Elhelyezés időpontja: 2008.09.08 00:00
Megjelenés időpontja: 2008.09.13 20:40
Utolsó lényeges változás: 2017.08.11 16:31
Rejtés típusa: Multi geoláda (5H)
Elrejtők: Barnabás, Domonkos, Honorka, Sebestyén valamint Eszter és H. Gábor
Felhasználó: H. Gábor Nehézség / Terep: 3.5 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 7500 m
Megtalálások száma: 101 + 13 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
Wap:
Az összes láda fa tövében van, avarral, ágakkal, kövekkel takarva! Tetszőleges sorrendben kereshető. Mindegyikben van egy kép, egy mesehősről, az ő nevük kezdőbetűi adják a jelszót! Pl.: Órarugó Gerincű Felpattanó = Ó
Jelszóképzés, a ládák jelenlegi számozása szerint, tehát: 1. Bögrés, 2. Pipás, 3. Lenke, 4. Bükkös, 5. Pálos.
Ez a multi, a negyedik tagja azon sorozatomnak, mellyel nem túl ismert, de valamiért még is érdekes forrásokat szeretnék bemutatni nektek, Baranya megye területén.
A most felkeresendő források azért nem túl ismertek, mert a Jakab-hegy nyugati lábánál vannak, odáig pedig általában csak azok jutnak el, akik valamiért eltévednek, mondjuk egy a Pálos-kolostornál tartott borkóstoló után rossz úton indulnak haza! :)
Az előző három, forrásos rejtésemmel ellentétben most nem egy, hanem négy, egymáshoz nagyon közeli forráshoz vezetlek benneteket.
A Mecsek völgyeit ezernyi forrása teszi széppé. Természetjáró szempontból ezek közül jelenleg 200 nevezhető kiépített, foglalt forrásnak. A Mecsekben a forrásokat az 1890-es évektől kezdték szakszerűen kiépíteni. Az erdei források közül valamennyi vize iható, kivételt képeznek a lakott területen belüli források. A szakszerűen foglalt kifolyócsöves forrásokból biztonsággal ihatnak a kirándulók.
A forrásoknak három típusa van:
1. Forrásképződés vízszintes, át nem bocsátó réteg esetén
2. Átbukkanó forrás
3. Rés- és hasadékvizű forrás
Azokat a forrásokat, amelyek egész éven át adnak vizet, állandó forrásoknak nevezzük. Amelyek csak hóolvadás után vagy nagyon csapadékos időszakban adnak vizet, időszakos forrásnak nevezzük.
A források vízhozama három tényezőtől függ:
1. Vízgyűjtőterület nagyságától
2. A talaj víznyelő képességétől
3. Az évi csapadékmennyiség nagyságától
A leírásokban szereplő vízhozam adatok tájékoztató jellegűek. A beírt adatok az elmúlt 10 év méréseiből kapott minimum és maximum értékek. Egy forrás mérésére évente általában 3-4 alkalommal kerül sor. Mérésnél mindig az erdedő vízhozamot vesszük figyelembe (az adott forrásmező vízhozama), ami nem feltétlenül egyezik meg a csőből kifolyt vízmennyiséggel. A 2006 júliusa óta tartó száraz periódus miatt a vízhozamok erőteljes csökkenése figyelhető meg, ezért előfordulhat, hogy hosszú évek óta stabilnak mutatkozó források is vízszegény állapotot mutatnak.
A forrásfoglalás fajtái:
1. merítős (régebbi típusúak)
2. kifolyócsöves (ülepítőmedencés vagy galériás)
Valamennyi forrás mögött magasabban fekvő területnek kell lennie, amelyből összegyűjtik vizüket. A források hőmérséklete attól a mélységtől függ, ahonnan a víz fakad. Átlagos hőmérsékletük: 8-12 °C, mely az év során jelentősen nem változik.
