WAP
1.46° 21, 617' E 17° 48,660' Sír mögötti nagyobbik tuján, mellmagasságban, pet-előforma!
2.46° 21, 595' E 17° 48,724' mágneses lapocska a barnára festett vaspad alján.
3.N 46° 21, 540' E 17° 48,778' hagyományos, 10X15x5 cm-es doboz, a kerítés külsejére akasztva, borostyán mögött. A megközelítéséhez NEM KELL kimenni a temetőből!
Temető nyitvatartás:
Április 1-től november 1-ig: 6:00-tól 20:00-óráig
November 2-től március 31-ig: 7:00-től 18:00 óráig.

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Megközelítés
Ajánlott parkoló
N 46° 21,710' E 17° 48,716' [GCKAKE+parkolo] a temető melletti út szélén.
Pontok
N 46° 21,617' E 17° 48,660' [GCKAKE-1] A sír mögötti nagyobbik tuján, mellmagasságban elrejtett pet-előforma a jelszó első felével. A jelszó a forma külsején van, mozgatás nélkül leolvasható!
N 46° 21,595' E 17° 48,724' [GCKAKE-2] A sír mögötti, barnára festett, háttámla nélküli pad alján mágnessel rögzített lapocska.
N 46° 21,540' E 17° 48,778' [GCKAKE-3] Hagyományos láda, amit a temetőt körölvevő falra akasztottunk, úgy hogy a láda kívül bújik meg. A fal kívülről nem közelíthető meg és nem is szükséges kimenni a megtaláláshoz.
A rejtés
Egy rövid temetői sétára invitálunk titeket Kaposvár Keleti temetőjébe. Sok híres ember nyugszik itt, mi kettő síremlékét szeretnénk megmutatni nektek.
Volt egyszer egy kedves és szép fonyódi diáklány, aki 1985 kora tavaszán, alig 16 évesen jelentkezett az 50 év kihagyás után először megrendezett magyar szépségversenyre. Rajta kívül mintegy kétezren tették meg ugyanezt. A több mint fél évig tartó versenysorozat végén őt találták a legszebbnek, s méltán került fejére a szépségkirálynői korona. Volt egy lány, aki egy pillanatig azt hitte,önként akar a halálba menni;de tettét csak segélykiáltásnak szánta. Ő volt Molnár Csilla a máig leghíresebb magyar szépségkirálynő. Molnár Csilla Andrea 1969. január 20-án született Kaposváron. Fonyódon élt vendéglátással foglalkozó szüleivel és öccsével. A szépségversenyre 1985 kora tavaszán jelentkezett. Az elődöntőn Kruppa Judittal holtversenyben első lett, a középdöntőn negyedik helyezést ért el, majd 1985. október 5-én este, a budapesti Kongresszusi Központban megrendezett döntőn messze a legmagasabb pontszámmal nyerte el a Magyarország Szépe címet és a koronát. 1986. február 28-án Máltán, a Miss Európa szépségversenyen 3. helyezést ért el. Győzelme után néhány hónappal a gimnáziumot magántanulóként folytatta, hogy eleget tudjon tenni a királynőségével járó felkéréseknek. A 17 éves fiatal lány életét azonban megkeserítették a szervező cég részéről tanúsított negatív hozzáállás, a sorozatos megaláztatások, az alaptalan pletykák és rágalmak, s az egyre szaporodó családi konfliktusok. 1986. július 10-én kora délután, szülei házában halálos adag gyógyszert vett be, és már nem tudták megmenteni életét.A tragédia miatt az 1986-os szépségversenyt a középdöntőnél leállították, és 1989-ig nem is rendeztek hazánkban ilyen vetélkedést. Molnár Csilla Andrea Kaposváron, a Keleti temetőben nyugszik, csodálatos síremlékét Melocco Miklós szobrászművész készítette - Magyarország Szépe sírjához ma is sokan zarándokolnak el.
Érdekesség, hogy a Keleti temetőt nevezhetnénk akár a szépségkirálynők temetőjének is, mert itt nyugszik Plainer Etelka, akit 1900-ban választottak a város faszínpadán a legszebbnek. Nevezik őt az első szépségkirálynőnek is, ami azért nem teljesen helytálló, mert Magyarországon először 1929-ben rendeztek szépségversenyt. Annyi azonban bizonyos, hogy Várady Aladár karnagy azonnal beleszeretett a leányba és e szerelem ihlette a Hajlik a jegenye című, ma is ismert nótáját.
