Megye/ország: Győr-Moson-Sopron
Elhelyezés időpontja: 2005.12.22 00:00
Megjelenés időpontja: 2005.12.24 17:09
Utolsó lényeges változás: 2011.01.08 20:27
Utolsó változás: 2022.03.14 21:40
Rejtés típusa: Virtuális geoláda
Elrejtők: JaBoTaGo -Jakab
Ládagazda: T. Nagy Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Megtalálások száma: 620 + 1 sikertelen + 12 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
A geoláda korábban hagyományos volt, de mivel rendszeresen ellopták, 2010. január 8-án virtuálissá alakítottam.
Web: Könnyű kis sétával egybekötött nézelődésre és elmélkedésre invitállak benneteket a Győr melletti Ság-ra, mai nevén Győrságra. A kis település Pannonhalma közelében a 81-es és 82-es utak között, Győrtől kb. 17 km-re található. A Kisalföld és a Sokorói dombság találkozásánál fekszik. A dombok tetején szőlőskerteket találunk, gyomrukban pincék rejtőznek. A borosgazdák szívesen megmutatják pincéjüket és annak tartalmát is, ezért ajánlatos még a parkolóhelyen eldönteni, ki vezet majd hazafelé.
Egy kis történelem a faluról:
A települést először egy 1153-as oklevél említi Villa-Ságh néven. Villa-Ságh a győri várhoz tartozott, a falu egy másik része (Kisfalu, Kis-Ságh a szentmártoni apátság (Pannonhalma) birtokai voltak. A falu lakossága katolikus volt, 1521-ben azonban Enyingi Török Bálint erőszakkal megszerezte az apátsági birtokokat, elfogadtatta a lakókkal a protestáns vallást. Itt szolgált Szecsei János református lelkész, akit 1670-es években gályarabságra ítéltek. A katolikusok 1748-ban építettek templomot egy Árpád-kori kápolna romjaira. 1618-ban a falu örökösödés révén az Eszterházy-birtok lett. Az ország három részre szakadását követően egy darabig a töröknek behódolt terület lett, földesura Kaszab Hasszán volt. Az 1683-ban Bécs ellen vonuló török hadak felgyújtották. A Rákóczi-szabadságharc alatt tejesen elnéptelenedett, és eredeti helyén nem is épült fel többé. Az un. Faluhely emlékeztet bennünket a régi elpusztult településre. 1810-ben Napóleon győri csatájának emlékére a Ság-hegyen emlékoszlopot állítottak, mely ma is látható. Ennek közelében van a GCHAPA geoláda.
A szocializmus éveiben igyekeztek a lakosokat összeterelni a lenti faluba és felszámolni a "hegyben", a dombok közt évszázadok alatt kialakult házcsoportokat. Ma a falu újra visszahódítja a dimbes-dombos területeket is.
A pár km-es sétát az általános iskolánál kezdjük és fejezzük be (Itt van vendéglő és bolt, parkolásra alkalmas helyet is bőségesen találtok.)
Utunk felfelé indul az Öreg utcán. A református templom mellett jobb felől elhaladva, továbbra is jobbra tartva elérjük a pincesort, majd felkanyarodunk a Kiáltó dombra. Itt egy harangláb tövében találjuk Szecsei János gályarab református lelkész kopjafáját. A megbékélés szép jelképe, hogy emlékére egy katolikus harang szól.
A JELSZÓ a harangláb kb. 2,5 m magasan lévő vízszintes merevítőjén olvasható szám(a megtalálás bejelentésekor arab számként kell beírni).
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Pannonhalmáról Zirc felé ahol a szállásunk volt, az utolsó mai láda. Mi is találkoztunk egy gazdával aki szívesen megmutatta a pincéjét, nekem jutott a szerencse, hogy nem vezettem :)
Nagyon kellemes nyugodt hely a harangláb, és a pincesor is.
Eddig az idei (Bakonyi, bár itt kicsit odébb tévedtünk), ládák legjobbika, ahova biztosan nem tévedtünk volna magunktól.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.6]
Ünnepi 3 napos ládázás Győr és környékén, eddigi "felderítetlen" területünkön. 21/19.
Harmadik (záró) napunk a városban korábban megkezdett multik és környék megismerésével telt el. A pénteki 15 km, a szombati 14 km után erre a napra még újabb 14 km séta jutott, vagyis március idusa ládázásunkat, Győr és környéke megismerését kb. 43 km sétával zártuk...
A Nyúlon túli és a Halomaljai Panoráma után ez már igazán "kellemes" séta volt. Az Árpád utcai templomnál parkoltunk, innen mentünk a "ládáig", mely gondozott, nyugodt helyre vezetett, szintén gondozott borospincékkel...
Logolás után irány a háromnapos kalandtúra utolsó állomása Pannonhalma....
Sokszor athaladtam mar a telepulesen, de sose lattam ezt a szep, borospinces reszet. Koszonom a rejtest, igy ezt is megismerhettem. Biciklivel masztuk meg a dombot, lefele jot suhantunk :)