Megye/ország: Baranya
Elhelyezés időpontja: 2002.10.12 11:00
Utolsó lényeges változás: 2019.07.31 10:14
Utolsó változás: 2024.07.07 22:16
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+3V)
Elrejtők: Merk család
Ládagazda: befi Nehézség / Terep: 1.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 1600 m
Megtalálások száma: 442 + 5 sikertelen + 14 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
Magyaregregy után a Vár-völgyben haladva a Máré-vártól a Textiles-forrásig a piros csík turistautat követve. Útközben először a láda, majd az út során 3 fán neonsárga festékkel írt egy-egy nagy számjegy (fa mindig az ösvény mentén).
Jelszóképzés: Előbb a ládában található jelszó, mögéírva sorban a három fán leolvasott 3 számjegyet (ládától indulva).
2009.05.13-án a ládát örökbefogadtuk, köszönjük a Merk családnak a lehetőséget. A láda maradt az eredeti helyen, felújításon esett át.
Megközelítés: Magyaregregy után a N 46° 14,045' E 18° 18,425' [GCMEFA+leteres] ponton lévő kereszteződésnél kell a Máré vár felé fordulni. Az autókat (mert ez gyalogos vagy biciklis láda) érdemes a vár alatti parkolóban N 46° 13,658' E 18° 19,301' [GCMEFA+parkol] (sajnos nem teljesen üzembiztos - de ez nem a logok által sokat emlegetett külső parkoló) lehet hagyni. Még jobb, ha sikerül felmenni a várhoz, ott is van néhány parkolóhely, az biztonságosabb.
A vár közelében megtalálható piros csík turistaútvonalon kell haladni vissza, a Textiles forrás felé (Magyaregregy felé). A ládát hamarosan eléritek, ez a vár közelében van. Továbbhaladva a piroson, a gyalogút mellett elszórtan három fán környezetbarát neonsárga festékkel felfestett egy-egy nagy számjegyet találtok. Ezt írjátok fel, ez is kell még a jelszóhoz. Hamarosan egy kis rétre értek, ahol az iható vizű Textiles-forrás N 46° 13,881' E 18° 18,782' [GCMEFA+forras] után kiértek az erdészeti útra. (Ha autóval jöttetek, vagy a piroson kell visszamenni a parkolóhoz, vagy ezen az aszfaltos úton visszasétálva.
Ha már erre jártok akkor érdemes megnézni a Máré-várát. Nem egy hatalmas vár, de körülnézni érdemes. A várból szép kilátás nyílik a környékre. Szerencsére több éves halódás és teljes zárvatartás után megoldódni látszik a vár látogathatósága (2020) Jelenleg nyitva májustól szeptemberig, szerdától vasárnapig 10.00-18.00 óráig.A belépés ingyenes. Bővebb információ a nemrégiben kialakított honlapon: Máré vára információk
Valamint készült hasznos applikáció is a vár jobb megismeréséhez (köszönet félnarancsnak a tájékoztatásért és a munkáért): Máré vára google play
A várról röviden: A Várhegy csúcsán épült a szabálytalan alaprajzú, ötszög alakú, kb. 2 m magas fallal körülvett vár. A keleti oldalában a falhoz épült egy emeletes palotaszárny, emeletére egyenes karú falépcső vezet. A palotához gazdasági épületek csatlakoztak az udvarra néző ablakokkal. Az udvar északnyugati sarkában sziklába vágott ciszterna épült a vár vízellátására. Az erősség védelmét a vár fala és ennek felső szintjén épült védőpártázatos folyosó látta el. E zárt falat csak az északi oldalra helyezett kisméretű bejárat szakította meg, amely alatt egy alagút húzódott, és a vár ciszternájába torkollott. A vár védelmére kettős árokrendszer épült. Feltételezhető, hogy egy palánkfal is létezett. Feltárásra került a félkör alaprajzú bástyafal alapja, és egy sziklába vágott, téglával bélelt farkasverem is.
A vár keletkezésének időpontját és építőjének nevét nem ismerjük, minden bizonnyal a tatárjárás után épült, első említése 1316-ban. A máréi uradalom 1505 előtt a Várady család tulajdonába került. Amikor Várady István a mohácsi csatában életét vesztette, Mihály nevű bátyja a várat erőszakkal elfoglalta. Pécs elfoglalása után Máré vára is a török birtokába került. 1561-ben a szigetvári Zrínyi Miklós foglalta el a várat és adta vissza a Várady családnak.
A vár valószínűleg a XVI. században lőporrobbanás és tűzvész következtében pusztult el, mert a XVII. század végén kelt oklevelek már mint elhagyott romot említik a pécsi püspök birtokában.
A piros útról: A túra egyébként oda-vissza kb. 3200 m hosszú és kevés szint van benne, de az ösvény helyenként nagyon keskeny, és elég meredek domboldalon kanyarog. Időnként kidőlt fák is nehezítik a haladást. Nincs csodás látnivaló útközben, csak maga az erdő, a hangjaival, illatával. A várnál van csak panoráma. Ez a láda nem drive-in láda, de nem is tartogat különleges kihívásokat.
Pár szó a közeli faluról: Magyaregregy azokról az égerfákról kapta a nevét, amelyek a mai napig a falun átfolyó Völgységi patakot két oldalról többé-kevésbé kísérik. Ma a településnek közel 900 lakosa van. Híres Mária-napi búcsújárásáról, a régi mészárszék-vendéglőből kialakított Arnold-ház múzeumáról, és a tavaszonként megtartott Egyregyi Ízek Fesztiváljáról.
2016.09.28 - ládacsere
2019.07.30 - karbantartás
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltuk, köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Az ajánlott parkolóból indulva jártam végig a pontokat, majd a kövesúton mentem vissza a kocsihoz. Az útvonal tetszett, nagyon szép és izgalmas az ösvény. Bringával nem mertem/tudtam volna végig menni rajta.
Köszönjük a rejtést! Szép nagy hó van, szűzen várt minket a piros ösvény. Helyenként elég meredek peremen kell billegni, érdekes élmény volt a hóban :D Az sem lett volna baj, ha vízálló cipőben vágunk neki, de mentségünkre legyen mondva, random gondolat volt a Mecsek, reggel még nem ide indultunk.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! visszafele haladtunk, így a számokat könnyen le tudtuk olvasni a fákról már távolról is és a láda is egész könnyen meglett. [Geoládák v4.5.0]
A mai nap a jól megérdemelt ftf begyűjtése után elkezdtük a megyei magasságos ládákat megkeresgélni, persze az utunkba eső hu-s és com-os ládákat sem hagytuk logolatlanul.:-)
Tetszett a szűk kis ösvény.
Nekünk a 4-es pont esett elsőre utunkba, így azzal kezdtünk. A ládát kerestük egy darabig, de nem leltük, így művelődtünk.:-) A leírást olvasva gyorsan rájöttünk, hogy itt nem az utolsó ponton van a láda hanem az elsőn. Így már egyből meg is lett a jelszórészlet.:-) A többi pont már egyből meglett gond nélkül. A 2. pontot kicsivel 3 pont után járva már kiszúrtam, így mire a ponthoz értünk már rég be volt írva a g.hu-ba.:-) Az ösvény amúgy most a favágóknak köszönhetően kalandos, mivel a fákat amiket kivágtak a turistaútra döntötték, így van pár hely ahol mászkálni kell rajtuk keresztül, de ez nekünk kifejezetten tetszett.