Megye/ország: Tolna
Elhelyezés időpontja: 2021.04.20 00:00
Megjelenés időpontja: 2021.06.24 00:01
Utolsó lényeges változás: 2022.10.02 22:13
Rejtés típusa: Esemény geoláda (1H+4V)
Elrejtők: Péter60
Ládagazda: Péter60 Nehézség / Terep: 2.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 20000 m
Megtalálások száma: 105 + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
2021-ben ünnepelte 20. születésnapját a geocaching.hu. 20 évvel korábban, 2001. június 24-én jelent meg GCeger, az első magyar geoláda. A jeles évforduló alkalmából 2 x 20 eseményláda jelent meg: családi és túrázós kategóriákban. Ez a rejtés a túrázós kategória egyik tagja volt, ahol ateljesítéséhez alkalmanként körülbelül 20 km-t kellett gyalogolni. Ez a láda 2022. június 24-ig volt kereshető az eredeti koncepció szerint.
Néhány túra továbbra is teljesíthető, a lenti leírásból kiderül, hogy ez a láda is közéjük tartozik-e.
Röviden
5 állomásos pontról pontra multi.
Az első 4 állomáson 7x8 cm-es táblát keress, az 5. ponton a 15x10x5 cm-es ládát!
1. Eresz alatt.
2. Lesen.
3. Esőbeálló korlátján.
4. Padon.
5. Odúban.
Egy ritkán látogatott tájegységbe, a Geresdi dombságba hívlak ezzel a jubileumi geo-túrával. A 20 km során közel 400 m szintkülönbséget fogsz teljesíteni. A túra erdőn mezőn át végig földúton halad, lakott területet nem érint, valószínűleg nem is találkozol senkivel, érdemes tehát elemózsiával felszerelkezni.
Száraz időben kifejezetten ajánlom a bringás teljesítést. Egyedül a 3. és 4. pont közt kell számítani a ritkán járt de jelzett ösvényen párszáz méteres tolós szakaszra a magas aljnövényzet és kidölt fák miatt.
Nem szeretnélek "kézen fogva" vezetni, legyen elég annyi, hogy minden ponthoz jelzett turistaút visz.
A túra során kisebb-nagyobb kitérőkkel több ládát is begyűjthetsz.
Állomások 1. Bátaapáti, Apponyi kúria
A mai Petőfi utcát régen nem véletlenül nevezték Úri utcának. Az 1840-es években ide építette klasszicista kúriáját a szőlőműveléssel foglalkozó Apponyi család. A grófi lakrész és a vendégszobák mellett itt kapott helyet a főintéző lakása, a főerdész, a pincemester és a személyzet szolgálati épületei is. Az épületegyütteshez hatalmas présház és pincerendszer is tartozott.
Ebben a korban úri passziónak számított az uradalmi erdőben zajló nagy hajtóvadászat, amikor a grófi család tagjaival és meghívott vendégekkel teltek meg a kúria szobái. Ma az önkormányzat által felújított kúria 7 vendégszobája a turistákat várja. (Szállásfoglalás, információ: bataapati.onk@gmail.com, +36 30 643 6367)
A kúria mellett található az 1816-ban épült, fa huszártornyos, Szeplőtelen Fogantatás tiszteletére szentelt szép kis kápolna.
2. Mecseki panoráma
A kis tisztáson megpihenhetsz és gyönyörködhetsz a mecseki hegyekben.
3. A hajdani Üveghuta falu
Az erdő mélyén található kis torony a falu evangélikus templomának megmaradt része. A helyről bővebben itt tudsz olvasni: GCHRLB.
4. Schleier sír
A tetőn egy szépen gondozott sír esik utunkba.
