A jelszó 380 ml-es dobozban van, a kilátótól mintegy 60 méterre északnyugatra, természetes rejtekben.
Pótjelszó van kihelyezve, szükség eseten megadom a helyét.
Csapadékos időszakban a terepnehézség akár 4-es is lehet. A kitaposott gyalogút csúszós és a kidőlt fák óriási gyökérzetét nehéz megkerülni.
A rejtek folyamatosan pusztul. Kérek mindenkit visszarejtéskor gontosan takarjátok be a rejteket. Ha látszik a doboz, újra el fog tűnni. Köszönöm!
Megközelítés
Kiindulópontnak Felsőhámorban, a Kohászati Múzeum parkolója a legközelebbi lehetőség
N 48° 6,406' E 20° 37,643' 253 m [GCZsof+Parkoló]. Itt azonban nagyon kevés hely áll rendelkezésre, hétvégéken és kellemes időjárású napokon már kora reggel megtelik.
A 2505-ös (Alsóhámor-Lillafüred) út szélén parkolni veszélyes, és tilos. Felsőhámorban több helyen meg lehet állni az útpadkán.
Megoldást jelenthet Lillafüred valamelyik fizetős parkolójában letenni a kocsit és vállalni az oda-vissza összesen akár 2-3 km plussz sétát. Miskolcról városi buszjárattal is megközelítető Felsőhámor. Felső-Majláthon és a Majális-parkban ingyenes parkolási lehetőségek vannak.
Tömegközlekedéssel az 5-ös, és a 15-ös városi buszjáratokat (
Miskolc városi menetrend), valamint a Miskolcról Lillafüred felé induló helyközi autóbuszokat választhatjuk (
Volánbusz menetrend). Egerből is tudunk közvetlen járattal utazni. Leszállni a Miskolc Felső-Hámor megállóhelyen érdemes. Innen a

kék kereszt jelzésen jutunk el a Kohászati Múzeumig.
Vonattal érkezőknek: Miskolc-Tiszai pályaudvar - 1-es villamos Felső-Majláth végállomásig - 5-ös vagy 15-ös busz Miskolc Felső-Hámor megállóhelyig.
Kerékpárosoknak ajánlom a
bringazas.hu oldalát, ahol Letölthető GPX fájlt is találtok egy alternatív útvonalról.
A Kohászati Múzeumtól a kilátó "kedvéért" újjáépített és

kék háromszöggel jelzett gyalogút meredeken szerpentinezve vezet (141 m szint) a kilátóig.
A forgalmas autóúton át kell kelni és pár métert haladni az út szélén. Gyerekekre kifejezetten figyelni kell itt.

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
A kilátók királynője
2022 nyarán átadták az újra felépített Zsófia-kilátót Lillafüred felett, a Dolka-hegy déli oldalán.
N 48° 6,426' E 20° 37,317' 413 m [GCZsof+Alacsony torony] Még ebben az évben megkapta az Év Kilátója kitüntető címet. Teraszáról gyönyörű panoráma nyílik a Palotaszállóra, a Hámori-tóra és a Bükk meredek hegyoldalaira. Kedvcsinálónak nézzétek meg a
Borsod24 videóját. Élőképet is nézhettek a környezetről:
Webkamera az Időkép oldalán.
A nagy forgalom miatt a ládát a kiátótól kb. 60 méterre, a turistaúttól 10 méterre rejtettem el. Egy ösvény indul a sziklaperem mentén északnyugat felé, itt van egy félig elszáradt fa természetes rejtekében, 400 ml-es, 8 cm magas, 7 cm átmérőjű hengeres dobozban a jelszó.
Az első vidéki kilátótorony
1900-ban adták át az eredeti Zsófia-kilátót. Névadója széki Teleki Zsófia grófnő, aki az akkori főispán, báró Vay Béla felesége volt. A főispánné a Borsodi Bükk Egylet alapító tagjaként a magyar természetjárás lelkes támogatója volt egész életében. Külön érdekesség, hogy a grófnőről a kilátót, míg lányáról magát Lillafüredet nevezték el.
Az építmény egy szép, kupolás tetőszerkezetet kapott, amely - a Palotaszállóval együtt - jellegzetes látképe lett Lillafürednek egészen az 1950-es évekig, ekkor ugyanis elbontották a "Szikla" nevű légvédelmi központhoz tartozó antenna építése miatt.
Az újjáépítés
Az ÉSZAKERDŐ Zrt. és a Magyar Természetjáró Szövetség - egy uniós pályázat részeként - felépítette az eredeti Zsófia-kilátó mását, de már a kor követelményeinek megfelelően. Az alsó szintet kőburkolattal ellátott vasbetonból alakították ki, létrák helyett pedig biztonságos lépcsősor vezet a kilátóteraszra, valamint interaktív látvány- és tájékoztató-elemekkel is gazdagodott a kilátó.
Videó az építésről.
A környezet
A Hámori-tó a Garadna völgyében, a Szinva patak mésztufagátjának duzzasztó hatása miatt keletkezett. Az 1810-es években Fazola Frigyes völgyzáró gátat épített, a tavat felduzzasztották így biztosítva az újmassai kohó víz- és energiaellátását.
GCMass.
Lillafüred az ország egyik legjobb adottságokkal büszkélkedő hegyvidéki üdülőhelye. Gróf Bethlen András az 1890-es években határozta el, hogy üdülőhellyé fejleszti a Hámori-tó környezetét. Feleségéről, báró Vay Lilláról nevezte el a helyet. Látnivalói a Palotaszálló, a Függőkert, a Lillafüredi vízesés, az Anna-mésztufabarlang, az István-barlang, a Herman Ottó-emlékház, a Lillafüredi erdei kisvasút.
GCLILL.
A Szeleta-barlanghoz vezető

kék barlang jelzés a kilátóhoz vezető turistaútról ágazik el a kiindulóponttól 400 méterre.
GCSEBA.
A láda: A jelszó 15x9x5 cm-es dobozban van, a kilátótól mintegy 60 méterre északnyugatra, természetes rejtekben.
Források
Turista magazin 2022. októberi nyomtatott száma
Turista magazin az átadásról, és a
webkameráról
Minap.hu
Bringazas.hu
Lillafüred.hu
Csodahelyek.hu
Ládatörténet:
2024. 07. 07. Kicsit később, de mégis eltűnt. A rejtek teljesen szét volt kaparva. Újra rejtve, kisebb dobozban.
2024. 05. 21. Bizonytalan információk érkeztek, miszerint a láda eltűnt. Monica játékostárs megerősítette, hogy A láda teljesen rendben van.
2024. 02. 10. Az elveszett ládát pótoltam.
2023. 04. 10. A törött ládát kicsréltem.