Megye/ország: Borsod-Abaúj-Zemplén
Elhelyezés időpontja: 2001.08.14 14:00
Utolsó lényeges változás: 2021.01.03 22:33
Utolsó változás: 2022.07.30 10:56
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Gabi >> luilui >> skiccpausz
Ládagazda: skiccpausz Nehézség / Terep: 1.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 800 m
Megtalálások száma: 1365 + 17 sikertelen + 25 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.1 megtalálás hetente
Hagyományos geoláda a fém lépcsőtől DNY-ra, egy szikla alatt bujkál.
Figyelem!!! Egy közeli üregben van a .com-os tesóláda is, de az nem ez az üreg, hanem egy másik! :D
A ládához tartozó jelszó a rejtekhez közeli tájékoztató táblán is rajta van.
A ládába TravelBug NEM helyezhető.
NFC tag a ládán. Olvasd le a mobiloddal!
További infók az NFC technológiáról itt.
Füzér, Magyarország észak-keleti részén Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Hegyköz kistérségben a magyar-szlovák határnál helyezkedik el.
Lakosainak száma 542 fő. A község múltja a történelmi középkorra nyúlik vissza és a vár a mai napig a község központi eleme, fő turisztikai látványossága.
A térség turisztikai vonzerejét az érintetlen természet és a gazdag, hagyományokon alapuló kulturális vonzerő jelentősen emeli. A község központjában álló katolikus templom még az államalapítás idején épült, mára már középkori részletei kisebb mértéket képviselnek. Tornya és szentélyének mai formája 1804-ben készült el. A község jelenét máig meghatározza, a szlovák hagyományok méltó ápolása, azok megőrzése. A múlthoz való ragaszkodás.
A 3-as és a 37-es főutat Hidasnémeti és Sátoraljaújhely között összekötő útról ágazik el a zsákfaluba vezető út.
Füzér vára
A Zemplén legészakibb csücskében a Nagy-Milic déli lábánál a Várhegy 552 méter tengerszint feletti vulkáni kúp tetején építették fel. Még ma is az omladozó, ám romjaiban is szép várral, egyetlen magyar vár sem veheti fel a versenyt.
Az egyik legkorábbi váraink egyike.
A vár leírása
Hajdan a hegy lábától felvezető utat és a csúcs alatti szűk fennsíkon emelt elővárat palánk védte. Onnan lépcső vezetett fel a vár felvonó¬hidas (rekonstruált) kaputornyáig. E torony az őrhely mellett egykor tömlöcöt is magában foglalt.
A vár szabálytalan, tojásdad alaprajzú falai a sziklatető körvonalait követik. Az udvart jobbról a várfalhoz épült gazdasági épületek szegélyezték: a sütőház, konyha és deákház. Az udvart délről négyszög alaprajzú, boltozatos pince fölött emelkedő gótikus kápolna zárja le. Ez a vár legépebben ránk maradt épülete. Völgyre néző hosszoldalán két, a végfalakon egy-egy nagyméretű csúcsíves ablak nyílik. Fülkéjüket alul kőpadok fogják közre. Megmaradtak a kápolna keresztboltozatainak karcsú falpilléreken nyugvó bordaindításai is. Alattuk a csipkés faragású baldachinok egykor szobrokat tarthattak.
Az udvarnak a kaputoronnyal átellenes oldalán íves körvonalú bástya emelkedik. Valaha itt volt a porkoláb és az őrség szállása.
A vár története
Az 1235-ben már álló várat nagy valószínűséggel az Aba nemzetség valamelyik tagja emeltette a történeti Abaúj vármegyében. II. András király (1205-1235) a várat megvásárolta. A rozgonyi csata (1312) után a vár királyi birtokként bukkant fel, s egészen az Anjou-ház kihalásáig az is maradt. Zsigmond király 1389-ben Füzért a Perényi családnak adományozta, akik elsősorban kincstárként használták. Ettől az időponttól számítható az eredendően igen egyszerű alaprajzi elrendezésű vár több lépcsőben történő, jelentősebb kiépülése, melynek során gazdasági épületeket, palotaszárnyakat, kápolnát emeltek. A 15. és a 16. század fordulója körül épült fel a vár máig leglátványosabb eleme, a bonyolult csillagháló boltozattal fedett, szoborbaldachinokkal és ülőfülkékkel díszített későgótikus várkápolna. Kultúrtörténeti érdekesség, hogy Szapolyai János a király koronázása után egy esztendeig e vár falai között őrizték a Szentkoronát.
A Perényi család nádori ágának 1567-ben bekövetkezett kihalását követően a Báthory család ecsedi ága lett Füzér birtokosa, majd 1603 után a rossz hírű Báthory Erzsébet révén a Nádasdyaké lett. A Báthoryak és a Nádasdyak számára a füzéri uradalom kevéssé volt fontos, a vár fokozatosan veszített - egyébként sem túlságosan nagy - jelentőségéből. A Nádasdyak az uradalomhoz tartozó falvakat, később magát a várat is elzálogosították.Ezután Thököly Imre zászlói lengtek rajta, s csak a szabadságharc után lett császári tulajdon. Lipót császár 1683-ban felrobbantatta, így később, a Rákóczi-szabadságharc alatt már nem volt jelentősége.
Látnivalók a környéken:
• Érdemes felkeresni a közeli Hollóháza porcelánmúzeumát.
