Elhelyezés időpontja: 2024.01.07 10:30
Megjelenés időpontja: 2024.01.09 19:42
Utolsó lényeges változás: 2024.09.20 21:44
Utolsó változás: 2024.09.23 01:11
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: Szilágyiék
Ládagazda: Marcsi - Szilágyiék Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1300 m
Megtalálások száma: 138 + 1 egyéb
Megtalálások gyakorisága: 3.5 megtalálás hetente
A kápolna a főút mentén autóval könnyedén megközelíthető, előtte ingyenes parkolási lehetőség van. Kívülről bármikor megtekinthető. Ha belülről is szeretnétek megnézni, akkor hívjátok Váradi Lászlóné Erzsikét, akár a helyszínről is, a telefonszáma +36 70 413 3627.
Az 1. ponton dobozt, a 2. ponton gravírozott táblácskát keress!
1. A 15x10x5cm-es, négyfülű Tesco-s dobozkát a parkoló melletti keresztnél, földszinten találjátok.
2. 20x60 mm-es gravírozott táblát keress az emlékmű peremén.
Amikor elkezdtem ezt a ládatervet készíteni, csak a kápolna volt a középpontban. Ahogy kerestem hozzá az anyagokat, egyre több érdekességre bukkantam a környéken, amelyekről úgy éreztem, hogy tőlük lesz kerek a történet.
A szapári, muraszombati és széchyszigeti gróf Szapáry család régi magyar nemesi család. A család nevét Veszprém vármegye Szápár nevű településéről vette. Első ismert ősét, Szapáry Györgyöt (1527-1592) egy 1550-es oklevél említi.
A kutatások szerint Pusztataskony a Taksony személy hangátvetéssel keletkezett változata. Thonuzoba besenyő vezér Taksony idejében költözött be az országba. Valószínű Taksony a besenyő vezér sógorságához tartozott. Népszámlálási adatok 1548-ra visszamenőleg találhatók. Az évszázadok viharaiban többször elpusztult és gazdát cserélt Pusztataskony. Egykor önálló település volt, ma közigazgatásilag a tőle délnyugatra található Tiszaburához tartozik.
Utolsó tulajdonosa gróf Szapáry Gyula (1832.11.01. - 1905.01.20.) volt, akinek az itt elterülő 3700 holdas birtokán a központi major szerepét töltötte be. Itt volt a Szapáry-család állandó szálláshelye.
A kastély a háború után 1957-ig iskolaként működött egészen addig, míg az egyik nyáron, az aratás során le nem égett. Éveken át összedőlve állt. A helyén felhúzott épület pedig a 60-as évektől tüdőgondozó, később elmebetegek otthona lett, majd a 90-es évektől fogyatékosok otthonaként és rehabilitációs intézményeként működik.
A kastély után ezt a kis kápolnát építtette, amelyet elsősorban a Szapáry-család sírkápolnájának szánt. Az épület hordozza a kor építőművészeinek, köztük Ybl Miklósnak a stílusjegyeit. N 47° 27,295' E 20° 30,915' 89 m [GCTbur-1] itt találjátok a ládikót az első jelszórészlettel.
1850-ben kezdték építeni, és 1875-ben szentelték fel. Azért tartott ilyen sokáig ennek a kis kápolnának az építése, mert két árvíz is elvitte az építkezést, a Tisza szabályozására ugyanis csak később került sor, a nagyobb áradások alkalmával pedig Pusztataskony környékét is elárasztotta a folyó.
A parkoló mellett áll egy hatalmas tölgyfa, amely arról nevezetes, hogy a kápolna szentelésekor ültették ide.
A kápolna kriptájában nyugszik gróf Szapáry Gyula, Magyarország egykori miniszterelnöke, korábbi földművelés- és pénzügyminisztere, akinek jelentős szerepe volt Jász-Nagykun-Szolnok vármegye és Pest-Buda közéletében, valamint a Tisza szabályozásában.
Kis érdekesség
Szapáry Gyula korának egyik híres gourmandja is volt, nevét őrzi a borjúszelet Szapáry-módra, amely gomba-, velő- és májpürével megkent borjúszelet csőben sütve. De neveztek el róla májból készült ételt, kiflit, pogácsát és tortát is.
