Megye/ország: Nógrád
Elhelyezés időpontja: 2010.05.09 11:00
Megjelenés időpontja: 2010.05.13 11:40
Utolsó lényeges változás: 2025.05.16 16:41
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+3V)
Elrejtők: gonit
Ládagazda: utigabi60 Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 4000 m
Megtalálások száma: 209 + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
4 pontos multiláda
1 pont: a kisterenyei templomdomb tetején lévő nagy kereszttel szemközti régi sírkőn szereplő keresztnév (6 betű)
2 pont: a domb tetején egy tölgyfa "papucsában" szokásos ~fél literes láda (11 betű)
3 pont: a kilátó korlát tetejét és alját összekötő faragott oszlopok száma (kétjegyű szám)
4 pont: a bejárati kapu feletti galambdúcban van a kis fehér henger, azt használható a jelszóképzéshez, vagy a bejárati kapu jobb oldalán a hirdetőtáblával szemben állva a jobb oldalán fekete filccel felírva. (10 betű)
A ládába TravelBug nem helyezhető
A láda a Mátra északi részén elterülő Bátonyterenye érdekesebb és látványosabb pontjaival ismerteti meg a felkeresőket négy állomáson keresztül.
Rejtekhelyek: 1. pont: a kisterenyei templomdomb tetején lévő nagy kereszttel szemközti régi sírkőn szereplő keresztnév (6 betű). N 48° 0,456' E 19° 50,412' 247 m [GCBA-1]
A templomdombon emelkedik a közeli főútról is jól látható nagy méretű, gótikus alapokon álló barokk templom. A Szent István vértanúnak szentelt műemlék templomot többször is átépítették, mennyezete festett, kazettás díszítésű. Némely berendezési tárgya korai barokk. A mögötte elhúzódó kis völgyben található temetőben több igen régi sírkő is található. A domb legmagasabb pontján van a közeli Gyürky-Solymossy kastély régi tulajdonosainak a kriptája. A még pár éve is látható építmény helyét ma egy kőlap és egy címeres kopjafa jelzi. Szintén található itt egy hatalmas kereszt is, ahonnan szép körpanoráma nyílik, látni a teljes Északi-Mátrát, a Karancs csúcsait és a Cserhát vonulatait, sőt tiszta időben a Tátra hófödte magaslatai is kivehetők.
2. pont: a domb tetején egy tölgyfa "papucsában" szokásos ~fél literes láda. N 47° 59,794' E 19° 51,769' 238 m [GCBA-2]
A környéken igen gyakoriak a riolittufa kibúvások és ennek eróziós felszínei. Mindez a különleges látnivaló Bátonyterenyén a Maconkai víztározó feletti domboldalon figyelhető meg a legjobban. Ebből a pontból a tó irányába is szép kilátás nyílik. A ládával szemközt jól látható a riolittufától fehérlő domboldal, a bátrabbak nyugodtan leereszkedhetnek, bár kitaposott ösvény nincs, de nyár kivételével, amikor nincs növényzet jól megközelíthető. Emellett ez a domb a magyar archeológia egyik bölcsője is. Az Aranyhegy néven ismert magaslaton 1821-től kezdték el begyűjteni a páratlan értékű őskori leleteket, melyek igen nagy számban fordultak elő. Egy-egy zápor után cserép, bronz, sőt gyakran arany tárgyak is napfényre kerültek. A bronzkori leletek szerint a hegy lábánál volt az urnatemető, és a bronzeszközök öntése is helyben történt. Leletei Európa szinte minden nagyobb múzeumába eljutottak.
3. pont: 2025.05.16; A kilátót átépítették ezért az új jelszó a korlát tetejét és alját összekötő faragott oszlopok száma (A jelszóban számmal írd le). A kilátóba felvezető lépcső hátoldalára is odaírtam szem magasságban. N 47° 59,594' E 19° 51,252' 119 m [GCBA-3]
A Maconkai víztározó Nógrád megye legnagyobb állóvize, országszerte igen ismert és kedvelt horgászparadicsom. A Zagyva felduzzasztásával keletkezett tavon az elmúlt években nagyszabású átalakításokat hajtottak végre. Félszigetek, földnyelvek, öblöcskék, pihenőhelyek kerültek kialakításra, így a térség egyik rekreációs központjává vált. Napközben a főbejáraton szabadon be lehet menni, este a terület zárva van!
4. pont: a kis templom melletti világháborús emlékművön lévő idézet szerzője (10 betű). N 47° 59,432' E 19° 50,509' 219 m [GCBA-4].
Pótjelszó: N 47° 59,419' E 19° 50,498' 219 m [GCBA+Útpont]. A magas játékosok a "galambdúcban" találják a jelszót egy orvosságos kapszulában, a kapuval szembe állva jobb oldalt. Az alacsony játékosok a hirdetőtáblán keressék a laminált lapot a jelszóval.
2025.01.19. A világháborús emlékművet elbontották. A hirdetőtábla le lett cserélve. Jelszó a hirdetőtáblával szemben állva a jobb oldalán fekete filccel felírva.
