Elhelyezés időpontja: 2020.02.29 11:00
Megjelenés időpontja: 2020.05.04 16:30
Utolsó lényeges változás: 2020.05.04 16:30
Utolsó változás: 2022.06.03 19:56
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+3V)
Elrejtők: Attibati
Ládagazda: Attibati Nehézség / Terep: 2.5 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 45000 m
Megtalálások száma: 65 + 1 sikertelen + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
Röviden
Négy pontból álló multiláda. A bejelentéshez szükséges jelszót megkapjátok, ha az egyes pontokon talált jelszórészleteket a pontok sorrendjében egymás után írjátok.
1. N 48 04.989 E 20 33.319 Lusta-völgy. Kivágott nagy fa törzse alatt 15*20*5 cm-es műanyag doboz.
2. N 48 04.441 E 20 29.017 Nagy-réti őrház közelében, szikla üregében orvosságos doboz.
3. N 48 05.715 E 20 28.958 Diabáz-barlang. Sokágú fa tövében orvosságos doboz.
4. N 48 07.655 E 20 32.462 Köpüs-nyereg. Fa földszinti üregében orvosságos doboz.
Bevezetés
A Gcb900 multiládám pontjainak bejárása és telepítése során gyakran belebotlottam a Bükk-hegység koronája kerékpáros túraútvonal útjelző tábláiba. Otthon a neten rákerestem az útvonalra, nagyon megtetszett, de rögtön láttam, hogy módosításokra van szükség, ha kerékpáros multit akarok telepíteni az útvonalra. Lényegesen csökkentettem az Egert Miskolccal összekötő 2505-ös úton haladó szakaszt, valamint egy hosszú terepes részt műúttal váltottam ki. Az útvonal bejárása során tapasztaltam, hogy rendkívül megerőltető a Bükk-fennsík kétszeri megmászása egy túra során, ezért két részre bontottam az útvonalat. A túra második felét járhatjátok be a Gcbhk2 multi segítségével.
A túra
Parkolni Lillafüreden az Ómassa felé vezető út mellett lehet ingyenesen. N 48° 6,344' E 20° 37,278' 311 m [GCbhk2+1Parkoló] Ha itt nem lenne már hely, akkor csak a 2505-ös út melletti fizető parkolókat tudjátok igénybe venni. N 48° 6,257' E 20° 37,329' 320 m [GCbhk2+2Parkoló]
Utunkat a 2505-ös úton Eger felé indulva kezdjük mindjárt egy hosszú emelkedővel. Sajnos az Eger-Miskolci összekötő utat - különösen hétvégéken - a motorosok versenypályának használják, ezért különösen óvatosan közlekedjünk ezen a szakaszon. Elhaladunk a Miskolc vízellátásában jelentős szerepet játszó, bővizű Szinva-forrás mellett, majd a "halálkanyarban" letérünk a sorompóval lezárt lusta-völgyi műútra.
A Lusta-völgy a Nagy-fennsík legnagyobb völgye. 5 km hosszan nyúlik föl kelet-nyugat irányban a Szinva völgyéből a fennsík töbrökkel, rétekkel tagolt felszínéig. Helyenként jelentősen emelkedve tekerjük a gépet fölfelé. A kezdetben mély völgy felé magasodó hegycsúcsok egyre közelibbnek tűnnek, majd 700 méter körüli magasságban érjük el a fennsíkperemet. Innentől "biciklisbarátabbá" válik a terep.
A Bükk-fennsík peremén a kurta-bérci Erdész emlékmű közelében találjátok a multi első pontját egy kivágott fa törzse alatt. N 48° 4,989' E 20° 33,319' 734 m [GCbhk2-1]
Gyönyörű zöld, virágos kaszálókon, másutt telepített fenyvesek között gurulunk. Kis kitérővel meglátogathatjuk Magyarország legmélyebb barlangját is a 275 méter mély Bányász-barlangot. N 48° 5,157' E 20° 33,127' 735 m [GCbhk2+Bányász-barlang]
A kiépített kecskeláb-réti pihenőnél N 48° 5,181' E 20° 31,214' 735 m [GCbhk2+Kecskeláb-rét] szusszanhatunk egyet, majd balra fordulva mintegy három kilométert megtéve érjük el a Nagy-mezői őrházat és ezzel a Bükk-fennsíkon átvezető főutat. A Nagy-mező egy töbrökkel borított óriási rét, melynek virágzása különösen nyáron színpompás, az év minden szakában csodálatos látványt nyújt.