Turista Magazin
"A kápolna mellett egy kis temetőt is találunk, amelynek érdekessége, hogy gróf Szapáry Gyula felajánlotta a taskonyi lakosoknak, hogy itt örök sírhelyet kapnak, tehát nem kell sírhelyet váltaniuk. Miközben átsétálunk a temetőbe, hogy megnézzünk egy különleges sírhelyet, Erzsike elmondja, hogy sajnos a taskonyi lakosság fogyatkozóban van, jelenleg kb. 130-an lakják. Fénykorában, a 60-as években úgy 600-an lehettek, sok gyerek volt, így iskola is működött a faluban.
A temető hátsó részébe érve, ahol már kissé bozótosan nőtte be a növényzet a sírokat, Erzsike egy kis kőtáblás fakeresztre mutat.
Itt nyugszik dédnagyapja, akit elsőként temettek el ebben a temetőben 1934-ben. A kőtáblán már nem olvasható a név, Katona Vincének hívták, és egykor ő volt birtok kulcsára. Most a dédunoka vigyázza ezt a helyet és őrzi a kápolna kulcsát, mint egy mesebeli történetben.
A kápolna után érdemes még egy kis kitérőt tenni, innen egy kilométerre, Tiszabura felé található ugyanis a gróf Szapáry Gyula-híd, amit 2013-ban adtak át. A közúti híd a nagykunsági árapasztó tározó csatornája felett ível át, tiszaburai végénél pedig egy gyönyörű, pecsétes téglákból kirakott emlékművet is láthatunk Szapáry Gyula emléktáblájával.
Az emlékmű nem véletlenül áll úgy, ahogy. Előtte találunk egy szintén téglából kirakott négyzetet, ha erre ráállunk és leguggolunk, akkor az emlékmű boltíve alatt átnézve, éppen középen - különösen lombtalan időben -a Szapáry-kápolnára láthatunk rá." N 47° 26,925' E 20° 30,845' 90 m [GCTbur-2] itt találjátok a második jelszórészletet
Tisza-tó kör e-mtb-vel fegyverneki kitérővel 150 km.
Az új tisza-tavi ládák megjelenése alkalmából tartott összejövetelen nem tudtam ott lenni, ezért másnap vadásztam le az új ládákat és egyben ránéztem a Gctiko ládámra is.
Szépen helyreállított kápolna. A logbook "anomáliáját" Marcsi kérésére Fegyvernekrő visszafelé jövet javítottam.
A mai nap zárása a 15. találat:), és annyira el sem fáradtam. Remek ládásztalálkozó kerekedett, itt is köszönöm mindenkinek a munkát, a jó társaságot, a játékot.
A rejtés mindkét pontját felkerestem, világvégi nyugalomban gyönyörködtem a tájban, az öreg tölgyekben, a kápolnában. Köszönöm a rejtést.
A Tisza-tavi kesser parti alatt ide is eljutottunk. Nekem még nem volt meg ez a láda, így most multiként keresgéltem. A láda hamar meglett, és miután egy kicsit körülnéztünk belül is, indultunk a második ponthoz. Ez már kicsit tovább tartott, mert nem igazán lehetett látni a lapocskát. Erre én a bevált módszeremmel, (tapogatni kell, mert a durva téglákon azonnal feltűnik a sima lapocska), a tapogatással azonnal megtaláltam.
A képolna egyébként nagyon szép, az arányai és a szépen fehérre festett falai nagyon tetszettek. Köszi a rejtést!
Megtaláltuk, köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
A Tisza-parti kesser parti esemény előtt, alatt és után nagyon sok ládát kerestünk és találtunk meg a résztvevő játékostársainkkal közösen. Köztük volt ez is.
A Jóreménység-sziget csúcsánál ért véget ez a szuper nap, a szervezett programok után mindenki ment a saját útján tovább.
A tiszaburai Szapáry-kápolna mellett egy spontán kesser-találkozó alakult ki. Az állandó láda és egy mozgó csalt ide minket is.
Szilágyi Marcsi által nagyszerűen megszervezett és remekül sikerült Tisza-tavi kesser parti tizenkettedik találata volt ez a felújított rejtés. [Geoládák v4.5.0]
A Tisza-tavi kesser találkozó után kerestük fel a kápolnát, ahol pont egy évvel ezelőtt jártunk, mivel oda rejtettük akkor a GCKAS ládát. Akkor jött az ötlet, hogy ide feltétlenül kellene egy állandó láda, amit Marcsi hamarosan megvalósított. Most sikerült belülről is látni ezt a kedves kis kápolnát, tetszett a 2. pont is. Köszönet a rejtésért.