Félliteres doboz egy betondarab alatt. Ha a magasles felé nézünk, akkor az út bal oldalán van a nádban a csatorna szélén.
A ládába TravelBug helyezhető.
V_Gábor újította fel egyesületi dobozzal. Köszönjük.
A láda neve Péter László (helytörténész, Szeged díszpolgára) egyik cikkére utal, melynek a címe ez volt: Magyarország fenekén. Megjelent a Délmagyarország c. újság 1987. április 8-i számában, és a tiszaszigeti mélypontról szólt. (Köszönöm Szatmári József segítségét ehhez az információhoz.)
Először egy nyomozás folyamatáról és eddigi eredményeiről szeretnék beszámolni.
A gyanú
Egy Csongrád megye térképet nézegettem, amikor feltűnt, hogy a megjelölt (tiszaszigeti),
Magyarország legmélyebb pontja (75,8 m) mellett, tőle öt km-re nyugatra, túl a Tiszán van egy másik mélypont, aminek a magassága szintén 75,8 m. 1-es sz. ábra. Hogy lehet ez?
A hipotézis
Hazánk igazi mélypontja nem Tiszaszigetnél van, ahol pedig a hivatalos jelzés, kopjafa, stb. stb. található, hanem a Szegedhez tartozó Gyálarét Lúdvárnak nevezett dűlőjén, Röszke mellett.
A nyomozás
1.
Nézzük meg a 25000-es katonai térképeket. A tiszaszigeti részleten nem látható semmiféle mélypont. (2-es sz. ábra). A másik helyen, a lúdvárin ott a 75,8 m (3-as sz. ábra).
2.
Trackhúzás céljával felkerestem a két helyet kerékpárral - és a gps-emmel, amely (nagyon baró de) nem barometrikus, így a magasságmérésre kevésbé alkalmas. Mégis - 2-4 m-es pontosságnál - a következő magassági profilokat találtam:
Újszeged - Tisza bal parti töltés - tiszaszigeti "mélypont" - Kamaratöltés - Újszeged: 4-es sz. ábra.
Árvízi emlékmű - Tisza jobb parti töltés - lúdvári mélypont - Röszke - Szeged: 5-ös sz. ábra.
Mindkét profilon a "mélypontok" kb. feleúton vannak. Látható, hogy Tiszaszigetnél soha nem megy 80 m alá, míg Lúdváron elég sokat.
3.
Tipikus mérés Tiszaszigetnél: 6-os sz. ábra.
Tipikus mérés Gyálarétnél: 7-es sz. ábra.
4.
Ezután a magyar kormányzati portálon véletlenül ráakadtam
erre. Tehát a kormány is úgy tudja, hogy az országának a legmélyebb pontja Gyálaréten van. Erre mondhatjuk a klasszikusokkal, hogy "a kormány hazudik" (a mindenkori), mért pont most mondana igazat? De a geocaching nem hazudik, nézzük meg a
GCHUN adatlapját, és ott is Gyálarét szerepel.
5.
Két személyt is megkérdeztem. Egy térképész azt mondta, hogy már Kogutovicz megmondta a 40-es években, hogy Tiszaszigeten van a legmélyebb pontja hazánknak. Viszont a Csongrád megyei Természetjáró Szövetség illetékese más állásponton volt. Szerinte egyrészt ahány mérés, annyi eredmény. Másrészt amikor az 1980-as években megjelölték Magyarország jellegzetes pontjait (É, D, K, Ny, közepe, legmagasabb, legmélyebb), ezek szinte soha nem oda kerültek, ahol lenniük kellene. Fontosabb szempontok is voltak mint a turisztika. A legmélyebbnél például a határőrség ellenezte, hogy az Röszke mellé kerüljön. Így kapta meg Tiszasziget a megtisztelő címet, amit azóta is büszkén visel és egy kis turista centrumot is kezd kiépíteni mellé. És így került ez a jellegzetes pont a legmesszebbre - a helyétől.
Konklúzió
Meggyőztem magam, hogy Gyálaréten van az igazi mélypont, ezért úgy döntöttem hogy ládát telepítek oda. Javaslom, hogy keressétek fel a két helyet és mérjétek a magasságot: több gps többet lát.
A vidék nevezetességei
A láda, mint a fentiekből kiderült, nem a táj szépsége miatt került ki.
Geológiai érték: nincs.
Zoológiai érték: semmi.
Botanikai érték: megterem itt minden fólia alatt.
Archeológiai érték: Az 1970-es években Trogmayer Ottó, régész talált itt egy híressé vált újkőkori szobrocskát, melynek neve a
Lúdvári Vénusz lett. Ennek is a popója dominált...
