Elhelyezés időpontja: 2016.03.20 11:35
Megjelenés időpontja: 2016.06.29 10:01
Utolsó lényeges változás: 2017.07.23 20:06
Utolsó változás: 2018.02.09 19:55
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: Attibati
Felhasználó: Attibati Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 780 m
Megtalálások száma: 178 + 1 sikertelen + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
WAP: Kétpontos multiláda.
1. A forrástól induló erdei út mellett levő fenyőfa tuskó tövében kéreggel takart orvosságos gobozt keress! N48 05.466 E20 37.906
2. A Hajnalka-forrástól kb. 30 méterre egy kivágott fa üreges törzsében találjátok a 10*15*5 cm méretű ládát. N48 05.517 E20 38.356
A Börzsönyi-források, Pilis, Visegrádi-hg. források, Mátrai-források ládasorozat után a Bükk sem maradhat ellátatlanul forrásos láda ügyileg. A ládasorozat 10 hagyományos vagy multi ládából és egy bónusz ládából áll. A Gcbkza bónusz láda helyének megismeréséhez a sorozat (Gcbk01 - Gcbk10) minden ládáját meg kell találnod és be kell jelentened a megtalálást a gc.hu oldalon. Amíg ez nem történik meg a Gcbkza ládaoldalon nem láthatóak a záróláda koordinátái és akkor sem jelenthetsz be megtalálást a záróládára, ha más forrásból hozzájutottál a jelszóhoz. A sorozat tagjainak bejelentése után láthatóvá válnak a záróláda koordinátái.
Megközelítés
A Szent István-forrás Bükkszentkereszt felől közelíthető meg gépkocsival, a település főútjáról a N 48° 4,107' E 20° 38,633' 580 m [GCbk07+Fehérkőlápa felé] pontban kell letérni az Erdőalja utcába. A forrásig illetve a mellette található Fehérkőlápai turistaházhoz mintegy három kilométer hosszú makadám út vezet.
Parkolni a turistaház kerítésén kívül tudtok, behajtani csak a szállóvendégeknek lehet. N 48° 5,495' E 20° 37,988' 570 m [GCbk07+Parkoló]
A piros sáv turistaúttól néhány méterre, egy erdei út mellett levő fenyőfa tuskó tövében kéreggel takart orvosságos gobozt keress!
A forrás vize nem a szép faragott névtáblánál kerül a felszínre, hanem az út túloldalán. A Fehérkőlápai turistaház vízrendszerét a forrás táplálja egészséges, gyomor-és bélpanaszokra gyógyhatású ivóvízzel. A ház körül gyönyörű öreg faritkaságok találhatók, mint pl. oregoni hamis ciprus - kb. 80 éves-, óriás tuja- kb. 150 éves-, tiszafa, ezüstfenyő, nyírfa stb. A turistaház télen-nyáron szállással és étteremmel várja a turistákat. N 48° 5,466' E 20° 37,906' 580 m [GCbk07-1]
A piros sáv turistaúton ÉK-i irányban továbbhaladva mintegy 700 méter gyaloglás után érjük el a Hajnalka-forráshoz vezető piros forrás jelzést, N 48° 5,557' E 20° 38,371' 580 m [GCbk07+P forrás jelzés] amelyen mintegy 100 métert haladva érünk a forráshoz. N 48° 5,517' E 20° 38,356' 579 m [GCbk07-2]
A forrás közelében egy kivágott fa üreges törzsében találjatok a 10*10*5 cm méretű ládát és benne a második jelszórészletet.
A Bükk-hegység vízrajza
Napjainkban mintegy 770 mm csapadék hullik a Bükk felszínére éves átlagban.
A vízzáró agyagpalából illetve a vulkanikus kőzetekből felépített területeken a csapadékvíznek csak kis százaléka szivárog be a talajba. Az ilyen módon beszivárgó víz kis talajvízforrásokban vagy rétegforrásokban tör a felszínre, amelyek vízhozama igen csekély, mindössze néhány liter percenként.
A rétegforrások mellett jelentősek még a vulkanit és üledékes kőzetekből fakadó hasadékforrások, melyek vízhozama elérheti 200 liter percenkénti értéket is. Egyesek erdészházak, turistaházak, kisebb üdülők vízellátására is alkalmasak (Hármaskút, Csurgó, Bánkút, Sebesvíz stb.).
A mészkőből álló területeken a csapadék kb. 20-40 százaléka szivárog be a mészkő hasadékaiba és vesz részt a felszín alatti karszt kialakításában. A legjelentősebbek a mészkőből fakadó karsztforrások, melyek akár több 10 négyzetkilométeres vízgyűjtőről nyerik vizüket és vízhozamuk percenként a több tízezer literes értéket is elérheti.
A karsztforrások zöme a hegységperemen fakad, de a hegységet kettéosztó Szinva- és Garadna-völgyben is jelentős források találhatók. Ezek vízhozama a több ezer litert is eléri percenként. A legnagyobbak Miskolc-Tapolcán és Egerben találhatók. (Ezekre különféle létesítmények épültek, így eredeti formájukban már nem láthatók, így a ládasorozatban nem is szerepelnek.) A források vizének hőmérséklete általában a fakadási szinttel fordítottan arányos, a leghidegebbek (6-7 °C) a fennsíki régióban, a legmelegebbek a hegységperemi erózióbázison fakadnak (Eger, Miskolc-Tapolca, Diósgyőr, Sály, Kács, Mónosbél). Az itteni források hőmérsékletének alakításában már a mélybe zökkent, fiatal üledékekkel fedett mélykarsztból feláramló meleg karsztvizek is szerepet játszanak. A meleg vizek a hideg víznél lényegesen több időt töltenek a felszín alatt áramolva, ezt radiokarbon izotóp kormeghatározások egyértelműen igazolták.
