Röviden
A lekerített zárt -belépődíjas- látogatóközponton kívülre, de mégis természetvédelmi területre vezet a virtuális pont, a megtaláláshoz így nem kell a jelzett útról letérni.
Bármikor kereshető, tetszőleges sorrendben, csak a jelszó képzésre figyelj a végén!
1.pont a láda egy 15x10x5 centiméter méretű doboz a Sas-Liget Kerítés/Betontámfal találkozásánál a dupla törzsű fa tövében.
N 47° 28,864' E 19° 0,652' 227 m [GCSASL-1]
2. pont Információs tábla alján található elhelyezett táblán olvasható jelszórészlet!
N 47° 28,783' E 19° 0,933' 236 m [GCSASL-2]

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Megközelítés
Érkezhetsz tetszőleges járművel a helyszínre, tömeg közlekedve, vagy autóval (parkolás ingyenes a környéken), fentről, lentről, vagy a város felől is jól megközelíthető helyre invitállak. Fontos, a Sas hegyi ligetben, kerékpározni Tilos, így ha azzal érkezel, maximum tolva közlekedj!
Fentről -Hegyalja út / Farkasréti temető - felől érkezve
Tömeg közlekedve legcélszerűbb a Farkasréti temető megállónál leszállni a busz/villamosról, innen 450méter kényelmes séta "lefelé".
Saját autóval érkezve a park Sas-liget felső részénél a
N 47° 28,957' E 19° 0,515' 215 m [GCSASL+felső Dayka Gábor utcában tudsz parkolni.]
A városközpont -BAH csomópont - felől is elérheted a ládát
Tömeg közlekedve itt a Budaörsi úton a Fehérló utca megállótól felfelé egy kis sétával közelíthető meg a láda.
Autóval a Zólyom köz utcánál lehet a Budaörsi út mindkét irányából a Sas-hegy alját elérni, ahol egészen a
N 47° 28,707' E 19° 1,058' 165 m [GCSASL+Bod Péter utca végéig jöhetsz]
, itt van lehetőség az út mellett parkolni is.
A Kelenföldi intermodális csomópont irányából is megközelítheted
Tömeg közlekedve , kerékpárral érkezve, ez a legkevésbé emelkedős irány.
Tömegközlekedésre számtalan megoldás lehetséges, csak a két legközelebbit megemlítve a Dayka Gábor utcai buszmegállók a Budaörsi úton, innen egy ~1km séta a Sas-hegy lába, vagy a Sasadi úton busszal érkezve a Bereck utca-nál leszállva és ~750m sétát követően.
Autóval a
N 47° 28,674' E 19° 0,800' 160 m [GCSASL+Dayka Gábor utcán]
tudsz parkolni a
N 47° 28,587' E 19° 0,994' 142 m [GCSASL+Brassói útnál] vagy feletti szakaszon érdemes megállni.
Egy ajánlott körtúra útvonala
Ha nem csak a megtalálás a cél, hanem egy kellemes időtöltés, akkor olvass tovább! :)
Tetszőleges helyen kezdhető, de ha a Budaörsi út irányából érkezel, a Dayka Gábor utca felső végénél érdemes megállni/indulni.
A multi 1. pontját itt kicsit hanyagolni kell itt még. Balra az Olt utca irányába érdemes elindulni, majd a Rákó utcáról nyíló ösvényen lehet az eldugott
N 47° 28,792' E 19° 0,601' 183 m [GCSASL+Ugató-szikla.] megközelíteni. A tetejéről szép a kilátás, amennyiben nem akarod megmászni, semmi gond, a Rákó utcára visszatérve és felfelé sétálva a Süveg utcát elérve és annak végénél található a
N 47° 28,838' E 19° 0,564' 203 m [GCSASL+Régi kőbánya], mely könnyen elérhető és innen is hasonló panorámában lehet részetek. Az Ugató szikla pedig pont előtted lesz látható a zöldben.
Innen a vízművek kerítése mellett lehet a Sas-ligetbe a ládához leereszkedni egy keskeny ösvényen.
A multi második pontjához, ha a körtúrát tervezed végig járni, kövesd a kerítés melletti ösvényt, majd ha elérted a 2. pontot, ereszkedj le a Bod-Péter utca végéig, ahol az ereszkedés alatt a város másik részére nyílik szép kilátás, és a városi zárkertek között kialakított ösvényeken az Örség utca fordulóját elérve jobbra fordulva a kis réten keresztül tudsz a kiindulópontra visszatérni.
A körtúra ~2,5km, ~1 óra kényelmes sétával megjárható, viszont babakocsival nem tudsz az Ugató sziklához felmenni az ösvényen, + a vízművek melletti leereszkedés is nehézkes lehet.
Ajánlott útvonal és letölthető track
itt elérhető és jobb oldalt az "Export"-ra kattintva le is tölthető, ha nem online szeretnéd megtekinteni.
A rejtésről
A Budai Sas-hegy Természetvédelmi területének bárki által látogatható részére invitállak ezzel a 2 pontos multiládával.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság a Sas-hegy hegylábi részén rekreációs célú fejlesztéseket hajtott végre 2020 őszén.