Hazai viszonylatban egyedülállóan, 900 méter feletti magasságban terül el. A XVIII. század második feléig fás terület, de az ekkor kezdődő erdőirtások miatt mára már csak egy-egy magányosan álló idős faóriás emlékezik az egykori bükkösről. Felszínét víznyelők szabdalják, melyekben összegyűlt víz a földalatti járatokban utat törve magának az alacsonyabban fekvő forrásokból tör felszínre. A terület növényvilága nagyon változatos: a töbrök alján és oldalain borókások, rekettyések váltják egymást, a mező többi részein pedig változatos, ritka, védett virágokat találhatunk, mint az északi sárkányfű, csinos tárnicska, füles kosbor, kakukk szegfű. A helyi mikroklíma a geológiai viszonyoknak megfelelően elég hűvös, a víznyelők alján nyáron sem ritka a 0 fok körüli hőmérséklet.
A Nagy-mezői őrház közelében találjátok a multi második pontját, egy sziklaüregben - festett fa mögött - orvosságos dobozt keressetek! N 48° 4,441' E 20° 29,017' 793 m [GCbhk2-2]
A Bükk-fennsíkon átvezető főutat a Fekete-sárnál hagyjuk el. N 48° 4,578' E 20° 27,102' 872 m [GCbhk2+Fekete-sár-rét]
Változatos erdőkben haladva, könnyen tekerhető utakon a Faktor-rétet érintve érjük el a multi harmadik pontját a Diabáz- barlang közelében. Egy sokágú fa tövében orvosságos dobozt keressetek! N 48° 5,715' E 20° 28,958' 872 m [GCbhk2-3]
A Diabáz-barlang 1988 óta fokozottan védett. A Bánkúti Turistaháztól D-re 855 m tszf. magasságban nyíló Bánkúti visszafolyó régóta ismert volt. Az eltömődött időszakosan aktív víznyelő bontását 1963-ban kezdték, de a bejutás csak 1975-ben történt meg. Neve a porfirit diabázként való téves meghatározásából ered. A lépcsőzetesen mélyülő, aknákkal tagolt rendszer feltárt hossza megközelíti az 1 km-t, mélysége 153 m, hazánk 7. a hegység 4. legmélyebb barlangja. Inaktív részeit látványos, színgazdag, változó formájú és méretű cseppkövek, lefolyások, zászlók díszítik, több helyen heliktit (görbecseppkő) is található.
A 3. pontot megtalálva még egy rövid kapaszkodás és elérjük a Fehér Sas panziót, ahonnan már gondtalan gurulás vár ránk egészen Lillafüredig. Megállni már csak egyszer kell, hogy a piros sáv jelzés és a műút kereszteződése közelében egy fa földszinti üregében megkeressétek az utolsó orvosságos dobozt. N 48° 7,655' E 20° 32,462' 723 m [GCbhk2-4]
Indultam a Bükkbe a barlangos ládákért, hát nem kiderült, hogy ennek a ládának három pontját már megtaláltam, a negyedik meg egyértelmű a megtalált három alapján. Az igazság az, hogy a kerékpáros ládák többségét autós-gyalogos technikával gyűjtöm be, de GCBDEL-t végigtekertük a kollégákkal jó pár éve ... és az elég volt (nekem) bükki kerékpározásra. :)
Nonow22-vel gyűjtöttük be sok év alatt túrázás közben. Mindig begyűjtöttük az útba eső pontot. Tervezem, hogy bringával is le fogom tekerni a kört. Köszi a rejtést
Megvan, köszi!
Gyalogosan szedtem össze több túra közben.
Kedvencem az egyes pont és a jávorkúti út közti Lendeczky út volt a gyönyörű töbrökkel, füves oldalakkal.
