Elhelyezés időpontja: 2009.10.24 12:00
Megjelenés időpontja: 2013.03.27 18:51
Utolsó lényeges változás: 2022.12.14 18:02
Utolsó változás: 2023.01.03 11:51
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+15V)
Elrejtők: akosgy, dudikoph, Timi >>> paidlp
Ládagazda: paidlp Nehézség / Terep: 1.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 9000 m
Megtalálások száma: 300 + 13 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
Ez egy 16 állomásos multiláda.
Az első 15 ponton egy-egy betűt kell leolvasni a tanösvény ismertető táblái alá felszerelt falapkákról, a 16. ponton pedig egy hagyományos láda található. Eltűnés esetére pótjelszó a korlát alatt.
A 3-5 (kb. 500 méter) pontok között rendszerint beszántja a helyi földműves gazda a tanösvényt, ezért a 4. tábla (tartalmaz feliratot és jelszót is) átkerült a folyó (menetirányunk szerinti) jobb oldali partfalára. Ezt a szakaszt évszaktól függően könnyebb illetve nehezebb leküzdeni, ezzel számoljatok.
Amennyiben a drive-in ládák a kedvenceid, nem fog tetszeni a túra. Inkább ne vágj neki, nem szeretném, hogy rossz élményekben legyen részed. Nem kell minden létező ládát megtalálni.
Ha azonban szeretnél ebben gyönyörű Balaton-felvidéki környezetben sétálni egy nagyot, legyen szép napod és ha elakadsz valahol, keress bizalommal. :)
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Autóval az első pontnál tudtok parkolni. Vonat a közelben a Balaton északi partján halad, így inkább busszal célszerű megközelíteni, mindegyik környező településnek van buszmegállója. Biciklivel száraz időben teljesíthető az útvonal, bár 1-2 helyen lehet, hogy kézbe kell kapni a bringát.
A tanösvény
A Káli-medence északnyugati részén látható geológiai és kultúrtörténeti értékeket mutatja be, a Theodora tanösvény kistestvére, Kékkúti Ásványvíz Zrt. támogatásából jött létre. Önmagába forduló körút, a 15 állomás mindegyikén egy-egy információs tábla található, részletes leírásokkal, képekkel, térképekkel. Érinti Szentbékkállát és Mindszentkállát is. A tanösvény vonalát kékre festett fa bogarak jelzik.
A tanösvény, illetve a láda állomásai
16 állomásos multiláda, sorrendben végigjárva a tanösvény állomásait mindegyik tábláról egy-egy betűt kell leolvasni, melyek a könnyebbség kedvéért mindegyik táblán ugyanoda szerelt kis falapkán találhatók GC:X formátumban. A tanösvény végén van a multi hagyományos ládája és lezárásképpen még egy utolsó jelszórészlet (2 betű). Pótjelszó a korlát alján. :)
Egy segédlapot készítettem a végigjáráshoz, benne a legfontosabb infokkal. Kinyomtatva jól jöhet: GCKKTO_segedlap.pdf
A Balaton-felvidék egyik legszebb tájegységének arculatát évmilliókkal ezelőtt a Pannon-tenger, majd kisebb-nagyobb vulkánok, földmozgások alakították. Sokféle geológiai formát találhatunk viszonylag kis területen: szél formálta bazaltszobrok, kőzsákok, vulkáni kúpok, mészkő-, és dolomithegyek, a déli részen pedig a környék kedvelt építőanyaga, a vörös Permi homokkő. Az eróziónak csak az egykori bazalthegyek álltak ellen, így a medencét körben tanúhegyek szegélyezik. Flórája és faunája igen változatos, rengeteg védett faj él itt.
A környék híres szőlőültetvényeiről, borászatáról, melynek történelme a római korig nyúlik vissza.
Egyéb
Nagytestvérével, a Theodora tanösvénnyel az Idő ösvénye köti össze, ez egy 1,1 km hosszú, közel egyenes vonalú időbéli séta, mely állomásain a Föld 4.600 millió éves történetét mutatja be.
Újabb kincs a tarsolyban. Köszönöm.
[g:hu+ 2.9.12]
A láda nincsen a helyén, a korlát alatti pótjelszót is lefestették a felújításkor.
Köszönöm a ládagazda segítségét.
A "trükkös rejtést" megszűntettem, ismét hagyományos láda kereshető.
Mielőtt azonban nekivágnál, kérlek olvasd el a leìrást. A tanösvény régi, megfeketedett táblái felújításra kerültek, le lettek festve illetve ki lettek cserélve. Az ösvényt jelző oszlopok szintén. Ennek ellenére gödörből és kövekből rengeteg van. Nézz a lábad elé, ne engem és a tanösvényt szidd! :)
Ez valami rettenetes.
Az első 2 km-n meg is adtam a legrosszabb multi címet neki, mert egész egyszerűen kriminális amit az 1-5. pont között tanösvénynek neveznek.
De kezdjük az elején. Az első pont oké, meglett a parkolóban. Innen a 2-3. ponthoz a négyszámjegyű mellett kell több száz métert baktatni(???), ahol nagyapámnak sikerült is élete esését összehozni, a levágott növényzet eltakart egy nagyobb gödröt, belelépett és kibicsaklott a lába, lehorzsolta a térdét elég csúnyán és a könyökét is (meg otthon kiderült, hogy narancs méretűre duzzadt a bokája). Mindegy, visszafutottam a kocsihoz vízért, legalább a sebet letörölni, aztán felmásztunk a kis buckán a négyszámjegyűről, de kapásból nem láttam, hol van ösvény. Jaaaa, megvan, csak be van nőve, mint a szar. Mindegy, lesz még rosszabb.