Ezek szerint például az egri források vize 7300 évvel ezelőtt hullott le csapadék formájában a Bükk felszínére és szivárgott be a kőzet résrendszerébe.
A források között különösen ismertek a dél-bükki időszakos karsztforrások (Imó-kői-, Fekete-leni-, Vöröskői-alsó-, Vöröskői-felső-forrás), melyek aktivitása a karsztvízszint emelkedésével, csökkenésével áll összefüggésben. Hasonló működésű, kevéssé látványos időszakos források a Hór-völgyben több helyen is előfordulnak, ugyancsak közismert a Lillafüreden fakadó Soltészkerti-forrás, mely a Létrás-tető és István-lápa térségének vizeit hozza felszínre.
A hegység forrásai egyenetlenül oszlanak el: a fennsíkon kevés a forrás (Bán-kút, Csipkés-kút), a Központi-Bükk oldalában, illetve az Északi- és Déli-Bükkben feltörő karsztforrások viszont általában bővizűek, bár vízhozamuk - a csapadéktól függően - erősen ingadozó. A Déli-Bükk határát képező törésvonal mentén meleg vizű források fakadnak (Eger, Miskolctapolca).
Források: bnpi.hu Ládatörténet 2017.07.23 Ma felkerestem a Szent István forrást és alig ismertem a környékre. Az egykori rejtekhely környékén a fák kidöltek, magas aljnövényzet nőtt. A forrástól nyugatra eltünt az erdő. A mikroládát - orvosságos doboz - a forrástól induló erdei út mellett álló fenyőtuskó tövébe rejtettem
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam. Az éjszakai eső után olyan utat kerestem, ahol talán nem lesz nagy sár, így elindultunk Bükkszentkeresztről a murvás úton Fehér-kő felé gyalog. Később ezt megbántuk, az utat vastag, felvágott sár borítja.
A Szent István-forrás környéke borzalmas, friss vágások, gépekkel összevágva az út. Sokáig kerestem az első dobozt, mígnem a feleségem megunta várakozást a pihenőnél és fél perc alatt megtalálta.
Fehér-kőről a kilátás mindig gyönyörű és mindig más. Most a gyorsan vonuló felhők színpompás játéka volt az érdekes.
Visszafelé még 'megkerestem' a nemrég felfedezett GCGMBA speciális ládát is.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.4.7]
Nem ide készültem, de Laci barátomnak ez az irány kellett. Nekem meg mindegy volt. Turistaháznál voltak többen bulizni. Sok a fakivágás. Hajnalka forrásnál érdemes lett volna előző logokat, így maradt a jó kis sötétben való keresgélés.
Libegővel jöttünk fel Lillafüredről, mert úgy gondoltuk, megérdemeljük a Bükk-fennsíkon tett nagyobb túra után.
Egy kis segítség a Hajnalka-forrás ládájához: ha elindulsz a forrástól a koo irányában, elhaladsz egy hosszú, vízszintesen fekvő fatörzs mellett, átkelsz egy kis csermelyen, és látsz egy függőlegesen álló, ígéretesnek látszó tuskót, amit az isten is rejtekhelynek teremtett. Azt kell megkerülni balról, és pár métert még hegynek fel megtéve egy óriási, földből gyökerestől kifordult tuskót találunk, vízszintesen. Ez rejti a ládát. Nem teljesen ide mutatott nekem a gps, de gondoltam, egy életem egy halálom, én a ládát megtalálom.
A Hajnalka forrásnál hívtam a rejtőt, de nem vette fel, így kénytelenek voltunk megkeresni a ládát.
(Én a logok alapján már hamar feladtam, hívtam is Katanora-t, de közben a feleségem már megtalálta.)
Haverokkal, bringával (Miskolc, Bükkszentlászló, Fehérkő lápa) kerestük meg a pontokat. A Hajnalka forrásnál kitartó csalán és szúnyog hadsereg védte a ládát, elég sok vért vesztettünk a harcban, de meglett!XD [Geoládák v3.4.1]
Sajnos a második ponton a ládát mi sem találtuk meg. A mikro láda gond nélkül meglett, de a Hajnalka forrásnál megtaláltuk az összes fatörzset amelyekről Murmogoek már töltöttek fel képet hogy azokban nincsen, csak azt nem amelyikben van. Nagyon csalódott voltam, mi általában meg szoktuk találni a ládákat, de most az O2 tanösvényen valamilyen kérdések voltak kifüggesztve gyerekeknek, lehet hogy a gyereknap miatt és elég forgalmas volt, így 20 perc keresés után fel kellett adnunk. Kérem a találat elfogadását a képek alapján. [Geoládák v3.4.0]
Rejtői jóváhagyással Megtaláltuk ! 🙂
Ha már ma Miskolcra kellett mennünk, beiktattunk néhány láda felkeresését ahol nem találkozhattunk tömegekkel.
A Fehérkőlápai túristaház nagyon sok korábbi turánk köztes pontja volt, most zárva volt, igy is nosztalgiázhattunk.
Bükszentkeresztről indultunk, kinéztünk a GCGULI rejtéshez visszafelé kerestük meg a rejtés pontjait, a 2-es pontnál sajnos mi nem találtuk meg a dobozkát, A rejtő segítségét kértük a jelszó nélküli megtalálás jóváhagyására, amitt köszönünk.
Remélem a következő kesserek ügyesebbek lesznek.
[Jóváhagyta: Attibati, 2020.04.28 21:25]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (183 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.