Megye/ország: Tolna
Elhelyezés időpontja: 2019.12.28 17:00
Megjelenés időpontja: 2019.12.29 21:00
Utolsó lényeges változás: 2025.01.09 20:33
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Chubby, Szilvio, Nikicsu, Moszi :), Venice, Heni, Máté
Ládagazda: Chubby Nehézség / Terep: 2.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 20 m
Megtalálások száma: 291 + 4 sikertelen + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.1 megtalálás hetente
A láda a múzeumon belül van: ablak alatt, fekete üst fenekén nyugszik. Tudnak róla. Csak nyitvatartási időn belül kereshető.
Röviden
A láda a múzeumon belül van, ablak alatt, fekete üst fenekén nyugszik, tudnak róla.
Nyitvatartás: 2025. január 17-ig a múzeum zárva tart!
Hétfőn 10:00-16:00 között, jegykiadás 15:00-ig
Keddtől szombatig: 10:00-17:30 között, jegykiadás 16:30-ig
Vasárnap zárva.
Hosszú hétvégéken és ünnepnapokon a nyitvatartás a fentiektől változhat, melyről itt lehet tájékozódni.
A ládába TravelBug a nem helyezhető.
Megközelítés
A Tolna megye székhelyét jelentő Szekszárd városa közúton és vasúton is jól megközelíthető.
Busszal vagy vasúttal érkezve egy rövid belvárosi sétát követően (mely során a GCSXSZ legtöbb pontja is begyűjthető) a Béla király tértől egy saroknyira vár a Mézeskalács Múzeum eltéveszthetetlen épülete.
A belvárosban jellemzően fizetni kell a parkolásért, de a Munkácsy utcában a Béla király tér irányában az út szélén díjmentesen lehet parkolni.
Ahogy rábukkantam
2006-ig egyáltalán nem is jártam Szekszárdon, akkor viszont egy kora őszi napon egy barátommal lejöttünk ide ládázni. Akkor még nem volt GPS-em sem, és egészen máshogy épült fel a Szekszárd belvárosát bemutató GCSXSZ multiláda is. Egy közúti atlaszból felnagyítva fénymásoltam le a belváros térképét, amin a multi négy pontja is fel volt tüntetve. A láda leírásából ismert volt ezek viszonylag pontos koordinátája, tehát a szélesség- és hosszúságkülönbségekből arányosíthattam a távolságokat, és a térképen nem jelölt, de koordinátákkal ismert pontokat el tudtam helyezni a térképen. Egy kivételével, mert annál elszámoltam magam... Ennek a véletlennek köszönhető, hogy mindenféle helyismeret nélkül - mint Jancsi és Juliska - a Mézeskalács Múzeum előtt kötöttünk ki. Itt egy készséges úriembertől kértünk útbaigazítást, és néhány gombóc fagylaltot. Máig nem felejtem annak a fagylaltnak az ízét, a legjobb volt, amit addig kóstoltam. Akkor még nem tudtuk, hogy Petrits Szilveszterrel hozott össze a sors.
Évekkel később, a közösségi média nagyobb térnyerése után is eszembe jutott a szekszárdi eset, és keresni kezdtem, mit lehet tudni Szilveszterék tevékenységéről. Amit találtam, lenyűgözött, és mai napig ámulattal tölt el.
Amire rábukkantam
Szilveszter a hatodik generációt képviseli a Petrits család hagyományában: megpróbáltatásokkal teli vállalkozásuk története ugyanis 1825-ig nyúlik vissza, mely mindvégig a méz, a cukor és ezek melléktermékei köré csoportosult. A mézeskalácson kívül így rendre műlép-, gyertya-, cukorkakészítéssel és cukrászattal foglalkoztak, termékeik minőségével pedig a szakmában országos elismertségre tettek szert. A mesterségek az évszázadok alatt apáról fiúkra szálltak. A jelenlegi családi vállalkozás hagyományos, kézműves módszerekkel készíti termékeit a mai kor minőségi elvárásainak megfelelően, ápolva hagyományainkat és XXI. századi, innovatív szellemiségben széles körben ismertetve azokat.
