FIGYELEM! A hídra gyalog felmenni balesetveszélyes, mivel autóforgalom van rajta! A híd nagyon keskeny, az autók elsodorhatják a gyalogost! Figyelmes, értő olvasással megtudható, hol kell keresni a jelszódarabkát! A hídra NEM KELL FELMENNI! Illetve saját felelősségre bárki felmehet rá gyalog is...
Két állomásos multi (mind a kettő virtuális):
1. állomás: a híd alatt (tehát nem kell felmenni a hídra!), az első "lyuk" közepén a falon találsz egy évszámot kőbe bevésve, kb. 80 cm magasságban. N 47° 34,907' E 21° 08,858'
2. állomás: kis méretű szobor a híd pillér sarkán fent a párkányon, keresd meg a festő kabátjának alján látható szót, melyből az első és utolsó karakterre lesz szükséged. N 47° 34,905' E 21° 08,912'
Jelszó: 1. állomáson kapott 4 karakter + a 2. állomáson olvasható szó 2 karaktere (első és utolsó karakter a feliratból)
A ládába TravelBug
NEM helyezhető!
[láda] [rejtés] [jelszó] [megközelítés] [látnivalók] [info] [események] [nemzeti park] [belépőkártya]
LÁDA (RÉGI REJTEK)
Felújítási munkálatok miatt hol megközelíthető a régi mikrós ládika, hol nem. Akinek van kedve és lehetősége, esetleg megkeresheti: kis méretű fekete színű filmes dobozt keress, kb. 3 cm átmérővel és 7 cm magassággal, szürke kupakkal a vízmű vas fedelére alulról felpattintva.
Rejtek koordináta: N47° 34,902' E21° 08,921'
N 47° 34,902' E 21° 8,921' 91 m [GCHORT+Hagyomanyos mikros lada rejtek]
REJTÉS
1. állomás: a híd alatt (tehát nem kell felmenni a hídra!), az első "lyuk" közepén a falon találsz egy évszámot kőbe bevésve, kb. 80 cm magasságban.
N 47° 34,907' E 21° 8,858' 96 m [GCHORT-1]
2. állomás: kis méretű szobor a híd pillér sarkán fent a párkányon, keresd meg a festő kabátjának alján látható szót, melyből az első és utolsó karakterre lesz szükséged
N 47° 34,905' E 21° 8,912' 98 m [GCHORT-2]
JELSZÓ
Az 1. állomáson kapott 4 karakter + a 2. állomáson olvasható szó 2 karaktere (első és utolsó karakter a feliratból)
MEGKÖZELÍTÉS
Autóval: 33-as főút mellett kialakított
N 47° 34,818' E 21° 8,886' 85 m [GCHORT+Hortobágyi parkoló]-ban lehet hagyni az autót. A felrakott legfrissebb adatok alapján (2022-es) napi 2.000 Ft/nap a parkolás díja (bővebb info itt: https://hortobagy.hu/hirek/hidivasari-tajekoztato-parkolasrol/). Díjtalan parkoló található a rendőrség előtt is, a falu központjában, illetve a község utcácskáiban.
Vonattal: a Füzesabony-Debrecen (108-as számú) vasútvonal Hortobágy megállóhelyén kell leszállni, majd onnan a Kossuth utcán végig egyenesen a Hortobágyi Nagycsárdához lehet eljutni, onnan pedig a GPS már mutatja az utat.
LÁDATÖRTÉNET
2024. február 2.: a felújítási munkálatok miatt problémás hagyományos ládika megközelítése miatt átalakult 2 állomásos virtuálissá
2018. június 10.: új logbook és új jelszórészlet
2013. június 25.: mától ismét hagyományos láda, pontosabban multi lett a virtuálisból (netcaching miatt).
2011. május 28.:a ládának próbáltunk új helyszínt találni, de megfelelőt nem sikerült, így ideiglenesen csak virtuálisként működik tovább!
2009. október 24.: a geoládát áthelyeztük új helyszínre, amelyet talán nem fognak a nyilvános wc hívei felfedezni.
