WAP:ültess egy fát, fotózd le a folyamatot, jelentsd be POI-ként, és jelszó nélküli megtalálásként. Ügyelj rá, hogy ne bokor, hanem fa legyen...:)
"Íme Kács környéki geoláda kollekciónk legújabb, egyben utolsó tagja." Ezt írtam a Zsendice-barlang leírásába idén tavasszal. Akkor úgy gondoltam, hogy a környékre már nem telepítek több pontot.
Ez azonban speciális helyzet, amit meg is tudok indokolni. Már a tavaszi verseny idején felmerült a gondolat, hogy valamilyen formában állítsunk emléket a rendezvénynek. A feladatot részben megoldotta a Kőhodály, mint versenypont elhelyezése 600. ládaként. A központban azonban nem maradt jele a történésnek.
Úgy döntöttem, hogy egy fa elültetésével fogok emléket állítani, de a kertészek ezt májusban nem javasolták. Most viszont van rá lehetőség, és még két ok is. Első, és legfontosabb, a geofa ügy, ami talán többet érdemel annál, hogy csak POI legyen. A másik ok az említett verseny emlékfa létrehozása, amely egyben annak is szól, hogy szinte napra pontosan 20 éve jártam először ezen a koordinátán. A harmadik szintén a geocachinghez kötődik: Kulisz barátunk vállalkozott rá, hogy egy szuperpontos méréssel a legprecízebben kimért "ládát" hozzuk létre. Maga a mérés egy külön érdekesség, ami az ügy esemény jellegét erősíti, és nem abból áll, hogy megállok a ponton egy Legenddel. :)
Terveink szerint, 14 órakor kezdjük a pont kimérését, ami nem 5 perc, többek között fel kell hozzá használni egy közelben lévő, ismert koordinátájú geodéziai alappont adatait is. A faültetés helyének megválasztásakor arra is gondoltunk, hogy nem elég elültetni, késöbb gondozni is kell a növényt.
A megtaláláshoz szükséges jelszóhoz a helyszínen lehet majd hozzájutni, az ültetés időpontjában. Mivel ez egy eseményláda, utólag ily módon már nem lehet megtalálást bejelenteni. Gondoltunk viszont azokra, akik a jelzett időpontban nem érnek rá, vagy az ország másik végéből nem fognak idejönni. Ők is regisztrálhatnak megtalálást, a következő módon: fognak egy fát, elültetik, beírják a POI Geofái közé, és ide is bejelentik "jelszó nélküli megtalálásként". Csak olyan ültetést fogadunk el, amit fényképekkel illusztrálnak, és ahol gondoskodnak a fa további sorsáról.
Reméljük, hogy sokan vannak köztünk, akiket érdekel a téma, most kiderül, hogy a geofa POI mennyire mozgatja meg a közösséget.*
*Az eredeti szöveget a sok biztató fejlemény hatására írtam át.
2003.10.12: Lezajlott a kisérlet, megjelöltetett a pont. A jövőben már csak faültetéssel logolható. Az eredményt még korai értékelni, a személyes részvétel a vártnál nagyobb volt.
Reméljük, a jövőben minél többen logolnak egy fa elültetésével, illetve a résztvevők is gazdagítják a POI geofa adatbázist.
2004.10.16: Kedves elrejtők/ültetők! Kérem, hogy vegyétek figyelembe a leírást a jövőben, mert az elfogadásnál szigorú leszek. A fotókról látszódjon az ültetés folyamata, és lehetőleg valóban fát, és ne bokrot ültessetek. Köszönettel: flektogon
2004.11.20: Macok, és Ati jóvoltából nagyarányú geofa ültetés zajlott. Köszönet a résztvevőknek!
2007.05: Az eredeti geofa (szelídgesztenye) kiszáradt.
2007.09.30: Geofa pótlás (gyertyán)
2007. 11.04: I. Zalaegerszegi Geocaching Találkozó, Gébárti tó.
Állapot: megszűnt
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
+
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Nagymama születésnapja (60.) alkalmából két gyümölcsfát ültettünk a kertjükben.
Egy vilmos körte és egy beszertercei szilva csemete került elhelyezésre az unokák segítségével.
Kácson töltött időnk (szerencsére) egyetlen esős napján tem tudtunk túrázni, így megnéztem a rendezvény egykori helyszínét és készitettem pár fotót az emlékfa mostani állapotáról.
Nos, szombaton ültettünk egy geofát. A fa fajtája: Magnolia Liliiflora Nigra, vagyis Kínai liliomfa. A liliomfafélék, azaz Magnólia családjába tartozik. 2-3 m magasra nő meg. Virágai feketés bíborszínűek. Gyér másodvirágzása a nyár második felére esik. Külön engedélyt kértem, hogy ide ültethessek. A koordináták: N 47° 30,922' E 19° 05,179'. Magasság: 85 m. Ez a 54. "találatom".
[Jóváhagyta: flektogon, 2010.04.25 23:11]
Update: Sajnos a fát azóta "ki kellett menteni" a parkból, mert teljesen letördelték. Most egy kertben várja, hogy szép nagyra nőhessen.
