A kunhalmok a Nagykunság mesterséges térformái, többségükben a pusztai népek temetkezési helyei voltak. A kunok a pogány hitvilágukban nagy szerepet játszó őskultusz szentélyeiket is kunhalmokban helyezték el.
A helyről
A halom tetején, legmagasabb pontján egy női és férfialak áll, melyek 4 méter magasak.
Körülötte hét mellékalak, akik egy-egy címert tartanak a kezükben (280 cm-esek). Ők a kun városokat szimbolizálják. Karcag, Kisújszállás, Túrkeve, Kunszentmárton, Kunhegyes, Kunmadaras, és Berekfürdő jelképei. Mindegyik arca arra néz, amerre a város található.
A szobrok műkőből készültek. A címereket és a feliratokat Talamasz Lajos készítette.
Az alkotás a 4-es számú főközlekedési út mellett látható, a város külterületén, vagyis az elkerülő szakaszon. Vigyázat, a parkoló borzalmas állapotban, ha valaki kíváncsi az alkotásra közelebbről is!
Mivel a szobrok elég nagyok, már messziről látszanak.
'Kun emlékhely, 1995. Karcag, Kis-Hegyesbori halom (Magyarkai kunhalom). Műkő; 2 főalak: férfi és nő, egyenként 400 cm, 7 mellékalak, egyenként 280 cm. (Címer és felirat kőfaragás: Talamasz Lajos munkája.)'
A szobor csoport jól néz ki .Tetszett hogy van ki alakítva fedett hely ,lehet sütögetni .De sajnos üres volt a rejtek .Képek alapján kérném el fogadni!