Két állomásos multi, az első fizikai, a második virtuális láda.
1. állomás
N 46° 57,162' E 17° 29,806' alt 376m; 20cmx12cmx9cm méretű, négyfülű műanyag konyhai doboz a romtól mintegy 120m-re ÉK-re a turistaút rommal átellenes oldalán a domboldalon feljebb, sziklakövek természetes rejtekében, kővel, gallyakkal és avarral álcázva.; ebben van a jelszó első része.
2. állomás
N 46° 57,800' E 17° 30,049' alt 505m; Az Agár-tető csúcsa és a szomszédos csúcs közötti terepnyeregben, 6-törzsű fánál kb fejmagasságban elhelyezett jelszóhordozóval és a jelszó második részével.
A teljes jelszó (inkább jelmondat) a két állomás jelszórészletének sorrendben egymás után történő összefűzéséből, konkatenációjából áll össze.
Ha nem sietsz nagyon, akkor kérlek, hogy a logfüzetbe is írj, ezt előre köszönöm!
A ládába TravelBug elhelyezhető.
----------- Erdőlátogatás előtt mindig tájékozódj az esetleges időszakos korlátozásokról, amelyek oka veszélyes is lehet Rád (pl. hajtóvadászat a területen)! Naprakész tájékoztatás itt. Ha a 'Geoládák' mobilalkalmazást használod, akkor kapcsold be az 'Erdőlátogatási korlátozások' rátét-réteget!
-----------
A helyszín és a ládaállomások megközelítése
A javasolt parkoló N 46° 56,542' E 17° 29,201' 237 m [GCSJAT+1Parkoló], egyben a túra kiindulópontja a Jóbarát pihenőhelynél van Sáska mellett, a piros sáv jelzésen murvás úton lehet ide kiautózni vagy kigyalogolni. Autóval parkolni óvatosan a fák közé hajtva (ne zárjunk be más parkoló autókat a fák közé) vagy az út szélére húzódva lehet.
A pihenőnél munkaszüneti napokon szoktak mások is parkolni, nem tudok autófeltörésről, de ha jobban szem előtt levő helyen akarjátok hagyni az autót, akkor a falu szélén az Ifjúság utca végén az ipari épület melletti fövenyt javaslom parkolásra N 46° 56,332' E 17° 28,815' 220 m [GCSJAT+2Parkoló], ahol a piros sáv jelzés elhagyja a lakott területet.
Sáska községbe autóbuszok Tapolcáról indulnak, Zalahalápon keresztül; két megálló is van Sáskán, a Petőfi utcai megállónál érdemes leszállni, a Petőfi utcán keleti irányban haladni a keresztező Ifjúság utcáig, ott azon északi irányba indulni addig, amíg kb 100 méternyire jobbra ÉK-i irányban egy murvás utat találtok piros sáv jelzéssel, ez az út vezet el a Jóbarát pihenőig, ahonnan az útvonal már végtelenül egyszerű: mindvégig a piros sávot kell követni túránk során, amely útbaejti mindkét állomásunkat.
Elindulva tehát ÉK felé a piros sávon mintegy 200m-nyire jobbra letérve elhagyjuk a balra kanyarodó murvás utat (vigyázat, nem az első, hanem a második erdei út lesz az igazi a piros sávval ; az első máshová fog vinni és bizony könnyű eltéveszteni), és erdei ösvényre váltunk. Ezután folyvást követve a piros sáv jelzést elhaladunk az Ember-kő GCMBER sziklaképződménye mellett. Innen mintegy 860 méternyi gyaloglás után érünk a Szent Jakab forráshoz N 46° 57,123' E 17° 29,832' 370 m [GCSJAT+Szt Jakab forrás], amelynek közelében ott a kolostorrom N 46° 57,096' E 17° 29,777' 377 m [GCSJAT+Szt Jakab kolostorrom] is. A hagyományos ládát a jelszó (jelmondat) első részével itt találjátok N 46° 57,162' E 17° 29,806' 379 m [GCSJAT-1] egy 20cmx12cmx9cm méretű, négyfülű műanyag konyhai doboz formájában, a romtól mintegy 120m-re ÉK-re a romhoz képest a piros sáv turistaút átellenes oldalán a dombon felfelé, sziklakövek természetes rejtekében, jó mélyre bedugva; a bejárat kővel, avarral és gallyakkal takarva. A rejtek annak a kis, platón elhelyezkedő rétnek a szintje alatt helyezkedik el közvetlenül, amely a piros sáv turistaútnak a szélesebb murvás útba való torkolata mellett helyezkedik el.
