Megye/ország: Borsod-Abaúj-Zemplén
Elhelyezés időpontja: 2008.05.12 11:15
Megjelenés időpontja: 2008.05.15 19:10
Utolsó változás: 2019.10.26 15:35
Rejtés típusa: Virtuális geoláda
Elrejtők: Luilui, Judith, Andor63 és Ádám
Ládagazda: luilui Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 500 m
Megtalálások száma: 890 + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.0 megtalálás hetente
WAP Széphalmon Kazinczy Emlékkertjében, a síremlék oszlopának egyik oldalán található három római szám összege, arab számokkal írva!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Petőfi Sándor írta: "Újhelytől félórányira éjszak felé esik Széphalom, Kazinczy Ferenc egykori lakása. Nevét megérdemli, mert festői szépségű táj. Különben pedig szent hely, szent az öreg miatt, kinek ott van háza és sírhalma. Kötelessége volna minden emelkedettebb lelkű magyarnak életében legalább egyszer oda zarándokolnia, mint a mohamedánnak Mekkába..."
Sátoraljaújhelytől öt kilométerre a Hegyköz felé haladva helyezkedik el a község, amelynek eredeti neve Kisbányácska volt.
Mai fogalommá vált nevét és ismertségét Kazinczy Ferencnek köszönheti, aki 1794-ben kezdett itt építkezni, de bebörtönöztetése miatt csak 1806-ban költözhetett ide. Ettől kezdve a kis falu a magyar irodalmi-politikai gondolkodás egyik központja lett. Óriási levelezése folytán Kazinczy a kor valamennyi jelentős gondolkodójával kapcsolatban állt, itt futottak össze a haladó társadalmi eszmék, az irodalmi reformtörekvések és a nyelvújítási folyamatok. Kazinczy maga gazdálkodott birtokán, de sokszor méltatlanul nehéz körülmények közt élt. Halála után kívánsága szerint a családi temetőkertben helyezték nyugalomra.
Születése 100. évfordulóján a Magyar Tudományos Akadémia megvásárolta a széphalmi kúria kertjét. Szerették volna megmenteni a lakóházat vagy legalább a dolgozószobát is, de erre nem volt mód. Így az elpusztult Kazinczy-kúria parkjában, 1873-ban adták át az Ybl Miklós tervei alapján készült görög templomcsarnokot, mintázó épületet, a Kazinczy Emlékcsarnokot. (mauzóleum). N 48° 26,218' E 21° 37,367' 130 m [GCMaMe+museum]
Bejárata és hátoldala oromzatos, két-két pillérrel és dór oszloppal, belül természetes megvilágítású apszis csatlakozik a négyszögű teremhez. A csarnok kiállításának anyagát, a Kazinczy-relikviákat az író unokája, Becske Bálint gyűjtötte össze. Ezekből alakult ki a XIX-XX. század fordulójára a múzeum. Az író néhány személyes tárgya mellett kéziratok, festmények, s Ferenczy István (Marsalkó János által befejezett) fehér márvány Kazinczy-mellszobra idézik fel az író és a kor alakját, illetve hangulatát.
Síremléke a parkban áll.
Széphalom már az író életében zarándokhely volt, s ma is a Kazinczy-kultusz központja. A magyar irodalom legjelesebb alakjai fordultak meg itt, hogy tisztelegjenek a költőfejedelem emléke előtt. Arany János barátjával, Tompa Mihállyal járt itt, Petőfi Sándor Kazinczy Gábor társaságában látogatott ide.
Kazinczy Ferenc (1759-1831)
A magyar felvilágosodás második szakaszának legnagyobb író-egyénisége és szervezője, a magyar nyelvújítási mozgalom vezére. Előkelő nemesi családból származott, megyei tisztviselő, majd tanfelügyelő lett. Korán írni és fordítani kezdett, részt vett az első magyar szépirodalmi folyóirat, a Magyar Múzeum szerkesztésében. Felvilágosodott szelleme a jakobinus-mozgalomba vitte, a Martinovics-perben őt is halálra ítélték, majd várfogságra változtatták az ítéletet. Hét esztendeig raboskodott. Szabadulása után - mivel a nyílt politikai cselekvésre nem volt módja - a magyar nyelv megújítása jegyében mozgósította majd¬nem két évtizeden át a haladás erőit, s Széphalomnak nevezett vidéki otthona a magyar irodalmi élet központjává vált. Az általa irányított szellemi mozgalmak a reformkorban bontakoztak ki tel¬jességükben. Rengeteget írt, fordított, levelezett; igen értékesek önéletrajzi művei és epigrammái.
A világon egyedülálló, hogy egy nemzet múzeumot létesít a nyelvének. Magyarországon 1945 óta nem épült olyan épület, amelyet eleve múzeumnak szántak, de itt és most megtörtént. A múzeum a Kazinczy-emlékkertben áll, a nyelvújító mauzóleuma közelében.
JELSZÓ:
A gyönyörű parkot körbe járva, egy fasor vezet a család temetőkertjéhez, itt áll az az Emlékoszlophoz, amiről a jelszót kell leolvasni. Az oszlop egyik oldalán három számot olvashatsz római számokkal írva. Ezeket, a számokat add össze és az eredmény arab számmal, írd be jelszónak!