2009. június 18.: a geoládát a kemping bővülése, terjeszkedése bekebelezte, ezért
mdemcsik kessertársunk segítségével új helyre, a régitől nem messzore, de a már az új kerítésen kívülre költözött.
2004. május 29.: a ládát adoptáltuk és újratelepítettük a szabadtéri színpad melletti erdősávba, a kempingtől kellően messze.
RÉSZLETES LEÍRÁS
"Ég a nap melegtől a kopár szik sarja
tikkadt szöcskenyájak legelésznek rajta..."
A leghíresebb magyar puszta fogalommá vált, és nemzetközi szinten mondhatni régebb óta ismert és elismert mint hazánkban. Itt alapították meg Magyarország első nemzeti parkját 1973-ban, a 82 ezer hektár kiterjedésű Hortobágyi Nemzeti Parkot (HNP). A terület 1999 óta a Világörökség része.
A Hortobágy Európa legnagyobb szikes és egyben Közép-Európa legnagyobb sztyeppés pusztája is, a XVII. század közepére a megváltozott természeti viszonyok és a történelmi események - a pusztító tatár és török hadjáratok - együttes hatására formálódott ki az egykor lakott területekből.
Nyugat felől a Tisza, délről a Nagykunság, keleten a Hajdúsági löszhát határolja a Hortobágyot. Felszínét a Tisza és mellékfolyóinak áradásai formálták szinte tökéletes síksággá. Természetesen az ember legelő állataival, a vizek szabályozásával befolyásolta a táj fejlődését, de nem vitatható, hogy a terület a rézkor közepétől nyílt legelőtáj, s ma kontinensünk legnagyobb szikes pusztája.
Éghajlata szélsőségesen kontinentális, mérsékelten meleg, jellemzőek rá az aszályos nyarak. Átlagos tengerszint feletti magassága 92 m körüli. Legmagasabb pontja a Bürök-halom (105 m). A puszta legszembeötlőbb felszíni formái a kurgánok vagy kunhalmok. Kanyargós szikerek, padkák, laposok tagolják a felszínt. Ezek a - sokszor csak néhány centiméteres szintkülönbségek - a "puszta emeletei". Eltérő növény- és állatvilág megtelepedését biztosítják, változatos mozaikká színesítve az első pillantásra egyhangúnak tűnő síkságot.
A KILENCLYUKÚ KŐHÍD
A mai híd egy régi fahíd helyén épült, klasszicista stílusban 1827 és 1833 között Povolny Ferenc tervei szerint. Az 1697-ben épült fahíd az elhasználódás és a nagy forgalom miatt egy idő után már nem felelt meg a követelményeknek, egyre többet kellett javítani, s így a fenntartása is egyre több pénzbe került. Debrecen városa ezért már 1825-ben elhatározta annak lebontását, s helyette új kőhíd építését. Több tervváltozat megtekintése után Povolny Ferenc javaslatát fogadták el, amelynek kivitelezéséhez 1827-ben kezdtek hozzá, s 1833-ban fejezték be, a régi fahidat pedig ekkor lebontották.
A híressé vált Kilenclyukú kőhídnak, a történelmi Magyarország leghosszabb közúti kőhídjának a folyó két partján lévő, ún. ellenfalak közt mért távolsága 92,13 méter, míg teljes hossza 167,3 méter. A pusztai állathajtás könnyebbségére szolgált az a tervezői lelemény, amely a feljárókat szélesedőre tervezte: a felhajtott gulyát, ménest a híd így mintegy kitáruló karként fogadta, megkönnyítve ezzel a jószágot hídra terelni igyekvő pásztorok, csikósok dolgát.
HORTOBÁGY, MINT TÁJEGYSÉG
A Hortobágy sajátos földrajzi tájegység: Magyarország legtágasabb legelőterülete, amely az egyik jellemző ősfoglalkozást, az állattenyésztést annak régi vonásaival együtt máig megőrizte.
Az 1999-től a
Világörökség részeként számon tartott terület magában foglalja a Hortobágyot és a Nagykunság jelentős részét, valamint a vidék arculatát meghatározó építészeti emlékeket, mint amilyen a hortobágyi Kilenclyukú híd, a Hortobágyi Csárda és a pásztorvilág életét bemutató Pásztormúzeum épülete.
