Elhelyezés időpontja: 2023.11.11 09:43
Megjelenés időpontja: 2023.11.11 11:11
Utolsó lényeges változás: 2023.11.11 11:11
Utolsó változás: 2024.05.23 09:08
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+6V)
Elrejtők: KP1965
Ládagazda: KP1965 Nehézség / Terep: 3.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 3200 m
Megtalálások száma: 223 + 3 egyéb
Megtalálások gyakorisága: 4.7 megtalálás hetente
A láda megtalálásához egy georali-ban használt itiner segítségével kell egy megadott útvonalat végig járni. Útközben a láda koordinátapárjának meghatározásához szükséges részinformációkat kell megkeresni. Ez minden esetben egyetlen számjegy egy gravírozott kis táblán, ami mindig egy téren egy szobor háta mögött található.
Az itinert az első képen találjátok, célszerű előre kinyomtatni!
KÖTELEZŐ "Az itiner végig járásának szabályai" BEKEZDÉS FIGYELMES ELOLVASÁSA! Ez alapfeltétel, hogy ne bosszankodással, hanem örömmel és sikerélménnyel végződjön az útvonal végig járása és a láda keresése. Nem olyan bonyolult, mint első olvasásra tűnik! :)
A ládát, mely egy 13x10x6 cm-es négyfülű konyhai doboz, az utolsó csomópont teljesítése után szintén egy téren találjátok az útközben megtalált számok segítségével összerakott koordinátánál lépcső mellett, egyedi rejtésben.
A ládába TravelBug nem helyezhető. Előzmények
2023. szeptemberében Pécsen jártam és a GCEKF3 láda kapcsán megismerkedtem a georali fogalmával. Nem a geocaching klasszikus formája, de nekem megtetszett, nagyon élveztem az útvonal végig járását, az ellenőrző pontok keresését és a feladatok megoldását. Egyből felmerült az ötlet, hogy egy ilyet kéne csinálni nekem is. Mivel régóta mocorgott bennem egy gondolat, hogy valamilyen formában bemutassam gyermekkorom szűkebb környezetét a Vízivárost, így az ötlet és a gondolat egy irányba mutatott és megszületett a "Georali a Vízivárosban".
Tíz éve a pécsi georali megjelenésekor még megengedett volt a leolvasós, megszámolós virtuális pontok megadása, de ez ma már nem elfogadható. Ezért minden ellenőrző ponton saját készítésű gravírozott kis táblát helyeztem el.
Megközelítés és az útvonal kezdőpontja
A Víziváros központjából, a Batthyány térről indul az útvonal. A parkolás itt mindenhol fizetős, de amúgy sem könnyű a környéken szabad parkolóhelyet találni, javaslom a tömegközlekedéssel történő megközelítést. Itt van a 19-es, 41-es villamos, a 11-es, 39-es, 106-os busz, az M2 metró, a H5 hév, de még hajóval is megközelíthető. N 47° 30,353' E 19° 2,318' 112 m [GCGRVV-1]
A kezdőponton áll a tér névadójának, gróf Batthyány Lajosnak a szobra. A szobor mögött még indulás előtt meg kell keresni az első számot. ①
Az itiner végig járásának szabályai
- Az útvonalat az itiner ábrákat a számozás szerinti sorrendben végig járva kell teljesíteni, az autókra vonatkozó KRESZ szabályok betartásával.
- Az itinerben csak azok a kereszteződések vannak feltüntetve, amelyekben egynél több irányba tudsz tovább haladni, tehát egy olyan kereszteződés, ahol behajtani tilos tábla, kötelező haladási irány, zsákutca táblák vannak, és te csak egy felé tudsz tovább menni, nincsenek jelölve.
- Nem vagyunk célforgalom, nem vagyunk se BKK, se taxi és nincs engedélyünk.
- Az ábrákon a kereszteződések felülnézetből vannak ábrázolva, és te mindig az ábra alja felől érkezel a kereszteződésbe, és a nyíl irányába haladsz tovább.
Jótanácsok
Annak ellenére, hogy az útvonalat az autókra vonatkozó szabályok betartásával kell végig járni, én mindenképpen a gyalogos, vagy kerékpáros teljesítést javaslom. Megfontoltan célszerű haladni, figyelve minden kereszteződésre és az itiner ábrákra. Ajánlott a már elhagyott ábrákat megjelölni, hogy ne legyen elcsúszás az ábrák és a kereszteződések között. Az útvonal hossza 3,2 km, a figyelmes végig járására gyalogosan legalább egy órát érdemes számolni.