Következő állomásunk Rippl - Rónai József, festőművész nyughelye. Rippl-Rónai József művészi pályafutása kis kanyarral indult. A pécsi Arany Sas patikában és Kaposváron az Arany Oroszlán Gyógyszertárban (ma is működő patika a Fő utca 19. szám alatt) volt patikussegéd, majd Budapesten gyógyszerészeti mesteroklevelet szerzett. 1882-ben Zichy Ödönnél házi tanítóskodott, Szurdon és Kalksburgban élt, közben rajzórákat vett. 1884-től a müncheni Művészeti Akadémián tanult. 1887-ben Párizsba ment, és Munkácsy Mihálynál tanult, később segédje lett. Festészetén eleinte meglátszott Munkácsy hatása, akinek stílusát utánozta. Franciaországi tartózkodása alatt megismerkedett a új stílusirányzatokkal is. 1892-ben egy skót barátjával Neuilly-be költözött. Miután hazatért, Kaposváron telepedett le 1902-ben. 1908-ban árverés útján vásárolta meg Kaposvár szélén a szőlősgazdák övezetében, parkos ligettel körülzárt emeletes nyaralóépületet gazdasági házakkal, szántóval és legelővel. Rippl francia felesége Lazarine és annak elárvult unokahúga Anella, Rippl bácsi, a művész édesapjának unokatestvére és egy szakácsnő voltak még a villa és a gazdasági épületek lakói. A festő lakhelyét mutatja be a
GCVILL. Hosszas betegeskedés után 1927. november 25-én hunyt el. Itt nyugszik Baudrion Lazarine, a művész felesége is.
Sétánk utolsó állomása az 1902-ben épült Szent Anna-kápolna
N 46° 21,538' E 17° 48,730' [GCKAKE+kapolna]. Eredetileg már a 18. században is állt egy kápolna a városban (a mai Kodály iskola helyén), melyet 1840-es felújításakor Szent Annáról neveztek el, azonban ezt a kápolnát 1870-ben városépítészeti okokból le kellett bontani. Ennek a kápolnának az emlékére nevezték el a Keleti temető kápolnáját Szent Annáról. Kántor Ferencné (szül. Lőrinczy Rozália) végrendeletében 8000 koronát hagyott kápolnaépítés céljára, ehhez közadakozásból még mintegy 500 korona gyűjt össze, a város pedig ingyen adott telket, így épülhetett fel a kápolna, méghozzá a város főmérnöke, Bereczk Sándor tervei alapján. Ide helyezték át a korábbi temető haranglábjának harangját is. A kápolnában található az alapító házaspárén kívül Martyn Róbert orvos (Rippl-Rónai József nevelt fia, a legendás "hegyi tanár") sírja is. A kápolna előtt található Bözsi baba sírja
N 46° 21,538' E 17° 48,708' [GCKAKE+Bozsi baba], amelyen a szobor menyasszonyi ruhában ábrázolja a fiatal leányt. A történet szerint Bözsi 1942-ben éppen az esküvőjére készült, fodrászhoz ment. A hideg, téli időben azonban csúnyán meghűlt, agyhártyagyulladást kapott és meghalt. Egy főhadnagyhoz ment volna hozzá, erre azonban már nem került sor. Édesapja temetkezési vállalkozó volt, és Schwarcz József kőfaragóval fehér márványszobrot készíttetett lánya halála után, mely a Keleti temető egyik legszebb síremléke.
A temető bejárata melletti információs térképen olvasható a többi ismert ember nyughelye, a teljesség igénye nélkül: Abafi Genovéva, az első magyar női repülő, akiről a
GCHDR is megemlékezik, Galimberti Alajos festőművész, Roboz István újságíró, író, költő, Takáts Gyula, Kossuth-díjas költő és Szász Endre képzőművész.
Forrás
In memoriam Molnár Csilla Andrea
Rippl Rónai Múzeum
wikipédia