Elhelyezés időpontja: 2006.10.28 12:00
Megjelenés időpontja: 2006.10.28 16:06
Utolsó lényeges változás: 2020.02.21 13:47
Utolsó változás: 2020.03.30 00:34
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Kyra és az örökbefogadók (The Goonies) + skiccpausz
Felhasználó: skiccpausz Nehézség / Terep: 4.0 / 5.0
Úthossz a kiindulóponttól: 3800 m
Megtalálások száma: 290 + 1 sikertelen + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
A COVID-19 koronavírus miatt kialakult járványügyi helyzet miatt, bizonyító erejű képpel megtámogatott, jelszó nélküli logot is elfogadok megtalálásként. A lényeg, hogy nem kell a ládához hozzányúlnod a jelszóért, elég csak egy fotót készíteni a rejtekről, illetve a környezetéről.
A 10x10-es láda egy jellegzetes, feltűnő "cukorsüveg" formájú sziklánál található, északnyugati oldalon, ahol a szikla a talajjal találkozik, egy nagyobb sziklaüregben, kövekkel álcázva!
NEM KELL sziklát mászni a rejtekhely eléréséhez!
A tanösvény keleti ágáról érdemes megközelíteni a malomkőbányát, ugyanis az viszonylag még járható susnya szempontból. (2020.02.19.)
A ládába TravelBug NEM helyezhető.
Megközelítés
A Király-hegyi malomkőbánya megközelíthető Sárospatak, Makkoshotyka vagy Károlyfalva felől a Malomkő tanösvényen (piros T jelzés). Mi az alábbi utat ajánljuk: Sárospatak után a 37-es főútról balra letérve a Bot-kő pihenőnél lehet parkolni, innen a tanösvény jelzését kell követni, kb. 3 km-en át. N 48° 20,389' E 21° 34,627' 140 m [GCKYRA+parkoló] Térkép jól jöhet, a jelzések néha kopottak és a tanösvény többfelé elágazik! Természetesen aki aktívabb sétára vágyik, Hercegkút felől is kerülhet, ez esetben további ládákkal és szép helyszínekkel is gazdagodhat. Bármilyen nagy a kísértés tovább autózni a földúton, próbáljunk ellenállni, ugyanis ez az út a szőlősgazdák és az erdészek számára, és főleg a présházak, szőlősök megközelítéséhez létesült. Amúgy is, ez tanösvény, ráadásul egy idő után elég autógyilkos. Ezen a vidéken pedig gyakran járnak erdészek, és az erdei autózást nem díjazzák.
Az út jórészt a szőlősök között vezet, az utolsó harmada halad erdőben, a bányaszurdokba érve pedig érdemes figyelmesen haladni, mert köves, sziklás a terep. A GPS-vétel gyenge, de nem okoz nehézséget a jellegzetes, sasbérc-szikla megtalálása. A ládához kicsit mászni kell, nem árt az óvatosság, mert morzsalékos, köves, csúszós a feljáró, kicsi gyerekeknek, időseknek nem ajánljuk, sötétben, éjszaka pedig egyáltalán nem.
A Malomkő-tanösvény Sárospatakról kiindulva a Megyer-hegy - Király-hegy környékének természeti és kultúrtörténeti értékeit (Megyer-hegyi kör, hossza 12 km) mutatja be. A tanösvényen többek közt megtekinthetjük a Nagy-Bot-kő gejzírkúpot, a megyer-hegyi malomkőbánya impozáns sziklafalait, a mészkerülő tölgyeseket, a felhagyott szőlők növényzetét, a Tokaj-Hegyalja történelmi borvidék rekvizítumait (pl. a gombos-hegyi és a kőporosi pincesorokat), a Mandulás fajgazdag lejtősztyepprétjét és a sárospataki Várkert 7 hektáros helyi jelentőségű természetvédelmi területét.
A Király-hegy nyergében ágazik ki a Makkoshotyka - Hercegkút - Pogány-kút - Sárospatak útvonal látnivalóit felfűző Pogány-kúti kör.
