A láda
A 15x11x6cm-es doboz egy tuskóba került.
A ládába TravelBug helyezhető.
Megközelítés
Velemért Magyarszombatfa, vagy Szentgyörgyvölgy felől lehet elérni. A Fő útról tábla mutatja az elágazást
N 46° 44,272' E 16° 22,532' 123 m [GCVLMR+Crossing] A köves úton elérheted a templomot és mellette parkolhatsz.
A templom története és értékei
A kis őrségi falu, Velemér büszkélkedhet Magyarország egyik legjelentősebb középkori román stílusú műemlékével, a Szentháromság-templommal. A kora gótikus templom, belső falait díszítő freskók hazánk legteljesebb épségben fennmaradt középkori falfestményei.
Építését Szent István rendelte el, hiszen Velemér akkoriban 10 falunak volt központja. Stílusa alapján feltételezhető, hogy az 1200-as évek második felében épült. Oklevélben először 1360-ban említik, freskóit - a világhírű - Aquila János készítette 1377-78-ban, aki a templom északi falán önmagát is megörökítette. A katolikus templom a XVII. században református tulajdonba került, ekkor meszelték le díszítéseit is, majd később újra a katolikusoké lett.
A templom kivételes művészi értékeire az 1800-as évek második felében a híres műemlékvédő Rómer Flóris és a helyi tanító Gózon Imre hívták fel a figyelmet. Ezt követően többször is restaurálták, az átfogó rekonstrukcióra csak 1968-ban került sor, a legutolsó munkálatok 2003-ban zajlottak. Az egyhajós, egy tornyú épület kőből és téglából épült, eredeti fazsindelyét cserépre cserélték.
Fények temploma
Külső falán, a hajó sarkainál három faragott emberfejet láthatunk. Az egyik fejre a nyári napfordulókor süt a nap, télen árnyékban van, míg a másikra a téli napfordulókor süt a nap, a harmadikat pedig a téli napforduló végén világítják meg a napsugarak.
A templom keskeny ablakai tervezetten, meghatározott időpontokban engedik be a napfényt az épület belsejébe.
- a téli napforduló hajnalán besütő nap a Madonna ölében látható gyermek Jézust világítja meg. Ennek nyomán két csoport különböztethető meg: az égi jellegűek, illetve a termtett világ rendjét közvetítő alsó képek. Egyes képek azonosíthatók a Tejút csillagképeinek főbb csoportjaival, másrészt utalás látható a magyar történelem folytonosságára is.
A fény végig az északi falra esik, a legkeletibb ablakon bejutó sugarak délben a hajó és a szentély határán érik a padlót, és végül a szentségházban halnak el.
- nyári napforduló idején az első fény a Madonna köpenye alatt bújó bűnösöket világítja meg - jelezve, hogy ekkor számukra is van kegyelem. A mozgó fénysugár később a küszöbön áll meg, kijelöli a templom hosszát, az utolsó pedig a szentély és a diadalív sarkában fogy el. Napéjegyenlőség idején az utolsó sugarak egyszerre világítják meg Szent Lászlót és a megfeszített Krisztust.
Elérhetőségek
Nyitva áprilistól novemberig 9.00-17.00, novembertől áprilisig 11.00-13.00 között.
Más időpontban előzetes egyeztetés alapján látogatható, a kulcs Szabó Eleknénél (+36304489276) található.
Árak 2023-ban: felnőtt - 500 Ft, diák - 300 Ft
Aktuális adatok elérhetők a +3694444247 telefonszámon, illetve a
Fények temploma oldalon
Források
Veleméri templom
Szentháromság templom
Ládatörténet
2002.07.07 virtuálisként indította
htibi
2016.08.10
emiGrant hagyományossá alakította
2016.09.02
Adoptálható ládákhoz került
2016.10.07
ludens