Elhelyezés időpontja: 2014.04.18 00:00
Megjelenés időpontja: 2014.12.08 21:06
Utolsó lényeges változás: 2014.12.08 21:06
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: feldelaci, bmxlacko, feldefanni
Felhasználó: feldelaci Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 3500 m
Megtalálások száma: 265 + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.8 megtalálás hetente
WAP: Hagyományos 15x10x5cm-es konyhai doboz, a kilátóhoz vezető út bal oldalán egy száraz fatuskó alatt keresd!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A Keszthelyi-hegység északi peremére, Vállusra, egy 2014 áprilisában épült kilátóhoz invitállak benneteket. A kilátót a Bakonyerdő Zrt. Keszthelyi Erdészete építette.
A hegy tetejéről gyönyörű a kilátás, a fák fölé magasodó kilátón teljes körpanoráma fogad. Mögöttünk a Keszthelyi-hegység látványa gyönyörködtet, előttünk a Rezi vár, Sztupa, Tátika, Várvölgy, Kő-orra húzódik a zeniten.
A falu megközelítése
Vállus a Várvölgyet Lesencetomajjal összekötő főút mellett, attól 2 km-re egy völgyben fekszik. Autóbusszal a Keszthely-Tapolca közt Várvölgyön át közlekedő buszjáratokkal közelíthető meg.
A murvás úton Büdöskút irányába haladva, kb 200m után egy újonnan épült esőbeállónál kell balra fordulni a hegy felé. A séta során 1700m-t és 110m szintkülönbséget kell legyőzni.
A láda egy 15x10x5cm-es hagyományos konyhai doboz, a kilátó előtt az út bal oldalán egy korhadt tuskó alatt bújik.
Vállus története a Wikipédián
Vállus első említése 1121-ből való, amikor a almádi monostor kapta meg a királytól kegyes ajándékként. 1359-ben Ujlaki Miklós herceghez került a település, majd 1525-től a Sárkány család lett az új birtokos. A 15. században a község felett pálos monostor állt.
A falut már korán elérik a török hadak. 1540-ben a lakosság két török katonát fogságba ejtett, és értük jelentős váltságdíjat kapott. 1546-tól azonban folyamatosan a törököknek adózott, és fokozatosan elnéptelenedett 1626-ra.
1738-ban Festetics Kristóf vásárolta meg a települést, és hozzácsatolta a keszthelyi Festetics birtokhoz. Ő indította meg a Vállus újratelepítését német ajkú lakosokkal. A 18. és 19. században a lakosság zömét a zsellérek és apróföldes jobbágyok tették ki. A lakosság elsősorban kukorica- és rozstermelésből élt, illetve az uraság számára disznót tartottak. A megművelt földek nagy része is a Festetics-majorság részét képézte.
A 19. században a község környékén növekedett a szőlők aránya, így a település extrajövedelemre tehetett szert a bor Keszthely és Tapolca piacán való értékesítéséből.
A lakosok helyzete az 1920-as földosztás után nagyban javult, amikor is 158 kataszteri hold földet osztottak szét a nagybirtokból. 1945-ben pedig újabb 138 kataszteri holdat osztottak ki az apró településen. Az 1950-es évektől sok helyi lakos helyezkedett el tapolcai, keszthelyi munkahelyeken, vagy az uzsai bányában. Azonban a helyi infrastruktúra is nagyban javult, 1957-től menetrend szerinti autóbuszjárat, 1963-ban ivóvíz szolgáltatás indult meg a településen.
1966-ban azonban a település Várvölgy község irányítása alá került, így fejlődése megtorpant. 1990-ben vált ismét önállóvá, és immár a turizmus igényeinek megfelelően kezdett fejlődni.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A Kutyatemetőtől erdei utakon jöttünk el ide is. Az utolsó 1 km elég hullámvasutas volt. A láda helye rögtön adta magát. Innen legalább láttunk valami panorámát, Padkőn sajnos alig.
Köszönjük a rejtést! [g:hu 1.6.4]
A lesenceistvándi kápolnához tett gyalogtúra után másztam meg a hegy meredekebbik oldalát. Feleségem a hegy lábánál megvárt, ami jó ötletnek bizonyult, mert én is nehezen haladtam a meredek, csúszós ösvényen. A láda rejtése nagyon jó, a fatönköt egyszer már átvizsgáltam, majd másodszor visszatérve lett meg a láda. A találat után egy gyors fényképezés a kilátó tetejéről, majd csúszkáltam vissza az ösvényen a hegy lábához. A képek között látható esőbeálló már csak romjaiban létezik.
Egy újabb kilátó, jól teleszórták kilátókkal a Balaton felvidéket. A temetőtől a nagyon meredek ösvényen mentünk fel, körben a falun át a könnyű úton jöttünk le.
A Kéktúrát jártuk, s tettünk egy kitérőt ide a kilátóhoz. Meg kellett szenvedni a kilátásért, sikerült a lehető legmeredekebb oldalró megközelíteni a hegycsúcsot. De megérte, nagyon szép hely!
Köszönöm a rejtést!
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.2.12]
Kéktúrán útba ejtettük Csabival. A zöld úton mentünk fel ami életünk egyik legkomolyabb kaptatója volt. Lefele másik útvonalon mentünk nagyon light-os volt.
Nagyon szép a kilátás innen, megérte nagyon feljönni.
A mai napon az Országos Kéktúra Vállus - Keszthely szakaszát teljesítettük. Letértünk a kékről, hogy megnézzük a kilátást a kilátóból. Köszönet a rejtésért!
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (268 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.