Röviden
1. pont
Eresztevényben, a síremlék mögötti kerítés alatt keresd a 4 x 8 cm átmérőjű hagyományos ládát, talajszinten.
2. pont
Az Óriáspince-tetőn, a Lármafa-emlékmű egyik oszlopának vaslábánál mágnessel felhelyezett 3 x 5 cm-es doboz

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Megközelítés
Autóval itt érdemes parkolni
N 45° 51,779' E 25° 57,312' 535 m [GCGAOP+parkoló]100 m a síremlékig.
Kézdivásárhely felől itt kell letérni
N 45° 51,805' E 25° 57,363' 534 m [GCGAOP+Ösvény kezdete]tovább földút vezet fel az Óriáspince-tetőre. Gyalogosan és biciklivel, de esős időben magasabb járművel is elérhető a dombtető, kb. 1000 m.
Bevezető
Ezzel a kétpontos multival, a szabadságharc legendás fiának, történelmünk nagy hősének, Gábor Áron eresztevényi síremlékét és a háromszéki Óriáspince-tetőt szeretném nektek bemutatni. A dombtetőre egy különleges keresztút is vezet fel, amelynek a 12 kapuból álló stációja, Háromszék 12 viharos évszázadára emlékeztet bennünket, és amelynek legvégén egy kőoltár áll a szálfákból készített, jurtára emlékeztető emelvény alatt.
Járjuk hát végig ezeket az állomásokat és olvassuk el a kőbe vésett történelmünket.
Kellemes időtöltést kívánok!
Gábor Áron
N 45° 51,812' E 25° 57,415' 535 m [GCGAOP-1]
A síremlék mögötti kerítés alatt keresd a 4 x 8 cm átmérőjű hagyományos ládát, talajszinten.
Gábor Áron (Bereck, 1814. november 27. - Uzon és Kökös között, 1849. július 2.) székely kisbirtokos, asztalosmester, magyar nemzeti hős, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc ágyúöntője és tüzértisztje.
Székely határőrcsaládba született, és ő is a székely határőrségben szolgált. Gyulafehérváron, Pesten és Bécsben kapott pattantyús kiképzést, de a császári katonai hierarchiában nem várt rá felemelkedés, ezért leszerelése után kisbirtokosként gazdálkodott. A magyar szabadságharc erdélyi küzdelmeinek aktív részeseként vagyonát pénzzé tette, hogy támogassa a szabadságharcot, és a honvédsereg számára ágyúkat tudjon önteni. Részt vett az ágyúkezelők kiképezésében, és őrnagyként haláláig a honvédtüzéreknél szolgált. Mindenét feláldozta a szabadságért, a hazát védve a csatamezőn vesztette életét, amikor az Uzon és Kökös közötti kökösi ütközetben az orosz tüzérség ágyúgolyója eltalálta.
Katolikus létére református temetőben nyugszik
Eresztevényben, ahol az emlékére 1892-ben emelt emlékmű körül kopjafarengeteget állítottak, amelyben Berecktől Uzonig olyan települések kopjafái találhatók, amelyek fontos szerepet játszottak Gábor Áron életében, és mára a magyarság emlékhelyévé vált.
Az
ágyúi közül egyetlenegy maradt fenn, mely sok viszontagság után a Székely Nemzeti Múzeum tulajdonában van.
Óriáspince-tető
N 45° 52,157' E 25° 57,113' 620 m [GCGAOP-2]
Az Óriáspince-tetőn, a Lármafa-emlékmű egyik oszlopának vaslábánál mágnessel felhelyezett 3 x 5 cm-es doboz
Az Óriáspince-tetőhöz hasonló kilátópont kevés van az ezeréves hazában. Innen aztán tényleg belátható egész Háromszék, amely mögött paravánként ott díszlenek a medencét ölelő kárpáti láncok a Nemerétől a Csukáson át a Királykőig.
Legendák, mondák földje ez, ahol egykoron óriások és tündérek viaskodtak egymással, s a látvány mellé rögtön odaszegődik a képzelet is, hogy immár együttes erővel ringassanak el a mesék világában. A rege szerint egy óriás élt itt, akinek akkor kellett távoznia, amikor ez a vidék az embereknek ítéltetett. Távozása előtt egy hatalmas pincét épített a hegy gyomrába, ahol temérdek kincsének azt a részét rejtette el, amelyet nem tudott magával vinni. Innen a hely elnevezése, amelyről említsük meg, hogy itt szokták rendezni a nagy sikerű Háromszéki Magyarok Világtalálkozóját és a méltán népszerű
Székely Vágtát.
A
Háromszék földrajzi középpontjában lévő domb másik neve:
Lármafa-tető, hisz az őrtüzek gyújtása idején, mint egy lencse fókusza, úgy gyűjti össze a Háromszék magaslatain fellobbanó lármafák lángjait, és továbbítja üzenetüket: "ilyenek és ennyien vagyunk".
A tetőn, ahova 12 székelykapu vezet fel, egy jurtát, lármafát, áldozó, illetve oltárkövet összehozó építmény áll, amely egyértelműen a székely múltra utal és Háromszék 12 viharos évszázadára emlékeztet bennünket kőbe vésve. A domb egyben emlékpark, amelyet alacsony kőoszlopok borítanak, rájuk vésve a háromszéki települések neve az évszámmal, amikor először szerepeltek írásos dokumentumban.
Forrás
Gábor Áron: Aki mindenét feláldozta a szabadságért
Térj haza vándor -Óriáspince-tető
Hazajáró történet - Háromszék közepén