WAP ON
A FOKOZOTTAN VÉDETT SZAKASZON A KIJELÖLT (Piros körtúra) (TURISTA)ÚTRÓL LETÉRNI TILOS!
Mivel árterület a szúnyogok várhatóan támadnak, a ládát csalán védi a mugliktól.
1. pont: A tanösvény 5. számú tábláján a cím kötőjel előtti része.
2. pont: Jelszórészlet a ládában (A láda mérete: 20*13*9 cm), egy többtörzsű fa ölelésében kb. 130 cm magasan.
3. pont: A 3. táblán, az angol nyelvű oldalon a növény latin nevének második szava (utolsó előtti sor).
(A pontok nem a fenti sorrendben vannak a tanösvény mentén.)
Az úthossz oda-vissza 6000m.
Kérem a ládát ugyanúgy rejtsétek vissza, mint ahogy találtátok, az esetleges árvíz és az odúlakó állatok elleni védelem miatt!
WAP OFF
Bevezető
Ezzel a ládával Kölkedet és a DDNP Béda-Karapancsa területét szeretném bemutatni.
Rejtés
1. pont:
N 45° 57,451' E 18° 44,284' 90 m [GCNATA-1] A tanösvény 5. számú tábláján a cím kötőjel előtti része.
2. pont:
N 45° 57,781' E 18° 44,509' 100 m [GCNATA-2] Jelszórészlet a ládában, egy többtörzsű fa ölelésében, kb. 1,3 m magasan.
3. pont:
N 45° 57,574' E 18° 44,804' 90 m [GCNATA-3] A 3. táblán, az angol nyelvű oldalon a növény latin nevének második szava (utolsó előtti sor).
Kölked
A település igen régi. A rómaiak, közel a hadi úthoz, a limes mentén erődítményt építettek, melyben segédcsapatok teljesítettek szolgálatot. Az erődítmény neve Altinum volt. A falu ettől keletebbre, csaknem a régi Duna-part közelében, ma kissé távolabb a folyótól épült fel egy nagy kiterjedésű ártér elmocsarasodott részének közepén két kis kiemelkedő dombra. Írásos említése 1016-ból ismert, ekkor a pécsváradi apátság birtoka. A középkorban halászok lakták. A mohácsi csata az ingoványos résztől nem messze zajlott le. A faluban élő halászok, a nádasok között megbújva, vészelték át a zavaros évek pusztításait, ennek következtében a török megszállás alatt is gyarapodott a lakosság száma. A törökök kiűzése után lakói továbbra is a halászatból éltek, bár a vizenyős területek szélén földet is műveltek.
A falutól délre terült el az egykori főhercegi uradalom. Ennek területén alakult meg 1996-ban a Duna-Dráva Nemzeti Park (Béda és Karapancsa területe).Kölked helyzetének, földrajzi adottságainak köszönhetően ennek az értékes területnek a központja.
Béda-Karapancsa természeti értékei
A Béda-Karapancsa a Duna magyarországi alsó szakaszának kiemelkedő értéket képviselő élőhelyeit foglalja magába, mely terület a nemzeti park 1996-os megalakulása előtt is tájvédelmi körzet státuszt élvezett. A Duna alsó szakasza a rétisasok és a fekete gólyák által "legsűrűbben lakott" területe az országnak, e tekintetben hazánkban egyedülálló. A Duna-Dráva Nemzeti Park gemenci, béda-karapancsai szakaszán él Magyarország legerősebb, létszámát tekintve legnagyobb rétisas állománya. A háborítatlan ártéri erdők mélyén zavartalanul pihennek meg a gémfélék, ősszel a Duna árterein, hullámterein több százas csapatai tartózkodnak a fokozottan védett kiskócsagoknak, nagykócsagoknak, kanalas gémeknek, fekete gólyáknak. Az állóvizek befagyása után a folyón megjelennek az itt élő több ezres réce tömegek is. A szinte egész télen át jégmentes Duna védett öbleiben nagy létszámú vadlúd csapatok tartózkodnak. Az emlősök közül kiemelkedő jelentőségű a fokozottan védett vidra állománya. Az áthatolhatatlan sűrűségű ártéri erdők kitűnő élőhelyei az igen ritka vadmacskáknak is. Ligeterdeiben kockás liliom, jerikói lonc és fürtös gyűrűvirág is előfordul. Az ártéri erdők irtása nyomán keletkezett mocsárrétek, legelők növényei a réti iszalag és a mocsári aggófű. A Mohácsi-szigeten található a Riha-tó, mely Ramsari terület, különleges értéke a kis kócsagok és a bakcsók fészkelő telepe.
A
Nagypartosi tanösvény Kölked határában a Fehér Gólya Múzeumtól könnyen megközelíthető. Útvonala a fokozottan védett Nagy-rét peremén a Dunáig vezet. Magyarország egyik legnagyobb ártéri legelőjén megnézhetjük a ridegtartású szürkemarha gulyát is. Kis szerencsével pirókkal (a szürkemarha zsemleszínű borja) is találkozhatunk.
Az útvonal érinti a rekonstruált Belestye-fokot, valamint átvezet az Ásáson átívelő helyreállított kőhídon. Megismerhetjük a nedves réteket, kaszálókat, de az ismertető táblákon helyet kapott a fa lebomlási folyamatának ismertetése is.