Eljutottunk a romig, tök jó (azért annyira nem), megkerestem a multipontot meg a nemzetközit, aztán mentünk a 3. ponthoz. Oda inkább csak én másztam fel, nem is értem, hogy sikerült arra felvezetni a tanösvényt, rohadt meredek és poros-csúszós. Visszatérve onnan mentünk tovább a negyed ember szélességű erdei ösvényen, ahol valami zsineg ki volt húzva, kicsit jelölve, merre kell menni (mondjuk amerre nincs dzsindzsafal), de volt, ahol keresztbe volt húzva az ösvényen, mindegy, átbújtunk alatta, meg a végén kiverekedtük magunkat egy jó kis dzsindzsafalon és ott jött az egész túra egyik, ha nem legrosszabb része (az egész túra volt a legrosszabb rész). Kb. 600 métert kellett caplatni a 4. pontig a 40 fokos tűző napsütésben EGY BÚZÁVAL BEVETETT SZÁNTÓN (ilyen hogy történik?? kijelölnek egy tanösvényt majd jön Pali bácsi és beveti búzával mert úgy tartja kedve??). Halálra szúrt minket a tarló, szétégetett a Nap, de eljutottunk az információs táblához AMIN SEMMI NINCS. Szerintem nem is információs tábla. Hanem valami békatető. Hasonlóan csodás (talán egy fokkal jobb) volt a következő szakasz: rögtön az elején utunkat állta egy nádas. De balról ki lehet kerülni (a nem létező patak fele). Mentünk, mendegéltünk, ezen a szakaszon legalább láttam egy őzet, akit egészen sokáig tudtam fotózni is, aztán meglett az 5. pont és egy maratonnak tűnő 2 km után (vagy 2,5) elértük az autós utat. Jött a 6. pont, ott se volt semmi, de legalább következett a kőtenger, minden hitem abban volt és igazából bejött. Ott a közeli 3 ponttal sikerült átlendülni a túra 2. felébe, jött a 10. pont, onnan meg a 11., itt megint felmerült bennem, hogy valakik 2008-ban kaptak erre egy EU-s támogatást, random leraktak 16 táblát a pusztában meg érdektelenebbnél érdektelenebb helyeken és azt mondták rá, hogy tanösvény. A 11-12. pont köze megint förtelmes volt, egy retkes betonlapokból összerakott út a semmi közepén, de legalább beértünk a település szélére. Nem sokára mondjuk villanypásztor állta utunkat, de nagyon kreatív módon van mellette egy 50 centis ösvény, ahol el lehet menni. A 13. és 14. pont elég gyorsan elment (szerencsére), aztán jöhetett egy utolsó szenvedés a pusztában az utolsó két pontért. Eddigre az a szörnyű sejtésem támadt, hogy semmi értelme a jelszónak, ami vagy igaz vagy nem, mert bele lehet látni valamit, de sok értelme nincs (vagy csak nem látom a jelentését). Mindegy, hála Istennek, hogy megvannak a pontok, irány az autó és menjünk innen a francba. Úgy is lett, csak előtte még le kellett futnom 1 km-t a 40 fokban, hogy meglegyen a túranap GCKUPA-ba. De utána végre ténylegesen hátrahagyhattuk ezt a szutyokösvényt. Borzasztó volt. Utáltam. Soha többet nem akarom végigjárni. Köszönjük a multit!
U.i.: azóta itthon lekezeltük nagyapám lábát én pedig megnyugodtam.
Update: mégis csak elátkozom ezt a tanösvényt: nagyapám bokája megrepedt az esés során, így gyakorlatilag lőttek az összes közös nyári ládázásunknak.
A környék szép, de a ládára ráférne a javítás. Az ösvényeket néha beszántották, a jelszóhordozók gyakran szinte olvashatatlanok, gyanús, hogy befestették őket. A végládánál van egy (talán szükségtelen) csavar, itt nagyon nehezen tudtuk előszedni a jelszót, a rejtek szét volt esve. Amennyire lehet, javítottuk.
A végponton kezdtük a felgöngyölítést. Remek rejtés. Nem szeretnék spoilerezni, csak annyit írok, hogy az egyik eszközt a patakból kellett kiszedni. Visszatettük a rejtek mögé.
A 3-4-5 átmeneten az ösvényt bevetették. Mi a nyomban mentünk. A többi ponton nem volt probléma. Meglettek a kis táblácskák. Köszi a rejtést.
mmccxv.
Négynapos Kéktúra Badacsonytördemic és Bakonybél között, 125 km gyaloglás, 12 bélyegző és 23 GC találat. Ez volt a második nap második találata. Tegnap este a körnek a kék úttal együtt futó, felső részét jártuk be, ma reggelre maradt az alsó félkör. Nagyon ötletes a végláda rejtése, külön tetszett, hogy a trükkös megtaláláshoz minden szükséges anyag és eszköz rendelkezésre áll.
Megtaláltuk, köszönöm a rejtést! Sajnos a 3,4,5 pont szántáson keresztül közelíthető csak meg. A táblák jó részére ráférne a csere, megfeketedett, olvashatatlan. [Geoládák v3.12.2]