Régen a források foglalását a Mecsekben Csokonay Sándor (1898-1983) testnevelő végezte, a régi márványtáblákat is ő faragta, aki saját örömére, és a kirándulóknak készítette őket. Sok forrást ő nevezett el, általában a környékre jellemző dolgokról. Érdekes, hogy sok forrásnak kút elnevezése van, pl.: Szederindás-kút. Halála után a forrásokat nem gondozták, azok nagy része elhanyagolttá vált. Az 1993-ban újjáalakult Mecsek Egyesület néhány tagja 10 éve határozta el, hogy elkezdi tisztítani és felújítani a már meglévő forrásokat, az eredeti állapotnak megfelelően. Ez idő alatt több, mint 60 forrás újult meg. Cél, hogy 2010-re - amikor is Pécs Európa Kulturális Fővárosa lesz - a kiépített források megújulva fogadhassák az erdőben kirándulókat. Jelenleg a források felújítását, karbantartását Baumann József, Biki Endre Gábor és Tasnádi János végzi. A szabványos jelzés szerint a forrásokhoz fehér alapon körjelzés vezet. A körjelzés annak a jelzésnek a színével egyezik meg, amelyről leágazik. A könnyebb terepi megtalálás érdekében a források nagy részéhez a főjelzésekről leágazó körjelzéseket már felfestettük. Ezúton kérjük az erőben kirándulókat, hogy a forrásokhoz érve, tisztítsák meg azok elfolyóit a behullott levelektől, iszaptól. Néhány perces kis kitisztítással is sokat segíthetnek a források tisztántartásában, mely az erdőt járók közös érdeke. A mésztufa kiválás védett, azokat nem szabad eltávolítani. Jelenleg folyamatos a források felújítása és karbantartása, hogy ismét megújulva várhassák a kirándulókat hűs vizükkel.
------------------------------------------------------------------
A felkeresendő források:
Bögrés-kút
A Nyugat-Mecsekben a Körtvélyesi-völgy felsőbb szakaszán, a völgytalp keleti oldalában található forrás. Magát a forrást turistaút nem érinti, mivel a völgyben nem halad jelzett út. A mellette elfolyó patak medrével közel azonos szinten jelentkezik. Kövekből kötéssel felrakott alacsony kis támfalából kiálló fémcső vezeti le a forrásvizet, mely egy merítős medencébe folyik. A cső felett egy kis márványtáblán függőlegesen olvasható a forrás megnevezése. Az alsó triász lemezes mészkő repedésvize jelenik meg. A forrást Csokonay Sándor építette, a tábláját is ő faragta. A forrás kiépítése után állítólag egy bögre volt elhelyezve a forrás tetején, hogy aki erre jár ennek segítségével tudjon inni a forrás vizéből. Általában bővizű forrás, hozama 0,5-20 liter/perc értékű. A pusztulóban lévő forrást 1999-ben Baumann József és Baumann Józsefné kitisztította és rendbehozta. 2005-ben a Baumann József, Biki Endre Gábor és Siklósi Gergő felújították.
Bükkös-forrás:
A Jakab-hegy északi oldalában, a volt Petőcz-aknához vezető műút kanyarja alatt a Nagy-gödörben található. Az útról tábla is jelzi. Csokonay Sándor foglalta 1952-ben, nevét a körülötte lévő bükkös erdőről kapta. Vize a takarórétegen átszivárogva jut a napfényre, vízadó képződmény az alsó triász homokkő. Eredetileg merítős rendszerű volt, és egy kis kőmedencébe folyt a víz. Vörös homokkő tömbökből épült a forrás, a felirat homokkőbe van vésve, a foglaláson egy É-jel is látható. Vízhozama 1-20 liter/perc értékek között váltakozik. A forrást 2005-ben újították fel.
Csepegő-forrás:
A Csokonay-kút túlfolyója a forrás. Változó vízhozamú, időszakonként elapadó forrás. A hozamok 0-30 liter/perc értékűek lehetnek. A Virágos-völgyben a Herma-hegy lábánál találjuk a forrást. Az alacsony kis támfalas foglaláson márványtáblán szerepel a CSEPEGŐ név. 1998-ban került kiépítésre Baumann József, Baumann Józsefné és segítőik részvételével.