A Hortobágy vidéke Hajdú-Bihar megye legmelegebb része. A napi hőingadozás nagy, a nappalok tikkasztó hőségét a hűvösebb, felfrissülést hozó éjszakák teszik elviselhetőbbé. A tíznél több halastó mellett három észak-déli irányú, jelentősebb vízfolyást találunk a Hortobágyon. Természetes víz a pusztát középen átszelő Hortobágy folyó. A Keleti- és a Nyugati-főcsatorna a nemzeti park peremén szállítja a Tisza vizét.
HORTOBÁGYI NEMZETI PARK
1967. decemberében a Pro Natura akció keretében 22 világhírű tudós memorandumban kérte a magyar kormányt, hogy a Hortobágy egyedülálló természeti és kultúrtörténeti értékeit nemzeti park formájában őrizze meg. Ennek eredményeként 1973. január 1-jén az Országos Természetvédelmi Hivatal 51 ezer hektáron létrehozta Magyarország első nemzeti parkját, melynek területe napjainkra már elérte a 82 ezer hektárt, ezzel ma az ország legnagyobb összefüggő védett területe. A Hortobágyi Nemzeti Park teljes egészében UNESCO Bioszféra Rezervátum, közel egyharmada pedig nemzetközi jelentőségű vizes élőhely, melynek védelmét a Ramsari Egyezmény külön biztosítja.
A nemzeti park területének nagy része szikesekkel teli, rövid fűvel borított legelő, és csupán kis része a kisebb foltokban beékelődött szántóföld. A vidék többi részét a halastavak, mocsarak, holtágak, nádasok jelentik. E mellett néhány település, utak és csekély mértékben erdők (maradvány-, telepített-, ártéri erdők) találhatók a területén.
LÁTNIVALÓK
Hortobágyi Nemzeti Park: a világörökség részévé vált, első magyar nemzeti park több mint nyolcvanezer hektáron terül el. Legelőit közel kilencezer marha, ötvenezer juh, négyszáz ló és kétszáz bivaly járja. A más életformákkal csábítva fojtogató környezet dacára, itt még több mint kétszáz pásztor foglalkozik legeltető állattartással.
Részletesebben itt!
Világörökség a Hortobágy: Magyarország első és máig is legnagyobb (82.000 ha) nemzeti parkja - 1973. január 1-én jött létre. Az alapításkori területe ma bioszférarezervátum, egynegyede pedig a vízimadarak védelméről szóló Ramsari Egyezmény alapján kiemelten védett terület. A Hortobágy az ember és természet tartós együttélésének kiemelkedő példájaként kapta meg az UNESCO "Világörökség része" címet 1999 decemberében.
A Világörökség programról részletesebben itt!
A látogatható területekre történő belépéshez belépőkártya szükséges. A belépőkártyáról bővebb információk árakkal a részletes leírás legvégén található.
Szegesfa: egyelőre nem tudjuk ki és milyen célből állította, de nagyon jópofa ez a különböző szegekkel és szegecsekkel teletűzdelt kiszáradt fa.
N 47° 34,906' E 21° 8,903' 91 m [GCHORT+szegesfa]
Növény és állatvilág: a szikes puszták, mocsarak vadon élő állat- és növényvilága minden képzeletet felülmúló változatossággal lepi meg azokat, akik meg akarják ismerni ezt a csak látszólag monoton tájat. A talajadottságokat követve a növényzet is mozaikos. Változatos a mocsárrétek növényvilága is. Amikor valaki Hortobágyról hall első gondolata, hogy itt csikósok élnek akik lovon járnak. Igaz büszkeségünk a pusztán nyargaló ménes, a régi pásztorkodó életformát megőrző szürke marha gulya, a rackanyáj, vannak azonban olyan állatfajok amiről keveset, vagy igazából semmit sem tudunk mi magyarok.