Az I. világháború után a környező dömörkapui földek egy részét egy katona kapta meg a vitézségi címe mellé. A gazdálkodáshoz nem értett, így gazdasága néhány év alatt tönkrement. Eladta és így került a terület a Guth és Schleier családok birtokába. Schleier Henrik azt szerette volna ha halála után a saját földjébe temetik el, és ki is jelölt egy helyet családi temetőnek a háza mögötti diófás kertben. A családtagok ez ellen messze menőkig tiltakoztak, nem akartak sírokat látni a saját kertjükben. Miután a gazda meghalt 1942-ben, előkerült egy hivatalos irat a végakaratáról. A család megkönnyebbülésére ebben már egy a birtoka határán fekvő területet jelölt meg végső nyughelyéül. Ezen már senki sem vitatkozott, arra a helyre temették ahol a sír most is megtalálható. Két év múlva a feleségét is ide helyezték örök nyugalomra. A család többi tagját a háború után kitelepítették Németországba, így árván maradt a sír. Az eredeti kő az idők során tönkrement, ezért 1975-ben az unokák egy új sírkövet állíttattak és kovácsolt vaskerítést emeltek köré. A körülötte lévő tisztást azóta a Véménden élő rokonok tartják rendben, jelenleg Baumgärtner Norbert (baumgartnern nevű kessertársunk). A sír 2014. nyarán ismét teljesen fel lett újítva.
5. A láda
Mórágy külterületén egy kidőlt fa odvában találod a ládát.
Innen még 4 km a cél. Eddigre már biztosan megszomjazol. Szerencsére utadba fog esni a mindig bő vizet adó Henrik-forrás.
Állapot: megszűnt
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Köszönöm a 105 megtaláló fáradozását, és külön azt, hogy zömében részletes élménybeszámolóval, rengeteg fotóval tiszteltetek meg.
A geresdi dombság az egyik kedvenc tájegységem, a 3 bringás multim - GCKPK, GCKPF, GCKPDD - bejárja a környéket, szóval ne bánjátok ezt a ládát.
Először is mindenki, aki mostanság indulna neki:
SZEPT. 1-30. KÖZÖTT VADÁSZAT MIATT CSAK 9-15:00 ÓRA KÖZÖTT LÁTOGATHATÓ AZ ÉRINTETT ERDŐTERÜLET!!
Én még pont belefértem, igaz a láda megtalálása után már nem tértem vissza Bátaapátira a vadászat miatt, de aztán amennyit gyalogoltam Mórágyra, meg aztán a vasúti megállóhelyek felé (a mórágyi pl Kismórágy Mórágytól távolabbi végén van), azalatt simán meglett a 20 km összességében. :D
Szép terület, sosem jártam még erre - még a Geresdi-dombság név is ismeretlen volt előttem -, ezért is volt nagy vágyam ennek a ládának a begyűjtése. Látványilag nem Magyarország legvonzóbb tája, de voltak kimondottan szép szakaszok, és végre nem egy olyan 20-asba futottam bele, ahol kilométereket kell aszfalton gyalogolnom. Szóval tetszett, köszönöm a lehetőséget, és biztos vissza fogok még térni ide, a Geresdi-dombságba, nagyon jó kis ízelítő volt ez a multi.
Láda rendben, nagyon tetszett a rejtés, a pontok is hamar meglettek, minden tök szép, minden tök jó. Ha valaki a QR-kódokkal játszik, a 2. pontnál az nincs (legalábbis én nem találtam), de ott nem is a sztenderd lapocska van, hanem feltételezem, az már egy pótlás.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Most jártam először ezen a környéken, de biztos nem utoljára. Bringával teljesítettem a 20km-es kört. A 3. pont a logoknak köszönhetően lett meg. A 4. ponthoz közeledve először azt hittem rosszul ütöttem be a koordinátát, ilyen helyre tutira nem raknak padot... aztán meglett :D
Szűk volt az időkeret, ami rendelkezésünkre állt, így feszes tempót diktálva már 6:49-kor elindultunk Bátaapátiból. Az első két pontot gyorsan megtaláltuk, csak a QR kódot hiányoltuk a 2. pontnál. Viszont a 3. pont a mai napra a végállomását jelentette a jubileumi körünknek, mert nem lett meg a tovább haladáshoz szükséges koordináta. A helyszínen térerő hiányában semmi esélyünk nem volt segítséget kérni, így rövid tanakodás után szomorúan visszasétáltunk a faluba a kocsihoz. Ott már olvashattuk a korábbi bejegyzésekből, hogy nem a leírás szerint az esőbeálló korlátján, hanem a cserepek közé bedugva kellett volna keresni az útmutatót.
Eddig 12 jubileumi kört megtettem gond nélkül, ez volt az első, ami nem jött össze. Talán lesz még rá lehetőség, hogy ezt is befejezzem. N.Zs-nek köszönöm az utólagos segítséget.
Jó volt.
