Megye/ország: Komárom-Esztergom
Elhelyezés időpontja: 2003.09.25 15:30
Utolsó lényeges változás: 2020.09.04 19:15
Utolsó változás: 2021.06.15 16:12
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Márton
Ládagazda: V_Gabor Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 5500 m
Megtalálások száma: 931 + 4 sikertelen + 22 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.8 megtalálás hetente
Röviden: facsonk DNY-i oldalánál, talajszinten találod a ládát (csalán előfordul a környéken).
Valami csoda folytán a Gerecse legmagasabb pontja környékén még senki nem helyezett el ládikát, így megtettem :)
Három irányból közelíthetjük meg a cache-t.
Héreg felől: az autót a temető mellett hagyhatod, kényelmes parkolás itt: N 47° 39,111' E 18° 30,103' 220 m [GCGLMP+1parkoló]. Innen egy kellemes séta a piros jelzésen a Király-kútig. Nagyszerű pihenőhely, lehet focizni, szalonnát sütni, tollasozni, gyerekek fára mászhatnak. Egy éve még csordogált a friss víz, sajnos most itt nem fogjuk megtölteni kulacsunkat. Legalábbis szeptember végén biztos nem. Két létrás kerítésen átmászva, a N 47° 40,647' E 18° 30,298' 450 m [GCGLMP+kereszteződés] kereszteződésnél a piros keresztet követve, egy kis emelkedő után elérünk a bitumenes útig, innen a kék háromszögön pedig már pofonegyszerű az útvonal.
Tardos felől: a N 47° 40,015' E 18° 27,542' 340 m [GCGLMP+2parkoló] pontról indulva, a Kék turistajelzést követve mehetünk a Vörösmárvány bánya felé, majd onnan erdei utakon tovább. A másik irány talán egyszerűbb, ez is a kék jelzés, mely a Gyermeküdülő felé visz minket. Az üdülőtől nem messze balra folytatódik a kék jelzés, jobbra a piros, ez utóbbit válasszuk, egészen addig ameddig egy műútra el nem érünk. Itt jobbra felfelé, s már nem lehet eltéveszteni a tornyot.
Bajna felől: aki szeretne minél kevesebbet gyalogolni, az választhatja a harmadik verziót. Bajna felől, Pusztamaróton keresztül követve a piros jelzést, elmehetünk kocsival elvileg egészen a már említett bitumenes útig (csak itt van behajtani tilos tábla). Én viszont nem terepjáróval voltam, így ennél tovább nem kockáztattam az utat: N47 40,714 E018 30,266 Pár perc alatt elérünk gyalog a bitumenes útig.
A két toronyról
A geodézia mérőtorony az országban található kb. 110 mérőtorony egyike, 1976-ban épült, 4 emelet, 12 m magas, átmérője 3,5 m. Mint sok hasonló társa az országban, ez is nyitva van, de nem veszélytelen. Az oldalán nem véletlenül van ott a "Belépni tilos és életveszélyes!" felirat.
A TV torony (vagyis TV-URH gerincadó állomás), amely rádiótelefon, rádió-műsorszórás, TV-műsorszórás és mikrohullámú sugárzás céljára alkalmas, 1969-71 között épült, 126 m (22 emelet) magas, 15 m mély, földrengésbiztos alapon áll. Helyén 1951-68 között ideiglenes átjátszó állomás működött. A Gerecse rádiós szerepe azonban ennél is korábban, az 1930-as években kezdődött, amikor a Magyar Királyi Honvédség rádiófelderítői időnként ide települtek ki.