Az értékes egyhajós műemlék templom az 1300-as évek elején épült román stílusban, később kisebb gótikus átépítést kapott. A templom hírnevét öregbítendő, 2007-ben ide került Szent István középső ujjcsontja, mint nemzeti ereklye. A templom másik nagy nevezetessége, hogy a szentélyben, a diadalív pillérein és a hajófal egyes szakaszain, 1280 körül, illetve az 1400-as évek elején készült freskók láthatók igen jó állapotban. Oromfalas nyugati homlokzata fölött huszártorony található. Az épület déli oldala előtt áll egy népi faragású, díszes feszületet, amelyet 1877-ben állítottak, és szintén műemléki védelmet élvez.
Megközelítés:
Az 1-es ponthoz a posta előtt lévő parkolónál érdemes megállni N 48° 0,439' E 19° 50,120' 206 m [GCBA+parkoló], majd a N 48° 0,442' E 19° 50,220' 206 m [GCBA+Útpont] pontból induló lépcsőn felmenni a templomhoz és onnan a dombra.
A 2-es pontot több helyről is meg lehet közelíteni, célszerű a 23-as főúton a nagy kanyar után buszmegállónál hagyni az autót. Innen a domb tetején jól látszó nagy villanyoszlop ( N 47° 59,762' E 19° 51,762' 231 m [GCBA+Útpont]) felé elindulni, ahonnan már egyértelmű lesz. Sajnos odáig egy kicsit gazos, de hellyel-közzel kitaposott sáv van, rövidnadrágban viszont nem ajánlom. VÁLTOZÁS: a villanyoszlop cseréjéhez két új talpat készítettek, és voltak olyan kedvesek, hogy utat is csináltak addig. Így a láda megközelítéshez egy darabig nem kell bozótharc.
Többen felfedeztek egy jobb megközelítési lehetőséget is. Ebben az esetben is a már jelzett helyen kell parkolni majd innen a kanyar után (a város irányába), ahol a sziklás rész (riolittufa) véget ér ott kell felmenni, méghozzá a bal oldalánál (ahol már nem olyan meredek a fal) az első pár méter után kis ösvény vezet szépen jobbra felfelé, célozd meg a villanyoszlopot. A villanyoszloptól már egyértelműen mehetsz fel a tetőre.
A 3-as pontnál a tó melletti étterem parkolójában érdemes hagyni az autót, majd innen gyalog megközelíteni a kilátót.
A 4-es pontnál is kényelmesen lehet parkolni.
A város története:
A Mátra lábánnál elterülő Bátonyterenye Nógrád megye harmadik legnagyobb városa. A korábban virágzó bányászváros négy különálló település (Kisterenye, Nagybátony, Maconka, Szúpatak) összevonásából jött létre 1984-ben. A város térsége már a bronzkor második felében i. e. 1500-körül lakott volt, amelyet jelentős archeológiai lelőhelyek bizonyítanak. A jelenlegi várost alkotó korábbi települések már a középkorban is léteztek. Életükre leginkább az Almássy és a Gyürky családok voltak meghatározóak. A jelentős változást a dualizmus kora hozta meg, ugyanis 1860-tól dinamikus fejlődésnek indult a térség. Ennek oka abban is keresendő, hogy ekkor épült meg a vasút és megindult a szén feltárása. Az itt kitermelt hatalmas szénvagyonnak köszönhette felvirágzását a térség, a bányászat nyomait mind a mai napig magán viseli a város. A megye szénbányászati központjává vált a település, amely különösen a II. világháborút követően, az 1950-es években vált meghatározóvá.
Egyéb nevezetességek: Gyürky-Solymossy kastély és park: A kisterenyei városrész nevezetességei közé tartozik az 1790-ben épült műemlék késő barokk stílusú, egyemeletes, két hagymakupolás, zsindellyel fedett, saroktornyos kastély, illetve annak 13 hektáros ősparkja, ami számos ritka növényzete miatt természetvédelmi terület. A Kárpát-medence északi részének nevezetes barokk kastély-típusának legdélibb példája, Magyarország egyetlen ilyen építménye. A kastélyban a településről elszármazott id. Szabó István Kossuth-díjas szobrászművész kiállítása látható. Palóc tájház: A kastély melletti kis utcában több ház is őrzi a régi falusi házak megjelenését. Az egyik műemlék népi lakóházban helytörténeti gyűjteményt alakítottak ki. Az 1867 előtt épült házban kiállított bútorok, használati tárgyak, eszközök, szerszámok jelentős része a 20. század elején a két világháború között és a negyvenes években készült, de vannak a 19. századból származó darabok is Barják Gyula Képeslapmúzeuma: Barják Gyula képeslapgyűjtő kis magánmúzeumának különösen értékes része a történelmi Nógrád vármegye településeit bemutató anyag, ami nemcsak a 19-20. század fordulójának hangulatát tükrözi, hanem a vidék érdekességeit is korhű állapotukban mutatja be. A gyűjtemény számos ritka darabot is tartalmaz.