A séta vagy biciklizés során azért láthatunk szép ártéri erdőket, pl. a Boszorkány-szigetet, gátőrházakat, vadászházat, vadetetőket, magasleseket, krosszpályát.
Körbejárjuk a medencés kikötőt, amit nem nagyon használnak semmire, mert a bejáta mindig hordalékos lesz és állandóan mélyíteni kellene.
Megtekinthetjük még az új, szegedi szennyvíztisztítót. Ezt nem csak láthatjuk. Szeged szennyvizét az árvízi emlékműtől nem messze átvezetik a Tisza alatt, aztán alagúton visszavezetik a modern hattyastelepi tisztítóhoz. Na, ezt lehet érezni is.
A környék helynevei:
Lúdvár: errefelé több helyen előforduló tréfás helynév.
Gyálarét: a Gyála falu rétje. Ez a Gyála (ma Djala, Szerbiában) kétszeresen van elvágva a rétjétől: először az elterelt Tisza által (1850-es évek), aztán a határ által (Trianon). Gyála vagy Gyál ótörök szó, mely lángot jelent. Gyálarét 1950 óta Szegedhez tartozó község.
Röszke: vagy szláv névből ered vagy a magyar rez (irtvány) szó kicsinyítőképzős alakjából.
Gyálai-Holt-Tisza: a legnagyobb holtág a Tiszán. Miután kiásták a Tisza új medrét és beleengedték a folyót, az nem volt hajlandó arra folyni. Még egyszer ki kellett ásni. A Holt-Tiszába aztán tisztítatlanul engedték a szennyvizet évtizedeken át gyárakból is, pl. a Pickből. Horribilis összegbe kerülne kitisztítani, de már vannak rá tervek.
Maga a mélypont sem valami felemelő.
Hogy is lenne? Idegravitál a Kárpát-medence minden szennye - és a pokolhoz is ez van a legközelebb.
A mezei munkásoknak lehet itt pihenőhelye a lúdvári csatorna hídja mellett. Érzik, hogy itt le kell ülni, mert itt vannak a legmélyebben. Szemmel látható, hogy egy kis horpadásban vagyunk. (Tiszaszigetnél nincs ilyen látvány.)
Aki megkeresi a ládát, jegyezze föl a magasságot. Talán barometrikus kütyüvel a nádas mélyén rejlő, jelöletlen, 75,8 m-es mélypontot is meg lehetne találni, ami a ládától pár 10 m-re lehet.
Járjatok szerencsével. Vigyázzatok a sárral, ha mégis Röszke felé mennétek és írjátok le kalandjaitokat.
Kiindulópont 1:
N 46° 14,727' E 20° 9,020' 84 m [GCpopo+Árvízi emlékmű]
Kiindulópont 2:
N 46° 11,843' E 20° 6,511' 90 m [GCpopo+Gyálarét]
Fordulópont a töltésről:
N 46° 10,350' E 20° 5,179' [GCpopo+leereszkedés].
Ládatörténet
2007 tavaszán a nádas egy részét felégették, de előtte a ládát elvihették, mert nem maradt nyoma sem. Újra lett telepítve március 17-én. A régi hely: N 46°10,465' E020°4,567' volt.
Új ládát helyeztünk ki 2012. aug. 8-án.
Új fejlemény!
A feltételezés tudományosan igazolva lett. Valóban itt van Mo. legmélyebb pontja. Itt olvashatjátok a mérések leírását:
http://www.geo.u-szeged.hu/~joe/pub/GPS/deep_end.htm.
Köszönet érte szbarna-nak! - 2007 október
És egy újabb fejlemény:
Povázsai Zoltán felhívta a figyelmemet, hogy ő földrajz órán azt tanulta, hogy ott van a legmélyebb hely, ahol a Tisza elhagyja az országot. Valóban, ha megnézzük az utolsó térképrészletet, ott van egy 75,4 méteres magasságjel a Tiszában. Nyilván ez középvízállásra utalhat. Így akkor revideálnom kell az álláspontomat. Azt mondhatjuk, hogy három mélypontja van Magyarországnak (hiszen három a magyar igazság): az egyik ahol meg van jelölve kopjafával, egy másik, ahol a "szárazföldi" mélypont van, és végül van egy változó magasságú vízi mélypont is a Tisza mellett, mely a Tisza vízállásától függ. És általában ez van a legmélyebben, kivéve ha kiönt a Tisza. Illetve mindig ez van a legmélyebben, de árvízkor csak búvárok tudnák felkeresni. Oda azonban ládát, éppen ezért, nem lenne célszerű telepíteni.
Kíváncsian várom, lesz-e még újabb fejlemény.