Ha nem sietsz nagyon, akkor kérlek, hogy a logfüzetbe is írj, ezt előre köszönöm!
----------- Figyelem: Kérem, hogy mindenki tartsa be a szabályokban foglaltakat, amikor ajándékot tesz a geoládába!
(Élelmiszert és élelmiszer-jellegű cikkeket, rágógumit, bármilyen folyadékot vagy vegyi anyagokat tartalmazó tárgyakat, gyógyszereket, gyógyhatású készítményeket, pezsgőtablettákat, éles és hegyes tárgyakat, gyúlékony és/vagy túlnyomásos anyagot (pl öngyújtó), galvánelemet, gombelemet vagy akkumulátort tartalmazó tárgyakat TILOS betenni - no meg persze jóízlést sértő és gyermekek kezébe nem való tárgyakat!)
-----------
Ha megpihentünk, kigyönyörködtük magunkat a forrás és a rom szépségeiben, a forrás hűvös és kristálytiszta vizéből oltottuk saját és szeretett ebünk, macskánk, tengerimalacunk, hangyáink, vadászgörényünk, kajmánunk, vagy bármely más velünk tartó kedvencünk (ha van) szomját, továbbá már megkerestük a jelmondat első részét, akkor a piros sáv jelzést folyvást követve a folyamatosan - ám szelíden - emelkedő terepen, többnyire gyönyörű bükkfák között vezető nyugodt, könnyű erdei úton mintegy 2300 méternyi gyaloglás után jutunk a második helyszínre: az Agár-tetőre N 46° 57,822' E 17° 30,123' 510 m [GCSJAT+Agár-tető]. Itt ugyan kilátás nem nyílik a környékre a fák miatt; a kilátás hiánya feletti bánkódásunkat azonban ellensúlyozza a szép, érintetlen bükk- és égerfákból álló erdő. A jelszó (jelmondat) második felét itt: N 46° 57,800' E 17° 30,049' 505 m [GCSJAT-2] az Agár-tető csúcsa és a szomszédos csúcs közötti terepnyeregben, egy 6-törzsű - szerintem - égerfánál, de mindenképpen a környező bükkfáktól eltérő fajtájú fánál találjátok, körülbelül fejmagasságban elhelyezett természetes jelszóhordozón.
A két pont között ne keressetek tematikus összefüggést! Inkább azért fogtam őket össze közös ládaoldalra, hogy időtartamban - virtustól függően - legalább két-három órás kirándulásra invitáljalak vele Benneteket, amely akár az egész délelőttötöket vagy délutánotokat kitölti tartalmas elfoglaltsággal. Ha csupán a Szent Jakab forrást és a kolostort céloztam volna meg vele, az túl rövid volna. Vérmesebbek kiterjeszthetik ezt a túrát az Elfelejtett kastély GCELKA, és a Benárd-barlang GCBB bejárásával, feltárásával.
A Szent Jakab kolostorról
A kolostor az egyik legrégebbi pálos-rendi épületmaradványunk. Valószínűleg egy más rend építette, és később a pálosok kapták meg és vehették birtokba. Első említése egy 1263-ban keltezett oklevél Pál veszprémi püspöktől, aki olyan kolostorként említette, amelyben szerzetesek laknak. Az épület szerkezete a kolostor falaival körülvett szentélytorony elrendezésű. A 19. században Rómer Flóris bencés szerzetes, a magyar régészet atyja még látta és lerajzolta a templom szentélytornyát. A 2014-es ásatások hozták felszínre a templom szentélyét. A torony egykor azokra a vaskos diadalív-pillérekre támaszkodhatott, amelynek falai jóval vastagabbak, mint a szentélyé és a hajóé. Feltárták a papi kézmosó fülke maradványait is az épen maradt nyolcszögletű medencével együtt.