Az 1. pont mellett parkoltunk. Szétnéztünk, nem láttunk potenciális ereszt. Először az Apponyi kúriához kukkantottunk be, majd a kápolnát jártuk körbe, aminek az oldalában egy letört keresztet találtunk, ereszt nem. Végül a koordináta alpján az "eldugott eresz" is előkerült. A 2. pont megoldása zseniális, éa a kilátás talán itt volt a legjobb.
A Turista-forrást akartam megnézni, ami kicsit beljebb esett az úttól, és erősen védte a vegetáció. A vadrózsa és a csalán között próbáltam utat törni magamnak, mikor egy fiatal dámvad nézett szembe velem. Mindketten meglepődtünk, de ő 2-3 lépés után el is tűnt. Utunk során aztán többször is volt ilyen kalandunk. A 3. ponton az esőbeálló cserepei rejtik a laminált lapot, ahogy az előttünk járók is írták. A nagy melegben itt a tető alatt tízóraiztunk. A templomtoronynál éppen 5 évvel ezelőtt voltunk. A következő szaksz a környezet volt a kedvencem. A 4. ponton a padnál a jelszórészlet megszerzése viccesre sikerült. :-) A ládát rejtő fa erre termett.
Összesen 18.7 km, 521 m fel, 521 m le.
Bátaapátiban működött a közkút, a hűs vize jól esett...
Az út nagy részén végigkísért a kabócák koncertje, a fákon pedig a levedtett bőrük díszelgett.
Bátaapáti szép település, az első pont környékén a kúria, kápolna és a látványos vendégházak nagyon tetszettek. Ettünk sok finom szedret és a nagy melegben fogyasztottuk a kilométereket. A szurdokok látványosak. A harangláb kellemes meglepetés az erdő közepén. Ott ebédeltünk az esőbeállóan. Ennek laminált lapos QR kódja valóban a bal hátső saroknál a cserepek közé van csúsztatva, ott keressétek. A többi pontot is rendben megtaláltuk. A forrásoknál nagyon jól esett a hideg víz és a felfrissülés. Az út során végig eszméletlen hangos kabóca zúgás kísért. A levedlett vázuk tömegével maradt a fák törzsén.
Nekünk ez volt az utolsó jubileumi eseményládánk. A 20 családi és a Rotary-k után a túrázós eseményládákat is mind felkerestük, bejártuk a határidőig. Rengeteg új élmény és szép táj volt a jutalmunk az elmúlt évben. Köszönet minden rejtőnek és szervezőnek érte: Évi, Toti, Alexa, Tomi
Igazán szép, meleg nyári napot választottunk ehhez a túrához. Pár éve, amikor a GeoKék DDK verziója volt, akkor is Bátaapátiból indultunk neki Kokóval - ahogy most is. A település svábosan rendezett, tiszta. Bár a terep előzetesen nem tűnt izgalmasnak, sok érdekeset láttunk. A második pont felé menet a galacsinhajtó bogarak munkáját csodáltuk. Az Üveghutához vittem.kalapácsot is, hogy az itt előforduló ritka gneiszből titanit-kristályokat gyűjtsek. A 3-as balra hátul fent a tetőcserép alatt keresd! Útközben GCKPF egyik-másik pontját jelentő forráshoz is kitértünk; volt ahol nagyon jó, hideg víz volt a jutalmunk. Az utolsó pont előtt egy szarvas bóklászott előttünk az úton. A nap kellemes.meglepetése a Tértörő-forrás bőséges vize volt. A többi pontot rendben megtaláltuk.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. Ez volt a 19. jubileumi 20km-es ládám, 6:40-kor indultam az ajánlott parkolóból biciklivel. Korábban ezt a területet már "letakarítottam", továbbá nagyon kiesett az útvonalaimból, így ez, illetve a Békés megyei maradtak a végére. Ha már erre jártam, igyekeztem az időközben megjelent további biciklis multikat is begyűjteni. Nem sokat vártam a helytől, de kellemesen csalódtam. A korábbi logok alapján aggódtam a sár miatt és félelmem nem is volt alaptalan. A másoknak gondot okozó első két pont közötti rész jól járható volt, de a 2. és a 3. pont közötti egy rémálom: a kerekem annyi sarat szedett fel, hogy teljesen eltömítette a hátsó féket és tekerni sem lehetett. Ha nem sár volt, akkor derékig érő nedves gaz és csalán, ami összecsipkedte még a kormányt fogó kezemet, alkaromat is. Ez a szakasz gyötrelmes volt. Ezt követően a láda útvonalán már ki lehetett kerülni a sarat, de azért letértem környékbeli pontokért is, ahol azért küzdöttem még kicsit a sárral és a gazzal: GCKPK-6, GCKPF-6-1-2-3-5. A vége 31 km lett és 9:45-re értem vissza a kocsihoz.
