Wap: Hárompontos multi láda
1. N 48° 00,353' E 21° 43,524' az itt található kisebb alapterületű, de magasabb épület keleti oldalán található táblán lévő év szám!
2. N 47° 58,828' E 21° 40,319' A "4.sz." kő villanyoszlop szürke dobozán, alulról.
3. N 47° 56,869' E 21° 42,919' Ülj le a pad jobb oldalára és nyúlj alá, mágneses mikroláda.
Jelszóképzés, a megadott pontokon összegyűjtött számokat szóközzel egymás után írni.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Nyíregyháza megközelítése
Budapestről a távolság: 240 km. M3 autópálya lehajtás Nyíregyházánál,
N 47° 52,985' E 21° 42,623' 120 m [GCNYVT+Letérő] majd a 4-es számú főúton érkezünk be a városba.
1.
Sóstói víztorony
Nyíregyháza Sóstógyógyfürdőjének hangulatos parkjában, található a ma már ipari műemléknek számító nyolcszögletű tornyú víztorony. Nemcsak látványban szép, de jelenleg információs irodaként is működik. Szomszédságában található a
Krúdy Vígadó, a
Svájci Lak és a
Fürdőház.
Az autót itt érdemes hagyni
N 48° 0,373' E 21° 43,495' 108 m [GCNYVT+parkolo]
Víztorony teste
A ma kitűnő állapotnak örvendő víztornyot 19. század elején építették szecessziós stílusban Pazár István építész tervei alapján. A Krúdy-szállóval együtt párhuzamosan kezdték meg építését, mely a fürdőtelep vízellátását szolgálta. A XX. század közepén létrehozták a vízvezeték hálózatot és ettől kezdve lassan megszűnt létfontosságú funkciója.
A víztorony épülete kellemes látvány a hatalmas fák között, a nyolcszög alaprajzú épületének földszintjén minden égtáj felé nyílik egy-egy bejárat, az ajtók felett faragott díszekkel ellátott faoromzatot láthatunk.
A nyolcszögletű földszinti épületből nő ki a henger alakú tégla toronytest, melynek első szintjére félköríves ablakocskákon keresztül szűrődik be a fény. A toronytest tartja a szintén nyolcszög alaprajzú építményt, melynek minden oldalán téglalap alakú osztott ablakok vannak.
A jelszó első része: az itt található kisebb alapterületű, de magasabb épület keleti oldalán található táblán lévő év szám!
N 48° 0,353' E 21° 43,524' 107 m [GCNYVT-1]
Felső építménye
A felső építmény díszített faborítású, tornyát cseréppel fedték, és díszes bádogtornyokat formázó padlásszellőzőkkel látták el. A torony tetején egy zászló formájú tetőcsúcsra ülhetnek le a megfáradt madárkák. A 60 m³ víztorony szépen felújított állapotában megtekinthető belülről is. Jelenleg turisztikai szolgáltatásnak ad otthont. Látogathatósága a Turinform iroda szezonális nyitvatartási idejében lehetséges júni.15 - szept.15. között, hétfőtől-péntekig: 9.00-17.00 óra, szombat-vasárnap: 9.00-13.00 óra között.
2.
Tégla víztorony
Itt található impozáns kőkerítéssel körbekerített magánkézben lévő víztorony, ami nem látogatható. A főútról oda vezető út jó minőségű szórt köves út. Itt érdemes kanyarodni
N 47° 59,166' E 21° 40,379' 108 m [GCNYVT+letérés] Érdekessége, hogy mai napig állami kézben van az út tulajdona, viszont rendbehozatalát az ott lakók önerőből kivitelezték.
Építése
A víztornyot az 1960-as években építették téglából. Az építmény nagyon finom és gondos kidolgozású. A torony építése azért vált szükségessé, mert két telepen neveltek állatokat, baromfit és sertéseket. A telepek nagy vízigénye miatt vált szükségessé a megépítése. Később, amikor már nem volt jövedelmező az állattartás, évekig üresen ált, majd egy betonüzem vette hasznát. Pályafutásának végét egy kemény hideg tél jelentette. Fagyás következtében megsérült a csővezetéke. Most nincs kihasználva, sok éve üresen, elhagyatottan áll, csak a galambok lakják, viszont ők sokan. Állaga évről évre romlik. Felújítását tervezik, csak anyagi okok miatt ez halasztódik. Reméljük, nem sokáig.
Szerkezete
Több emelet magas, közel 15 méterre kiemelkedő építmény. A torony teteje 10 oldalú sokszög. Alapterülete 4x4 méteres négyzet. Belsejében három különálló szint található. Ebből egy a földszinti rész, a két emelet csak közlekedő, kis átjáró nyílásokkal és függőleges létrázottal a magasság leküzdése végett. A felső szinten kapott helyet a 20 m³-es téglafalú víztartály.