Csokonay-kút:
A forrás a Virágos-völgyben található, a kutat 1998-ban Baumann József és segítői építették, Csokonay Sándor (1898-1983) nagy forrásépítő tiszteletére, aki a Pius Gimnázium testnevelő tanára volt, akinek életét elsősorban a természetjárás jelentette. Triász mészkőből épült, három oldalról falazott kútfővel ellátott kút kis ajtóval. A kút kifolyója a Csepegő-forrás. A kútnál csak időszakosan van vízkifolyás, abban az esetben, ha a Csepegő nem bírja el a nagy vízhozamot a Csokonay-kútnál lévő túlfolyó is üzemel.
Kiss Lajos-forrás:
A Nyáras-völgyben található, Lapos kövekből épített kifolyócsöves forrás, melynek közepében egy vörös homokkő tömbben látható a vörös gránitba vésett felirat. A homlokfal tetején látható az északjel. Vizét az alsó triász időszaki mészköves és márgás kőzetek repedéseiből nyeri. A forrás vízhozama változó, nagysága 0,2-25 liter/perc lehet. A forrás, melyet 2008-ban Baumann József és Biki Endre Gábor foglalt, Kiss Lajosról lett elnevezve, aki a mecseki turista házak első építői és üzemeltetői közé tartozott, sok mecseki forrás építésében vett részt. Jeles képviselője a baranyai és országos turista mozgalomnak. Arany jelvényes túra vezető és a Mecseki Erdőkért díjban részesült. Példa mutató természet járó, akire büszke a természet járók nagy közössége.
Lenke-forrás:
A Virágos-völgyben található, az 1964-ben kiépített forrás. Alsó triász időszaki mészköves és márgás kőzetek repedéseiben összegyülekezett víz megjelenési helye volt a forrás, melynek hozamai a korábbi években 0-5 liter/perces érték között váltakoztak. A forrás az 1970-es évektől kezdve hosszú időre elapadt, majd 1999-től gyengén és időszakosan indult meg a vízkifolyása. Az utóbbi években vízkifolyása ismét szünetel. A forrás nevét Csokonay Sándor az Ordas-tanya és más turistalétesítmények építésében segédkező Papp Lenkéről barátsága jeléül nevezte el, aki a Vasas Elektromos Természetjáró szakosztályának tagja volt.
Pálos-kút:
A Jakab-hegy északi oldalában található a forrás, műútról tábla jelzi. A forrást az 1950-es években foglalta Csokonay Sándor. Az alsó triász rés- és hasadékvíz jelentkezik itt forrás formájában. A forrást 2002-ben újították fel. Foglalása három oldalról kötéssel kialakított támfalas felépítmény, melyben a kifolyócső felett a falazatban a Pálos-címer látható. A forrás vízhozama: 0-100 liter/perc értékek között váltakozik, de a 15-20 liter/perc mennyiségek a gyakoriak. Időszakos kiapadása csak hosszú száraz periódusok után következhet be.
Pipás-forrás
A Körtvélyesi-völgy kezdetében (Nyugati-Mecsek) fakadó forrás. Megközelíthető a P jelzésről letérve a PO jelzésen át. A forrást Csokonay Sándor foglalta 1953-ban. A három oldalról kötéssel összerakott támfal középső részénél történik a kifolyás. A fedett kis medencéből történő leürülést biztosító cső felett kőbe vésetten olvasható a megnevezése. A jelentkező víz az alsó triász homokkő és aleurit réseiből és hasadékaiból származik. A forrást 2001-ben Baumann József, Baumann Józsefné, Kriston Barnabás és Juhász Kornél az eredeti állapotnak megfelelően felújították. A forrás hozama nagyon változó, így 2-300 liter/perces értékek között változhat, igaz tartósan csak alacsonyabb hozamokat léptet napfényre.
Forrás, részben: Baranya Megyei Természetbarát Szövetség
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Nagyon érdekesnek tartottam, a mesefigurás ötletet, de a kivitelezés sajnos kritikán aluli. Ráadásul a 3. pontnál, a 4.-nek jelölt pont jelszava van megadva és 8 pont van jelölve a papíron, de az itt talált pw-t 3.-nak írva elfogadta a rendszer...Szóval értitek...Vagy nem? Akkor járjatok utána! Sajnálom, mert ebben a multiban amúgy sokkal több van, mint amit kihoztak belőle...Azért köszönöm, így is egy élmény volt!