Szent Jakabról
A kolostor névadójáról, Szent Jakabról annyit illik tudni, hogy eredeti mestersége halász volt, 28-ban csatlakozott Jézushoz, és egyike lett a Jézushoz legközelebb álló három apostolnak (ők Péter, János és Jakab). Jézus halála, majd mennybemenetele után Jakab lett a jeruzsálemi egyház feje, így aztán elsőként "ihatott Jézus kelyhéből", azaz elsőként követte Jézust a vértanúságban: 42 körül Heródes karddal kivégeztette. Szent Jakab feltételezett sírja Spanyolországban, Santiago de Compostelában van, fölé emelték a Szent Jakab katedrálist.
A Pálos Rendről
A Pálos Rend az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend, melynek megszervezője Boldog Özséb esztergomi kanonok, aki 1250 körül a Pilis hegység remetéinek lett a vezetője. Ehhez a remeteközösséghez később az országban található más remeteközösségek is csatlakoztak.
A Pálos Rend sok egyéb hagyományos értékkel együtt a felvilágosodás értelmetlen és kritikátlan pusztításának esett áldozatául: II. József a tevékenységüket "nem látta hasznosnak", ezért 1786-ban kihirdette a rend eltörlését, birtokainak kisajátítását, elkobzását, konfiskálását. A rendnek ezután Lengyelországban maradt meg mindössze két kolostora. A pálosok 1934-ben települtek vissza Lengyelországból Magyarországra (amelynek során a Gellért-hegyi Sziklatemplomot is birtokba vehették), de a második világháború után a rendre rászabadult a kommunizmus és az ÁVH kegyetlensége, és lehetetlenné tette a működésüket. A rendet 1950-ben sok más szerzetesrenddel együtt be is tiltották. A rendszerváltás után 1989-ben pécsi központtal újraindult a rend hazánkban, és napjainkban a pécsi kolostoron kívül a budapesti Sziklatemplomban, Márianosztrán, a Petőfiszállás melletti Pálosszentkút kegyhelyen, valamint az erdélyi Hargitafürdőn működik.
Az Agár-tetőről
Az 510 méter magas Agár-tető - amely a Kab-hegy után a második legmagasabb kiemelkedés a Déli-Bakonyban - változatos geológiai múlttal rendelkezik, alapkőzete triászkori mészkő és dolomit, melyre a vulkáni tevékenység a pliocén korban nagy mennyiségű bazaltot és bazalttufát rakott. A tufásan, azaz bezárt gázbuborékokkal megfagyott bazaltláva meglepően könnyű (azaz kis sűrűségű; veselkedjetek csak neki egy-két nagyobb, likacsos kőnek az Agár-tető felé haladtatokban, meg fogtok lepődni, hogy milyen nagyokat is fel tudtok emelni!), építőanyagként jó hőszigetelő és könnyen alakítható; a mesterséges gázbetont vagy például a népszerű Yt0ng falazóelemet voltaképpen a tufás kőzetek mintájára fejlesztették ki. Az Agár-tetői bazaltvonulatra jellemző, hogy a fennsík alatt 50-150 méter mélyen húzódó vízzáró réteg miatt a hegy oldalán körben források fakadnak - ezek egyike a ládám egyik témájául választott Szent Jakab forrás is - amelyeket a felhalmozódott csapadékvíz táplál.
Az Agár-tetőig bazalt és bazalttufa-tengerek mellett sétálva széles erdei utakon haladhatunk a csúcsig, ahol kilátás ugyan nem nyílik a fák miatt, csak egy háromszögelési pont fogad minket. De sebaj, mert kárpótol a szép erdő háborítatlansága, az őshonos, büszke bükkök, terebélyes tölgyek és égigérő égerek társasága, no és a természet itt többé-kevésbé teljesülő könyörgő sóhaja az érintetlenség és a vadság után (hiszen itt nincs kilátó, nem irtották ki a csúcs fáit a panoráma érdekében, sőt: még egy Te5co vagy McD0n@ld5 sem nyílt még itt :-) ).
Jó mulatást a ládázáshoz, és élvezzétek a tájat, a környezetet és a csendet!
