Egy hengeralakú, fekete színű mikroládát keress egy villanykaró tövében. Kérlek rejtsd vissza ugyanúgy ahogy van.
Pótjelszó: Turulmadár mögött a fás területnél lévő betonfal graffitis feliratának első öt betűje. A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Szentes felől egyaránt megközelíthető Fábiánsebestyén, Lapistó (Orosházi út), Derekegyház-Nagymágocs felől. Orosháza felől ajánlott Nagymágocs felől megközelíteni, mert erre a legjobb az út. A legrövidebb út viszont az Orosháza-Szentetornyán átmenő szintén aszfalt út, de erre csak kerékpárral ajánlom. Autóval pl. itt parkolhatsz: N 46° 36,968' E 20° 32,975' [GCAKBK+parkoló]
Árpádhalom és környéke
A község Nagymágocs és Gádoros között, a Mágocs-ér mellett, Békés megye határán terül el. A 20. század közepéig Nagymágocshoz tartozó népes puszta volt a tiszántúli járásban. Birtokosai a gróf Károlyi és a gróf Berchtold családok voltak. 1956-ban alakult önálló községgé. Területét Nagymágocs, Eperjes és Székkutas határából hasították ki (4522 ha). Közigazgatásilag a szentesi járásba sorolták be. Az alakuláskor lakóinak száma megközelítette az 1700 főt, jelenleg 700 fő körül mozog. A kereső népesség döntően mezőgazdaságból él (66%). Külterületi lakott helyei: Puszta, Sirom, Szendrei major, Tanya, Zoltántér. A hagyomány szerint a község határában lévő természetes földhalom-csoportból a legnagyobb Árpád fejedelemé volt, aki vezéreivel itt ütött tábort Pusztaszer felé menet. A település névadó halmán Makovecz Imre 1989-ben Életfát állított. 1908-tól a községben élt Székács Elemér (1870-1938) kiváló növénynemesítő, aki itt kísérletezte ki a híres 1055-ös búzafajtát (Székács-búza). Utcát neveztek el róla, s az iskola falán tábla őrzi emlékét.
A kastély
A hatalmas kiterjedésű mágocsi uradalom gróf Károlyi Alajos (1825-1889) halála után örökösei között fölosztásra került. Az árpádhalmi és zoltántéri gazdaság, valamint a Szendrei major (mintegy 6000 hold kiterjedésben) leányának, gróf Károlyi Ferdinandának jutott, aki 1893-ban gróf Berchtold Lipót diplomatához, későbbi közös külügyminiszterhez ment feleségül. Az 1891-ben telekkönyvezett birtok igazgatását Berchtold Lipótné az 1890-es évek közepén vette kézbe, központjául Árpádhalmát jelölve ki. Lakhelyül - föltehetően 1897/98 folyamán - egy 23 holdas erdő közepébe csinos kastélyt építtetett. A klasszicizáló, eklektikus stílusú épület központi része földszintes, oldalszárnya emeletes, udvari traktusán íves kiképzésű, oszlopos, födött terasszal. A kettőzött cserepezésű, téglából készült kastély eredetileg 22 szobából, fürdőszobákból és egyéb mellékhelyiségekből állt. Az udvarban külön konyhaépület, vályogból készült istálló és ól, jégverem, kemence, úszómedence és üvegházas konyhakert kapott helyet. Árpádhalmi tartózkodása idején a kastélyban lakott Székács Elemér növénynemesítő. A szép környezetben fekvő takaros kastély a háborúkat szinte minden károsodás nélkül átvészelte. 1947-ben államosították. Előbb árvaházként kívánták hasznosítani, de utóbb a vallás- és közoktatásügyi miniszter rendelete alapján a körzeti állami általános iskola és tanulóotthon kapott benne helyet. Az épület ma művelődési ház, iskola és könyvtár. Mellette Árpád fejedelem szobra látható, Fromann Richárd alkotása (1996).
A település egyéb nevezetességei
1. ÁRPÁD-HALOM
A falutól keletre, a Justhmajor felé vezető úton található a település állítólagos névadójául szolgáló kunhalom. A tetején Makovecz Imre 1989-ben életfát állított, itt tartják a falu megemlékezéseit a nemzeti ünnepeken. A 2000-es évek közepén az életfát felgyújtották, az önkormányzat 2011. június 12-én újraállította.
Itt is található egy láda GCArha
2. RÓMAI KATOLIKUS KÁPOLNA
A kastély közelében látható kápolna 1920-21-ben épült, építtetője szintén gróf Berchtold Lipótné volt. A vidéken ritkaságnak számító favázas (Fachwerk) technikával épült római katolikus kápolna, tervezője ismeretlen. A magyaros, népi szecessziós stílusú egyházi épületet dr. Hanauer Árpád István váci megyés püspök szentelte fel 1921. június 14-én Jézus Szent Szíve tiszteletére.
2015.05.30. Ládakarbantartás. A ládát kicseréltük egy hengeralakú mikróra. Új koordinátán helyeztük el, a régitől kb. 110 méterre található. A jelszót is megváltoztattuk.
2021.05.22. Ládakarbantartás. A ládát ANCS kesser társ pótolta. Köszönjük neki.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Az AK bejárása közben érintettem a pontot.
Reméltem, hogy a külső rejtekben van a láda.
Tévedtem és sajnos egy pillanatra elkondolkoztam, hogy a kerítésen keresztül lépek be a ládáért...
Egyébként szép környék, köszönöm a rejtést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A láda a fekete mikro a helyén van. Logbookot nem találtam csak benne. A közelben lévő turul madár jól mutat.[Geoládák v3.12.10]
Két villanykaró alatt is sikerült ládát találni - a rejtővel egyeztetve, az egyik amolyan partizánakcióként került, valaki által kihelyezve, ez aztán megtalálta örök nyugalmát egy kukában. A másik rendben van, köszönöm a játékot.
Egy villanykaróval arrébb került a láda. Sajnos a geo karácsony láda is eltűnt innen kétszer. Próbaképpen egy kis fekete mikrót kiraktam. Meglátom mennyire lesz tartós. Ajándék, toll nincs benne. Ha igen kap egy normális ládát.
A ládát átvettem. Végigjártam a "kastélyparkot". Sajnos igazi jó ládahelyet nem találtam. Geokarácsony ládáját kétszer ellopták. Valamit kitalálok, addig kissé elvetemülten leolvasós pótot javaslok.
Szülinapozás után ismerősünket látogattunk meg. , Szentes felől érkeztünk. Sajnos a jelölt helyen nem találtam, pedig a villanyoszlop környékét is feldurtam. A rejtéstől pár méterre 2 akna is van, ami félhomályban, sötétben kimondottan veszélyes lehet!
A park nagyon hangulatos, szép volt, kimondottan nyugodt hely, főleg alkonyatkor.
A kastély oldalról, a bejárat felől nem tűnt érdekesnek, még kastélynak se látszott. Igazi arcát oldalról mutatta meg.
Már régóta terveztem a megkeresését, de sajnos ez most nem sikerült rendes találattal.
Kérném szépen a találat elfogadását a képek alapján. [Geoládák v3.12.10]
Alföldi Kéktúra közben megkerestem.
Pontatlan volt a koordináta, ugyan gyorsan megtaláltam, de 37 m-nél nem tudtam közelebb menni, ami gyalogos kupa miatt nem megfelelő. Végül be kellett menni a hiányzó kerítés egy pontján, keresztül a dudváson, majd megtaláltam az eredeti láda helyet. Az jó, hogy valaki kivitte az út mellé, de a koordináták így nem a láda helyét mutatja. A láda egyébként rendben van.