Megye/ország: Borsod-Abaúj-Zemplén
Elhelyezés időpontja: 2007.04.30 12:30
Megjelenés időpontja: 2007.04.30 12:46
Utolsó lényeges változás: 2024.09.29 08:41
Utolsó változás: 2024.09.29 09:16
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Ironman
Ládagazda: Adoptálható ládák Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Megtalálások száma: 1070 + 4 sikertelen + 9 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.2 megtalálás hetente
A Bózsvai-szikla csúcsa alatt, a szikla déli letörésénél, lucfenyők által közrezárt tisztáson, a sziklán kb. 2 méter magasságban lévő lyukban. Egy sziklából kinőtt kis akácfát keress!
Pótjelszó: a szikla mellett az út másik oldalán lévő villanypózna betonlábában a patak felől talajszinten kő alatt! (N 48°28,384' E 21°28,161') Ha egyik sem lenne meg, a szikla tövénél keress, talajszinten. (N 48°28,379' E 21°28,167') A jelszavakat kis sárga "koboldok" őrzik!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A Hegyközbe szóló meghívót nyújtok át Nektek! A Hegyköz medencéjét a köznyelvben Zempléni-hegységként, a földtani szakirodalomban Tokaji-hegységként ismert hegyvonulatok zárják közre. A történelmi hűség kedvéért megjegyzem, hogy a hegység nagy része - így a Hegyköz is - a néhai Abaúj, majd 1881-től Abaúj-Torna vármegyéhez tartozott.
Megközelítés: a Pálháza-Telkibánya úton találjátok Nagybózsvát. Az útról a N 48° 28,446' E 21° 28,171' 176 m [GCBORS+letérő a sziklához ]ponton térjetek le déli irányba, innen már látjátok a sziklát! Autóval a faluház mellett, a Bózsva-patak hídja előtt, de akár a szikla alatt is megállhatsz.
Rejtés:Láda a szikla déli letörésénél, lucfenyők által közrezárt tisztáson, a sziklán kb. 2 méter magasságban lévő lyukban. Egy sziklából kinőtt kis akácfát keress!
Pótjelszó: a szikla mellett az út másik oldalán lévő villanypózna betonlábában a patak felöl talajszinten kő alatt! (N 48°28,384' E 21°28,161') Ha egyik sem lenne meg, a szikla tövénél keress, talajszinten. (N 48°28,379' E 21°28,167') A jelszavakat kis sárga "koboldok" őrzik!
Túraajánlat: Azoknak akik nemcsak a ládákat keresik, hanem további szépségekre is vágynak, könnyed, 2,5 km-es sétát javasolnék, 50 m szintemelkedéssel. A szikla mellett megy el a jelzés. A jelzést követve rövidesen beérsz egy mély, látványos vízmosásba (esős időben sáros lesz!). Végighaladva rajta kiérsz a Szuha-patak völgyébe. Itt hagyd el a jelzést, s a patak túloldalán, az erdészeti úton haladj fölfelé (jobbra, NY-i irányba) a patak mellett. Turistajelzést ne keress, mert nincs! A Szuha Panzió után az út Bózsva felé fordul (ÉK-i irányba). Itt is látványos részek következnek. Az utat több méter mélyen riolittufába vájták. Helyenként remekül látszik, ahogy az egymást követő kitörések során a vulkáni por rétegesen rakódott le. Közöttük sötétebb perlitszórást is láthatsz. Érdemes megnézni!
A hegyvidék kb. 9-15 millió évvel ezelőtti vulkanikus tevékenység, s az azóta bekövetkezett erózió terméke. Bózsva környékére jellemző kőzet a riolittufa. A Bózsvai-szikla a puhább kőzetbe benyomult kemény, ellenálló riolitból preparálódott ki az évmilliók során. Béla kő-ként is ismert, ugyanis a helyi legenda szerint egykor a tatárok elől menekülő IV. Béla is megpihent itt. Dús fantáziájúak még a lova patkójának a nyomát is felfedezni vélik a sziklában! A szikla tetejére fölkapaszkodva jó időben hamar értelmet nyer a tájegység neve: Hegyköz! A körben sorakozó hegyek közül talán a legmegkapóbb az északi irányban lévő, 900 m-es magasságot közelítő Nagy-Milic csoport tömbje az előtte meghúzódó füzéri Várheggyel.
Bózsvának két településrészlete van: Nagy- és Kisbózsva. A kőkortól lakott település neve feltehetően a Bors személynév szláv változata, de más értelmezés szerint a "Bors vize" kifejezésből ered. Kisbózsva a sziklától kb. 1 km-re ÉK-i irányban található.
Itt található a XIX. század elején épült Bombelles kastély romja (francia származású osztrák grófi család, közülük Bombelles Henrik volt Ferenc József nevelője). Meglehet romantikus titkokat rejt a kastély építése, a legenda szerint I. Miklós cár építtette szeretőjének, akarom mondani: száműzött udvarhölgyének. A rom N 48° 28,856' E 21° 28,801' 192 m [GCBORS+rom]Egyelőre (2024-ben) körbe van kerítve, nem látogatható! Több tölgyóriás is van a közelében, a legnagyobb törzskerülete 600 cm!
Megközelítése: Kisbózsván Nyíri felé haladva a N 48° 28,757' E 21° 28,712' 176 m [GCBORS+letérő a romhoz] pontban kell jobbra letérni. Ha 100 métert bemész, balra fönn már látszik a rom és a fák is. Jó utat, szép kirándulásokat!
Ládatörténet
2023. február 15. A ládát a gazdája (Ironman) felajánlotta adoptálásra. [Admin(Fazék)]
2023. december 15. A ládát adoptáltam. [SzittyaReflex]
2023. december 17 A láda beteg lett! Kereshető, viszont karbantartást igényel! [SzittyaReflex]
2023.december 31 A ládát karbantartottam! Új naplót és új jelszót kapott! [SzittyaReflex]
2024.augusztus 17 A láda karbantartás! Új láda került kihelyezésre! [SzittyaReflex]
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?