----------------------------------------------------------
Ezen a nevezetes napon megszületett első kisunokám, Boglárka. A Föld Napja van igy illett egy kis fát is ültetni.
A fa egy magról kelt mandula csemete, nagyra nőjjetek! POI
Úgy gondoltuk, hogy ezen a szép vasárnap délutánon végre mi is elültetjük az első geofánkat. Egy kőrisfát választottunk ki magunknak. A Cerberus fát Szeged mellett, Subasa határában, egy kiserdőben ültettük el. Erre a helyre gyakran járunk, a GCNACL nevű ládánk is a közelben van, így figyelemmel tudjuk kísérni a fa sorsát. Reméljük szép nagyra nő.
Nos úgy esett, hogy ma Geofát ültettünk.
Érdekességképp nemrégiben ellátogattam Kácsra, ahol le is fotóztam a minden geofák atyjának helyét. (első kép)
Ültettünk már jó sok növénykét eddig is kertünkbe, de az idő tájt még hírét sem hallottuk a játéknak. Időközben a növénykék megnőttek, hely meg már nem volt új jövevénynek. Idén tavasszal végre, némi tanakodás után, mégiscsak kiszorítottunk egy megfelelő pontocskát a fának.
Az új jövevényt egy ismerős kertészetében választottun ki, így nem kellett hónapok óta zsákban aszalódó bizonytalan multis beszerzésre kényszerülni. Plusz örömet okozott, hogy a fát magunk emeltük ki korábbi helyéről, majd magunk zsákoltuk a földlabdáját. A nyúlfarknyi hazaúton népdalokat énekeltem neki, ezzel is fokozva kitartását a kényszerű költözéshez. Hazaérve láttam, nem hervadt meg cseppet sem. Ebből az következik, hogy ez a fa bizony tök süket :o)
Itthon már várta az előkészített gödör. A földecskéjét cseppet dúsítottuk SZARvasmarha trágyával, legyen miből táplálkoznia a közeljövőben. Megtettünk mindent, kapott vizet bőven, takarást a kiszáradás ellen, miazmás... Az ültetésből mindenki kivette részét (kivéve a cicánkat, aki buzgón végigaludta a dolgot). Ezekután a természeten a sor, no meg rajtunk is, hogy mielőbb nagyra cseperedjen új szerzeményünk.
Néhány száraz adat a fácskáról (na, ez hülyén hangzik, maradjunk simán az adatnál):
Leyland ciprus
Kétfajta növény keresztezéséből (Cupressus macrocarpa és Chamaecyparis nootkatensis) jött létre. Az 1800-as években került Angliába. Széles, kúp alakú, gyors növekedésű, ellenálló fajta. A kiültetett növények gyorsan nőnek és teljesen télállóak.
Bármilyen talajban jól fejlődik, bírja a szárazságot, de a nedvesebb talajokat meghálálja, és még gyorsabban növekszik (65-90 cm-t is nőhet évente).
Nyírás nélkül 20 éves korában magassága 15 méter, szélessége 4,5 méter, - szabályos kúp alakú koronát nevel. Legnagyobb magassága maximum 30 méter.
Levelei mélyzöld színűek.
Az elültetett fa koordinája: N 47° 34,000' E 19° 00,252'
Már rég szerettünk volna ültetni egy saját geofát. Erre, ma apa kerített sort, egy páfrányfenyő (Ginkgo biloba) ültetése alkalmával. A fácska a tömördi Chernel kastély parkjában lelt otthonra, s reméljük egyszer majd a park dísze lesz.
Koordinátái: N 47° 21,965' E 16° 40,398'
Már régebb óta készülök ültetni, csupán a hely volt kérdéses.
Végül is a barátom kertjében találtam meg az alkalmas
területet. Geofenyőfa lesz, ha megnő!
Megtörtént ez a kis gyümölcs fácska geofává avatása az ültetés kapcsán.
Szabadgyökerű őszibarack fát vásároltam tegnap. Nem sokat teketóriáztam mert az idő és a csillagok is azt jósolták, ez az idő a legmegfelelőbb a fa ültetésére.
Természetesen a gödör kiásása már hetekkel ezelőtt megtörtént.
Az ültetés előtt a gyökereket egy kissé visszavágtam. Iszapolás következett amit nem szabad elkapkodni.
Remélem kedvező helyre került ez a gyümölcsfa és majdan termésekkel fog megajándékozni.
Az ültetés koordinátái: 47° 44,599 19° 04,255
Ha jó idő van több ízben is itt vagyok ezen a területen. Ha valaki erre jár szívesen látom.
A facsemete a kertünkben nőtt, közvetlenül a kerítés mellett. A "szülő" fától 8 méterre, magról kelt ki. Most 4 éves, megérett a kiültetésre. Ma délután a kicsik alvása után emeltük ki a helyéről. A lakhelyünk mellett lévő füves területre került ki. Remélhetőleg megszokja új helyét, és olyan szép fává cseperedik, mint amelyről a magja lehullott.
