Elhelyezés időpontja: 2005.07.02 15:00
Megjelenés időpontja: 2005.07.06 12:50
Utolsó lényeges változás: 2020.05.01 18:05
Utolsó változás: 2021.08.16 13:15
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Danpan, René, Balio, Taurnil - HEV
Ládagazda: tam623 Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2000 m
Megtalálások száma: 469 + 13 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
Az új láda 16x11x6 cm-es hagyományos négy füles műanyag doboz. A toronytól É-felé egy magasles előtt az út szélétől pár méterre találod egy fenyves szélében, terepszinten.
Ha GPS nélkül keresed akkor egy jellegzetes elszáradt fenyőnél (a kettő közül a dél felől lévőnél) menj be az erdőbe. Ha nem találod akkor végső megoldásként keresd meg a torony földszinti hátsó bejáratát - kívülről.
A ládába TravelBug egyelőre nem helyezhető!
Kedves keresők!
A geodéziai toronyba a figyelmeztető felírat szerint felmászni tilos, a láda megszerzéséhez ez nem szükséges, távolabb van. A torony állapota amúgy kiváló, a vaslétrák, padlólemezek hiánytalanul megvannak, ami lassan ritkaságszámba megy ezeknél a volt geodéziai tornyoknál.
Kötcsén ajánlunk Nektek egy kellemes túrát. A 7-es útról Balatonszárszónál délre letérve elfogadható minőségű bekötőúton juthatunk a Balatontól mindössze 9 kilométerre fekvő zsáktelepülésre. A Szólád-Nagycsepely útról Kötcsére kell letérni, majd végig egyenesen a betonúton haladni.
A ládáról:
A falu felső határától alig több mint másfél kilométerre található egy geológiai mérőtorony. A láda ennek közelében van.
A hely neve Csillagó, nem elírás így kell írni. Ez Somogy megye második legmagasabb pontja, 313,5 m és csak néhány éve került a dobogó 2. helyére. A torony előtt a gazban még fellelhető a régi csúcskő.
A második hosszú, meredek emelkedő a falu túlvégén lévő buszfordulóig betonozott. Esős időben tehát idáig járható az út: N 46° 45,047' E 17° 52,380' 290 m [GCKOT+parkoló]
Ezután jön a kb. 1,5 km-es földút, az elején egy nehezebb, homokos - agyagos emelkedővel. Ez a szakasz csapadékos időben nehezen járható.
(Maga a torony, az ország más helyeiről is ismert tipikus vasbeton henger -geodéziai mérőtorony- fém létrákkal.)
Néhány látnivaló, amit a ládika után érdemes felkeresni:
1. Iskolamúzeum és evangélikus templom: N 46° 45,170' E 17° 51,458' 164 m [GCKOT+Iskolamuzeum]
Az evangélikus templom melletti régi "oskolában" az egykori felszerelési tárgyakkal - régi padokkal, palatáblával, egykori irkákkal - múzeumot rendeztek be. Ha a múzeum ajtaja nincs nyitva, nyugodtan kopogjatok, vagy csengessetek. (A lejtőn lefelé indulva meg kell kerülni a múzeum épületét, és hátulról csengetni Ildikónál.)
A műemlék jellegű evangélikus templom 1797-ben épült késő barokk stílusban, majd a XIX. században átalakították. A copf stílusú főoltár 1790 táján készült.
2. Opperheim pince: N 46° 45,427' E 17° 51,537' 166 m [GCKOT+Pince-borozo]
Kötcse a Dél-Balatoni borvidék területén fekszik. A borvidék területe: 2 611 ha. Klímája kiegyenlített, napfényellátottsága kitűnő, a termelés biztonsága jó. A falu leghíresebb pincéjéhez kalauzolunk el benneteket.
Opperheim József kertészmérnök, szőlész - borász nagy szeretettel vár minden hozzá betérő vendéget. "Igaz borok természetesen..." Borkóstolásra vagy vásárlásra is lehetőség van. (Ha megemlítitek a geocachinget, akkor mennyiségre való tekintet nélkül törzsvásárlói kedvezményt is ad nektek!) Részletek: Kattints ide!
Egyéb nevezetességek: Kazay-kúria:
A hajdani tulajdonosról elnevezett Kazay-kúria a XVIII. században épült, barokk stílusban a Vásártéri u. 7. alatt. A Kazay-kúriát védett park veszi körül, melyben különlegesen szép lucfenyők, a bejáratnál tiszafasor található. Jelenleg magántulajdonban van, nem látogatható. Kesserü-kúria:
Az egykori tulajdonosokról elnevezett kisnemesi kúria a XVIII. században épült a Verseny utcában barokk stílusban. A Kesserü-kúria parkjában huszonöt fekete fenyőből álló facsoport és 80-120 éves hársak találhatók. Jelenleg magántulajdonban van, nem látogatható. Zsidó örökmécses: N 46° 44,932' E 17° 51,497' 162 m [GCKOT+orokmecses]
Kötcse múltja:
A falu határában talált régészeti leletek ókori, sőt újkőkori lakott hely létezését sejtetik. Az első írásos oklevelek II. Endre korában, 1229-ben említik Keccha inferior (Alsó-Kötcse) és Keccha superior (Felső-Kötcse) néven. 1725-től Hessen tartományból evangélikus német jobbágyokat telepítettek ide. A magyar és német családok generációi valójában együtt írják Kötcse újkori történetét.