Gémeskút: a gémeskút működés közben kipróbálható. 2004-ben került felújításra pontosan a 111 éves Vásártéri-kút helyén, ahol régen a nagy (egykor debreceni) vásárokat tartották, oda vitték a jószágokat itatni. Ez a kút beomlott, régóta nem használták, ki kellett tisztítani, a vize ezért nem alkalmas emberi fogyasztásra. Ahogy az avatóján, 2004. májusában az egyik pásztortól elhangzott: "Rangy tetves víz ez, tüzet ótani való csak!"
"Vasaló" pásztorkunyhó: a pásztorkunyhó bemutató jellegű, nagyon hasonlít az egykori döngölt földes pásztorszálláshoz, de természetesen nem pontos mása annak. A téglaalj már a látogatók kedvéért került oda, bár ha a pásztoroknak lett volna idejük, kedvük, meg persze téglájuk, valószínűleg ők is lerakták volna. A felújítást a Hortobágyi Lovas- és Agarász Egyesület tagjai, és hortobágyi emberek végezték. Szintén 2004-ben, a majálison volt az avatóünnepség.
N 47° 34,846' E 21° 9,066' 85 m [GCHORT+gémeskút és pásztorkunyhó]
Pásztormúzeum: a Hortobágyon keresztül vezető 33-as főút mellett, a puszta idegenforgalmi centrumában, a Kilenclyukú híd és a csárda szomszédságában található; műemlék épülete a 19. század első felétől szekérállás volt. Állandó kiállítása a pásztorélet és -társadalom hagyományait, munkaeszközeit és tárgyi emlékeit mutatja be.
Állandó kiállítása: A hortobágyi pásztorélet emlékei
Cím: 4071 Hortobágy, Petőfi tér 1.
Telefon: +36-52 369-040
Nyitvatartás:
Jelenleg nem látogatható!
Részletesebben itt!
Információk a Museum honlapján
Meggyes Csárdamúzeum: A Meggyes csárda a Tiszafüred és Kócs határát jelölő hasonnevű halom tövében épült a XVII. sz. utolsó évtizedeiben. A jelenlegi épületet a korábbi leégése után Tiszafüred város tanácsa építtette 1760-1770 között. Az egykori sóút mentén létesült, de múlt század elején kijelölt új nyomvonal miatt mára a közúttól távolabb eső, pusztai környezetben található csárda kiállítása a korabeli bútorokkal, tárgyakkal berendezett tisztaszobát, füstös konyhát, az ivót és a csárdás szobáját mutatja be.
Megközelíthetőség: a 33-as főút 60. kilométerkő
Nyitvatartás: Március és október között, de a látogatás előtt 2 nappal előzetes bejelentkezés szükséges.
Belépőjegy: 1.500 Ft/fő szakvezetési díj + Hortobágyi Nemzeti Park belépőkártya
Bejelentkezés: +36-52/589-000
Részletesebben itt!
Hortobágyi Nagycsárda:
Több mint 300 éve várja az utazókat az egykori sóút mellett, a Kilenclyukú híd tövében ez a gyönyörű, nemrégiben felújított műemléképület, mely a világörökség részét is képezi. A mai csárda környékén már a XVI. század óta állt csárda vagy vendégfogadó. A hortobágyi csárda híres volt arról, hogy az éhesen betérő vendég asztalára a nap bármely szakában varázslatos gyorsasággal került meleg étel az ital mellé. Vándorszínészként Petőfi is megfordult errefelé, és szerelmese is lett a Hortobágynak.
Cím: 4071 Hortobágy, Petőfi tér 1.
Helyfoglalás: +36-52/589-338
Összes férőhely: télen 250, nyáron 400 fő (fedett terasz)
Részletesen a csárdáról itt!
Csárdák, kocsmák a múltból
Kishortobágyi Csárda: a Hortobágy gyöngyszeme. Az immár 260 éves műemlék csárda a Balmazújvárost Tiszacsegével összekötő út mentén, a Hortobágy folyót átívelő híd lábánál található. A XVIII-XIX. század fordulóján provinciális barokk stílusban, boltozatos szobákkal épült. A csárda nemcsak étkezési, de szálláshelyként is szolgál - részben vendégszobáival, részben a mellette kialakított kemping révén. A csárda falán emléktábla adja tudtunkra, hogy fontos támpontja volt ez a XIX. századi vízszabályozást végző térképész mérnököknek.
