Elhelyezés időpontja: 2015.11.10 14:00
Megjelenés időpontja: 2015.12.10 07:00
Utolsó lényeges változás: 2018.02.21 02:00
Utolsó változás: 2019.09.22 07:48
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Bimbee87 & Dorszee
Felhasználó: bimbee87 Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 2500 m
Megtalálások száma: 389 + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.4 megtalálás hetente
WAP
A láda a kilátótól nem messze egy "facsokor-ban" van elrejtve, levelekkel álcázva! A láda méretei 16X22X8 cm.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Bevezető
Az ősszel véletlenül ráakadtam egy képre, majd pár napos nyomozás után sikerült ráakadnom a kilátóra. Meglepődve tapasztaltam, hogy szinte semmi információ nincsen róla az interneten, így gondoltam megosztom a kesser társadalommal is...
Csákányospuszta fekvése országos szinten is kiemelkedő. A pár házból álló szórványnak jellegzetes mikroklímája van, sok völgyébe egész télen át nem süt be a nap. Tőle délnyugatra kezdődnek a Vértes 400 m körüli hegyei, a település közelében található a hegység legmagasabb pontja, a Nagy-Csákány (487 m). A településen keresztülfolyik a Csákány-patak, valamint átszeli az Országos Kéktúra útvonala.
Csákányospuszta helyén valaha falu állt. A középkori települést a XIII-XIV. századi birtoklevelek tanúsága szerint Csákányosegyháznak nevezték. A nemrég folytatott régészeti ásatások alatt meglepő dolgokra akadtak: megtalálták az egykori Csákányosegyháza falut, annak a templomát és temetőjét, amik a föld alatt rejtőztek. Temetőjében László János régész, a Tatabányai Múzeum munkatársa és segítői tárták fel a templom mellett lévő sírok egy részét, kiásták a kápolnát, amit ma is meg lehet tekinteni. 1947-ig Felsőgallához tartozott, akkor az anyaközséggel együtt Tatabánya része lett. Jelenlegi lakossága 22 fő (2001).
A templom N 47° 31,120' E 18° 28,060' 265 m [GCCSPP+Templom] épségben maradt alapjai még láthatóak. Bejárata mellett egy szép román kori kőfaragványra, valamint egy edénymaradványra bukkantak. A település többször hosszú ideig lakatlan volt, de a neve máig megmaradt.
Tatabányai közösségek huszonhét természetvédelmi területet fogadtak örökbe. A Csákányospusztán feltárt középkori templomrom örökbefogadója a Vulkán TSE Természetjáró Szakosztály. Feladatuk a feltárt terület megismerése, rendben tartása, felügyelete és folyamatos ellenőrzése.
Csákányospusztai turistaház: csákányospusztai turistaház kulcsosház (kulcsosház elérhetőségek: Bíróné Ibolya - helyszínen tartózkodó gondnok: 30/550-5752, célszerű őt hívni az érkezéskor, illetve PTSE központi elérhetőség: 06 70 396 5326)
A láda a kilátótól kicsit távolabb egy "facsokorban" helyezkedik el.
A koordináták pontosítására ha van javaslat, szívesen fogadom!
Megéri a sétát, kellemes nézelődést! :)
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A szakadék felső végétől tértünk ki a kilátóhoz annak ellenére, hogy garantált volt, hogy a kilátás a ködbe fog veszni. A '90-es évek vége felé jártam itt "sokszor", különféle teljesítménytúrákon gyalogolva. A faragások már akkor is megvoltak, s ahogy látom, többségüket karban is tartják, mert pár éve már eléggé benőtte őket a fa. A kilátónak akkoriban még talán az ötlete sem merült fel. Ahogy azt prognosztizáltuk, valóban nem láttunk tovább pár méternél. De a földön heverő kövekből kirakott ábrák azért mosolyt csaltak az arcunkra. Nem tudom, hogy miért nem lehet értelmes rejteket magunk után hagyni. Miért kell oda is hatalmas köveket halmozni, ahová egy marék avar elég lenne? Mivel itt jöttem rá, hogy nem hoztam magammal medvét, így a pózolós kép is elmaradt. Távozóban még megnéztük a templomromot is, hogy a vonatot úgy érjük el, hogy akkor állt be a szerelvény, amikor elindultunk felfelé a lépcsőkön.
Köszönöm a rejtést.
Szárliget vasútállomás - GCszlg - GCmari - GCCSPP - GCKopu - GCNCS - GCMERO - Szár vasútállomás útvonalon gyűjtöttem a ládákat. - 6/3. találat. Gondoltam, hogy nem volt rövid túra, de a 23,5 km-es végeredmény engem is (kellemesen) meglepett.
Hihetetlen, de ma már másodszor adtam ötöst a környezetre. Tudom, sok szép kilátást nyújtó torony van szerte hazánkban, de én ma itt voltam, és a látvány nagyon megfogott.
Csak ajánlani tudom mindenkinek, persze, lehetőség szerint jó látási viszonyok esetén menjetek!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! :) [Geoládák v3.8.3]
Mai napi 7/7 találat. Sötétedés határán indultam el és a kilátónál meg is vártam hogy besötétedjen. Meglepően sokan sétáltak - főleg lefelé a hegyről. Nagyon szép a kilátás, már a megjelenése óta szemeztem vele. A moderáción látom jó nehezen ment át, de megérte kikalapálni az oldalt, köszi!
A jónak ígérkező időt kihasználva Lili kutyussal csináltunk egy "apás" napot, csak mi ketten. Nagyon jól sikerült, számomra kellemesen meglepően vette a logolások miatti ácsorgást is, így ha Apunak máskor sem lesz kedve jönni, nem ez lesz az utolsó ilyen alkalom.
Lili a tömör deszkalépcsőknek köszönhetően bátran feljött velem a kilátóba is. (A rácsos feljáróktól fél, mert lelát, hogy "nincs semmi" a lába alatt, ahova lépne.)