A folyamatos természetvédelmi kezeléseket kiegészítő munka végrehajtása a lakossági igények figyelembevételével történt, a megvalósult fejlesztésekről
-itt- olvashatsz bővebben.
Több helyen lesz lehetőséged megpihenni (kihelyezett padok/asztal) és gyönyörködni a kilátásban, és a cél, hogy állj meg egy pillanatra a nyüzsgésben és sétálj egy jót! Kapcsolj ki, hogy kikapcsolódhass.
A multi virtuális pontja kiegészíti a hagyományos pontot és kicsit bevezet a természetvédelmi területre, a Sas-hegy lábánál elterülő parkba, mely menedék-szerűen helyezkedik el a városban.
A virtuális pont célja, hogy bemutassa ezen területet, kis zeg-zugait, és az út során a város látványa mellett gyönyörködhessük ezen utolsó menedéket nyújtó területben, és megcsodálhassuk helyi őshonos élőlények és növények világát.
A hagyományos láda a Sas-Ligetben helyezkedik el, a vízmű kerítésének és támfalnak a tövében egy kétágú fa törzsénél, talajszinten.
Ha időd/kedved engedi, kapcsold össze a láda felkeresését és nézd meg a Sashegyi Látogatóközpontot is nyitvatartási időben. Fentről, körpanorámában lehet részed! A látogatóközponton belül érhető el a Sas-hegy kilátó, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a városra, és tiszta időben a Mátra/Kékes-tető is látszik.
Nyitva tartásról, belépődíjakról
-itt- tájékozódhatsz részletesebben.
Fontos információ!
A Sas-hegy egyike Budapest néhány kiemelkedően fontos védett területének, mely hazánk egyik legrégebbi természetvédelmi területe, 1957-ben nyilvánították védetté. A területen kerékpárral közlekedni, a jelzett turistaútról letérni, a kihelyezett kordonok mögé menni, a környezetben bármilyen kárt tenni, növényeket gyűjteni szigorúan tilos és súlyos pénzbüntetést vonhat maga után! Kérünk benneteket a kihelyezett táblákon lévő szabályok maradéktalan betartására!
A természetet és a megtalálás élményét beszennyező, nejlonzacskók ellenzői vagyunk, ezért kéretik ládáinkat ettől megkímélni! Ha sérült a láda jelezzétek pl. logban, és közelben lakóként gyorsan karbantartom. Köszönöm!
Ha probléma támadna a pontokon, csak fényképpel logolt jelszó nélkülit fogadok el!
Látványosság, tudnivalók
"A budai hegyek egyik legérdekesebb életközösségét a Sas-hegyen találjuk, bár messziről kopár sziklás képet mutat, amelyen csak itt-ott zöldell egy-egy árva feketefenyő vagy orgonabokor. De ez csak a látszat, amellyel csak a felületes szemlélő elégszik meg, közelebbi vizsgálattal kiderül, hogy Budapest egyik legérdekesebb élőhelye, amelyhez hasonlót Visegrádtól az Al-Dunáig nem találunk." (Dr. Pénzes Antal)
A Sas-hegy a Budai-hegység déli részén elnyúló hegysorozat keleti tagja, amely a Gellért-hegy és az Ördög-orom között helyezkedik el.
Az érdeklődő természetbarát ma kiépített körutakon tekintheti meg a látnivalókat és gyönyörködhet a csodálatos panorámában. A kelenföldi lapályból kiemelkedő "sasbérc" csúcsa 259 m magasságban van a tengerszint felett.
A természetvédelmi területet veszélyeztető tényezők főleg a ma már teljes körül építettség és az intenzív látogatottság jelenti a fő problémát. Ezen gondok egy része a környező lakóterületek, valamint a látogatók védelmével, kényelmével összefüggőek. Az igen könnyen erodálódó, pusztuló dolomitsziklákat évről-évre át kell vizsgáltatni és szükség szerint megerősíteni, hiszen leomlásuk súlyos baleseteket okozhat. A látogatók részére kiépített publikus, bármikor látogatható és zárt, nyitvatartási időben idegenvezetővel látogatható utak állnak rendelkezésre.
A fő feladata az itteni természetvédelmi területnek azonban az egyedülálló élővilág megőrzése az utókor számára.
Alapadatok
A területet 1957-ben nyilvánította védetté az Országos Természetvédelmi Tanács 985/57 sz. határozatával (Törzskönyvi száma: 64/TT/1957)
Kiterjedése kb. 30 ha
Elhelyezkedése: Budapest, XI. kerület
Források/Ajánlott linkek
Budai_Sas-hegy_Természetvédelmi_Terület Wikipédia
Duna-Ipoly Nemzeti park
DINPI Budai Sas-hegy Természetvédelmi Terület Facebook oldala
Sas-hegyi Látogatóközpont
Life4OakForests projekt - Dr. Jane Goodall fát ültetett a Sas-hegyen
Kellemes időtöltést és kikapcsolódást kívánunk!
Feel2006 | Sziszko | Gréti