Megye/ország: Fejér
Elhelyezés időpontja: 2024.11.20 15:00
Megjelenés időpontja: 2024.12.07 19:27
Utolsó lényeges változás: 2024.12.07 19:27
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: N.Zs. és Anti
Ládagazda: N.Zs. Nehézség / Terep: 3.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 5000 m
Megtalálások száma: 30
Megtalálások gyakorisága: 5.0 megtalálás hetente
Csákberény felett gerincekkel és völgyekkel tagolt meseszép tájban egy egyszerű fakereszthez és egy nevesített sziklához kalauzolunk ezzel a multi ládával. Utunk során több pontról is bámulatos panorámát élvezhetünk és ha csöndben megyünk muflonokkal, szarvasokkal, vaddisznókkal találkozhatunk.
1. pont: faodúban a doboz
2. pont: kavics egy szikladarab alatt
1. jelszórészlet: derékba tört fa talaj-menti odújában van a 15*15*8 cm-es láda.
2. jelszórészlet: félbetört nagy kavicson szikladarab alatt a földön, vagy, a Rezsővár-szikla egyik párkányán lévő kavicson. A koordinátán állva 1-2 lépés után elérhető kinyújtott kézzel.
Röviden
Egy kellemes, 5 km hosszú túrára csábítunk a Vértes két "eldugott", - de számunka megmutatásra érdemes - helyszínére, a Ráró-kő fakeresztjének és a Rezsővár-sziklájának felkeresésével.
Mi lehet a Ráró-kő elnevezés mögött?
Ráró jelentése: A sólymok családjába tartozó, a varjúnál nagyobb költöző, ragadozó madár; háta szürkésbarna, tarkója és farka fehér; kerecsensólyom (Falco cherrug).
Magyarországon a halászsas és a kerecsensólyom viselte a madarak közül a "ráró" népi nevet. Egykor lószínnév is volt. Ma már inkább csak az említett gyors-röptű madarakhoz hasonlóan "repülve" vágtató népmesei ló neve. A "Jártam szárnyon, mint az ráró" sorok az Ifjúságom szép virága ... című népköltészetben.
Elképzelhető, hogy itt, a köves-sziklás részen láttak kerecsensólymot, és így kapta a Ráró-kő nevet.
A multi másik állomása a Rezsővár-szikla.
A Vértesben vadregényes helyeken épült vadászházak találhatók.
Csókakőn az ún. Vörös ház
Gánton a Juh-völgy felső végénél álló Vajdakaszálói vadászház
Kápolnapusztán a Kápolnapusztai erdészház
Mór határában Szécsen-vadászház
Pusztavám határában Hagenmacher vadászház
Pusztavámon Hubertusz vadászház
Pap-völgyben a Pap-völgyi vadászház
Szár közigazgatási területén a Szálláskúti vadászház
A Merán-birtok Rezsővár nevű erdőrészében állt a kőből épült Rezsővári vadászház.
Az elbeszélők szerint a II. Világháborúban Csákberényből a bevonultatás elől elmenekülő leventéket itt tartották fogva a partizánok. A partizánokat egy kápolnapusztai borjúlopás miatt felfedezték, s itt ütött rajtuk a magyar tábori csendőrség. Ugyan a vadászház a háborúban csak csekély károkat szenvedett, de utána anyagát széthordták, ma már semmi nem látszik belőle, de lövészárkokat megfigyelhetünk. A Rezsővár-szikla erről kaphatta a nevét.
A második pontot a Rezsővár-szikla mellett lévő szikladarab alatt találod talajszinten: N 47° 22,558' E 18° 18,000' 415 m [GCRKRV-2]. A koordinátán állva a szikla egyik párkányán is van egy kavics a jelszóval. Felnyújtott kézzel elérhető.
Visszafelé több kalandos lehetőség is adódik a hátra arc helyett.
Vagy a zöld turistaúton maradva a Szappanos-völgy, Ugró-völgy úton, vagy a jelzés nélküli Kőkapu-völgy, Meszes-völgy vadregényes ösvényén érhetünk vissza Csákberénybe.
Fedezzétek fel a környéket, gyűjtsetek élményeket. Kellemes kirándulást Kívánunk.
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Szeretjük a Vértest, ezért örömmel keltünk útra Szabinával e multiért.