Ládatörténet
2025.05.16 A tónál a kilátót újjáépítették, új jelszó lett kijelölve.
2014.11.30 A harmadik ponton ismét új jelszó lett kijelölve.
2019. január 27. A 4. ponton Attibati pótjelszót helyezett ki, köszönjük.
2019. január 27. Mivel a rejtő nem aktív, a ládát a közösség javítja, ezért a Ládadoki javaslatára adoptálhatóvá teszem. [Admin(Fazék)]
2021.10.18 A ládát örökbe fogadtam (utigabi60)
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A mai napra autós-gyalogos ámokfutásra készültem! 🙃
Utóbb kiderült, sikerült, 110 km 🚘 , 33 km 🚶♂️, 18 💰,! Nap végére végem is lett, mint a botnak!
A hajnali-reggeli, ébredő erdőnél nem sok csodásabb dolog van e földön! 🌲🌳🌿🍃
A 2. multipont megközelítésétől féltem, de a csodás panoráma kárpótolt! 🌤
Köszönet a rejtői segítségért (4.pont) és munkáért! 😇
A kilátóba jelenleg nem.lehet felmenni. A másik három jelszórészlet természetesen a rendelkezésünkre áll. Kérjük a mellékelt képek alapján a találat elfogadását! [Geoládák v4.5.8]
Bátonyterenye és Maconka legkülönlegesebb pontjait látogattuk meg.
1) A temető dupla dombon fekszik, ahol a nagyobbikon látható kereszt már messziről hivogatott.
2.) A riolittufa dombig 1 km-t gyalogoltunk az út mellett, utána felmásztunk és megérte a pazar kilátás.
3.) A víztározóhoz csak a főbejáraton lehet bejutni, ami mellett a halakat árusító bódéhoz folyamatosan jönnek a közelben lakók, és elvitelre is visznek minden finomságot. A tónál sétálva eljutottunk a kilátóhoz, amelyet az erdészet által szalagokkal lezárt: balesetveszélyes és, tilos felmászni rá. Ennek ellenére felmásztam, mert a korláton lévő csavarok száma csak fentről olvasható le. Megtévesztő volt, hogy a geoládák appban ezen a helyen az olvasható "a pavilonon lévő egyjegyű szám". A koordináta nem pavilont, hanem a kilátót jelöli. Az anomália miatt felhívtam a rejtőt, aki megerősített: a kilátó csavarjainak száma ok.
4.) A templomkertbe az alsó kapu felől tudtunk bejutni. Ott megtaláltuk az emlékmű közepén az idézetet és annak szerzőjét. A felső kapunál van az odu, ahová felkapaszkodtam, de a gyógyszeres dobozkát nem értem el. A pótjelszó a hirdetőtáblán a felirat lekopott/kiégett - nincs.
A 4.) pont előtt még felmásztunk a GCHALDA egyik pontjához, ahonnan gyönyörű volt a látvány - még így is, hogy kicsit ködös volt - a tóra és a 2. pontnál lévő riolittufához. A csevica forrásból is vettünk vizet.
Köszi, hogy telefonon kétszer is segítettél (3-4. pontoknál), de légy szíves pontosítsd a leírásokat!
Nagyon köszönjük, hogy ide hoztál, megmutattad ezeket a klassz helyeket!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Nagyon tetszett a multi, de a hármas és négyes ponttal kicsit elidőztünk. Csodás kilátás volt, még ködben is. A tónál csábító a büfé kínálata, a nagy hal választék. A kilátóra nem lehet felmenni, viszont akkor nem tudjuk meg a jelszót. Az utolsó ponton pedig máshol kerestük a jelszót, később jutott eszünkbe, hogy az idézet szerzője kell nekünk. Szép az öreg templom, de ezt sem sikerült belülről megnézni.
A tóhoz csak a bejáraton keresztül lehet bejutni, így sokat gyalogoltunk, mert busszal érkeztünk Bátonyterenyére.
A kilátó jelenleg le van zárva, így nem tudtunk felmenni. Kérném a jelszó nélküli elfogadást. A másik 3 jelszó részletet megtaláltam. Van képünk a helyszínről. Köszönöm! [Geoládák v4.5.2]
Megtaláltam, köszi!
4. pontnál kezdtem, majd az elsőhöz mentem a temető felől. Rossz ötlet volt biciklivel, mert mindkét kerék defektes lett. Szerencsére volt nálam két új belső, így odaértem Dorogházára a falunapra. :D
Visszafelé még volt idő megkeresni a 2. és 3. pontot.
A kilátóba elvileg nem szabad felmenni, le van zárva szalaggal. A terület is csak 20:00-ig látogatható, de még épp belefért. :D
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget. Bővebben majd otthonról... [g:hu+ 2.10.16]
A multi 2-3-4. állomásait még február 14-én felkerestem, mára csak az 1. pont maradt, mely könnyen megtalálható, jól olvasható. A 2. ponton a láda rendben van, a 3. pont egyértelmű. A 4. állomáson a bejárati kapu feletti galambdúcban van a kis fehér henger, azt használtam a jelszóképzéshez...
Köszi a rejtést, tetszett, főleg a tó és környéke! :)