Ha nem Veszprémből érkezel tömegközlekedéssel Menetrendek
Ha helyijárattal érkezel
Busszal érkezőknek az 1,2,3,5,8-as busszal, a Harmat u-i megállónál érdemes leszállni.
A Harmat utcai megállóban további hasznos információkkal találkozhattok.
Tethys Halagút
Kavicsfogú álteknősöket, cápákat és más tengeri ősállatokat is ábrázol a Veszprém Megyei Honismereti Egyesület kezdeményezésére megalkotott óriásfestmény.
A Dózsa György út alatti építmény tulajdonképpen a viaduktot a várossal összekötő kis híd, melyen keresztül egykor közlekedőút húzódott.
A Sintér-árokban már elkészült óriásfestmény, mely az egykor Veszprémet is beborító Tethys-óceán élővilágát jeleníti meg. A 230 millió évvel ezelőtti ősállatokat ábrázoló alkotás 6 méter magas és közel 9 méter hosszú. Érdekessége, hogy az alagút aljáról felfelé haladva fent összeér, de oldalról is összeilleszthető, értelmezhető képet ad.
Az alkotás
Bár a falfestmény a National Geographicnak is alkotó Zsoldos Márton természetfestő és illusztrátor keze munkáját dicséri, az, hogy a környék megszépült, mi több, hamarosan egy kilenc állomásos tanösvény jöhet itt létre, közös munka eredménye: a terület rendezésébe számos önkéntes, a Harmat utca lakói, a Jeruzsálemhegyi Baráti Kör, a Honismereti Egyesület tagjai és a VEB 2023 EKF csapata is besegített.
A kavicsfogú álteknős
A kavicsfogú álteknősök (Placodontia) mezozoikumi tengeri hüllők voltak, előfordulásuk mindössze a triász időszakra korlátozódott, melynek végeztével kihaltak. Kihalásuk része volt az öt nagy (ismert) földtörténeti tömeges fajpusztulás egyikének, a triász-jura kihalási eseménynek. A halántékablak-nyílás helyzete és más csonttani bélyegek alapján a Sauropterygia öregrendbe tartozó állatoknak vélik őket, mely családba a hattyúnyakú őshüllők, a plezioszauruszok is tartoznak. A kavicsfogú álteknősök átlagosan 1-2 m hosszúságú állatok voltak, azonban néhány alakuk testhosszúsága a 3 m-t is meghaladta.
Felette parkoltam, az alagúton át jöttem a ládához. Azt hittem, ha ilyen szépen ki van festve, akkor egy sétaút visz át rajta. De ez inkább egy (szenny)vízáteresz.
Eső után Veszprémben sétáltunk és útba ejtettük ezt a pontot is. Az alagút környezete szemetes, elhanyagolt. A csövön vajon mi jön ki?
Ha a kilenc állomásos tanösvény létrejön, talán jobb lesz helyzet.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Egy hosszabb séta alatt kerestük meg a ládát, a helyszínt már korábban ismertük.
A hype ekörül a festett alagút körül számomra érthetetlen. A festmény olyan amilyen, mondjuk azt, hogy szépek a színek és látványos. Ez viszont önmagában édeskevés ahhoz, hogy élmény legyen a helyszín meglátogatása, mivel a környezet ehanyagolt, szemetes, gusztustalan.