Megye/ország: Pest
Elhelyezés időpontja: 2020.06.07 05:40
Megjelenés időpontja: 2020.06.07 05:44
Utolsó lényeges változás: 2023.09.25 06:49
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Fitti80
Ládagazda: Fitti80 Nehézség / Terep: 2.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 80 m
Megtalálások száma: 668 + 8 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 2.8 megtalálás hetente
A láda egy 11x11x11,5 cm-es konyhai tároló, fatuskóba rejtve.
Alternatív jelszó a parkoló melletti, fa hirdetőtábla alján (itt nincs dekódolási segítség). A jelszó: 2 szám - 7 betű - 2 szám (a kötőjelek csak az átláthatóságot hivatottak segíteni). Mind a logbookban, mind pedig a fa hirdetőtábla alján található QR kód is.
A tuskó tetejét forgasd, ne emeld! A jelszó "dekódolásához" szükséges infó a logbook első oldalán, illetve itt található (a szöveget visszafelé kell olvasni/dekódolni).
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Bevezető
Pécel Történelmi Emlékparkjába invitállak Benneteket, melyet sokan Trianoni emlékműként ismernek.
A fent megadott ajánlott parkolótól egy kimondottan rövid séta alatt elérhető a láda.
A láda Pécel központjától a posta mellett indulva a Hősök útján felfelé, mintegy 2800 méteres úton érhető el.
A trianoni békeszerződés
1920. június 4-én 16 óra 32 perckor írták alá a versailles-i Nagy-Trianon palotában azt a békediktátumot, mely területe kétharmadával megcsonkította a történelmi Magyarországot.
A trianoni békeszerződés a versailles-i békerendszer részeként született meg, melyet a világháború lezárását követően egy másfél éves konferencia készített elő. A győztes antant hatalmak 1919. január 18-án kezdték meg a tanácskozást a Párizs környéki kastélyokban, ahol a "négy nagy", Clemenceau francia, Lloyd George brit, Orlando olasz miniszterelnökök és Wilson amerikai elnök szava dominált. A legyőzöttek képviselői is részt vettek a tárgyalásokon, de tényleges ráhatásuk nem volt az események menetére, csupán az 1919. júliusától születő szerződéseket írták alá.
A trianoni béke pontjai ismertek: Magyarország elveszítette területének és lakosságának mintegy kétharmadát, ennek megfelelően 320 ezer négyzetkilométer területű, húszmilliós középhatalomból 90 ezer négyzetkilométeres, hétmillió lakost számláló kisállammá vált. Románia megszerezte a Partiumot és Erdélyt, a délszláv állam a Délvidéket, Csehszlovákia pedig a Felvidéket és Kárpátalját. A béke minden más szempontból is gúzsba kötötte az országot, miután a háború egyik felelőseként tetemes jóvátételt szabott ki Magyarországra, hadseregét 35 000 főben határozta meg, és számos egyéb gazdasági és katonai kérdés kapcsán sértette a vesztes állam szuverenitását.
A trianoni békéről tehát mindezek alapján elmondható, hogy erőszakos diktátum volt, melyet egyoldalúan kényszerítettek Magyarországra, és amely végül megtagadta mindazon elveket, melyek nevében megszületett. Annak ellenére, hogy a területüket gyarapító országok célja hivatalosan a nemzeti önrendelkezés megvalósítása, önálló nemzetállamok létrehozása volt, a békekonferencián valójában az a cél vezérelte őket, hogy Magyarország területéből minél nagyobb részt szerezhessenek meg.
Nemzetállamok helyett soknemzetiségű országok jöttek létre, ahol a kisebbségbe szorult magyarság ugyanolyan diszkriminatív bánásmódban részesült, mint amivel korábban a Monarchia alatt éppen az akkori többségi magyarságot vádolták, csupán a szerepek fordultak meg. A béke a térség stabilitása szempontjából is káros volt, hiszen a győztes-vesztes ellentét kiélezése megszabta azokat a kényszerpályákat - Magyarország a revízió útjára lépett, a megalakuló kisantant pedig a megszerzett területek görcsös védelmére rendezkedett be - melyek mentén Közép-Európa később egy újabb világháborúba sodródott.
Látványosság, tudnivalók
Ez a láda az első rejtésem, szerettem volna 2020. június 4-én kihelyezni, de a koronavírus járvány közbe szólt, nem volt kellő megtalálásom.
A helyet a Google Térkép Péceli trianoni emlékműként, a turistautak.hu II. világháborús emlékműként jelöli. Hivatalos neve Nemzeti Történelmi Emlékpark. Eredetileg a II. világháború áldozatainak emlékére épült, időközben emlékparkká nőtte ki magát. A területet a Millenniumi Nemzeti Hagyományőrző Alapítvány gondozza.
Az Emlékmű az utóbbi időben számos péceli rendezvénynek adott helyet, a történelmi megemlékezések mellett íjászverseny is zajlott itt a közelmúltban.
A láda Pécel egyik legmagasabb pontján van elhelyezve, gyönyörű panoráma tárul elénk.
Amennyiben szereted az instant túrákat, mindenképp javaslom a Villámkör útvonalait, melyek rajt és cél pontja Pécel központjában van. Mindegyik távja megközelíti ezt a geoládát.
Sikeres keresést kívánok mindenkinek!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Idei utolsó találat. A szilveszteri láda környéken már csak ez volt... :)
Tetszett a park, bár nyáron még szebb lehet. Most a hidegben, fagyott kézzel próbáltuk a ládánál megfejteni a kódot. Sikerrel jártunk, de jó volt beülni az autóba és felmelegedni. És most itthonról a jó meleg szobából logot írni... :)
Köszönet minden ládarejtőnek és szervezőnek az idei évért is!
Boldog Új Évet Mindenkinek!
Köszi a rejtést!
Amikor bepötyögtem a magassági értékeket a kütyümbe, azt hittem valami elírásról lehet szó, de ahogy a Gedeon tértől, a Hősök majd a Pihenő utcán át, elsétáltam a rejtésig, már tudtam, hogy nagyot tévedtem.