Röviden
5x10x12 cm-es láda fa gyökere között rejtőzik! Ne tegyél rá követ!
Alternatív megoldás tőle kb. 20-30 cm-re egy (kettétört) faszeleten a jelszó!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Egy Bakonybél környéki túrára hívlak benneteket, egy igazi rablólovag vár maradványainak felkutatására. Az út hossza kb. 6 km oda-vissza.
Bakonybélről néhány szóban
Kétségtelenül a Bakony legelbűvölőbb falva, kedves emberek, gyönyörű táj, remek túrák helyszíne. Barlangjai több láda otthonául szolgálnak, állat- és növényvilága páratlan. Tavasszal medvehagyma bársony borul a dombokra.
Egy másik, nem annyira meredek útvonal kiindulópontja Bakonybélben, a buszfordulónál. N 47° 15,510' E 17° 43,409' 276 m [GCPod+Másik kiindulópont] Ez az útvonal 5 km oda-vissza, érinti a Likas-kő ládát (GCLika), egyben megmászod az 515 méter magas Tönkölös-hegyet is. Csak kövesd a kék barlang , majd a csúcstól a kék háromszög jeleket.
Rövid történet
Bakonybéltől északra, kb. 3 km-re a Gerence völgy felett, a Tönkölös-hegy egyik kiugró nyúlványán, 432 m magasan találjuk az elpusztult vár csekély maradványait. A kővárat 1529-33 között a Podmaniczky család tagjai, feltehetően Rafael és János építette, akik a királytól adományként kapták e vidéket.
Rövid idő alatt félelmetes rablófészekké vált. Fosztogatásokkal örökös rettegésben tartották a vidéket. Ők fosztogatták többek között a zirci ciszterci kolostort és templomot. Végül is a pozsonyi, majd az 1543. évi besztercebányai országgyűlés száműzte őket, és a vár lerombolását rendelte el. A hagyomány szerint az egykori rablóvár kulcsa a pannonhalmi apátságban van.
A várról
A vár két részre tagozódik. Miután a Tönkölösről lehúzódó 5-10 m széles hegynyergen át volt megközelíthető, az őskori földvár két 10 m széles sáncárka között építették meg a külső várat, a várkastélyt. Ez a rész erős falakkal, zömök, szabálytalan négyszög alakban készült egy kőbástyával. A külső várfalak hosszúsága 18x30x30x25 m volt. A várrész udvara körül a várfalakhoz simuló lakóépületek, bizonyára a Podmaniczkyek várnagya és a várőrség számára. Ez volt a vár stratégiailag legfontosabb része, mert ez zárta le a hegynyerget, a könnyű megközelítés útját. A külső sáncárkon átívelt felvonóhíd a boltozatos várkapuba torkollott. E várkapun át bejutottak a külső vár vagy várkastély udvarába. Ezen keresztül kellett menni, hogy a szemközti várfalon nyíló második várkaput elérjék. Itt kilépve, a következő sáncárok feletti híd túlsó oldalán, a harmadik várkapun át lehetett csak megközelíteni a szokatlanul nagy terjedelmű - kb. 7000 négyzetméter alapterületű - belső várat vagy várudvart. Ez 28-56 m váltakozó szélességben 185 m hosszú. Alaprajza papucshoz hasonló, és a Gerence feletti csúcsában bizonyára megfigyelésre szolgáló kőbástya védte.
Nem ez volt a terv, de a Bakonyban "termett" 4 mozgó pont egymás hegyén-hátán visszacsábított ide. A közelükben lévő régen megtalált pontokat is újból felkerestük. Sorrendben: GCKAS, GCFV, GCbkok, GCPANT, GCLIKA, GCMKAT, GCPod majd a Magyarország Katonái újra rejtése Szentkirályszabadján.
Ide a legmeredekebb úton jöttünk szinte légvonalban. A sáncok most egészen jól látszódnak, végig is mentünk rajta, majd lefelé egy még meredekebb úton gyök kettővel araszoltunk. Jó volt!
A dobozt valaki megrágta. javításra szorul.
Éppen a gerincen sétáltunk mikor felhívott a lányunk, hogy mi is érezzük a földrengést?
Itt nem éreztük, de később szembesültünk, hogy milyen pusztítást végzett Horvátországban.
Bakonyi ködös túranap első találata.
Jó lett volna ha a korábbi megtalálók vették volna a fáradtságot és a logjukban megemlítik a láda sérült állapotát.
TFTC!
Bakonyi barlangok nyomán.
Mire felértünk a legmeredekebb ösvényen, addigra már nem is éreztük a -6 fokot. A GCMKAT mozgót is ide hoztuk.
[Geoládák v3.8.3]
Bakonybélből indulva egy szép kört néztem ki a mai túrára, közben 7 ládát is útba ejtettem.
Elsőként meredeken felfelé haladva a GCLika ládát kerestem meg, majd ugyanazon a gerincen a GCPod következett. A hegyről meredeken lefelé, majd a Gerence patakon átkelve, a kék + jelzésen egészen a Hubertlaki tóhoz mentem. Itt egy gyors ebéd, majd GCBGYT láda megkeresése, a Bakonyi gyilkos tó megcsodálása következett. Ezután a GCBaHa, majd erdészeti utakon közelítve az Ugodi kilátó következett GCUGOD. Újra egy kis sarazás a traktorok járta utakon, majd a sárga sáv, az után pedig a piros + jelzésen vissza Bakonybélbe, közben begyűjtve a GCbkna és a GCVKBG ládákat.
Tervben volt még a közeli Bakonyi barangolások 3-as multi, de sajnos besötétedett, így az máskorra marad.