Megtaláltam, köszönöm.
A mesefigurás alapötlet tetszett, kár hogy nem voltak rendesen karban tartva a ládák. Az első pontnál a völgy patakkal nagyon tetszett, arra még sosem jártam, a többi forrást ismertem :)
TFTC!
Nyári 4 napos Mecsek.
Klassz túra a Jakab-hegy nem túl felkapott részén, és pont ezért tetszett.
Valóban rengeteg forrás van a környéken, mindnek nagyon érdekes/beszédes neve is van.
A pontok rendben hála Ancséknak, de a 4. pontnál felhívtuk segítségért miután minden fa tövét megnéztünk, végül fa melletti szikla alól került elő a kapszula. A jelszóképzés is ötletes (lenne).
[Geoládák v3.4.1]
Kéktúrázás közben megkerestem. Kaposváron volt 3 éjszaka a szállásunk, így volt időm a napi szakasz gyaloglása közben ládázni. Segítséget kértem a jelszó kiegészítéséhez, melyet köszönök a rejtőnek.
Déli áramlat 3/18.
A hétvége legrosszabb állapotban lévő ládája. Hibaarány: 5/5. Jó lenne, ha a rejtő az "ok" logok nyomogatása helyett néha karbantartást is végezne. Piros pont, hogy telefonon elértük. 1 ládát pótoltunk, 3-at cseréltünk, 1-et helyben hagytunk, de azon is van egy lyuk, ideig-óráig bírja.
A források egyébként tetszettek, a sok le-fel mászkálásban elég sok szint összejött a nap végére.
Jó kis láda lehetne ez...
Köszi
A húsvéti projekt helyett egy pünkösdi hétvégét sikerült összehozni. Remek társaságban sétáltunk egy kicsit a Mecsekben.
Az 5. pont dobozát pet előformával pótoltuk. A 2-3-4 pontok törött dobozait cseréltük. Az első pont doboza is sérült, de még használható. Az eredeti cetlik közül már csak a 3. tartalmaz kivehető képi információt, ugyanakkor a sorszám és a karakter pozíciója hibásan szerepel a lapon.
Kár, hogy a rejtő utolsó logjaiból nem derül ki, hogy mit jelent az "ok". A többiekéből pedig úgy tűnik már évek óta siralmas volt a ládák állapota.
A mai nyugat-mecseki túra gerincét ez a multi adta. Előzetesen tudtuk, hogy nincs vele minden rendben, de azt nem sejtettük, hogy ennyire kotvány állapotban találjuk a pontokat. A Zsongor-kőhöz tettünk ki egy mozgót és utána jött ez a multi. A forrásos téma alapvetően jó lenne, de ez a terep, ilyen hosszúsággal nem kifejezetten tűnik gyerekbarátnak, pedig a leírás ezt hirdeti. Ehhez az sem lenne hátrány, ha a ládák rendben lettek volna, de... A források ugyan működtek, s volt ahol töltöttünk is. Elsőként a Pálos-kútnál jártunk. Az itteni ládát sokéve egyszer már megtaláltam, de nem emlékeztem a jelszórészletre. Mostanra a doboz is máshová került, de ott hiába kerestük tízen, nem leltük. Így - miután felhívtuk az utolsó megtalálót - tettünk ki egy petlinget ahhoz a vastag vadcseresznyfához, ahová a koordináta is mutatott. Innen a Rigó-forrást érintve a Bükkös-forráshoz mentünk. Az itteni dobozt is kicseréltük egy petlingre, mert szét volt törve, a tartalma meg értelmezhetetlen volt. Ezt a Kiss Lajos-forráshoz közeli Lenke-forrás követte. A dobozt itt is cserélnünk kellett, de legalább a laminált papír annyiban használható volt, hogy a jelszórészlet olvasható. Az már más kérdés, hogy e szerint a multi 8 pontos, holott csak 5. (Korábban valóban 8 pontos volt, mely mára leredukálódott.) A Bögrés-forráshoz menet a rejtővel is találkoztunk, de ne gondoljuk, hogy karbantartási szándékkal tartózkodott a közelben. Ezt a pontot úgy itéltük meg, hogy még bírja, de a láda itt is törött. A végére maradt a Pipás-forrás, ahol igazából csak egy doboztető várt ránk, így tettünk ide egy dobozkát. Azt értem, hogy már nincs kedv a karbantartásra, a gyerekek is megnőttek és már nem ez a preferált elfoglaltság, de akkor minek? Azt is csak úgy kell kisillabizálni, hogy minden pontot fa tövében kell keresni. És ezek a fák nem minden esetben vannak közel a forráshoz. Sőt! Mind a Lenkénél, mind a Bögrésnél és még a Pálosnál is lényegesen messzebb vannak, mint azt bármi is indokolná. A Bögrésnél lévő ráadásul meredek oldalban is. De legalább az utánunkjövők rendben találják. Dömével jártuk végig.
