Elhelyezés időpontja: 2014.04.18 00:00
Megjelenés időpontja: 2014.12.08 21:06
Utolsó lényeges változás: 2014.12.08 21:06
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: feldelaci, bmxlacko, feldefanni
Ládagazda: feldelaci Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 3500 m
Megtalálások száma: 425 + 3 egyéb Megtalálások (havi bontásban):
A legaktívabb hónap 2021-04 volt 14 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.8 megtalálás hetente
WAP: Hagyományos 15x10x5cm-es konyhai doboz, a kilátóhoz vezető út bal oldalán egy száraz fatuskó alatt keresd!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A Keszthelyi-hegység északi peremére, Vállusra, egy 2014 áprilisában épült kilátóhoz invitállak benneteket. A kilátót a Bakonyerdő Zrt. Keszthelyi Erdészete építette.
A hegy tetejéről gyönyörű a kilátás, a fák fölé magasodó kilátón teljes körpanoráma fogad. Mögöttünk a Keszthelyi-hegység látványa gyönyörködtet, előttünk a Rezi vár, Sztupa, Tátika, Várvölgy, Kő-orra húzódik a zeniten.
A falu megközelítése
Vállus a Várvölgyet Lesencetomajjal összekötő főút mellett, attól 2 km-re egy völgyben fekszik. Autóbusszal a Keszthely-Tapolca közt Várvölgyön át közlekedő buszjáratokkal közelíthető meg.
A murvás úton Büdöskút irányába haladva, kb 200m után egy újonnan épült esőbeállónál kell balra fordulni a hegy felé. A séta során 1700m-t és 110m szintkülönbséget kell legyőzni.
A láda egy 15x10x5cm-es hagyományos konyhai doboz, a kilátó előtt az út bal oldalán egy korhadt tuskó alatt bújik.
Vállus története a Wikipédián
Vállus első említése 1121-ből való, amikor a almádi monostor kapta meg a királytól kegyes ajándékként. 1359-ben Ujlaki Miklós herceghez került a település, majd 1525-től a Sárkány család lett az új birtokos. A 15. században a község felett pálos monostor állt.
A falut már korán elérik a török hadak. 1540-ben a lakosság két török katonát fogságba ejtett, és értük jelentős váltságdíjat kapott. 1546-tól azonban folyamatosan a törököknek adózott, és fokozatosan elnéptelenedett 1626-ra.
1738-ban Festetics Kristóf vásárolta meg a települést, és hozzácsatolta a keszthelyi Festetics birtokhoz. Ő indította meg a Vállus újratelepítését német ajkú lakosokkal. A 18. és 19. században a lakosság zömét a zsellérek és apróföldes jobbágyok tették ki. A lakosság elsősorban kukorica- és rozstermelésből élt, illetve az uraság számára disznót tartottak. A megművelt földek nagy része is a Festetics-majorság részét képézte.
A 19. században a község környékén növekedett a szőlők aránya, így a település extrajövedelemre tehetett szert a bor Keszthely és Tapolca piacán való értékesítéséből.
A lakosok helyzete az 1920-as földosztás után nagyban javult, amikor is 158 kataszteri hold földet osztottak szét a nagybirtokból. 1945-ben pedig újabb 138 kataszteri holdat osztottak ki az apró településen. Az 1950-es évektől sok helyi lakos helyezkedett el tapolcai, keszthelyi munkahelyeken, vagy az uzsai bányában. Azonban a helyi infrastruktúra is nagyban javult, 1957-től menetrend szerinti autóbuszjárat, 1963-ban ivóvíz szolgáltatás indult meg a településen.
1966-ban azonban a település Várvölgy község irányítása alá került, így fejlődése megtorpant. 1990-ben vált ismét önállóvá, és immár a turizmus igényeinek megfelelően kezdett fejlődni.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltuk, köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
A GCVKIL parkolójában raktuk le a autót, onnan bringával csináltunk egy szép kört. A GCPADK rejtése volt az első amit megkerestünk. Majd a GCMM20 és a GCKTMF doboza következett. Visszafelé a GCVKIL ládáját ejtettük útba.
Vállus felől jöttünk,hát megszenvedtük azt az emelkedőt.Jött két futó végig beszélve felfelé,mi meg a fülünkön vettük a levegőt,mindenesetre azért feljutottunk.
GCTOUR alakalmával kimaradt most a nyár egyik legmelegebb napján bepótoltam.
Bringával kerültem, Válluson a kéken elmentem NY-ra, és úgy tekertem fel, egy helyen kellett beletoltnom a talaj miatt.
Nagyon szép a kilátás, köszönöm!
-------
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.4.1]
GCPUP után alaposan elgondolkoztunk, hogy a mai napra tervezett bonus ládát be-e gyüjtsük, látva a púpról, hogy a kilátó egy még púpabbon van. De a két Sanyi nem olyan, aki meghátrál egy ilyentől, hát nekivágtunk. A mai fülledt időben kellemes volt végre a hűvösebb erdőben sétálni, bár valamit valamiért, így a szúnyogokkal kellett állandóan csatázni. Ráadásul északról támadtunk, nosztalgiázási célból, (egy37 évvel ezelőtti túránk emlékére), ami egy olyan emelkedőt hozott elénk, mint egy sípálya. Sikerült gyalog is 150 fölé vinni a pulzusunkat. Aztán egyszer csak hopp, hirtelen a kilátónál találtuk magunkat. Megérte felkapaszkodni. Nagyon szép körpanoráma, végre ma nyugat felé is. Aztán nekiindultunk a láda begyűjtésére. A leírás diszkréten hallgatott arról, hogy a ládakörnyék sűrűn benőtt ruscus aculeatus-sal, amin áthatolni rövid nadrágban nem oly nagy élmény, de minket ez sem riasztott vissza, így végül abszolváltuk a pontot. Visszafelé azon az úton mentünk a falun keresztül, amerre felfele is kellett volna jönnünk, de akkor hol marad a teljesítmény öröme? Így volt jó, ahogy volt. Köszönjük, hogy erre járhattunk, Vállus még mindig nyugodt, hangulatos falu.
Halló!
Megvan, köszi!
Balaton-felvidéki kutyás kóborlások során megtaláltam.
Vállusból felkaptattunk a kilátóba, ahonnan szép panoráma nyílik. Majd a tanösvény vonalán mentünk egy szép kört, érintve a GCKTMF multit.
Szép környék.
A törött, elázott dobozt egyesületi ládára cseréltem, amit lehetett, megpucolva átmentettem az új ládába.
6 napos ládatúránk negyedik napján ezzel kezdtem a napot. Mivel Válluson szálltunk meg, a háziak elmagyarázták, hogy lehet körtúrát is csinálni, mivel felmenni az erdészeti útról lehet, de lefelé a hegy másik oldalán lehet lejönni. Szépen lassan felbandukoltam a hosszú, és ezáltal nem túl meredek, úton. A kilátó hatalmas és a kilátás fantasztikus a tetejéről. Ami a lejövetelt illeti, hát arról kiderült, hogy olyan embertelenül meredek, hogy kétszer annyi időbe telt lejönni, mint a hosszú úton felmenni. Rövid távon 140 métert jöttem lefelé, ezután nagyon meg fogom nézni, hogy érdemes-e ilyen leereszkésnek nekivágni. Köszi a rejtést!