Gyönyörű helyek, igênyes rejtêsek festett ês festetlen kövek. Mi kell még?! Köszönjük a rejtést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.3]
Kellemes kis túra volt. A gerinceken nem igazán volt hó, kilátás sem sok a párás, ködös idő miatt, de a völgyben lent egész sok hó volt. És voltak részek ahol nem látszottak lábnyomok, csak állatnyomok.
Kellemes évkezdetnek látszott egy rövid délutáni kirándulás az új vértesi ládáért (már megint egy "utolsó" Fejér-megyei láda!). Feleségemmel sétáltunk fel a pontokért a Köves-völgyben. Az első pont előtt népes társasággal találkoztunk, akik szintén a Ráró-kövi ponthoz tartottak, de ők nem jöttek tovább a másodikhoz. A fagyott, havas talajon elég jól lehetett közlekedni. Napnyugtára vissza is értünk a csákberényi temetőhöz. :)
Megvan, köszönjük! Már többször jártunk mindkét helyen, a Vértes összes jelzett és jelzetlen útját bebarangoltuk. Klassz élmény volt ismét végigjárni ezt az útvonalat - ezúttal kesserként - a téli havas zúzmarás erdőben! Köszönjük!
A Panoráma Tanösvény után átsétáltunk a javasolt kezdőponthoz. Izgalmasnak ígérkezett az útvonal, mivel a rejtések jelöletlen utakon vezettek végig minket. Amikor indultunk hónak még nyoma sem volt, majd később megjelent néhány hópamacs, mely hófoltokba, idővel pedig összefüggő hótakaróban folytatódott. Utunk során nem csak az előző láda kilátópontját láttuk, hanem a párhuzamosan futó gerincekben és a kék égben is többször gyönyörködhettünk. Az egyik ilyen helyen még egy kedves hóemberrel is találkoztunk, éppen a napfényben sütkérezett. Az első ponthoz vezető leágazásra sehogy sem tudtunk rálelni, a második ponthoz a "B" változatot választva jutottunk el.
Visszaútra a Szappanos- és Ugró völgyek útvonalat választottuk, melyen haladva még sikerült a keresztnek is integetnünk.
Kedves N.Zs.!
Köszönjük a támogatást, a segítséget, a biztatást és nem utolsó sorban a lehetőséget, hogy megismerhettünk egy általunk ismeretlen, de egyből megkedvelt útvonalat.
További jó élményeket kívánok Nektek, szárazon és vízen.
Üdvözlettel, napvirág
Csabáékkal, ezúttal gyaloggalopp. Nekünk kerek 10-es lett a táv, a helyszín meg nyilván 5-ös :)
Csákberénynél hónak nyoma sincs, de felfelé menet hamar megjelenik, a láda környékén meg már sima malac a hóember építés, nem is hagyhattuk ki :)
Zsuzsival kedvünk szottyant egy karácsony másnapi kis kimozduláshoz. Mivel a Vértest szeretjük is, közel is van, ráadásul még új láda is jelent meg itt, erre esett a választásunk. És milyen jól tettük. Igazi, téli túra volt, egy remekbe szabott multi (minkét pontja klassz, látogatásra érdemes hely). Öröm volt itt lenni, kedves N.Zs.! Köszönjük neked! Kicsit a régi idők ládáira (Janó és társai) emlékeztetett, ennek a játéknak egy nagyon másik korszakára. Bal3 barátomat invitáltuk ide. Rég' jártunk egyet együtt. Rendkívül szép időjárást fogtunk ki. Gyönyörű volt a naplemente is.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.3]
Hagyományosan minden év végén a két ünnep között túrázunk egyet a Vértesben. Úgyhogy most kapóra jött az új multiláda, mert megadta a túrázás célját és útvonalát.
És nem is számítottunk arra, hogy téli körülményeket találunk, és az út nagy részén hóban tudunk túrázni. Ez azért is volt különösen szép, mert zavartalanul sütött a nap, és csillogott a hó.
A Vértes pedig csodás, mint mindig. Nagyon szeretjük ezt a vidéket, a hegygerinceken végigfutó jelöletlen utakkal.
Ráadásként, ez lett a 2500. találatom, és örülök, hogy sikerült ezt egy méltó helyszínen megünnepelni. Ha geocachingre gondolok, ilyen helyszínekre és túrázásokra gondolok.
Köszönjük a rejtést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A mai napra eredetileg egy vértesi OKT szakszt terveztünk családi programként, azonban egy betegség miatt azt halasztottuk és pótprogramként került elő ez a láda. Jártunk már erre korábban GCKNOV felkeresése során, így a terep nem volt ismeretlen, de a láda két pontja új helyekre vitt. Egy rókán kívül se embert, se állatot nem láttunk.