Minden pont rendben megvolt a helyén.
Az autót a Lillafüredi Sportpark (azaz Libegő) parkolójában hagytam, itt is ingyenes a megállás. A reggeli köd szerencsére oszlott már, sőt a fennsíkra felérve csodálatos napsütés fogadott. A Lusta-völgy újdonság volt nekem, soha nem mentem még végig rajta, mondjuk rendesen le is izzadtam mire feltekertem. Az útvonal többi részén már kevesebb meglepetés volt, sőt a Gyula-forrás felfűzésével kicsit útvonalat is módosítottam. A Bükk-fennsík mindig lenyűgöz, most is sok fotót készítettem, megnéztem a tűzvész helyszínét is. Rejtések rendben, köszönöm az útitervet.
Barátainkkal érkeztem egy bringás körre a Bükkbe, aminek a fő célpontja a GCBHK2 multi volt. Az idei első komolyabb tekerésem, így izgultam hogyan fogom bírni a sok szintet. A kezdeti hullámzás a hűvös erdőben kifejezetten kellemes volt, majd jött a száguldás le Lillafüredre. Egy igazi élmény menet volt, ami a csövön kifért. A neheze innen jött, amikor a Hámori tótól fel kellett kapaszkodni Bánkútra. Az út nem túl meredek, de hosszan emelkedik és nem esik jól :) Erősen megküzdöttem mire felértem. Fent rám fért egy nagyobb frissítés. Innen már megint csak egy kis gurulás volt a célig.
Ma egy bringás kesselős napot találtunk ki, két Attibati multival.
Valamivel kilenc előtt indultunk neki Kiváncsifáncsi, Radpeter, Scele és Kicsiscele társaságában ennek a körnek.
Nem egészen a leírás szerint haladtunk. A Bánya-hegyi leágazástól indultunk, és 2-1-4-3 sorrendben fogtuk meg a pontokat.
Kiválóan összeállított túra. Nagyon tetszett a Bükk-fensík szakasz a délelőtti napfényben. Üde, zöld tisztások, formás fákkal, és erdei szakszok váltogatták egymást. Ez volt a túra legszebb része. Aztán jött Lillafüred felé egy hosszú, gyors ereszkedés. Az eleje nem volt annyira kellemes, mert vékony gumikon haladtam lefelé a rázós, köves úton. Itt nem nagyon mertem engedni neki, mert a napos-árnékos részek miatt a gödrök láthatósága sem volt tökéletes. De az aszfaltra leérve nagyon klassz volt a tükörsima úton repeszteni lefelé. 50 feletti sebességet is mutatott a masina.
Aztán jött egy hosszú, kemény mászás Bánkútig. A vége már nem esett olyan jól, de azért felmentünk gond nélkül. A bánkúti turistaháznál egy kicsit többet időztünk, és feltöltöttük az elhasznált energia tartalékokat.
Bánkúttól az Olasz kapuig tartó szakasz terepviszonyai voltak a legkedvezőtlenebbek. Mivel még reggel is esett, az út vizes, sáros, csúszós volt. Egy helyen ki is csúszott alólam a paripa. Szóval itt nagyon óvatosan kellett haladnom a sima, virsli gumiaimon.
Az Olasz kaputól az aszfalt a kocsiig megint élvezetes volt. Sima, kellemesen lejtős.
Nagyon jól éreztük magunkat végig. Szép helyeken vezet a túra. Kellemesen elfáradtunk a végére.
Összesen 52,3km mentünk 963m szintemelkedéssel. Nem egészen öt és fél óra alatt jártuk le a kört.
Megtaláltam, köszi! :)
Miskolcról indultam, így Lillafüred volt a bemelegítés.
Onnan 3 és fél óra alatt értem fel Bánkútra.. volt egy szakasz, ahol 100 méterenként meg kellett állnom pihenni. :D Nem szoktam ilyen terepen biciklizni. Nem is gondoltam, hogy sikerül végigcsinálni.. de mégis!
A megadott sorrendben kerestem fel a pontokat, mind a 4 meglett gond nélkül.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (67 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.