• Kirándulni a fűzérradványi Károlyi-kastélyhoz
• Telkibányára vagy Kékedre kirándulni
• Kassa is igen közel van, egynapos kirándulást tehetünk.
2020.11.18.
A láda új helyre költözött, nehogy az attrakció-fejlesztés áldozatává váljon. Hagyományos geoláda a fém lépcsőtől DNY-ra, egy szikla alatt bujkál.
2018.07.17.
Újratelepítés és rejtekrendezés. Jelszó beírása a .com-os ládába is. Illetve most már van NFC tag a ládán!
skiccpausz
2018.04.18.
Újratelepítés. köszönet érte adrivik-nek :)
2018.04.01.
skiccpausz gondozza tovább a ládát
2018.03.30.
A láda több mint 4 hónapja beteg volt, a ládagazda már nem aktív (vagy nem látszik javítási szándék), a ládaoldal nincs aktualizálva, ezért adoptálhatóvá teszem. [Admin(Fazék)]
2016.05.19
Blue Mali újrarejtette
2007.11.19. Köszönjük Gergőnek és Gabinak, hogy átadták a ládát.
Külön köszönet, Mikulásnak , dc3-nak és Bal3-nak a láda újraélesztésében nyújtott segítségéért!
2001.08.14. Peti, Gabi által készített eredeti leírás, (NE EZT KERESD!)
Füzér község a Zempléni-hegység északi részén Hollóházától északra a Szlovák határ közelében található. Gépkocsival a 3-as úton Hidasnémeti vagy a 37-es úton Sátoraljaújhely felől közelíthető meg.
A szabálytalan alaprajzú, belsőtornyos füzéri vár, a falu felett emelkedő vulkánikus eredetű, 540 m magas szikla ormán áll. A legkorábbi Árpád-kori váraink egyike. A mohácsi csata után Perényi Péter koronaőr itt rejtegette a Szent Koronát. A XVII. sz. végén a császári csapatok felrobbantották. Jelenleg restaurálják, de látogatható.
Mivel már a második ládaika is elveszett, ezért
virtuális ládaként működik tovább. Ha eljutsz a
várba már olyan, mintha megtaláltad volna a "ládikát "
Ajándék számodra a gyönyörű kiláltás lesz. A ládához tartozó jelszó a várhoz vezető út mellett található tájékoztató táblán lesz rajta.
Remélem azért a képek alapján kedvet, kaptok ellátogatni Füzérre!
A vár 9-18 óráig látogatható.
Téli nyitvatartási rend szerint nov. 3-tól a vár 15: 30-kor bezár.
Állapot: kereshető
3 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Természetesen a Füzéri vár volt a mostani kirándulásunk fénypontja. Már a parkolóból lenyűgöző a vár látványa... Egy picit körbenéztünk a tónál és a várforrásnál, de igyekeztünk fel a vezetett vártúrára.
Az alsó vár előtt kerestük volna a ládát, meg az infó táblát, de nem találtuk így mentünk fel és visszafelé ládáztunk... Viszont kellett rejtői segítség, mert nagyon beragadtunk az alsó vár előtti részen. De visszább kell menni a nagyobb kanyarulathoz és ott vezet fel egy ösvény a használaton kívüli fém lépcsőhöz...
No de vártúra csillagos ötös volt, főleg, hogy most még be is voltak öltözve hagyományos ruhákba. Sok mindent megtudtunk a várról, amire természetesen nem nagyon emlékszem, de az megfogott, hogy Báthory Erzsébetet itt inkább áldozatnak tartják... Csejtén és Lékán nem ez volt a jellemző... Igazán visszamennék az időben hogy valójában mi történt a fiatal szolgálókkal... Tényleg eltünedeztek vagy csak koholmány volt az egész...
Ami igazán lehengerlő, amikor megnéztük a képeket, hogy honnan kellett ezt a várat felújítani... Hát nem semmi munkát végeztek. Így le tudtunk ülni pár teremben, mert eben a várban a bútorok, másolatok, így használhatóak. Szóval a korabeli székeket kipróbálhattuk, a ruhás és egyéb ládákat kinyithattuk. De számos érdekesség volt a várban. A Zöld szoba, a házi úr szobájának a festése is lenyűgöző. Először mikor megnéztük, csak egy zöld mintás falnak láttuk, de amikor a guide elmondta, hogy mit is rejt ez a falfestés, leesett az állunk. Tehát minden díszítésnek van jelentősége... Akár falon, akár ládán, akár a kandallón...
De még annyi érdekességet a várról, hogy ezt sosem foglalták el, sosem vették be. Kiéheztetni sem lehetett, mert itt tárolták az élelmet is, főleg a gabonát...
Mondanom sem kell, hogy nagyon tetszett ez a vár, bár Boldogkő vára egy leheletnyivel talán jobb, de ezt döntse el mindenki maga... :)
Ezután még felmentünk az Őr-hegyre, hogy még egy pontunk legyen a Zempléni várak túrafüzetébe is... :)
Köszi a rejtést!
Hát nem tudom.
Kerestem mindenhol a lépcső mellett, de nem találtam a rejtést.
Sőt az alternatív jelszó sem lett meg...
Nem tudom mikor jutok el a környékre ismét, így a képek alapján kérem, hogy fogadd el a megtalálásom. Egyébként a vár és a falu nagyon szép volt. Köszönjük, hogy megmutattad!