Telefon: +36-52/370-771 és +36-52/240-438
Megközelítés, szolgáltatások, árak
Kadarcsi csárda kiállítás: a Keleti-főcsatorna partján, a 33-as főút mentén, klasszicista stílusban épült csárda a XIX. században része volt a hortobágyi csárdahálózatnak. A közelben folyó Kadarcsról elnevezett csárda elődjét, egy földbe vájt kunyhót, Debrecen város magisztrátusa építtette még 1761-ben. A jelenlegi, a Hortobágyi Nemzeti Park által helyreállíttatott árkádos épületet 1843-ban emelték.
Nyitvatartás:
Jelenleg nem látogatható!
Cím: 33-as főút 86-os kilométerkő
A Kadarcsi Csárda 1933-ban
Nyugati Fogadóház:
A kézművesség a Hortobágyon című állandó kiállításon betekinthetünk a szíjgyártó, fazekas, csizmadia, kovács, fafaragó, szövő, szűr- és subakészítő, valamint kosár- és gyékényfonó mesterek műhelyébe. A műhelyeket életképszerűen, a XIX. és XX. század fordulójának megfelelően rendezték be..
Cím: 5350 Tiszafüred, 33. főút 44-es kilométerkő
Telefon: +36 52/378-054
Részletesebben itt!
Nagyiváni Tájház:
Néprajzi kiállítás. A helyiségeket az 1930-as években használt bútorokkal, eszközökkel rendezték be. A tájház kiállítása segítséget ad a Hortobágy megismeréséhez, ízelítőt ad a tájhoz kapcsolódó szokásokból.
Cím: Nagyiván, Szabadság út 2.
Telefon: +36 30/197-6556
Nyitvatartás: Hétfő: szünnap, Kedd-vasárnap: 9.00-15.00
Részletesebben itt!
Madárkórház: a Madárkórház Alapítvány célja elsősorban védett madarak állatorvosi gyógykezelése, állatkórházi ellátása, gyógyulásuk után a szabad természetbe való visszahelyezése. A madarak gyógykezelése 1991 óta a Hortobágyi Nemzeti Park által a Tiszafüred-Kócsújfalu határában működtetett madár repatriáló állomáshoz kötődik, ahová az ország minden részéből érkeznek sérült, beteg, védett-fokozottan védett madarak. Ezek (túlnyomó részt sebészeti) állatorvosi ellátása, utókezelése és teljes gyógyulása után, a jelenlegi feltételek között, mintegy 40%-ban visszavadításra kerülnek. A Madárkórház pályázatokból és adományokból tartja fenn magát, a röptetőkben kis kémlelőnyílásokon lehet meglesni a lábadozó ragadozó maradakat, gólyákat, és van egy kis kiállítás is.
Nincs állandó nyitvatartás. Kulcs a Pusztadoktor irodájában.
Érdeklődni telefonon: +36-30 943-5494 és +36-30 645-1868
Madárkórház honlapja
N 47° 34,878' E 21° 9,154' 85 m [GCHORT+Madárkórház]
Mátai Ménes: itt lehet megtekinteni a magyar kulturális örökség részét képező hagyományos magyar lófajtát, a Nóniuszt. Ma már csak mintegy 450 kanca van ebből a fajtából, holott a tiszta vérvonal megőrzéséhez körülbelül ezerre lenne szükség. A Nóniusz története a napóleoni háborúk idejére nyúlik vissza, amikor az osztrák császári hadak egy Nóniusz nevű, a franciaországi Rosier-i ménesben született méncsikót többedmagával zsákmányoltak. Az állat először egy alsó-ausztriai ménesbe került, majd 1815-ben került Mezőhegyesre.
A
Nóniusz fajta genetikai jellemzőinek feltérképezése a Nemzeti Kutatás-Fejlesztési program keretében indult meg a mátai ménesnél.
Hortobágy-Máta, Mátai Ménes Információs Iroda
Telefon: minden nap 8-16 óra között: +36-52 589-369 és hétköznap: +36-30 967-8006
E-mail: mataimenes@hortobagy.eu
Részletek itt!