Remekül felépített körút egy gyönyörű vidéken. Kell-e ennél több? A legeslegjobban a 2. állomás kis fennsíkja ill. kilátása ragadott meg. A 3. pontnál hasznosak a korábbi Megtalálók bejegyzései. Köszönet a befektetett munkáért!
Ismeretlen, mégis ismerős helyek: azért mondom ezt, mert még sosem jártam itt, de nagyon hasonlít a Zselicre, ezért a tájképben és a környékben (a 4. és 5. pont közötti kövek kivételével) semmi meglepő újdonság nem volt - de persze nem is kell, hogy legyen, így jó, ahogy van!
Már régóta terveztük, hogy eljövünk ide, mert Kaposvárról elérhető közelségben van és érdekes helynek tűnt. Izgatottan figyeltem már napokkal előtte, hogy milyen idő lesz, és sajnos szerda környékén még elég esős időt jósoltak, de aztán ahogy közeledett a szombat, egyre javultak a kilátások, így neki mertünk indulni. Reggel már 3 különböző jóslat közül 2 egyáltalán nem írt csapadékot, csak az egyik kis eséllyel. Útközben Dombóvár térségében azért esett rendesen, de hamar kiértünk belőle, és a túra során teljesen száraz volt az idő.
Az első és második pont között legjobban a sok görgetőbogár (galacsinhajtó) tetszett: a legtöbb bogár szokásos módon, párban gurította a gömböt, de volt, amelyik egyedül, és érdekes módon az nem tolta, hanem húzta. És a kakukkfűnek is örültem. A harangtoronynál megtaláltuk a hagyományos ládát, aztán mentünk fölfelé a kék négyzeten: szerencse, hogy ezt jól jelölték, mert látható ösvény nem mindenhol volt. A sír környékén a széles látóhatár és a szélben hullámzó fűtenger is nagyon tetszett, és miután leértünk a völgybe, a Tértörő-forrás is.
Harkány felé menet egy gyors tekeréssel terveztük összehozni ezt a jubileumi dobozt. Az ajánlott parkolóból indultunk és rögtön elkezdtünk izzadni a falu szélén kezdődő emelkedővel. Fent egész rajnyi gyurgyalag csivitelt és vadászott, szóval már emiatt megérte kitekerni. A második pont után kis kitérőt tettünk a forrástúra egy pontjához, ugyan csak pár méter volt, de jelentősen megizzasztott a rövid jelzetlen út, mert a "forráspont" begyűjtése után továbbgurultunk párhuzamosan a turistaúttal, de néhány méter után kerítés következett, ami mellett kikapaszkodtunk a turistaútra, 10 méter, de alig bírtam feltolni rajta a bicajt olyan meredek. A harmadik pontot mi is hátul a bádog és a cserép között találtuk, ezt szerintem át lehetne írni a leírásban is. Innét továbbgurultunk a kék négyzeten, majd jelzetlen úton a sárga sávra. Ez egy vadregényes völgyben kapaszkodott felfelé néhol igen meredeken és végig meglehetősen sok akadállyal. A vége csak nagy küzdelem árán volt tekerhető, de megoldottuk. A negyedik pont után tettünk egy kis kitérőt a forrásos láda 2 közel eső pontjához, amiket technikás gurulással értünk el. Mivel nem volt semmi humorunk ugyanitt visszaküzdeni magunkat, fokoztuk inkább a kitérőt és Mórágy felé folytattuk utunkat, ahol még egy "forráspont" útbaesett. A faluból kellemes úton jutottunk a jubileumi záró ládájához majd tovább másztunk felfelé a kéken néhol nehezen tekerhető emelkedőn. A végén egy kellemes gurulással értük el az autót.
A vége 23,5 km és 506 m szintemelkedés lett.
A jubileumi dobozok közül eddig ezt találtam a legkellemesebbnek bicajjal. Végig tekerhető, szép és vadregényes utakon halad egy eddig általam kevéssé felfedezett vidéken, köszönöm a rejtést!