Megye/ország: Zala
Elhelyezés időpontja: 2014.04.18 00:00
Megjelenés időpontja: 2014.12.08 21:06
Utolsó lényeges változás: 2014.12.08 21:06
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: feldelaci, bmxlacko, feldefanni
Ládagazda: feldelaci Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 3500 m
Megtalálások száma: 469 + 3 egyéb Megtalálások (havi bontásban): A legaktívabb hónap 2021-04 volt 14 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.8 megtalálás hetente
WAP: Hagyományos 15x10x5cm-es konyhai doboz, a kilátóhoz vezető út bal oldalán egy száraz fatuskó alatt keresd!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A Keszthelyi-hegység északi peremére, Vállusra, egy 2014 áprilisában épült kilátóhoz invitállak benneteket. A kilátót a Bakonyerdő Zrt. Keszthelyi Erdészete építette.
A hegy tetejéről gyönyörű a kilátás, a fák fölé magasodó kilátón teljes körpanoráma fogad. Mögöttünk a Keszthelyi-hegység látványa gyönyörködtet, előttünk a Rezi vár, Sztupa, Tátika, Várvölgy, Kő-orra húzódik a zeniten.
A falu megközelítése
Vállus a Várvölgyet Lesencetomajjal összekötő főút mellett, attól 2 km-re egy völgyben fekszik. Autóbusszal a Keszthely-Tapolca közt Várvölgyön át közlekedő buszjáratokkal közelíthető meg.
A murvás úton Büdöskút irányába haladva, kb 200m után egy újonnan épült esőbeállónál kell balra fordulni a hegy felé. A séta során 1700m-t és 110m szintkülönbséget kell legyőzni.
A láda egy 15x10x5cm-es hagyományos konyhai doboz, a kilátó előtt az út bal oldalán egy korhadt tuskó alatt bújik.
Vállus története a Wikipédián
Vállus első említése 1121-ből való, amikor a almádi monostor kapta meg a királytól kegyes ajándékként. 1359-ben Ujlaki Miklós herceghez került a település, majd 1525-től a Sárkány család lett az új birtokos. A 15. században a község felett pálos monostor állt.
A falut már korán elérik a török hadak. 1540-ben a lakosság két török katonát fogságba ejtett, és értük jelentős váltságdíjat kapott. 1546-tól azonban folyamatosan a törököknek adózott, és fokozatosan elnéptelenedett 1626-ra.
1738-ban Festetics Kristóf vásárolta meg a települést, és hozzácsatolta a keszthelyi Festetics birtokhoz. Ő indította meg a Vállus újratelepítését német ajkú lakosokkal. A 18. és 19. században a lakosság zömét a zsellérek és apróföldes jobbágyok tették ki. A lakosság elsősorban kukorica- és rozstermelésből élt, illetve az uraság számára disznót tartottak. A megművelt földek nagy része is a Festetics-majorság részét képézte.
A 19. században a község környékén növekedett a szőlők aránya, így a település extrajövedelemre tehetett szert a bor Keszthely és Tapolca piacán való értékesítéséből.
A lakosok helyzete az 1920-as földosztás után nagyban javult, amikor is 158 kataszteri hold földet osztottak szét a nagybirtokból. 1945-ben pedig újabb 138 kataszteri holdat osztottak ki az apró településen. Az 1950-es évektől sok helyi lakos helyezkedett el tapolcai, keszthelyi munkahelyeken, vagy az uzsai bányában. Azonban a helyi infrastruktúra is nagyban javult, 1957-től menetrend szerinti autóbuszjárat, 1963-ban ivóvíz szolgáltatás indult meg a településen.
1966-ban azonban a település Várvölgy község irányítása alá került, így fejlődése megtorpant. 1990-ben vált ismét önállóvá, és immár a turizmus igényeinek megfelelően kezdett fejlődni.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A temető melletti parkolóból indultunk, és a zöld háromszögön mentünk fel. Ebből az irányból nagyon meredek, nyári melegben elég kimerítő, sokszor meg is kellett állnunk. Becsapósak a szintvonalak a térképen, mert annyival nem látszik durvábbnak, mint amennyivel tényleg az. Lefelé a javasolt útvonalon mentünk le, a zöld háromszögön valószínűleg gatyafék lett volna belőle. A kilátás remek, bár a Balaton nem látszik. A falu nagyon takaros, szép hely!
Geocaching fesztiválra (GC48FV) hagyományosan már pénteken elindultunk, hogy felkészítsük már jó előre lelkünket a versenyre. Ezúttal Sirgalahad is velem tartott, hogy sok szép helyet látogassunk meg, míg a bázisra érünk. Bár egész napra csúnya, esős, szeles időt jósoltak, egyetlen csepp eső sem hullott ránk kirándulás közben. Szél azért volt, de túrázásra tökéletes volt az idő így is.
Ez volt az első állomás. Egy rövidebb túrával akartuk megkeresni a kilátót, és a megyei magassági pontot (GCMM20). A megadott parkolóból kaptattunk fel a kilátóhoz. Jó meredek volt, de azért simán felhágtunk a tetejére. A láda megtalálása már nem volt ennyire sima. Viszonylag sokat kutakodtunk az aljnövényzetben, mire végre előkerült. GPS picit arrébb kalauzolt. Aztán felmásztunk a kilátóba is körbenézni. Klassz innen a kilátás!
Megtaláltam, köszi a rejtést!
Áprilisi legelső találat
A megyei magasságos láda miatt jártam erre, így persze ezt is megkerestem. A temetőnél hagytam a kocsit, onnan indultam felfele. Persze ahogy máskor is, a legextrémebb, legmeredekebb (legrövidebb?) utat választottam, ami kifejezetten kemény volt. Így persze semmi erőm nem volt felmászni a kilátóba. Kb fél óra szuszogás és regeneráció után indultam tovább....