Hortobágyi kisvasút: A vasutat 1915-ben építették. Az akkor még lóvontatásra berendezkedett vonal feladata a halgazdaság szállítási igényeinek kiszolgálása volt. Ebbe bele tartozik a haleleségnek, és maguknak a halaknak a szállítása is. A vasút később kis teljesítményű dízelmozdonyokat kapott, amelyikből az egyik máig megtalálható a vasúton. Később a környék nevezetességei miatt a turizmus került előtérbe, és a Hortobágyi Nemzeti Park vette át a vasút üzemeltetését.
Az ország legújabb 5 km hosszúságú pályával rendelkező kisvasútja teljes felújításon esett át, C-50-es típusú, a korábbiaknál nagyobb teljesítményű dízelmozdonnyal látták el, ezen kívül három darab kis méretű személykocsit is beszereztek. Több próbamenet után 2007 tavaszán indult meg a menetrend szerinti forgalom. A vasútvonal mellett tanösvényeket és kilátókat hoztak létre, így lehetőség nyílik az itt fészkelő és átvonuló madarak természetes környezetben történő megfigyelésére.
Még több infó a geoláda leírásában:
GCHHTK - Hortobágy-Halastavi Tanösvény és Kisvasút geoláda
Szálkahalmi tanösvény: a Szálkahalmi tanösvény a Hortobágy pusztáira jellemző felszíni formákat, fontosabb növénytársulásokat mutatja be. A tanösvény kiindulópontja és egyben névadója, Szálkahalom egy őshalom, úgynevezett kurgán, melyet a 3-4 ezer évvel ezelőtt itt élt nomád, pusztai népek építettek. Eredetileg kultikus és temetkezési helyként, később megfigyelőpontként használták. Rajta fut keresztül az egykori debreceni-újvárosi határárok. A halom neve a két település civakodásainak emlékét őrzi, mert ez a halom mindig is szálka volt az érintettek szemében.
Megközelíthető: a 33-as főközlekedési úton a 79. kilométerkőnél
TOVÁBBI HORTOBÁGYI GEOLÁDÁK
GCHHTK: Hortobágy-Halastavi Tanösvény és Kisvasút
GCHTCS: Hortobágyi tankcsata
GCHMK: Hortobágyi Madárkórház
ESEMÉNYEK
Országos Gulyásverseny és Pásztortáncverseny: a gulyások mindennapi munkájukhoz kapcsolódó versenyszámokban mérik össze tudásukat: állathajtás karámból-karámba, fülszámolvasás, karikásostor, gulyásbot használata, pányvadobás. Bemutatják öltözetüket, felszerelésüket, kutyájukat. A programot ökörfogat bemutató, népművészeti vásár és pásztorételek főzőversenye színesíti. A hagyományokból fakadóan Pünkösdkor nemes vetélkedésre hívják a táj pásztorait, lovasait, a legjobb kézműveseket, táncosokat, zenészeket; egyedülálló élményt nyújtva ezzel a Hortobágyra látogató vendégeknek.
Időpont: minden év Pünkösd hétvégéje
Helyszín: Pusztai Állatpark, Máta Mátai Ménes (Hortobágy)
Hortobágy-halastavi Kisvasút napja
Időpont: minden év június 3. szombatja
Helyszín: Hortobágyi-halastó
Információ: +36-52 589-000
A kisvasút geocaching lapja:
GCHHTK
Pásztorok Ünnepe - Hortobágyi Lovasnapok: a ma nagy hírű lovasnapok kezdetben (1965) csak a Hortobágy környéki pásztorok, fogatok, sportolók részvételével zajló esemény volt, mely népi gyökereit folyamatosan megtartva évtizedek alatt az ország meghatározó, egyre több látogatót vonzó rendezvényévé vált. A korunkban új lendületet vett magyar lovas élet egyre inkább sajátjának vallja nemes hagyományainak ápolását.
Időpont: minden év első júliusi hétvégéje
Helyszín: Hortobágy-Máta
Információ: +36-52 589-110
Honlap:
www.hortobagy.eu
Hortobágyi Hídivásár: a több mint száz éve minden esztendőben megrendezett hídi vásár ma is országos jelentőségű, de immár nem az állatkereskedők seregszemléje, hanem tízezreket vonzó idegenforgalmi látványosság - a hagyományőrzés, a folklór jegyében.
