A láda a faluközpontban lévő Pipamúzeumban van, a személyzet tud róla.
Nyitvatartás:
A hét minden napján 8.30 - 17.30-ig, helyszíni kérésre.
Keressétek a gondnokot, Nagy Katalint, a Kossuth u. 9. szám alatt!
Lehet előre is, telefonon egyeztetni a látogatást, tel.: 06 73 454-093. Ez a lehetőség de csak "távolról" működik, mivel Ibafán a mai napig nincs térerő.
Belépődíj: felnőtt 500 Ft diák, nyugdíjas 250 Ft.
Akit nem érdekel a pipagyűjtemény, csak a pontért jön, az megtalálja a jelszót a múzeum közelében lévő postaláda alatti gravírlapon.
A mondóka
Az ibafai papnak fapipája van,
Tehát az ibafai papi pipa papi fapipa.
Az ibafai papnak minden a fapipa.
Doktora és patikája az a fapipa.
Tél van vagy nyár, meg nem unja már,
Mindig ott lóg szájában a papi pipaszár.
Mert az ibafai papnak fapipája van,
Tehát az ibafai papi pipa papi fapipa.
A történet
Ibafa a hírnevét plébánosának köszönheti, aki fapipájával tette a falu nevét közismerté. A hagyomány szerint Hangai (Schreier) Nándor, aki 1864-től 1905-ig volt a falu plébánosa, nagyon szeretett pipázni. Ez adta az ötletet barátjának, Roboz István újságírónak a mondóka megírásához, mely már az 1900-as évek elején iskolás könyvekben szerepelt, mint nyelvtörő.
1931-ben megszületett a szöveg zenei feldolgozása is. A nyelvtörő dal formájában található meg Komjáthy Károly - Emőd Tamás - Török Rezső Ibafai lakodalom című operettjében. Az operett nyomán az ibafai pap pipája az érdeklődés középpontjába került. Ekkor Sarlós (Schlachter) Ferenc volt az ibafai plébános, és mivel szivaros ember volt, nem volt pipája. Viszont egyre többször keresték rajta a nevezetes eszközt, ezért a helyi postamesternő férje pesti nagybátyját, Gerber Bélát kérte fel a pipafaragásra. A fát is ő küldte neki Ibafáról. Így született meg a különleges és egyedi, teljes egészében (kupakjával együtt) fából készült, nagyméretű pipa, amelyet valószínűleg 1934-ben Pünkösd utáni vasárnap, a falu, illetve a templom búcsúján adtak át Sarlós plébános úrnak. Az ibafai plébánosok megőrizték a hagyományt, és többen közülük sok szép pipát és más dohánytörténeti relikviát gyűjtöttek össze.
A kiállítás legérdekesebb darabjai közé tartozik egy 1849-ből származó alföldi pipa, Deák Ferenc pipája, ami 1865-ben készült és Károlyi Mihály miniszterelnök pipája.
Ibafa nevéhez hozzákapcsolódik a lassúsági pipaszívó verseny is, amit eddig 11 alkalommal rendeztek meg. Minden évben a júniusban ünnepelt falunap részét képezi ez a megméretés.
Ládatörténet
2003.04.13. Kivi megjelenteti a virtuális ládát.
A jelszó egy matricán lévő számsor volt, ami az évek során kifakult, és olvashatatlanná vált.
2019.12.02. A láda több mint négy hónapja beteg volt, a ládagazda már nem aktív (vagy nem látszik javítási szándék), a ládaoldal nincs aktualizálva, ezért adoptálhatóvá teszem. [Admin(kectam)]
2019.12.02. Adoptálta Péter60.
2019.12.08. Péter60 és Strombus Benes László polgármester úr jóváhagyásával hagyományos ládát helyezett el a múzeumban és az olvashatatlanná vált, nem saját kihelyezésű virtuális jelszóhordozó helyett másikat tett ki, ami ezentúl pótjelszóként működik.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! DDP folytatásra érkeztem, de a kisvonatozás Sas-rétre és a Pipa múzeum elvitte az időt. A közlekedés nagyon gyatra hétvégén, így nagyobb szakasz nem fért a napba. És persze a kánikula, aszfalton visz az út, tűző napon. Ibafán egy kerítésen volt egy hőmérő, 44 fokot mutatott a napon. Egy kútnál jól lelocsoltam magam, majd ittam egy citromos sört.
A múzeum nagyon jó, felújított, interaktív elemekkel tele. És a lényeg, a pipa gyűjtemény...
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A pótjelszót használtam, nem sikerült bejutnom. Valaki volt bent a fölső épületben. Kint állt egy bicikli, bent az asztalon töltőn volt egy telefon, a székeken személyes holmik, de az ajtó zárva volt. Hiába kopogtam, nem jött ki senki. Az ajtóra kiírt címre nem mentem el, gondolván, itt van az, akiért el kellne mennem. Korábban, sok évvel ezelőtt már jártam itt, most elsősorban a láda miatt mentem volna be. [Geoládák v4.2.6]