Izgalmas Hátrahagyott Bányaterület! Lehet, hogy picit susnyás, nehezen járható, de, ha nyitott vagy a hangulatra, könnyen magával ránthat a helyszín valódi feeling-je!
Leírás a bányáról
A hegy kőzete részben a megyer-hegyi riolit ártufa keményebb, kovásodott változata, másrészt a hegygerincet alkotó hidrokvarcit, amely telérként szilárdult meg. A XIX. sz-ban elterjedt gőzmalmok már a megyer-hegyinél kopásállóbb, ún. francia malomkövet igényeltek. Az 1850-es években ezért geológusok kutatták a környéket, s rátaláltak a Király-hegy és a Bot-kő új malomkőbánya-nyitásra érdemes, nagy kovatartalmú, és ebből adódóan megfelelő keménységű kőzetére. Hamarosan megalakult a Sárospataki Kovamalomkőgyár. 1864-ben bukkantak rá arra a tökéletes minőségű kovatartalmú kőzetre, "kovafajra", amely Európa-szerte is híressé, díjazottá (pl. London: 1862) tette a pataki kovamalomgyárat és bányáit. A kőfejtés során a bányászok meghagyták a gyenge minőségű tufát, de a túl kemény hidrokvarcitot is - ezért olyan zeg-zugos a bányaudvar. Télen, nagy hidegben helyenként kigőzölgések észlelhetőek, melyet a mélyreható törésvonalakon feláramló meleg víz okoz. A jelenséget a hótakaró kiolvadt foltjai jelzik. A törésrendszer része a végardói termális vonalnak (Sárospatak - végardói gyógyfürdő).
Az egykori Király-hegyi kovamalomkő-bánya területe ma vadregényes szurdok, szikláiról szép kilátás nyílik a Bodrogközre, a Tokaji-hegyre és a Zemplén környező csúcsaira. N 48° 21,005' E 21° 33,133' 288 m [GCKYRA+Szép kilátás!]
A tanösvényről valahol itt érdemes letérni (azaz fel) a sziklafal tetején található kilátóponthoz. N 48° 20,992' E 21° 33,167' 282 m [GCKYRA+itt fel] Felfele nincs ösvény, csak szinte toronyiránt, a sziklákat kerülgetve, mászva lehet feljutni, de ha felérsz meglátod, hogy megérte, ugyanis a kilátás leírhatatlanul szép!
Sátoraljaújhelyről áttúráztam Sárospatakra, közben felkerestem a környék látnivalóit. Ez a láda is ennek a közel 35 km-es slattyogásnak esett áldozatul. Köszönöm a rejtést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
9honapossal hordozoban szép menet volt de a fene se gondolta hogy ilyen"vadregényes" is lehet egy tanösvény:):):)
köszi a rejtest izgi volt!:) [Geoládák v3.7.6]
Éppen utat építenek a tengerszem felé, kocsival nem lehet most beljebb jutni. Félúton elkapott a zivatar, másfél órát kuksoltam egy présház eresze alatt, aztán mikor csendesedett az eső, felszaladtam toronyiránt a ládáért, persze szarrá áztam. A helyszín nekem nem jött be, egy durván elvadult katlanban meredező sziklatömb. Nem baj, kell ilyen is.
GCtege-től egy kellemes túrával sétáltunk át ide. Megtaláltuk a cukorsüveget, a feeling is magával ragadott,....csak a ládát nem találtuk! Egy fél óráig túrtuk a szikla alját - ekkor tapasztaltuk meg a kőbányászok sanyarú sorsát - hiába! Gyanús volt, hogy GPS még mindig 10m-t mutat. Ekkor hívtuk fel a rejtőt, elérhető volt, segítőkész volt, és az Ő útmutatása alapján már könnyen ráakadtunk. Kiderült, hogy a szikla túloldalán kerestük! Megkönnyebülésünk gyanánt, felmásztunk a cukorsüveg tetejére és rádöbbentünk, hogy az égiek ezzel a látvánnyal jutalmazták a fáradozásunkat. Köszönjük a segítséget és köszönjük a rejtést!