Szuper volt!
A leírás szerint haladtunk, az "itt érdemes megállni" ponttól, át a temetőn, majd szépen felmásztunk a gerincre. Egy ajánlott kilátópontot se hagytunk ki, szerencsére gyönyörű, tiszta idő volt, lehetett élvezni a kilátást. Nagyon jó volt végig az útvonal, a Ráró kő felé vezető ösvény kifejezetten tetszett. A ládában gyönyörűek a kavicsok, egyet el is cseréltem egy horgász mérőszalagra, amivel meg lehet mérni a pontyot, vagy akár a telihold átmérőjét is. Rezsővárhoz felölről érkeztünk, ahogy látom nem sokkal kerülhettük el egymást Kupeccel. Ötletes a festett kő, nagyon tetszett, sajnos azt nem tudtam elcserélni semmire :) Innen vissza egy darabon a jelzésen baktattunk, aztán a N47 22.204 E18 18.409 pontnál letértünk egy keskeny ösvényre, ami kiváló választás volt, gyönyörű, keskeny, panorámás gerincen ereszkedhettünk le a Meszes-völgy felé. A vége térdfájósoknak nem ajánlott, de szerintem megérte felfedezni ezt az útvonalat, és ahogy tudom, a rejtőhöz is nagyon közel áll a jelzetlen utak felfedezése, így beleillett a koncepcióba :)
Nagyszerű ez a multi, remek helyek, szuper túra, erősen ajánlott nem csak Vértes rajongóknak.
Nagy köszönet!
Remek túra volt. Az 1. pontig több helyen is élveztük a klassz kilátást, majd lezúgtunk a völgybe a Z+-re, útbaejtve a Szappanos-völgyi 2.sz barlangot, ami tulajdonképpen egy kőfülke, de egyszer érdemes megnézni. A 2. ponti találat után kis kurflival a Kőkapu-völgyön indultunk vissza, ami egy elég látványos völgy, kár, hogy a keresztbedőlt fák picit nehezítik a haladást. A völgyből aztán a megfelelő ponton kimásztunk a Cserszömörcés tanösvényre és azon tértünk vissza a parkolóhoz.
[g:hu+ 2.10.16]
Megtaláltam köszönöm. Temetőtől indultam a köves völgyben felfelé. Az első pont után leereszkedtem völgybe a zöld keresztre, láttam lent egy nagy fatörzset gombákka, de csak tapló volt. A második pont után a zöld kereszten tovább az újjáépített Maurer kunyhó felé indultam, ide helyezem át a multim egyik pontját. A zöld vonalon közelítettem az autó felé, egy bagy szakaszon jarhatatlan a kidőlt fák miatt, nem ajánlom.
LefüLELVE :-)
Kicsit hideg, olykor-olykor napos, gyakorta csípősen szeles időben látogattuk meg a 2 pontot és a környéket, szebbnél-szebb utakon jártunk és nem mellesleg akadt jó sok gomba + egy röpke kessertelálkozó is: szép kirándulás volt.
Köszi a rejtést
Megtaláltuk, köszönjü a rejtést! A Rejtők által ajánlott úton mentünk, vissza pedig a zöld kereszten, így 11 km lett. Az első pontot nem ajánljuk a zöld keresztről megközelíteni, mert brutál mászás. [Geoládák v4.5.0]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.2]
Nagyon megörültünk, hogy új kirándulós láda került a Vértesbe, be is iktattuk mai célpontnak. Már az igényes ládaoldalt nézegetve tudtuk, hogy ez remek túra lesz, nagyon jó volt.
Megfordítottuk a sorrendet, odafelé a zöld kereszt úton mentünk és a második pontot kerestük meg elsőként, majd onnan az ajánlott útként is megadott jelöletlen utakon sétáltunk az első ponthoz, majd vissza a csákberényi parkolóhoz. A hideg, szeles idő ellenére nagyon élveztük. A zöld kereszt úton egy vaddisznó kondával sikerült találkozni, félelmetes volt, ahogy néhány méterre a hegyoldalon robogtak egymás után. Az első pont felé pedig szarvas csapat futott át előttünk.
Az első pont után visszafelé nagyon szép kilátások voltak, ismerős volt a kilenc
nővér gerinc multi túráról.
Vértesi élményekkel, és egy csodás kis Ráró-kő festett kaviccsal gazdagodva jöttünk haza. :)