Hagyományőrző és innovatív hozzáállásukat mi sem bizonyítja jobban, minthogy évtizedek után újra divatba hozták a szekszárdi márcot, a mézeskalácsosok által készített édes frissítő italt. A Magyar Néprajzi Lexikon alapján egy sajtár mézhez, két sajtár vízhez összevegyítés után csillagánizst kevertek és forrásig főztek. A kihűlt szirupot hordókban tárolták (Csorna). Kiméréskor vízzel higították és jéggel hűtötték. Búcsúk és vásárok látogatóinak keresett itala volt. A 20. sz.-ban általában a Dunántúlon készítették és fogyasztották. Ezt a pörkölt cukorból és mézből készülő szörpöt 2013-ban Hagyományok Ízek Régiók védjeggyel tüntette ki Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, 2015-ben pedig bekerült a Szekszárdi Települési Értéktárba, a Tolna Megyei Értéktárba és felterjesztették a Nemzeti Értéktárba is. Ezt követően sem állt le a kísérletezés és termékfejlesztés: a márcból azóta már likőr is készült, sőt, kézműves sör alapanyagaként is felbukkant.
2003-ban megnyitott "Mézédes Emlékeink" Mézeskalácsos, Gyertyaöntő és Cukorkakészítő Múzeumukat 2009-ben Szekszárd Megyei Jogú Város Önkormányzata "Szekszárd Javáért" díjjal, a mézeskalácsos és gyertyaöntő mesterségeket mai napig gyakorló tulajdonost 2001-ben, fiait 2017-ben "Közjóért" díjjal tüntette ki.
A múzeumban megtalálhatjuk a mézeskalács-készítés történetét és az ehhez tartozó eszközöket: a régi mesterek által használt ütőfákat, díszítőcsöveket, valamint a cukorka készítésének eszközeit, gépeit is. Megtudhatjuk, hogy készül a kéregöntésű (pl. Dianás cukorka) vagy a hagyományos szaloncukor. Választ kapunk arra, hogyan készülnek a csurgatott, húzott gyertyák. Mindemellett a család vállalkozásának történetét is megismerhetjük.
A múzeum révén lehetőség van arra is, hogy saját kezűleg próbáljuk ki a mézeskalács díszítést. A mézeskalács szív díszítésre teljesen előkészítve várja a vállalkozó szellemű látogatókat, melyeket természetesen haza lehet vinni, vagy el lehet ajándékozni. Készíthetünk saját magunk viaszgyertyát, díszíthetünk hófehér, kézműves technikával készített gyertyát is.
A vártnál sokkal jobban tetszett a múzeum. Ízléses, személyes, emberléptékű, remek a kávé, van kiülős hely, a munkatársak kedvesek.
A rejtés szép meglepetés:), köszönöm a meghívást, amit előzetesen vonakodva fogadtam el, utólag pedig köszönöm, hogy nem tudtam pótjelszóval "letudni" a találatot:)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.1]
Szekszárdi szürkítés 2/3
A mézeskalács szerintem kissé túlértékelt műfaj, de jól működik a gyerekek motiválásához. Kézi kalácsdíszítés és romantikus sokgenerációs családtörténet mellé pedig a hazai geocaching egyik legstílusosabb rejtése is jár - tényleg kár volna pótjelszóval megkerülni. Azt azért nem értem, hogy zárás előtt negyed órával miért nem fér bele már egy kávé.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Barátokkal Szekszárdon töltünk egy hétvégét, és eljöttünk megnézni a Mézeskalács Múzeumot is. A láda zseniális, a témához tökéletesen illeszkedik, gratulálok az ötlethez, köszönöm a lehetőséget! [Geoládák v4.5.0]
Nem gondoltam volna előre, de egy élmény volt.
Nagyon tetszett a családtagok elkötelezettsége.
A "Hogyan készül" film profi munka, a rejtek pedig feledhetetlen.
Köszönöm!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Szekszárdi kiruccanásunkon megnéztük a múzeumot. Nagyon jó élmény volt, érdekes és hangulatos kiállítás. Bár nem vagyok édesszájú, de a láda olyan illatos volt, hogy a legszívesebben belekóstoltam volna. ;) Gyönyörű is egyébkent a láda, mesteri alkotás, élmény volt megtalálni!
A vitrinben lévő egyik régies díszítésű, szív alakú mézeskalácsról gyerekkorom karácsonya ugrott be: pont ilyen mézeskalács karácsonyfadíszünk volt.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Nagyon érdekes volt a múzeum, kedvesek voltak a családi vállalkozás tagjai. Nem jutottunk volna el ide, ha nincs a láda, köszönjük az élményt! [Geoládák v4.5.0]