Wap: Töltsd fel a kütyübe a segédkoordinátákat, és legyen térképed is! A doboz egy szikla alatt pihen pár lépésnyire a turistaút felett, kb. ott, ahol először megpillantod a vízesés előtti fémtáblát.
A Nagy Phaeton vízesés. Legalábbis ahogy Czárán elnevezte. Ma inkább Bohodei vízesésnek ismerik. A legnagyobb vízesés a Bihar-hegységben. 97 métert esik itt a patak több lépcsőben. A patak szinte végigfolyik a meredek sziklafalon.
A vízesés legkönnyebben a Pietroasa felöl közelíthető meg. A falut Boga-telep irányába hagyjuk el, és kb. 2 km múlva a Sebisel panzió fele balra fordulunk N 46° 35,365' E 22° 34,873' 377 m [GCBhdi+Sebisel panzio fele] .
A híd picit veszélyesnek tűnhet, de ne aggódjatok lesz még rosszabb!
További 3-3.5 km megtétele után, a panzió fele jobbra le kell térni, de mi egyenesen haladunk tovább a Canton Aleului irányába még 2 km-t. Aki nem 4x4-es autót kínzott idáig jobban jár, ha az erdészház után hagyja a kocsiját. N 46° 37,880' E 22° 35,825' 547 m [GCBhdi+Canton Aleului ]
Innen picit meredekebb szakaszok jönnek, de az egész gyaloglás nem több 1 km-nél.
A láda egy sziklaüregben várja megtalálóit pár lépésre az ösvény felett, kövekkel és fadarabokkal álcázva.
A turistaút még kb. 50 métert halad, de csak a legeslegvégén látszik maga a vízesés.
A vízesés előtti táblánál indul az 5-ös nehézségű terep. Eredetileg a fenti gerincre akartam rejteni a dobozt, de ez a szakasz minden elképzelésem felülmúlta. Ha Olaszországban volnánk nyilván egy via ferrata vezetne fel az Istenek havasa felé, de itt ez nem divat. Láncok vannak ugyan, de a biztonságos közlekedéshez ez nem elég!
Kötélbiztosítás nélkül kérlek benneteket, NE próbáljátok meg a feljutást!!
Ajánlott irodalom:
Palczer János: Bihar Vlegyásza ( Erdély Hegyei 20 )
Mátyás Vilmos: Bihar-hegység turistakalauz
Térkép: A bihari Pádis karsztvidéke (Dimap)
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
3 napos barlangász hétvége utáni egy hetes pádisi felfedező körút keretében. A ládát a leírás alapján könnyű volt megtalálni de a Golgota-rétről megközelítve csak a halálos ellenségeimnek kívánom... a vízesés gyönyörű, köszönjük szépen az idegenvezetést!
Évi ♡ Toti [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! 1400 méteren lévő nyeregben bivakoltunk Évivel, aztán napkeltekor elindultunk a Gusztura, Phaeton-vízesés, Istenek havasa körre.
A Golgota-rét után a vízesés felé a kék háromszög igazán kalandos út. Évi logjában másképp fogalmaz:) Ami biztos, hogy a rengeteg kidőlt fa gyakorlatilag járhatatlanná teszi a felfestett útvonalat. Mellette balra tudtunk lecsúszkálni a völgybe, de meglehetősen veszélyes így. A völgyben meg is találtuk a táblát, hogy le van zárva az út a fadőlések miatt. Sajnos nem tudtuk, hogy nem szabad, így teljesítettük:) A vízesés phantasztikusan néz ki, látványos, elképesztő. Innen felfelé a láncos út az amit nagyon szeretünk, komoly túra megmászni a 400m szintet. Minden méteren más kilátás tárul elénk, csak ajánlani tudom kalandvágyó és jó kondiban lévő túrázóknak. 17km és 1100m szint lett a kör vége. Igazán szép helyeken jártunk, amiből ez volt a legnehezebb.
8 napos erdélyi túrázós-ládázós kirándulásunk második napján megtaláltam.
Nem mondhatnám, hogy könnyű túra volt. A lezárt ,,úton", a Golgota-sziklák felől mentünk le, a rengeteg kidőlt fán illetve alattuk mászva-bújva, az ösvényt keresgélve. A láncos úton felfelé menet ehhez képest nem is volt nehéz. Nagy élmény volt ez a túra, az biztos!