Időpont: augusztus 17-20.
Helyszín: Hortobágyi vásártér
Információ: +36-52 589-110
Megyei Vadásznap: vadász hétpróba verseny, vadászkürt fesztivál, íjász-, solymász-, lovasbemutató, vad- és halételek, egész napos show műsor. Országos kirakodó és népművészeti vásár.
Időpont: minden év augusztus végén
Helyszín: Hortobágy Vásártér, Víziszínpad
Információ: +36-52 417-447
Magyar Szürke Bikák Vására: minden év október elején tartják a "Magyar Szürke Tenyészbika Bemutató és Vásárt, és ezzel egy időben zajlik az "Országos Nóniusz Tenyészszemle és Fajtabemutató" eseménye. Ezeken a rendezvényeken lehetőség nyílik a különböző őshonos háziállatok, illetve a hozzájuk kapcsolódó tenyésztői munka közelebbi megismerésére.
Időpont: minden év október elején
Helyszín: Hortobágy, Pusztai Állatpark
Információ: +36-52 589-110
Hortobágyi Lehalászási Ünnep:
Időpont: minden év október közepén
Helyszín: Hortobágyi Halgazdaság Zrt. tóegysége
Információ: +36-52 369-110
Darufesztivál: az Európa északi mocsaraiban fészkelő darvak az észak-afrikai telelőterületekre tartó útjuk során néhány hétre minden évben megállnak pihenni a Hortobágy pusztákkal övezett nagy tavain. 2012-ben már közel 100 ezer darut számláltak a szakemberek, az őszi daruvonulás ezért nagyon különleges jelenség.
Időpont: 2018. október 20-21.
Helyszín: Hortobágyi Nemzeti Park Látogatóközpont
Információ: +36-52 589-000
Behajtási Ünnep: az állatok behajtása a pusztáról.
Időpont: minden év október végén
Helyszín: Hortobágy falu, Vásártér
Telefon: +36-52 589-110
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK
Még több program Hortobágyon
Látogatóközpont
4071 Hortobágy, Petőfi tér 9.
Hortobágy központjában, a 33-as főút mentén, a Hortobágyi csárda szomszédságában, a körforgalom mellett.
Telefon: +36 52 52/589-000; +36 52/369-140
e-mail: hortobagy@tourinform.hu
web: https://www.hnp.hu/hu/szervezeti-egyseg/turizmus/oldal/hnp-latogatokozpont
Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága
4024, Debrecen, Sumen u. 2.
Telefon: +36 52 529-920
Ügyfélfogadás: csütörtök 8-12, 13-16 óráig
Honlap: www.hnp.hu
A pásztorok élete (Youtube)
Hortobágyi Nemzeti Park a Wikipédián
Mindent felülmúló változatosság - a Hortobágyi Nemzeti Park
BELÉPŐKÁRTYA
FIGYELEM! A Hortobágyi Nemzeti Park területére, bemutató helyeire és tanösvényeire (Hortobágy-halastavi, Górési, Szálkahalmi) történő turisztikai célú
belépés csak belépőkártyával lehetséges, amely belépési engedélynek minősül.
Belépőkártya váltható:
Hortobágyi Nemzeti Park Látogatóközpont, Hortobágy
Hortobágy Fogadó, Hortobágy
Hortobágy-Halastavi Kisvasút jegypénztára
Kaparó csárda, 33-as út nagyiváni elágazás
Nyugati Fogadóház, 33-as út egyeki elágazás
Szabics Kikötő, Tiszafüred-Örvény
Belépőkártya ára (2023. január 31-től):
felnőtt: 2.300 Ft/fő/nap
gyermek: 1.500 Ft/fő/nap
Info:
Belépőkártya információk - Hortobágyi Nemzeti Park
Kívánunk kellemes sétát, jó időt a megfigyelésekhez és természetesen műholdjelekben gazdag eget!
K:Pisti Kirussal és *Andyval