Segítség az induláshoz
A Batthyány szobortól nyugat felé indulunk és egyből azt tapasztaljuk, hogy balra is kanyarodhatunk a Fő utcába és egyenesen is mehetünk. Ezért megállapítjuk, hogy már itt is van az itiner 1. ábrájának csomópontja. Mivel a nyíl egyenesen mutat, irány a Markovits Iván utca. A nem túl hosszú utca végén ismét több irányba is lehet menni, ezért a 2. ábra szerinti nyilat követve jobbra ferdén az Iskola utcát választjuk. Ennek az utcának a végén csak jobbra lehet fordulni a Batthyány utcába, ezért ez a csomópont nem szerepel az ábrán. A Gyorskocsi utca kereszteződéséhez érve ismét több lehetőség adódik a tovább haladásra, így a 3. ábra szerint megyünk tovább... És így követjük végig a csomópontokat és az itinert egészen a végéig.
A multi pontjai és a láda
A kezdőponton kell megkeresni a láda koordinátapárjának meghatározásához szükséges első információt. A továbbiakat akkor kell keresni, ha az itiner ábrájának sarkában bekarikázott szám szerepel. Minden keresendő információ az adott ábra és a következő itiner ábra között van. Mindig egy téren egy szobrot kell megkeresni és a szobor háta mögött található egy gravírozott kis tábla egy számjeggyel.
② egy ukrán költő szobra
③ egy mackó szobra kút tetején
(A tér átépítése miatt a mackó nem közelíthető meg. Az építkezés idejére adok egy pótjelszót: A téren van egy fekete gránitból készült emlékmű is, oldalán egy évszámmal, ami a kerítésen kívülről is jól olvasható. Amit itt keresünk, az évszám második számjegye.)
④ egy magyar költő szobra
⑤ egy építész szobra kút tetején
⑥ egy szomját oltó vadász szobra kút tetején
A hat szám megadja a hetedik pont koordinátáinak hiányzó értékeit: N47° 30,①②③'; E19° 02,④⑤⑥' formátumban.
Itt található a láda, mely egy 13x10x6 cm-es négyfülű konyhai doboz, lépcső mellett egyedi rejtésben.
A láda tetejének belső oldalára és a logfüzetbe is beragasztottam QR kódot, amivel automatikusan beolvasható a jelszó. Így megúszható a jelszó bepötyögése. Természetesen azért a hagyományos módon, a kódok nélkül is lehet a jelszót bejelenteni.
Pótjelszó a ládával szemközti háromemeletes ház homlokzatán látható római szám.
1.1 verzió
Az első három nap és az első 24 megtalálás tapasztalatai alapján egy kis módosítást hajtottam végre az itineren. Az utolsó három csomópont ábráját töröltem, így az itiner nem vezet el a ládáig. Miután meg van az utolsó információ is a láda koordinátáihoz, bízzuk a GPS-re a végső szakaszt.
A Víziváros
Fekvése:
A budai Várhegy lábánál, a Duna felé enyhén lejtő területen fekvő, nagyjából háromszög alakú Víziváros Budapest I. és II. kerületéhez tartozik. Észak felől a Bem József utca, keletről a Duna, délről az Ybl Miklós tér, nyugatról a Várhegy, északnyugatról a Széll Kálmán tér, ill. az ívben hajló Margit körút határolja.
Történelme:
A római korban a városrészen át vezetett a Dunával párhuzamos, észak-déli közlekedési útvonal Aquincum felé, s a mai Batthyány tér területén ágazott el nyugat felé a hadi út. A rómaiak itteni települését a szarmaták pusztították el a III. században. A középkorban több kis település jött létre ezen a területen, mindegyiket a templomáról nevezték el. Lakosaik Zsigmond király idejében városfallal erődítették meg e településeket; a falmaradványok ma már csak a Margit körút 66. szám alatt, a Horvát utca 25-27. számú ház kertjében, illetve a Külügyminisztérium Bem téri épületének aulájában láthatók. Stratégiai jelentőségű területe volt a mai Batthyány tér környéke, és később is ide szerveződött a Víziváros menti vízi út és a római nyomvonalon haladó szárazföldi út védelme. A középkortól kikötő is volt itt, ahol élénk kereskedelmi élet zajlott. Buda elfoglalása után a törökök a templomokat dzsámikká alakították, és felépítették a ma is meglevő Király fürdőt. 1686-ban, a Buda visszafoglalásáért vívott harcok során a városrész szinte teljesen elpusztult. Az ostrom után német kereskedőket, iparosokat telepítettek ide, akik a barokk stílus jegyében építették fel házaikat, templomaikat. A 19. század végén a Duna-partot palotasorral szegélyezték. A második világháború után felépült első - ideiglenes - híd, a Kossuth híd a Vízivárosból, a Batthyány térről ívelt át a Duna bal partjára. A városrész néhány kis utcája, műemlék temploma, lakóháza még ma is őrzi a régi idők hangulatát.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Remek séta volt, bár én annyit "csaltam", hogy előre végigjártam az itinert a google street view segítségével, és feljelöltem az app-ban a pontokat. De így is egy jó kis séta volt :) Köszi a lehetőséget!