***************LÁDATÖRTÉNET***************
2021 november 7
Ma, a Nagy Októberi Szocialista Forradalom 104. évfordulóján (de semmiképpen annak emléke alkalmából!) felkerestük a láda mindkét pontját Montyval (sőt: a GCELKA pontjait is bejártuk utána), merthogy egy kicsit csavartam a jelmondaton. Okom erre az volt, hogy több, patinás és tiszteletreméltó játékostársam azt logolta, hogy az első ponton közölt jelmondat-részlet alapján könnyűszerrel kitalálható a teljes jelmondat, amely lehetővé tette a logolást mindössze az első pont látogatása 'árán' a dőre találatvadászok számára.
Nos, aki ilyen mennyiségi dicsőségre vágyik csupán a séta vagy túra élvezete helyett, arról megvan a 'véredényem'. Ám a jelmondat csavarásával a reményeim szerint a logoláshoz mindkét pont felkeresése szükséges lesz.
Mozgassuk meg hát a csikorgó ízületeinket, menjünk fel a csekély 510m magasságba az Agár-tetőre, mozogjuk le a hasunkban a vasárnapi rántott hús sült krumplival ebédet egy szép séta keretében, de legfőképpen élvezzük a páratlan Déli-Bakony szelíd, bükkös erdei utait! (lypapp)
2021 december 28
Ma ismét felkerestük a ládát, és a nov 7-n elügyetlenkedett jelszómódosítást végre rendesen elvégeztem, továbbá tegnap pontosítottam az első pont koordinátáit is - ezúton köszönöm V_Gabor -nak a kiigazítást!
Boldog Újévet kívánok 2022-re! (lypapp)
2022 január 25
A szöveg egyes részeit a Pálos Rend hivatalvezetőjével folytatott levelezésemben kért lektorálásuk értelmében módosítottam a kolostorról, Szent Jakabról és a Pálos Rendről szóló szakaszokban. Ezúton köszönöm a pontosításait és a hejjesirrásy híbályim lelkiismeretes kijavítását! :-)
(lypapp)
2022 február 8
A geoládát januárban feltettem a geocaching.com -ra, és a mai napon átment a moderáláson, így átmeneti szálláshelyként is szolgál már utazóbogarak (travel bug-ok) számára.
2022 május 22
A mai GCAKT mozgó kihelyezésével egybekötött karbantartási célú látogatáskor a ládát nem találtuk a helyén, eltűnt; aki elvitte, még tetézte a jópofaságát azzal, hogy két üres borsodi sörösdobozt hagyott a helyén. Nem sokkal a látogatásunk előtt nyírhatták a 'füvet' a rom széles körzetében; lehet, hogy valamelyik munkás akadt rá, és űzte ezt a frenetikus tréfát velünk - de nem prejudikálok.
:( :( :( :( :(
A ládát betegre állítottam, 1-2 héten belül pótolni fogom. Addig a jelszó első részletéért vagy felhívtok, vagy pedig jelszó nélküli találatot kértek a megfelelő fényképi alátámasztással. A második pont tudtommal érintetlen (ha az is sérült, akkor kérlek, hogy szóljatok), ahhoz azért tessék felmenni, csak annak igazolásával együtt fogadom el a találatot! :)
2022 május 28
A mai napon kihelyeztük az új ládát az ellopott helyett, és kereshetőre állítottuk (remélem, hogy elég gyorsak voltunk a helyreállítással), mintegy 120m-nyire a romtól ÉK-i irányban, a reményeink szerint az illetéktelenek által kevésbé látogatott helyre, a domboldalon feljebb, a turistaút romhoz képest túloldalára, sziklakövek rejtekébe. Reméljük, hogy nem lopja el most már senki. Természetesen a ládaoldalat is módosítottuk az új koordinátákkal, és a rejtés óta történt terepváltozásokkal (pl az útra dőlt fát már eltávolították, stb.). A nem egészen egy hete kihelyezett GCAKT mozgót is ellenőriztük: ott van épen és egészségesen, ahová nem egészen egy hete rejtettük.
