N: 47° 13,560'
E 018° 05,505'
Magasság:379 m
Nehézség/terep: 3/3.5
A láda TravelBug barát. :-)
Mivel a ládát ellopták (vagy eltűnt a helyéről), 2004.01.31-én újratelepítettem, talán egy kicsit biztonságosabb (FIGYELEM, CSAK A LÁDA SZEMPONTJÁBÓL!!) helyre. Távol került a jelzett utaktól, közel került a szakadék széléhez, így a nehézség is megváltozott az eredeti állapothoz képest.
Most az ajánlott út a következő:
A várhoz jelzett út vezet, a Várpalotát Téssel összekötő út felől a + jelzés. Ha elérted a várat, és kigyönyörködted magad :-), kövesd tovább a + jelzést, egészen a fennsíkig. (Szép kilátás van ilyenkor télen, nyáron a lombok okozhatnak gondot.
Innen már mehetsz a műszer után, de légy óvatos, elég meredek, sziklás helyek is vannak!
A dobozt is egy szikla tövébe rejtettem el.
A doboz közvetlen közeléből lehet panorámát is fényképezni, ott nem zavar a lomb.
Óvatosan keressetek, leesésveszély van, gyerekre különösen ügyeljetek!
A doboz egy kékfedelű, dátumkijelzős, 1,5 l-es műanyag edény, most ajándékokkal feltöltve.
Várpalota és Tés között, az erdőben búvik meg Bátorkő vára. A vár a XIII.-XIV. század környékén keletkezhetett, megelőzve a mai, Várpalota központjában található várat. Megkülönböztetésül Bátorkő várát Ópalotának, a későbbi várat Újpalotának nevezték el. Ópalota, amit Bátrokő várának is neveznek, ismeretlen körülmények között semmisült meg a török idők alatt. Pusztulása után Pusztapalota néven is emlegetik. A mai Várpalota kialakulása sokak szerint Bátorkő várával indult meg.
"Ópalota a török időkben is vár volt, melynek sikertelen ostroma is ismeretes. I. Szulejmán szultán 1564.október 1-i rendelete szerint ugyanis "Ali - a budai szandzsákban 5500 akcse timár birtokosa - Ópalota nevű hadi várból egyik hitetlen a lováról ledobva, vitézül viselkedett, és ezért 2000 akcse nagyobbitásra kapott engedélyt". Ebben az időben tehát Ópalota még állt, és magyar kézen volt. A ma használatos Pusztapalota név az egykori Ópalotának csak a már elpusztult, romos állapotára vonatkozik. Azt, hogy Ópalota mikor pusztult el, nem tudjuk. Feltehetően a XVI. század második felében már elhagyatott volt, és így fokozatosan romba dőlt." Bővebb információk
Állapot: megszűnt
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A szemerkélő eső ellenére végiggyalogoltuk az útvonalat, amit én már korábbi ládázások kapcsán ismertem, de a páromnak újdonság volt a helyszín. Szép környék.
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget.Nagyon szép a környék és a régi várrom..Azért picit nehéz volt....gyerekkel csak óvatosan.. [g:hu 1.4.30x] [wapon beküldött szöveg]
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.4.30x] [wapon beküldött szöveg]
Kelet-bakonyi bicajtúra nap ide-oda, keresztül-kasul Várpalotáról indulva. Ez a találat a gyalogos részhez tartozik, hiszen a szomszédos multitól nem volt túl nagy távolság kicsit továbbsétálni. A rom impozáns, a láda pedig a rejtőnek megfelelően újra küzdelmes, főleg, hogy a leírás nem is a jelen állapotú turistajelzésekhez viszonyít. A legnagyobb nehézséget a rövid távon jelentkező jelentős szintkülönbségek adják, mivel a GPS-en csak egy nyilat látok. Így kerülővel, de végül fokozatosan emelkedő gerincen sikerült célhoz érni, majd némi keresgélés után elővarázsolni a ládát. Legalább a szomszédos szikláról jó a kilátás. Lefelé merőlegesen vissza a piros jelzésre. Utólag örültem, hogy nem itt jöttem fel.
Klassz rom, gyönyörű sziklák, sziklafalak, jó kis mászás, keresésélmény, panoráma. Nekem nagyon tetszett. Úgy jó, ahogy van. A láda környéke nem veszélyes, jól megközelíthető.
A honlapot viszont kérlek, frissítsd! Talán a 2004-ben aktuális info lekerülhetne a leírás elejéről.
Ajándékba hagytam egy pathtag-et. Ez olyan mint egy kis geoérme, de nem kell továbbvinni, ha tetszik, megtarthatod. Csak logold, kérlek, a pathtags.com oldalon, hogy lássam, hova került! Ha nem vállalod az ezzel járó adminisztrációt, kérlek, ne vidd el!
Látom ősláda, ráférne a leírásra egy kis frissítés, ugyanis a vártól a fennsíkra már nem vezet jelzett út. Valóban macerás kicsit a keresés, de messze nem "rambó" kategória.
Impozáns a rom, és szép a kilátás a ládától is.
A vár és a fennsík csoda szép! Csak azt nem értem miért oda kellett rakni a ládát. Szerintem hozzunk létre egy újabb láda típust. Legyen a neve "Rambo" és az ilyenek mellé tegyük oda ezt a jelzőt. Szerintem semmi nem kívánta, hogy oda felkerüljön a láda!! Annak ellenére, hogy a körülmények le vannak írva a leírásban.