A Batthyány térre drótszamárháton érkeztem. Miután lelakatoltam a kerékpáromat gyalog vágtam neki a vadászatnak. Nagyon ötletesnek, és szórakoztatónak találtam ezt az itineres, papír alapú navigálást, igazi retro túrázási élményt nyújtott. A pontok az itiner, és a leírás alapján könnyen megtalálhatók voltak. Kellemes, és tanulságos sétát nyújtott a geocaching, ha jól számoltam (kisebb-nagyobb pihenőkkel együtt) a szintidőm 1 óra 16 perc volt. Köszönöm a rejtést!
Köszi KP1965!
Ha jól emlékszem a moderáláskor azt írtam, hogy utálom a pontról pontra multikat, de ez annyira különleges volt, hogy mehet. Hát nagyon örülök, hogy átment, mert csuda jót szórakoztam ma délelőtt a Vízivárosban. A Batthány teret jól ismerem, már csak azért is mert a BP hashing csoport innen indul majdnem mindig szokásos vasárnapi futásaira.
A másik érdekesség az meg az volt, hogy nem is olyan régen, amikor visszavittük a GCJaro vödröt Fazék irodájába, pont ott szálltunk le a villamosról ami a legközelebb volt a második ponthoz. Sőt, egy közeli sarkon, valamikor még a 70-es években volt egy összekoccanásunk egy busszal, amit ugyebár túléltünk, de azért jól összeviszza ütöttük magunkat a kocsiban. Ami mellékelt érdekességként az az, hogy egy masszív, hatalmas Volvo volt, (amerikai barátainkkal mentünk), és talán az mentette meg az életünket a behemót Ikarusztól.
Hogy visszatérjünk a mai napra: ismertem egy pár épületet a környéken - a Kapucinusok templomába néha-néha járok orgona hangversenyekre, a piacra is jártam elég gyakran régen. Ugyanakkor sok bemutatott helyen még soha sem voltam, ami nagyon élvezetes volt. Élveztem a fotózást, a sétát és az egész környék hangulatát. Köszi a rejtést és a kellemes sétát.
Lopakodó és Röfi73 társaságában.Szép időben és jó hangulatban jártuk végig a pontokat,egyszer rossz irányban indultunk,de Lopakodó végül rátalált a helyes útra :)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.3.0]
Minden tavasszal tömegközlekedéssel felutazom Veszprémből Budapestre egy napra geoládázni. Ezeket az alkalmakat egyre nehezebb megszerveznem, ugyanis elfogynak a kereshető ládák. Ezért örülök mindig egy-egy komolyabb budapesti multinak.
Nekem egy és negyed óráig tartott a keresés, egy fagyizást és némi ücsörgést-nézelődést is közbeiktatva.
Ez volt az első georalim, tényleg bonyolultabbnak tűnik elsőre, mint a helyszínen. Mindenestre, nagyon örültem minden pontnál, mikor megláttam az aktuális szobrot, mert akkor lehettem biztos, hogy jó helyen járok.
A Vízivárosban régen sétáltam, így jó volt most ismét itt lenni, a Corvin tér hangulata különösen tetszett. Találat után felsétáltam a Várba, majd onnan a Vérmezőn át a Déli-pályaudvarra.
Jó élmény marad ez a geoládázós nap is.
Köszi a rejtést és az itiner összeállítását.
Érdekes volt. Az elején kicsit nehéz volt felfognom, hogy nem gyalogos vagyok, de aztán belejöttem. Viszont az 5. pont után tovább mentem a kelleténél, így kellett egy kanyart csinálnom. Végül meglett a 6. pont is. Irány a láda, amit nem találtam meg, csak a pótjelszót tudtam leolvasni.
Köszönöm az élményt!