2024 március 1
A .com-ra valaki azt logolta, hogy a ládát nem találta meg, ezért ma ellenőriztük mindkét ládapontot. Jelentem, hogy a hiba a kessertárs 'készülékében volt', mind a kettő rendben van. A ládát kitakarítottuk, a második pont olvashatóságát ellenőriztük.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Köszönöm a logodat Zergi! Sajnálom, hogy az első pont ládáját nem tudtad felkeresni, annak okát, hogy miért helyeztem távolabbra a kolostor-romtól leírtam a ládatörténetben (ellopták a ládát az eredeti, romhoz közeli rejtekéből). A piros sáv turistaút az Agár-tető északi oldalán felfelé valóan kemény, főleg kerékpárt tolva! A láda-attribútumoknál ezt jeleztem is az oda behúzott mínusz jellel: kerékpárral nem javasolt a felkeresése. Mi eddig csak a csúcsról lefelé mentünk rajta.
Fogtam!
Az egykori, talán csak a térképen levő Csizmadia tanya felől közelítettünk a piros sáv jelzésen. Iszonyú nehéz volt felfelé tolni a biciklit az Agár-tetőre, ráadásul a turistaút gondozatlan, teljesen be van nőve, senkinek sem ajánlom, még gyalog sem! A második pontnál kedves kessertársakkal találkoztunk!
Az első pont látnivalójához a tapolcai szoros vonatindulás miatt el sem jutottunk, mivel a megadott pont jóval messzebb volt a látnivalótól.
Kellemesen járható volt az erdei út. A patak medre szinte száraz volt. A kolostor rom jó állapotban van, tetszett a konzervált állapotban. Jó kirándulás volt.
Üdv Mr Zerge.
Napsütéses, de szeles időben az előző napi nagy esőzés után kicsit tartottunk attól, hogy nagy lesz a sár. Ennek ellenére pár helyen volt csak vizes a fű.
Az Ember-kő megkeresése után folytattuk utunkat a templomrom felé az erdőben.
A rom érdekes volt,bár az üvegablakok célját nem igazán értettem meg.
Mindig elgondolkodtam azon, hogy a hasonló építmények egykori lakói miért építették ilyen messze a településektől?
A második pont rejtése ötletes.
A ládát az eredeti, romközeli rejtekéből ellopták, ezért rejtettem messzebbre. Lehet, hogy ahogy írod: "így kissé kapufa", de hogy én is ezt a párhuzamot folytassam: legalább nem durran ki a labda ...
A leírás pedig a turistautat javasolja megközelítési útvonalnak, ahonnan azért igen jól látszik a forrás és a rom, amelyek helyét természetesen a leafleten is jelölöm. Szerintem aki azért megy, hogy megnézze a nevezetességet, az úgyis megtalálja, aki pedig mindössze a találatgyűjtést hajhássza, azt meg úgysem érdekli.
További sok kedvtelést kívánok ebben a játékban Neked, és én is köszönöm a rejtéseidet, amelyek közül már sokat felfedtem!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.1.0]
Biciklivel Agár-tető körül a "nyár" utolsó napján 1/2
Évtizedek óta kerülgetem ezt a markáns hegytömböt, aminek rejtélyes módon még csak nevét se nagyon találom a csúcsán kívül (Kab-hegynél érthető, hogy a tömb és a csúcs neve is ugyanaz, na de itt az egész tömb neve is Agár-tető volna?). Még a hőskorban a sáskai Ember-kő volt az egyetlen kalandom vele, pedig azóta több geoláda is régóta csábít a térkép alapján jól biciklizhető utakkal teli területre. Az október közepéig nyúló nyár utolsó napján még pólóban izzasztottak meg ezek az utak, és a helyenként úttalan célpontok - meg a szúnyogok mellett azok az újrakelt tapadós legyek, amiket még csak lesöpörni sem lehet könnyen.
Sáskán emeltem le a biciklit a kocsiról, aztán a kolostorig a meredekebb turistaút helyett a masszívan egyenletes kőszórásos emelkedőn küzdöttem. Innen a láda nem a legjobban tálalja fel a látványosságot - külön kellett keresni. Értem, hogy biztonságos rejtés, de így kissé kapufa.
Ezután viszont a bicikli csak nehezítés volt, a tető felé haladva sokat utazott a vállamon - vagy a gumira veszélyes szederindák, vagy a még gyalog is harcos, közel ember magasságú bozót miatt, amiben még látható út sincs, csak jelzéstől jelzésig lehet haladni (de az legalább korrekt). Ennyi küzdés után azért a csúcson jól esett volna valami élmény a tudaton túl is, hogy ennek a rejtélyes tömbnek a tetején állok. De jó kis küzdés volt.