Somogy településeinek nagy részén a XVIII. században számos kisnemesi kúria épült. Különösen jellemző ez Kötcsére, ahol tizenkét kúriában laktak a kisnemesek. Ettől kezdve a falu életét a kis- és középnemes birtokosok, alispánok, ügyészek határozták meg, és a jobbára Németföldről áttelepült evangélikusok és a zsidó kereskedőcsaládok.
Száz éve még 1800-an éltek itt, aztán a falut elkerülték a főközlekedési utak, zsáktelepülés lett.
Kötcse jelene:
Ma csak 550-en lakják a községet. Kötcse is része a kiemelt balatoni üdülőövezetnek. Mostanság leginkább a boráról ismert messze földön, s a föllendülést is ettől és a közelbe érő autópályától várják az itteniek.
Kötcse említésekor sokaknak az itt született Roboz István író és Kisfaludy Atala költő jut eszébe. S hogy így legyen, azért sokat tett a község két "élő múltja", Mihály Gyula és Csepinszky Mária. Mindketten a Petőfi Sándor utcában laknak, mint ahogy a sorsuk is gyakran volt közös. Honismereti szakköröket vezettek, kiállításokat, előadásokat szerveztek, fölrázták a falut a nyolcvanas évek végén. Mihály Gyulának páratlan régészeti gyűjteménye van, gyerekkora óta kutatja települése múltját (azt például csak nemrég derítette ki: Gárdonyi Géza édesanyja is Kötcsén nevelkedett), s gyűjti az emlékeket. Csepinszky Mária fonásra, szövésre, hímzésre vagy éppen tojásfestésre tanítja a fiatalokat. A falu négyosztályos kisiskoláját és óvodáját már nem fenyegeti a bezárás veszélye.
Mihály Gyula pincéjénél gyakorta összeülnek ma is a régi kötcseiek; történeteket mesélnek, énekelgetnek, a házigazda szaval. Talán így maradtak fönn a kötcsei csúfolóversek is, amiket állítólag Fejes Gyula amatőr rímfaragó költött még a két világháború között. Az akkori falubelieket, utcákat, helyneveket szinte mind humoros, gúnyoros rímekbe szedte.
Kellemes kirándulást, jó keresést kívánnak az eredeti rejtők (is): Dani, Panka, Bogi és Sárkó (Danpan) '
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.0]
A szomszéd multi felől, Szóládról Almán-tetőn át érkeztem, biciklivel. Sajnos már sötétedéskor, így fény és idő hiányában az amúgy is hideg szélben a toronymászást már nem erőltettem - csak a (nehezen olvasható és ki sem következtethető) pótjelszót olvastam le, miután a dobozt nem találtam az egyre homályosabb szürkülésben a minden fa tövénél rejteknek látszó kéreghalmok alatt. Végül Kötcse felé gurultam le a hegyről, mert ott sem jártam még.
A láda elsőre nem lett meg. Csak a kiszáradt fenyőknél kerestem. Elmentem a GCSZLD láda 2. pontjáért, és utána újra a sűrűbe vetettem magam. Végül meglett a láda, ami jó állapotban van. Így nem kellett a pótjelszót keresnem. Köszi a rejtést!
mmccclxx
Reggeli séta a meleg előtt, a közeli gcszld ládával együtt. Teljes nyugalom, feltöltődés! A láda viszont a bozótban nem került elő, a tartalék jelszóval vígasztalódom, bár kissé nehezen betűzhető már ki. Köszönöm, hogy megmutattad!
Évek óta járunk egy közeli nyaralóba feltöltődni, itt volt az ideje, hogy a ládát is levadásszam. A rejtés rendben volt, viszont kicsit foghíjasan sikerült visszarejtenem, mert útközben elaludt a kisfiam a hátamon. A mellette benyúló szúrós ág (ami egyébként nem jelentene problémát) és az én korlátozott mozgásom miatt részben kilátszik a láda, de bízom benne, hogy a környék gyér forgalma miatt (egész úton összesen egy őz szaladt el mögöttünk) ezzel nem okoztam problémát. Köszönöm, hogy elhoztál ide. [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Balatonszemesi nyaralás egyik napjára tervezett ládázás újabb pontja. 6/5.
Az ajánlott parkolótól indultunk. Mivel előtte Szóládon felkerestük GCSZLD multi első pontját, úgy döntöttünk, hogy innen nem csak a geodéziai tornyot és a ládát keressük fel, hanem tovabbhaladva GCSZLD második pontját is.
Kellemes séta vezetett a löszfallal határolt szurdikon keresztül, benne számtalan gyurgyalag odu. Még egy gyönyörű fiókával s sikerült találkozni, mely repülni meg nem tudott így szülei féltő gondolkodása mellett araszolgatott a völgyben...
Egy gondozott, bekerített kukoricaföld után értük el a tornyot. A láda a helyén volt, bár biztonságos helyen, de teljesen szabadon hevert, így azért mi adtunk neki egy kis faág és fahéj rejtést. A toronymászás nem a.mi műfajunk.
Innen tovább GCSZLD második pontjához.