Vonattal: a MÁV 78-as számú Aszód-Balassagyarmat-vasútvonalán közelíthető meg. A megállóhely Magyarnándor és Szügy között található. Közúton: az M3-as autópályáról Aszódnál kell letérni a Balassagyarmat felé vezető útra, amely áthalad Mohorán.
A víztározóhoz Mohora után (Szügy felé haladva) lehet eljutni. A tóhoz két út is vezet, az egyik táblával is jelezve van. Hamarosan egy behajtani tilos táblához érkezünk, mely a horgászokra nem vonatkozik. A tábla után van csak lehetőség parkolásra. A tó mentén haladva lehet eljutni a ládához, melyhez az útról balra kell letérni ( a másik irányból érkezőknek jobbra).
Falu:
Mohora község Balassagyarmattól 10 kilométerre, a Cserhát hegységben, a Feketevíz patak völgyében fekszik. Az Ipoly-térségi őskori kultúrák körében ismert a mohorai őstelep is, tehát az emberiség történetének legrégibb időszakában is emberi közösség élt a mai falu helyén. Erre utalnak az egykori Beniczky-birtokon talált, s a Nemzeti Múzeumnak ajándékozott mohorai cserép, csont-, szén-, kődarabok mellett a jellegzetes pattintgatott kovapengék. De találtak kelta urnákat, római kori pénzt Versiánus császár arcképével. A népvándorlás korában már biztosan sűrűn lakott volt ez a térség, s honfoglaló őseink feltehetően bolgár-szláv törzsektől vehették birtokba a mohorai földeket. De van olyan nézet is a falu alapítását illetően, hogy a honfoglaló magyarokkal együtt érkező Volga vidéki (esetleg Kazár birodalomból származó) izmaeliták alapították.
A török uralom végén, az 1686-os Buda-ostrom során a falu teljesen elpusztult, egyetlen ház sem maradt épen, de 10 esztendő múlva már voltak háztartások és zsellérek Mohorán. A 20. század nagy emberi áldozatot követelő világháborúi Mohorát is visszavetették a korábbi dinamikus fejlődésben. Az első világháború hőseinek nevét emlékmű őrzi, s kegyelettel emlékeznek a második világháború áldozataira is.
Nevezetességek:
A 19. századból híres Farkas Pál háza, a Mauks-kúria, a Rakovszky és Tolnay-ház, a Schindler-lak, a gróf Vay Gáborné várkastélyszerű udvarháza, mely országos és térségi jelentőségű kultúrtörténeti emlékekkel, különleges műemléki értékeikkel váltak híressé.
A Mauks-házban (Rákóczi Ferenc út 25.) lakott Mauks Mátyás földbirtokos és főszolgabíró, akinek Mauks Ilona nevű leányát Mikszáth Kálmán feleségül vette, majd elvált tőle, hogy két év múlva sikeresen újra maga mellé rendelje. A Mauks-ház kertjének két gesztenyefája alatt az egyik fa emlékező táblával megjelölve ma is áll, - művek születtek és elbeszéléseket olvastak fel. N 47° 59,627' E 19° 20,516' 161 m [GCMOLA+Mauks-ház]
A Mauks-házzal szemben áll a falu kultúrháza, az egykori Tolnay-kúria, amelyben a modern magyar színjátszás egyik legeredetibb egyénisége, a kitűnő színművésznő, Tolnay Klári (született Tolnay Rózsika) élt, gyerekeskedett.
A Tolnay Klári Emlékházban (Kossuth Lajos út 30) a kiállítás a színésznő életútját bemutató fényképekből , személyes használati tárgyakból, családi ereklyékből , nagy sikert aratott színházi előadásokat idéző kosztümökből áll. Mindezek mellett megtalálható itt munkássága elismeréseként kapott legbecsesebb emlékei a két Kossuth-díj , az Érdemes és Kiváló Művész kitüntetés és a Középkereszt .
Műemléki szempontból jelentős érték Mohorán a híres Vay-Zichy kastély (Kossuth Lajos út 2), amely a 18. század elejéről származik, de sokak szerint akkor már az évtizedekkel korábban, a török által építtetett, majd elpusztult kastélyt építették újjá. Jelenleg csak kívülről tekinthető meg, mert magántulajdonban van.
Érdemes megnézni Mohora méltán híres pincesorát. Ha jó időpontban érkezel lehet, hogy még egy kis borkóstolásra is meghívnak a helyiek. A főútról itt kell letérni a pincékhez: N 47° 59,997' E 19° 20,711' [GCMOLA+letérő].
Berekalji víztározó:
Terület: 30,51 ha
Balassagyarmattól kb. 7 km. -re, Szügy - Mohora községek között, a Feketevíz patak befolyásánál helyezkedik el.
Szügy - Mohora községek között, a Kőkapui oldal és a Szálaskői dombok ölelésében elhelyezkedő mesterséges víztározó. Állandó víz utánpótlását a Feketevíz patak vízgyűjtő területéről kapja. A tározó nagy vízfelülete és viszonylag sekély vízmélysége miatt, ideális vízimadár élőhely. Ősszel és tavasszal vonuló, védett madárfajok figyelhetők meg, ezek a következők: szürke gém, nagy kócsag, egerészölyv, billegető cankó, stb.
Horgászjegy váltható:
Török Mihály Italboltja 2699. Szügy Mikszáth út 2/a
Hétfő - Vasárnapig: 06:00 - 21:30 -ig
Részletes információ itt.
Tolnay Klári Emlékház :
Nyitva tartás:
Április 1 - október 31.
Naponta 10 órától 16 óráig
Hétfő: szünnap
Még több információ: itt.
A horgásztónál nagyon szépen sütött a nap. Szépen kiépített környezet fogadott, érdemes volt eljönni ide! :) A láda egy kisebb belvíz/belső tó felé néz, ahol az alacsony vízállás és az árnyék miatt jeges vízfelületet láttunk.
Green Eye társaságában jártam itt és ezen a napon begyűjtött ládáink még: GCBEAS, GCMNDR, GCMNNK
Köszönjük a rejtést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A Betyárasztal után leereszkedtünk a tóhoz. Csodálatos, sok madárral, kacsával. Az emlékházban voltam évekkel ezelőtt, akkor nagyon tetszett.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Ez a tó maga a csoda, eddig még csak nem is hallottunk róla.
Nem győztük csodálni a környezetet, és a nyüzsgő vízimadarakat. Azt pedig egyáltalán nem bántuk, hogy horgászt egyet sem láttunk. Illetve egyet mégis, az egyik képen látható is. A rejtek valóban egy kidől fa gyökerei közt keresendő!
Utána bementünk a faluba, ahol először megnéztük a pincesort. Az evangélikus templomnál éppen istentiszteletre készültek, így be is mehettünk. Elég sokat beszélgettünk az egyik hölggyel, meg tudtuk nézni Mikszáthék aláírását amit a második házasságkötésükkor írtak. Azután bementünk a Tolnai Klári emlékházba is, ahol a hölgy nagyon kedves volt, és szívesen mesélt, beszélgetett. Jelenleg 1200 Ft a belépő.
Hát, aki szereti a természetet, annak erősen javasolt a tó és környezete.
Kellemes sétával fedeztem fel a tó látnivalóit. Béke, nyugalom, természet... A láda kissé távolabb van, de ez nem baj. Logoltam, aztán megkerestem a gátat. Hát, én ilyen megoldást még nem láttam, de nagyon tetszett. A víz zúgása meg amúgy is megnyugtató. Az a "multi" így is teljesen életképes!
Köszönet a lehetőségért!