A domboldal meredeksége miatt jó terepcipő ajánlott. A környéken állandóan sétálgatnak, vigyázni kell! Alulról egyszerűbb megközelíteni, a felfelé induló kitaposott csapástól jobbra, bokrokkal körbevett szikla közepén, kövek mögötti üregben lapuló 12x20x5 cm-es műanyagdobozt.
Ne tegyél bele ajándékot - ez a láda lejtős domboldali megközelítése miatt nem gyerekeknek való!
A gellérthegyi kezdőmeridián egy olyan képzeletbeli ellipszis, amely észak-déli irányban fogja körül a Földet, és éppen a Gellérthegy nevű felsőrendű háromszögelési alapponton megy át. A Citadella belsejében állt a régi csillagvizsgáló, amelynek egy jellemző pontját (nyilván a távcső függőleges tengelyét) jelölték ki régen arra a célra, hogy bizonyos térképi vetületek kezdőpontját adja.
A vetítés során a Föld forgási ellipszoid alakját képzik le a sík papíron. Magyarországon gyakran alkalmaznak kettős vetítést: először a forgási ellipszoidról gömbre vetítenek, majd a gömbről síkra, mindkét lépést többféleképpen is végzik. Meg kell említenem Gauss nevét, aki az ellipszoidról gömbre történő, minimális hossztorzulású, szögtartó vetület egyenleteit leírta, ezért a közbenső felületként szolgáló gömböt Gauss-gömbnek nevezik.
A gömbről többféleképpen lehet sík képet kapni. Az egyik módszer egyszerűen egy síkot illeszt a gömb egyik pontjához, ez a vetítés kezdőpontja, a vetítési központ pedig a Föld átellenes pontja. Ez azt jelenti, hogy a síkon ott lesz a pont képe, ahol a Föld átellenes pontjától a ponton át húzott egyenes a síkot átdöfi. Magyarországon három úgynevezett sztereografikus vetületet használtak: Budapesti, Marosvásárhelyi és Ivanici kezdőponttal, ebből a Trianon utáni területen csak a Budapesti maradt. Ennek a ferde tengelyű, érintő sztereografikus vetületnek a kezdőpontja a Gellérthegyi alappont.
Másik vetítési módszer a hengervetület: a gömböt hengerrel vesszük körül, itt is célszerűen megválasztjuk azt a vonalat, ahol a henger érinti a gömböt. 1908-ban három (északi, középső, déli) hengervetületet vezettek be, amelynek x tengelye (ez észak-déli irányú, a geodéziában sok dolog fordítva van :-) ismét a Gellérthegy alapponton átmenő meridián lett. Azért volt szükség három rendszerre, mert a hossztorzulás az y tengelytől 90 km-re túllépi az 1/10.000-es értéket. 1975-ben ezek kiváltására vezették be az Egységes Országos Vetületet (EOV), amely hasonlóan ferde tengelyű hengervetület, szintén gellérthegyi kezdőmeridiánnal, de ezt belesüllyesztették a gömbbe, így a hossztorzulás egyenletesebben oszlik el az ország területén.
Ennyi elmélet után pár szót írok a helyszínről is. Ha nem tévesztettem el a pontot, akkor a Citadella belsejében levő, vaskerítéssel körbevett alappont koordinátái N 47° 29.214' E 19° 02.846'. Ide nem szívesen tettem volna ládát, mert egyrészt 300 forintos belépőt szednek, másrészt eléggé parkosított a maradék zöldfelület. Sikerült viszont találni a falon kívül, a meredek hegyoldalban, mégis alig 50 méterre az alapponttól egy elrejtésre alkalmas bokorcsoportot, ahol talán még nyáron is elegendő műholdjel akad, de ha a fa alatt nem is, 15 méterre tőle már örökké fedetlen égbolt várja a kincskeresőket. A meridiánt 0,002' pontossággal sikerült a ládával megközelítenem.
Állapot: kereshető
Értékelés:
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület?
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni?
-
különleges látványosság, helyszín?
+
speciális koordináta-érték vagy magasság?
+
vízpart, tó/folyó, forrás van-e a környéken?
+
település belterületén van a láda?
+
van-e a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület?
-
nyugodtan ajánlanád-e télen, hóban is (megtalálható-e)?
+
ajánlanád-e a környéket nyáron a legnagyobb kánikulában is?
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van-e a láda (a környékhez képest)?
+
megközelíthető-e járművel néhány száz méteren belül?
+
a javasolt kiindulóponttól elérhető-e fél órán belül?
+
babakocsit toló család induljon-e a láda keresésére?
-
kisgyermekkel, nagyszülőkkel is elérhető helyen van?
-
igénybe veszi-e a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos)?
+
a láda megszerzéséhez kell-e sziklát mászni (gyerek a nyakban kizárt)?
+
sötétben ajánlanád a láda felkeresését?
+
jellemző-e GPS-t valószínűleg zavaró sűrű erdő, magas sziklafal?
-
szokatlan méretű/alakú-e a láda (az ajándékok miatt fontos)?
+
el tudok-e menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyhatom)?
Bonyolult volt eljutni a ládához. Felülről lecsúsztam a lenti útig (mivel rossz úton mentem, azon, ami a szoborhoz visz). Elsétáltam az úton, majd elkezdtem felmászni a ládáig. Viszonylag hamar meglett, de visszamenni már nem akartam, így inkább felmásztam, ahol néhány turista furcsán nézett rám, de aztán nevettek és mentek tovább. Köszönöm a rejtést!