Jó kis túra volt, az összes pontot sikerült egy nap alatt felkeresnem. Sajnos az ötödik ponton eltűnt a láda. A rejtői segített az utolsó jelszórészletben.
Itt van a közelünkben, és még sose jártunk erre. Köszönjük, hogy megmutattad! Régóta szemeztünk a ládával, most érkezett el az idő, hogy felkeressük a pontjait. Nálam bakancslistás lett minden mecseki forrás; közben rátaláltunk a Mecsek forrási túramozgalomra, ahol 60 db kijelölt forrást kell felkeresni. Ez a láda is tartalmaz jó párat a 60-ból. Két nap kerestük a ládákat. Tegnap a Bögrés-kúthoz mentünk, ma a Virágos-völgyben jártunk. Mindkét túra nagyon szép volt, emberrel nem találkoztunk. Igazi érintetlen természet, gyönyörű nyárias idővel, színes erdővel, néhol remek kilátással, mi kell ennél több?Ládák néhol leharcoltak, különösen a Bükkös-forrásnál, de még éppen kivehető jelszórészlet. Köszönjük a rejtő segítségét, egyik ponton kétszer is jártunk, de nem leltünk semmit. Már csak azt nem értem, miért ilyen kevesen keresik fel ezt a kincset? Azért arra figyeljen mindenki, hogy a sorompót elég gyakran lezárják.
Mi is így jártunk egyik este, sokáig maradtunk és kerülnünk kellett a másik kijáratig, Hetvehely felé. Ott szerencsénk volt, így haza jutottunk.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v2.2.5]
Az időjárás és a Mecsek gyönyörű volt, a 'mesehősökkel' :) viszont sajnos nem minden multiponton találkoztunk... :(
GCJHVV-1 (Bögrés kút) : láda megvan, de erősen sérült, az oldala törött/lyukas, a jelszórészlet olvasható
GCJHVV-2 (Pipás forrás) : láda darabjait találtuk meg, a kék fedelét a forrás melletti egyik fa tövében, a láda aljának kb. félbe szakadt részét a fa másik oldalán, a medvehagyma levelek alatt, jelszó részletet nem leltünk
GCJHVV-3 (Lenke forrás) : láda megvan, erősen sérült, oldala törött/lyukas, a jelszórészlet olvasható
GCJHVV-4 (Bükkös forrás) : láda megvan, oldala törött/lyukas, a papír tartalma elázott/szétmállott, a foszlányokon még éppen kivehető a mesehős, így kitalálható a jelszórészlet
GCJHVV-5 (Pálos kút) : a láda valószínűsíthető helyét találtuk csak meg, a gps a térképen is beazonosítható helyre mutatott, az adott fánál kínálkozott is egy rejtek (kővel és faágakkal álcázható odú), de a fa tövében üres volt a kis kuckó. A többi fát is végignéztük a környéken, a sok medvehagymát igyekeztünk közben nem letaposni, de se újabb rejteknek való hely, se láda (vagy legalább a maradványai) nem került elő.
Köszönjük szépen Gábornak a gyors email konzulátációt és a hiányzó jelszó-részleteket!