A terület, melyre kikerült, 2 év alatt sok változáson ment keresztül. A füves részre egyre több facsemete került ki. 3 diófa, 1 ringló, 3 akác, és most egy mezei juhar. Sajnos, a többi fánál még nem vettük észre ezt a lehetőséget (GCgeof + Poi), de most erre is felkészültünk. Szorgalmasan fotóztunk, a meló mellett. Nem is olyan egyszerű három, 7 év alatti gyerekkel együtt dolgozni.
A karózás holnapra marad, sötétben nem akartunk kint kopácsolni.
A hely pontos koordinátái: N 47° 5,419' E 17° 55,414'.
Magasság: 293 m.
Cím: Veszprém, Viola u. 58. (mögötti terület, a Horváth-kert előtt).
[Jóváhagyta: flektogon, 2009.10.18 22:25]
Köszönjük a gyors elfogadást!
2009.10.19-én, délután a karózást is megejtettük. Most már a természetre van bízva a többi...
Szeretnénk bejelenteni megtalálásra a mi geofánkat.
Veszprémi ládázás közben bukkantunk a színház melletti buszmegállóban a Csalán Egyesület felhívására, melyben lehet jelentkezni fa örökbefogadására-faültetésére - Veszprém játszótereinek zöldebbé tételére. Nosza, rajta, meg is tettük. Befizettük a szükségeset, az egyesület adta a fát, mondta a helyszínt, mi vittük a szerszámot, és a lelkesedést.
A nagy esemény most következett be.
Elültettük a mi szép hársfánkat Veszprémben, a Stromfeld utca 7-nél található játszótér mellé. A várakozással ellentétben a talaj fent és lejjebb is nagyon köves volt, úgyhogy csákány is kellett a gödör ásásához. A nagyobb köveket közben félredobáltuk, és sikerült szerezni két nagy vödör földet is. Dréncsövet is tettünk a későbbi könnyebb öntözés kedvéért. Reméljük, jól érzi magát majd a kis fácska, és szépen növekedik. A vandáloktól talán megmenekül, mert pont szembe egy rendőrőrs található.
Az elültetett fa koordinája: N 47° 06,405' E 17° 54,970'
A fa Nagylevelű hárs, kétszer iskolázott, 12 cm törzskerületű, konténeres.
Akinek kedve van, látogassa meg, mi ha arra járunk mindenképp megtesszük. (Főleg a kezdetekben).
Véletlenül olvastam bele ebbe a ládába és mivel ráakadtam így májusban egy karácsonyfára geofának jelentem be. Remélem megmarad és szépen fog fejlödni. Most már 2 fenyö van az udvaron idén feldíszítjük öket.
Elöször jöhet az ásás majd belocsolás.
Gondos beméretezés után a helyére kerül.
Íme egy újabb geofa. Szinte nem is kellett dolgoznom mert Kevin átvette a munka nagy részét.
Kis tábla egy kis sziklán emlékeztet majd az alkalomra./készül/
Geo-emlékfa
(GCgeof)
Koo; N47°47.464' E19°44.265' 180m
Ültetve:2009.05.02.
Ültette: Kevin és geoneo
Ennyi maradt a geofából (Kiültetés 1 éve: Sántos - Fürtelek 2008.03.01.)! Szarvas rontott rá és szétbarmolta. Ritka pillanat: első felindulásból több percen keresztül a vadászok oldalán álltam!
Elsö abasári karácsonyfánkat ültettem ki kislányommal.
Többnapos munka volt :-), egyiknap kicsákányoltuk a fagyott földet, másnap elmentünk trágyáért, harmadnap kiültettük a fát.
Remélem megmarad és akkor minden évben kerti karácsonyfaként lehet díszíteni.
A kertünkben van már egy nagyszerű cseresznyefánk, most egy meggyfával bővítettük a gyümölcsfa választékot. Érdi bőtermő a fajtája.
Így a kertünkben 2000 óta van már összesen 15 fa (2 fűz, 1 tölgy, 1 cseresznye, 1 meggy, 2 díszalma, 1 kislevelű hárs, 3 virágos kőris, 1 dió, 2 ezüst fenyő, 1 fekete fenyő)
Vucsiék által szervezett találkozó után volt szerencsém nézőként részt venni a geofa ültetésén.
Én ugyan nem vagyok látható egyik fotón sem(na jó az egyiken egy picit), viszont a gps-em igen.
Az általam mért koordinátái:
N 46° 48,912' E 16° 49,391'
Röviden a fajról:
Salix caprea 'Pendula' - Csüngő barkafűz
1,5-2 méter magas törzsre oltva forgalmazzák. Függőlegesen erősen csüngő ágaival kitőnő szoliter növény. Tavasszal, barkáinak virágzásakor különösen szép. Virág: Nőivarú klón barkáival március-áprilisban díszít. Talajigény: talajban nem válogat, a meszes talajokon is ültethető. A szárazságot viszont nem szereti. Felhasználás: kiskertek, parkok, sajátos hangulatot adó szoliter növénye.