Fehér Gólya Múzeum
A Mohácstól délre fekvő Kölked lakossága évszázadok óta együtt él a gólyákkal. A dunai ártér határában fekvő község mindig biztos fészkelő és táplálkozó helye volt a fehér gólyáknak. Itt található az országban egyedülálló Fehér Gólya Múzeum. Az egykori iskolaépület bemutatja a gólyaféléket, vándorlási útvonalaikat, életkörülményeiket. Míg a kiállítóteremben hatalmas, fénypontos demonstrációs táblán követhetjük a gólyák költözési irányait, kinn az udvaron néhány áttelelő gólya próbálgatja a szárnyait egy apró tavacska mellett.A gólyák egyike már elrepült, a másik sajnos valami menyétféle áldozata lett.
Érdemes bemenni, nagyon sok újdonságot megtudtunk a gólyákról.
Belépő: 400.-Ft. Diák: 300,-ft
A faluban gólyamenhely is működik, beteg madarak gyógyításával foglalkoznak.
Megközelítés
Letérő:
N 45° 57,274' E 18° 42,903' 86 m [GCNATA+letérő]
Parkoló:
N 45° 57,291' E 18° 43,467' 84 m [GCNATA+parkoló]
A Tanösvény megközelítése: A parkolóból végig kell menni a gáton, majd a végénél a 6. tábla mellett egyenesen tovább. A
N 45° 57,373' E 18° 44,036' 100 m [GCNATA+balra] ponton a táblának megfelelően fordulj balra, majd a
N 45° 57,492' E 18° 44,221' 90 m [GCNATA+jobbra] pontban jobbra a fák között indul a tanösvény erdei része. (A
jel kb derékmagasságban van itt, könnyű elnézni!) (
track)
Fehér Gólya Múzeum:
N 45° 56,958' E 18° 42,640' 86 m [GCNATA+múzeum]
Erdőfű:
N 45° 54,418' E 18° 45,726' 96 m [GCNATA+Erdőfű]
Gátőrház, a kenu-túrák kiindulópontja:
N 45° 55,720' E 18° 45,760' 99 m [GCNATA+gátőrház]
Ládatörténet
2019.11.06 22:30 Frissítettem a ládaoldalt.
2019.10.19 17:19 A betegre állított ládát felkeresve logoltam a megviselt naplófüzetbe, majd kicseréltem azt.
2019.10.13 21:03 szikizso, mint ládadoki a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján betegre állította.
2018.06.17 Párduc50 átírja a ládát
Fairy felhasználóra.
2018.02.21 A ládát
Párduc50 veszi át.
2011.04.02 A láda áthelyezésre került, mert a rejtekadó fát kivágták.
2009.08.24 A rejtő
Bütyök+Zulu átadja a ládát
SylverRat + Bogee-nak.
2008.01.30 14:43 Megszületik
az első megtalálás.
2008.01.30 13:27 A geoláda - egyhangú (+7/-0) moderátori jóváhagyás után - megjelenik.
2008.01.27 A ládarejtés időpontja.
Forrás
Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága
Béda-Karapancsa
Fehér Gólya Múzeum'
Sikeres kincskeresést!
Duna-Dráva Nemzeti Park további programjai
A Béda-Karapancsa festői szépségű ártéri élővilágát gyalogosan, szervezett kenutúrán, vagy a három eltérő hosszúságú és tartalmú kerékpáros körön fedezhetjük fel - egyénileg, vagy szakvezetéssel. Íme egy kis ízelítő a lehetőségek közül:
A gólyák nyomában
A kirándulást Kölkeden, a Fehér Gólya Múzeum megtekintésével kezdjük, majd a kirándulás folytatásaként a Nagypartosi Tanösvényen teszünk egy sétát szakvezetővel a Duna partjáig, ahol egy ízletes helyi ételspecialitás elfogyasztásával folytathatjuk a programot. A nap zárásaként lovaskocsikkal juthatunk vissza a településre.
Szárazon és vízen a nemzeti parkban
A nem mindennapi program során szakvezető kíséretével kenuval járjuk be a Béda-Karapancsa Tájegységben a Duna hullámterén található mellékágat, a zegzugos Külső-Bédát. Az evezést követően Kölkeden meglátogatjuk a Fehér Gólya Múzeumot, majd kirándulás befejezéseként a Nagypartosi Tanösvényen teszünk egy sétát a Duna partjáig. A programot színesíthetjük ártéri piknikkel és lovaskocsikázással.
Kerékpárral és kenuval a Bédán
A program során Mohácsról indulva a nemzeti park kerékpárjaival a Duna töltésén eljutunk Kölkedre, ahol a Fehér Gólya Múzeumot megtekintjük. Ezután kerékpárral továbbmegyünk a Külső-Bédáig, ahol a Duna hullámterén található mellékágban kenukba ülünk. A vízi program végén kerékpárral jutunk vissza Mohácsra.
Kishajóval a Dunán
A program során a kényelmes, 11 fős Ficánka nevű hajóval utazva, amelyen étkezést és borkóstolót is lehet igényelni, a Duna magyarországi alsó szakaszában gyönyörködhetünk. Úti célként a Nagypartosi rétet, valamint az országhatárt is meg lehet jelölni. Fakultatívan kérhető program a Béda-Karapancsa Tájegységben a nemzeti park munkatársaitól.
Érd.: Omacht Zoltán (tájegység vezető) 30/377-3409