Megye/ország: Zala
Elhelyezés időpontja: 1970.01.01 01:00
Megjelenés időpontja: 2021.06.24 00:02
Utolsó lényeges változás: 2021.06.24 00:02
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: bubuka & zalajaro
Ládagazda: zalajaro Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 50 m
Megtalálások száma: 165 + 1 sikertelen, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
Röviden
A boronapince előtt, a jobb oldali pad alatt találjátok a 15x10x6 cm-es, hagyományos 4 fülű ládát.
Bevezető
2019-ben Letenyén a Mura Menti Napok keretében vettünk részt egy gyalogtúrán. Így ismertük meg ezt a helyet.
Megközelítés
Autóval konkrétan a kilátóig mehetsz.
Gyalogosan Letenye központjából a zöld sáv jelzésen kb. 4 km gyaloglás után éred el a helyszínt.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Leírás
Itt, az ország dél-nyugati felében, Zala megyében, dombok és völgyek között szőlőhegyeket találunk, a dombéleken pedig pincék követik egymást. A vidéken már több évszázada magas színvonalú szőlő- és bortermelés folyik, az itt lévő szőlőhegyek barátságossá, vonzóvá teszik e tájat. Zala megye földrajzi adottságainak köszönhetően ma is illatos, friss fehér borok hazája e vidék. Leginkább fehérbortermő területről lévén szó, jellemző fajta az olaszrizling, a rizlingszilváni és a szürkebarát. A város északi határánál találhatók a szőlőhegyek, így az Öreg-hegy, a Béci-hegy, a Kurta-hegy és Kecskehát.
A kilátó
A kilátó az Öreg-hegyen épült Makovecz-tervek felhasználásával, Letenye és Zajk önkormányzatának közös projektjeként borturisztikai szándékkal. Nevét Boldog Buzád 13. században élt domonkos szerzetesről, a tatárjárás vértanújáról kapta. Az építkezést magát a szerzetes leszármazottjának valló dr. Buzády Tibor pénzügyi hozzájárulással, valamint a tervek átadásával is támogatta. Sajnos a kilátó miatt pereskedés volt Letenye és Makovecz örökösei között, ami végül Letenye javára dőlt el.
A kilátó sajnos nincs nyitva, de a kilátásért nem kell felmászni, így is szép kilátás nyílik a közeli dombokra, szőlőkre.
Sajnos az örökösök újabb pert indítottak, ezért a kilátó sorsa bizonytalan, egyelőre nem látogatható.
Boronapince
A Zalai borvidék egy része Letenye és Zajk között, összefüggő szőlőterületként terül el. Ezt a területet a még fellelhető népi építészeti elemek miatt is érdemes felkeresni, hisz számos boronapincét is találhatunk.
A 80 m2-es nádtetős, faszerkezetű boronapincét 2002-ben állította helyre a Letenyei Szőlő- és Gyümölcstermesztők Egyesülete az öreg-hegyi szőlőhegyen. Aztán a második ütemben, 2006-ban a ház előtt beállókat létesítettek, melyek a zalai borúton megfáradt turistáknak adnak pihenési lehetőséget.
Ez egy szőlőhegy, ahol nem tartózkodnak állandóan, de előzetes egyeztetés alapján látogatási, márciustól októberig borkóstolási lehetőség van. Tel.: +36 30 237 4597
A boronapince előtt leültök a jobb szélső padra, és lazán alá nyúlva előveszitek a dobozt.
A zalai dombságban Horvátország irányába csodálatos panoráma nyílik a boronaháztól (ami kitűnő állapotnak örvend, előtte fedett padokkal kiülő és asztal, előzetes bejelentkezéssel pedig borkostoló is lehetséges). A kilátó zárva van, de a lábától kb. ugyanaz látható, mint fentről. A hely kerékpárútvonalon fekszik, aszfaltozott bringaút megy errefelé.
[Elutasította: geocaching.hu, 2024.05.01 17:44 A kesser megkeresésemre nem reagált. Logbíró GYEZegzug.]
Hangulat, szép vidéken vitt a keskeny út a látnivalóig. Ez a mai második mihaszna kilátónk, aminek a talajszintjéről kb. ugyananyit lehet látni, mint a tetejéről (ha fel lehetne jutni), de egy szép, különleges épület. Ha uniós pénzből épült volna és nem lenne a közelben egy kis kápolna, azt gondolnám kilátóra lehetett támogatást szerezni, de valójában kápolnát építettek. De itt mást mond a meglehetősen szomorú háttértörténet.
A jelenlegi gazdátlan helyzetet tükrözi az épület és környezet állapota. A fű kaszálatlan, az előtérből nincs ki kisöpörje az odafújt szemetet. Szomorú a kivitelezési hibákat is látni, pl. hogy a talajvíztől vizesedik a fal. A rokkant parkoló a térdig érő fűben meglepő. Hogy jut ide a mozgáskorlátozott, hogy parkoljon? Ha ezt sikerült megoldania, akkor itt kipattan a kocsijából és felrohan a lépcsőn?
A kilátó előtt a boronaház környezete szerencsére mást mutat, ott minden gondozott, takaros. A szendvicsünk elfogyasztása közben megfigyeltük a fal és tető szerkezetét. Hány ember van még vajon, akinek benne van a kezében és fejében ez a tudás és ilyet tud készíteni?
A ládát hamar megtaláltuk, minden rendben van vele. A rejtek jobb, biztonságosabb, mint amilyennek a leírásból gondolja az ember.
Űtközben láttunk egy szépen karbantartott, érdekes feliratú, szép keresztet is.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (166 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.