Rövid leírás
A ládát (14x7x7 cm) az emlékhely mögötti erdőrészben, tuskó alatt keressétek!
2024.01.19-én az összetört dobozt kicseréltem.
Az álca gyanánt valaki által odavitt tuskót NE tegyétek rá a ládára! Valószínűleg így törhetett össze.
A láda Molnár László vadászpilóta emlékére állított emlékkeresztet mutatja be.
A rejtés a "Repülős emlékhelyek" ládasorozat egyik tagja. A GCREPZ záróláda helyének megismeréséhez a sorozat mind a 10 ládáját meg kell találnod.
Megközelítés
Parkolni Gérce felől érkezve a Hidegkúti erdészháznál lehet
N 47° 9,717' E 16° 58,975' 144 m [GCREP2+parkoló].
Innen előbb az OKT nyomvonalát követve megyünk be az erdőbe, majd rátérünk a kék háromszög jelzésre.
Bevezető
A Farkaserdő a Nyugat-Dunántúl egyik legnagyobb összefüggő erdősége.
Már egy 1252-ből származó okmányon, "Farkas erdejének" nevezik. Valószínűleg egykori Farkas nevű tulajdonosa után. Ebben az erdőterületben található Vas megye első védett helyi természeti értéke, a Mária Terézia-forrás
Történet
Vitéz nemes Molnár László hadnagy (1921-1944).
Molnár László 1921. május 1-én Nagykőrösön született. Felmenői több nemzedéken át katonák voltak, ezért már gyerekkorától kezdve ő is katonának készült. Sikeres érettségi után, 1939-ben vonult be a kassai M. Kir. "Horthy Miklós" Repülő Akadémiára, ahol 1942. június 18-án avatták hadnaggyá.
1943. júliusában került a keleti frontra az 5/I-es vadászosztály, 1/1. századához.
Átképzés után augusztus 16-án repülte első bevetéseit. Ezen a napon, második bevetésén megkezdte győzelmei sorozatát. Év végéig elérte a nyolc légi győzelmet. 1943. november 2-án alacsony támadás közben légvédelmi találatot kapott és fejsérülést szenvedett. Gépével a saját vonalai mögött sikeres kényszerleszállást hajtott végre. 1944. január 8. volt Molnár hadnagy legsikeresebb napja. Hatvannyolcadik bevetésén 4 igazolt légi győzelmet aratott. Magyar pilóta részéről a Világháború során egyetlen ilyen kimagasló tettet rajta kívül senki nem jegyzett.
A keleti frontról 1944. márciusában tért haza, 113 harci bevetésen, 18 győzelmet ért el.
Az 1944. május 1-én megalakult 101. Puma vadászosztályhoz, azon belül a 101/3. Drótkefe századhoz vezényelték Molnár László hadnagyot. Ebben az időszakban kezdődött meg az amerikai nehézbombázók és vadászok elleni harc. Ekkor, 1944. június 14-én aratta első légi győzelmét a támadó amerikai csapatok ellen.
Utolsó bevetését 1944. augusztus 7-én repülte. A légi irányítás ezen a napon rendkívül rosszul működött. A Rába folyó felett 8000 méter magasan repültek, amikor légi csata alakult ki az amerikai Mustangok egyik kötelékével. Molnár hadnagy gépét súlyos találat érte. Zuhanásban próbálta meg kivonni magát a harcból, de amikor kis magasságban egyenesbe hozta gépét egy Mustang újból tüzelt rá. A szétlőtt gépét sikerült elhagynia, de a mögötte repülő Mustang az ejtőernyőn függő védtelen pilótát szitává lőtte. (aznap még Nyemecz János zászlóst is ejtőernyőn függve érte halálos sorozat) Ez a tett a Genfi egyezmény legsúlyosabb megsértése volt. Holttestüket 1944. augusztus 13-án káldi lakosok találták meg az erdőben. 2015. augusztus 7-én délután 2 órakor Vitéz nemes Molnár László m. kir. repülő hadnagy hősi halálának helyszínén, a káldi Farkas erdőben felszentelték az emlékhelyen felállított keresztet. A káldiak által pilóta dombként ismert emlékhely a Farkaserdőben létesített sétaút egyik állomása.
Az emlékhely kialakítása és a felszentelési ünnepség fő szervezője Dr. Orbay Judit, vitéz nemes Molnár László m. kir. repülő hadnagy unokahúga volt.
Molnár László hadnagy sírja Sopronbánfalván a Hősi Temetőben található, melyet gépének elgörbült légcsavarja díszít. (
GCBANF)
Forrás
Sopronmedia cikk