Jelszó: a megadott koordinátán található a "4.sz." kő villanyoszlop. Szürke dobozán, alulról.
N 47° 58,828' E 21° 40,319' 107 m [GCNYVT-2]
3.
Központi víztorony
Műszaki leírás
Hasonló csillag alakú víztorony épült az országban összesen öt helyen. Makón, Hódmezővásárhelyen, Dunaújvárosban, Tiszaújvárosban és Nyíregyházán 1964 körül. Az adatokat, amelyek a rendelkezésemre állnak, a víztorony látogatása alkalmával kaptam az ott dolgozó emberektől. Nyíregyházi víztorony építésének ideje 1964. Kapacitása összesen 800 m³, ami megoszlik két tartály között. Az egyik 500 m³ és a másik 300 m³-es. A két tartály közül a nagyobbik teljesen körbeöleli a kisebbet gyűrű alakban. A torony formája egyedi húszágú csillag alaprajzú, amelyet csúszó zsaluzattal építettek fel átadásra 32 nap alatt. A csillag alakzat átmérője alulról felfelé haladva fokozatosan tágul. A talapzatnál 8 méter, a tetejénél 16 méter átmérőjűre szélesedik ki a víztorony szerkezete. Egy építési nap alatt akár három métert is emelkedhetett a torony magassága, amely elérte az 50 métert. A vasbeton falazat vastagsága 25 cm. A falakban látható mélyedések mindegyikében vastag üveg található, amely a természetes megvilágításban segít. Itt ajánlom figyelmébe mindenkinek az alábbi
Víztoronyok honlapot, amelyen megtalálható egy érdekes videó, ennek a csillag alakú és még négyféle víztorony típusnak az építési folyamatáról. A víztornyot két nagyobb földalatti víztartályból táplálják a város északi és déli pontjairól. Nagy szállítási teljesítményű vízszivattyúk szállítják a vizet a torony tartályaiba, ahonnan a közlekedő edény elv alapján jut a víz a felhasználókhoz. Minden évben egyszer legalább szigorú előírások alapján megtörténik a tartályok tisztítása, fertőtlenítése. Ezt követően több napig tartó víztisztasági vizsgálatok történnek zárt tartályban. Amikor a víz megfelel az előírásoknak, vagyis bakteriológiailag nullás, akkor leengedik az egészet a csatornahálózatba. Az újbóli feltöltést követően engedik rá a városi hálózatra a már tiszta, iható vizet. Ez az egyik oka annak, a másik ok a technikai meghibásodások kiküszöbölése, hogy a torony kapacitását két kisebb tartály között osztották meg a megalkotók.
A víztorony évente egyszer a Víz világnapján a nagyközönség előtt megnyitja a kapuit. Legutóbb 2014. március 23.-án volt rálehetőség. Csak azért ezen az egy napon, mert nagyon komoly szigorú szabályok szerint történik a beléptetés az ANTSZ felügyelete alapján. (Biztonsági okok miatt) A látogatás kisebb 10-15 fős csoportokban történik reggel 9:00-tól 15:00-ig. Adatgyűjtésem és látogatásom is külön igazgatói engedélyeztetéssel történt egyszeri alkalommal.
Ott jártamkor kiderült, hogy tiszta időben látható a Tokaji hegy és annak az adótornya, ez egész pontosan légvonalban, 31.460 méterre van É/Ny irányban. Ha már egyszer bejutottunk, érdemes megnézni a szerkezetét és nem utolsó sorban az elénk táruló szép panorámát, amit a város nyújt számunkra.
Jelszó: A megadott koordinátán pad alatt mágneses mikro ládában rejtőzködik a jelszó.
N 47° 56,869' E 21° 42,919' 120 m [GCNYVT-3]
Mivel a környék elég forgalmas kérek mindenkit a körültekintő logolásra.
Jelszóképzés, a megadott pontokon összegyűjtött számokat egymás után írni.
Természetesen a pontokat tetszőleges sorrendben is felkereshetőek, csak a jelszóképzésnél kell ügyelni a pontok sorrendiségére!
Kívánok mindenkinek kellemes időtöltést, és láda vadászatot! Attila
Ládatörténet:
2017.12.27: A ládát örökbe fogadtam. Az oldal marad az eredeti.
Hegedüs Zsuzsa
2018.08.28: Mágneses mikro láda kihelyezése a harmadik pontnál. A koordináta is változott.
2019.01.22: Mágneses mikro láda kihelyezése a harmadik pontnál. A koordináta is változott.