárutakon, valamint burkolt erdészeti feltáró utakon szabad közlekedni. Azokról letérni vagy a természetet bármilyen egyéb módon károsítani tilos!
Az egykori kőbánya közelében - kerítésen kívül.
15x10x5 cm-es doboz egy fadarabban.
A ládába TravelBug helyezhető.
Megközelítés
Királyréten a parkolási lehetőségért N 47° 53,700' E 18° 58,660' 260 m [GCKBK3+1parkoló] fizetni kell. Amennyiben a túratávból szeretnénk faragni, akkor a drágább Cseresznyefa parkolót N 47° 54,650' E 18° 56,390' 420 m [GCKBK3+2parkoló] is igénybevehetjük, ahonnan kicsivel több mint egy kilométerre csökken a távolság. Bármelyikből is indulunk a K+ jelzéseit kell követnünk, egészen a Nagy-Hideg-hegyre vezető útig. N 47° 54,965' E 18° 55,950' 520 m [GCKBK3+1letérés]. Innen már csak egy kicsit kell ereszkednünk a széles úton a fáig, ahol a doboz lapul.
A bringások "drájvin" érhetik el a dobozt, hiszen a zúzottköves út pontosan a ládához vezet, ahonnan láthatjuk a bánya meredek falait. A bányaudvar élővilága fokozottan védett, ezért a területére belépni Tilos!
Inóci-bánya
Az ipari forradalom hihetetlen fejlődést, és igényt jelentett a világ számára. A települések közötti utak éppúgy követelték a köveket, mint a vasúti hálózat a megbízható, vulkanikus kőzetből készült zúzott alapot. 1924-től Hoffer Kunó határozta meg a környék fejlődését, beleértve a keskenynyomtávú vasút korszerűsítését és bővítését is.
A Börzsöny talán legnagyobb méretű kőfejtése volt az "Inóczi-bánya", melyet az 1927-ben épített siklópálya kötött össze a Pap-hegy tövében kialakított "zúzdával".
Az egykori bányakomplexum épületeiből mára csak alig felismerhető romok maradtak. Ilyenek a természetellenesen kapcsolódó kövek - épített alapok és falak maradványai.
A 20. század elején ez jelentette az életben maradást, hiszen minden a természetből kinyerhető forrásokon alapult.
A hatalmas bányaudvar rengeteg élőlénynek jelenti az otthont. Ezek között akad olyan is, akinek ez a hely jelent mindent. Az egyetlen helyet, ahol élni tud. Ne háborgassuk életterüket!
Ha az egykori kerítés mentén követjük a régi pályát, akkor a bánya északi végének közelében is találhatunk olyan helyet, ahonnan láthatjuk a meredek falak északi részét is N 47° 55,160' E 18° 55,845' 550 m [GCKBK3+parkoló]. Aki a télies időszakban, lombtalan fák alatt érkezik, az sokkal többet láthat az elmúlt évtizedekben kikelt csemeték levéltelen ágai között.
Andinak fájt a térde ezért otthon maradt, helyette az ikertesója kisért el a mai napon.
Kellemesen fagyos időben, nem volt sár!, kerestük meg ezt a ládát. Ekkor már a nap is elkezdett néha kisütni.
Megtaláltuk! 🙂
A Városra rátelepedett a köd, úgy gondoltuk, és láttuk is a kamerákon, hogy a Börzsönyben tiszta idő van. Igy indultunk neki egy rövid túrának aminek célja a királyrét környéki kőbányák voltak. Acseresznyefa parkolóig autóztunk, a parkolási díj már 3.000 Ft. Innét részben jelöletlen utakon rugdostuk az avart a két bányáig.
Vége egy 8,5 km túra lett a 1-2 fokos száraz időben.
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v4.0.3]