Köszi a rejtést!
Köszönöm a rejtést. Biharfüredről indulva a kusztura körúton, a Golgota réten keresztül, le a kígyók szakadékán(sok-sok bedőlt fán átvergődve) a vízeséshez. Onnan a kereszthegyen vissza Biharfüredve. Csodaszép úton sok-sok kilátással.
Szép rejtés szép helyen. A túra valóban nem könnyű, de nagy odafigyeléssel és egy kis láncos terepen szerzett tapasztalattal megvalósítható. Mi az Aló-völgyből a tisztás felől érkeztünk. Már a vízesésig is elég jó kis emelkedés van, de a vízeséstől tovább fel a nyereg felé van az igazi mászóka. Aki magasság iszonyos, vagy nem biztos magában, az inkább ne menjen. Aki viszont jó erőben van, van egy kis technikája és tudja, hogy nem parázik be, az menjen nyugodtan. A kígyók völgyénél jöttünk le az erdőn keresztül, az sem könnyű, de ott nincs láncos szakasz, csak az avaron, gyökereken, köveken kell lépcsőzni csúszkálni lefelé. Útközben elfogyott a vizünk, úgyhogy segítség lehet, hogy a következő pontban találtunk forrást: N 46 39,865 E 22 38,322
Bihari kirándulásunk második napján látogattunk ide, ahol kellemesen le is zuhanyoztam :) Keresgéltünk sokáig az ösvény környékén, de a meredekebb részen feljebb nem merészkedtünk. Ha tudod, kérlek fogadd el a képek alapján a megtalálást!
Ötödször járok itt, előző 4 alkalommal az eső miatt nem volt "kedvem" ládázni, most az idő jó volt, induláskor csepergett az eső, de pár perc után megunta, igy majdnem szárazon értünk a vízeséshez! A Kígyó-völgyből érkező patak utunkat állta rögtönözni kellett egy átkelőt, amit egy korhadt fa segítségével oldottunk meg, közben megmerültem, ezért nem sikerült most sem a "szárazon" megközelítés!Gyönyörű környezet, köszönöm a rejtést!
3 napos bihari túrázás lelcache, Sirgalahad és Mikulás társaságában. A Kusztura körtúrával összekötve kapaszkodtunk fel a vízesés lábától. Nagyon jó kis vasalt út, szuper helyen. A vízesés is látványos. Köszönjük.
Barangolások a Bihar-hegységben (Biharfüred központtal) második napján lazára vettük a figurát és kényelmesen megreggeliztünk a hotelben és csak 7:30 kor (magyar idő szerint) indultunk Csabival, lelcache-sel és Vilivel teljesíteni a mai "penzumot". Csodálatos, felhőtlen időjárásban és az ősz legcsodálatosabb szineiben gyönyörködtünk az itt töltött két és fél nap alatt. A nyugalom, csend és a természet csodái igazán kikapcsolták az agyunkat.
A Kusztura láda után a Krokodil-sziklák felé indultunk, hogy onnan a brutálisan lejtő (400 méter szint le) kék háromszögön leereszkedjünk a Phaeton-vízesés alá. Pipa, megvolt :) A vízeséshez újra 100 métert kell emelkednünk és a leírás alapján szinte azonnal meg is lett a rejtés. A vízesés pazar, fantasztikus, brutális! Ücsörögtünk picit, ki-ki elmajszolt valami szendvicset, csokit miazmást és indultunk is fel a teljesen felújított láncos részen a kék háromszög másik ágán. Ez volt a nap abszolút fénypontja. Ezt a láncos részt - aki nem félős - ne hagyja ki, a Bihar általam járt legszebb útvonala! Jól biztosított, de kemény menet, mert majd' 600 szint a Mezőhavas-Istenek-havasa nyeregig...
Megtaláltam, köszi a rejtést! Másodszor jártam a vízesésnél. Tavaly fentről ereszkedtem alá, de a láncoktól besokaltam, feladtam. A vízesésig le sem jutottam. Idén viszont alulról indultam az Alo-völgyön át. GPS nélkül lett meg a ládikó, nagyon jó a leírás! A ládikóban minden rendben. A szakadó eső miatt viszont nem logoltam a füzetbe. Bocsi!
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (70 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.