Az eredeti leírás: A torony szép látvány, de sajnos vagy nincs ott senki, vagy ha mégis van, kevés az esély hogy be/felengednek. Jó 10 évvel ezelőtt jártam fenn az első emeleten, egy iskolás csoporttal, sajnos akkor fényképező nélkül. De kilátás azért mégiscsak lesz, picit hátrébb. Hogy pontosan merre, azt a ládikában található koordináta árulja el, mely egy fa tövében van elrejtve, kb. 100m-re a köves úttól. A torony vasajtaja általában be van csukva, de nincs bezárva! Legalábbis eddig sose találtam zárva. Pár vaslétra megtétele után pazar kilátás túránk jutalma. Láthatjuk Vértestolnát, Esztergomot a Bazilikával, a Pisznicét és magát a tornyot is. Sajnos csak 2 vízszintes vaskorlát véd ott fenn a kb 1.5 m sugarú betonkörön, ahová érdemes leülni, így kisgyerekekkel nem tanácsos felmenni.
2003.09.25 - eredeti rejtő Marton
2005.01.01 - A láda ismét kereshető az Extrémeknek köszönhetően (doGmAI, kulisz, mudman, Barbárka, vonós3as, Vandor, piret), új koo N47 40.710' E018 29,490'
A rejtést összesen 17-en kivitelezték!
----------------------------------------------------------
A ládika sajnos eltűnt, amint időm engedi pótolom!
A logbook-ot sajnálom nagyon :(
----------------------------------------------------------
2016.01.30 - Szabó família és nbokan pótolta az eltűnt ládát
2016.11.29 - a ládát V_Gabor átvette az Adoptálható ládák felhasználótól, a ládaoldal szerkesztése (letölthető koordináták, turistautak jelzései, helyesírási hibák)
2018.08.28 - kerítést építése miatt új helyen, új láda, a jelszó is változott; képek frissítése
2020.09.04 - új helyet kerestem a ládának, mivel az előző helyet is elkerítették
2021.06.15 - Töröltem a Covid felhívást
Állapot: kereshető
2 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Köszönöm a rejtést. Igazán tartalmas nap volt, hét megtalálással, két ládakarbantartással, és még egy geodéziai torony kód is be lett gyűjtve. Négy, viszonylag gyors találat (GCMBRK, GCSZOM, GCSzHo, GCGYPU) után következett a tardosi multi, utána végre túráztunk is egyet. Tardos-Héreg-Királykút-Gerecse-Tardos. A combjaim tiltakoztak a sok hegymenet miatt, de csak-csak felértünk.
A rejtővel egyeztetve elhelyeztem egy ládácskát, az eredeti helyén. Utána - természetesen - megmásztuk a geodéziai torony létráit is. Lenyűgöző panoráma.
Mai magas-gerecsei túra során ide is eljutottam, de a facsonkot minden oldalról körbejárva/körbetapogatva és az üreget is átnézve sajnos nem volt meg a láda. A környéken sem leltem eldobva. Lehetőség szerint kérem a találat elfogadását a fotók alapján. Nagyon köszönöm!
Megvan, köszi!
Gerecsei kutyás túrán Királykúttól visszafelé a túrautakon felmásztunk nemcsak a ládáig, de tovább a geotoronyig, azaz a ténylegesen legmagasabb pontig.
Kellemes emelkedőkkel tarkított jó séta volt.
A doboz rendben.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.6]
A késői érkezés megbosszulta magát. A tardosi autóbusz forduló elég izgalmas megálló, kialakítását tekintve. Két sor pad, de az egyik mintha útban lenne a fedetlen részen. Innen indultam. Verőfényes időben már nézegettem az árnyékos részeket. Zöld negatív-kékpiros plusszon elindultam hegynek fel. Először a kisvasút multipontját kerestem meg, aztán visszafordulva folytattam felfelé. Van egy jó kis kaptató, levegőért kapkodó. Utána valahogy kisimul és enyhe emelkedővé válik a kerítés mentén. Kék háromszöget követve nem a legrövidebb idő útvonal, de így is jó. Mérő balra, láda jobbra. Nem mentem fel. Betonkonzerv ez is. Láda köszöni jól van, kicsit fületlen. A rejtekadó tetszett, nem zavartak közben.